"Кримська Свiтлиця" > #21 за 21.05.2004 > Тема "З потоку життя"
#21 за 21.05.2004
Конституційний суд України ВІДМОВИВ
.
У РОЗГЛЯДІ СПРАВИ ЩОДО НАДАННЯ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ СТАТУСУ ОФІЦІЙНОЇ МОВИ
Представники низки засобів масової інформації звернулися до прес-служби Конституційного Суду України з проханням повідомити про хід розгляду справи щодо внесення змін до Конституції України, якими російській мові надається статус офіційної мови. У зв'язку з цим прес-служба повідомляє: Конституційний Суд України розглянув питання стосовно відкриття конституційного провадження у справі про надання висновку щодо відповідності статтям 157 і 158 Конституції України законопроекту "Про внесення змін до статті 38 Конституції України" (реєстраційний № 2549), поданого до Верховної Ради України 165 народними депутатами України. Заслухавши суддю-доповідача Тихого В. П. та вивчивши матеріали cправи, Конституційний Суд України, зокрема, встановив: У законопроекті "Про внесення змін до статті 38 Конституції України" (далі - Законопроект) передбачається доповнити статтю 38 Конституції України частиною третьою такого змісту: "Громадяни мають право у процесі управління державними справами і в органах місцевого самоврядування використовувати українську мову як державну і російську мову як офіційну". У пояснювальній записці до Законопроекту зазначено, що статтю 38 Конституції України пропонується доповнити положенням про надання російській мові статусу офіційної мови. Назване положення є предметом регулювання статті 10 розділу І "Загальні засади" Конституції України, яка встановлює статус державної мови України та інших мов. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 у справі про застосування української мови терміни "державна мова" і "офіційна мова" позначають (фіксують) одне й те ж поняття. Конституційний Суд України в цьому Рішенні зазначив: "Під державною (офіційною) мовою розуміється мова, якій державою надано правовий статус обов'язкового засобу спілкування в публічних сферах суспільного життя. Конституцією України статус державної мови надано українській мові (частина перша статті 10). Положення про українську мову як державну міститься в розділі I "Загальні засади" Конституції України, який закріплює основи конституційного ладу в Україні. Поняття державної мови є складовою більш широкого за змістом та обсягом конституційного поняття "конституційний лад"... Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові (частина третя статті 5 Конституції Укра-їни). Положення статті 10 Конституції України, як і інших статей розділу І "Загальні засади", можуть бути змінені лише в порядку, передбаченому її статтею 156, шляхом прийняття закону, який затверджується всеукраїнським референдумом". Оскільки в Законопроекті предметом змін є надання російській мові статусу офіційної, що передбачає внесення змін до статті 10 розділу І "Загальні засади" Конституції України, народні депутати України не дотримали вимог частини першої статті 156 Конституції України, згідно з якою законопроект про внесення змін до розділу І "Загальні засади" Конституції України подається до Верховної Ради України не менш як двома третинами від її конституційного складу. Тому Конституційний Суд України не має права відкрити конституційне провадження у цій справі і надати висновок щодо відповідності Законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 156, 159 Конституції України, статтею 50 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України ухвалив: 1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі про надання висновку щодо відповідності статтям 157 і 158 Конституції України законопроекту "Про внесення змін до статті 38 Конституції України", поданого до Верховної Ради України 165 народними депутатами України, у зв'язку з недотриманням народними депутатами України вимог частини першої статті 156 Конституції України, згідно з якою законопроект про внесення змін до розділу І "Загальні засади" Конституції України подається до Верховної Ради України не менш як двома третинами від її конституційного складу. 2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскаржена.
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 21.05.2004 > Тема "З потоку життя"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2029
|