Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2012
САН╤ТАР ╤З «СПЕЦНАЗУ»

Дол╕ людськ╕...

Це вже пот╕м в╕йну «за р╕чкою» традиц╕йно спишуть на авантюру компарт╕йних вожд╕в пер╕оду «застою». А в «перебудовному» 1985-му, коли випускнику Хмельницького медучилища Кост╕ Гуменюку прийшла пов╕стка ╕з райв╕йськкомату, поняття «╕нтернац╕ональний обов’язок» було наповнене ледве не сакральним зм╕стом. Нин╕ про свою афганську минувшину головний державний сан╕тарний л╕кар Кримського рег╕ону полковник медично╖ служби Костянтин Гуменюк розпов╕дати не любить. Як ╕ про те, що в╕н став д╕йовою особою роману московського в╕йськового журнал╕ста й письменника Миколи К╕кешева «Встань та йди». Але ж ╕з книги, як ╕ з життя, рядка не викреслиш...

«ДУХ» РОЗГУБЛЕНО ДИВИТЬСЯ НА МЕНЕ…»

«Уяви соб╕: ми у центр╕ шалено╖ перестр╕лки ╕ не можемо в╕дразу збагнути, хто де. Макс (сержант Максимов — Авт.) показу╓ мен╕, мовляв, на тебе йде «дух». Я п╕дн╕маюся схилом нагору – ╕ буквально за 3-4 метри в╕д мене – «душман» з радянською «трил╕н╕йкою» у руках. Я у нього з ПБ (п╕столета безшумного) клац, клац, клац – ╕ вс╕ три «ос╕чки». ╤ншо╖ збро╖ п╕д руками нема╓. Ну, думаю, мен╕ гаплик. Але й «дух» розгублено дивиться на мене ╕ теж, наче заворожений, н╕чого не може вд╕яти. Н╕ма сцена трива╓ л╕чен╕ секунди. Я врешт╕-решт стрибаю у б╕к, п╕д дерево. ╤ т╕╓╖ само╖ мит╕ Макс да╓ чергу ╕з АКС – в╕н того «духа», виявля╓ться, з самого початку тримав на приц╕л╕…»
Час ма╓ здатн╕сть притлумлювати яскрав╕сть тих чи ╕нших житт╓вих под╕й. Але цей еп╕зод п╕д передм╕стям афгансько╖ столиц╕ Суруб╕ у кв╕тн╕ 1986-го Костянтин Гуменюк пам’ята╓ до найдр╕бн╕ших деталей. Батальйон, в якому в╕н служив сан╕нструктором, втратив тод╕ 9 б╕йц╕в, 21 побратима винесли на плащ-наметах з важкими пораненнями. Костянтин пом╕тно хвилю╓ться, ╕ я не знаю, як продовжити розмову про миеуле, що дос╕ в╕длуню╓ йому болем. В╕н мовчить, а я гортаю стор╕нки роману «Встань та йди». Книга присвячена 50-р╕ччю арм╕йського «спецназу», ╖╖ сюжет базу╓ться на реальних афганських под╕ях – бойових операц╕ях 334-го Асадабадського окремого загону спец╕ального призначення. М╕й сп╕врозмовник може це засв╕дчити. Бо саме в тому загон╕ у 1986-1987 роках сержант Костянтин Гуменюк ╕ служив. ╤ саме цей Гуменюк став прототипом одного з персонаж╕в твору московського письменника.
Батальйон, в якому служив Костя, входив до складу окремо╖ Джелалабадсько╖ бригади спец╕ального призначення, ╕ п╕д св╕й базовий таб╕р облаштував колись густо порослий маслинами остр╕вець посеред двох г╕рських р╕к Кунар ╕ Печдара у пров╕нц╕╖ Асадабад. Це приблизно за с╕м к╕лометр╕в в╕д кордону з Пакистаном, пригаду╓ м╕й сп╕врозмовник. По сут╕, зоною в╕дпов╕дальност╕ батальйону стала прикордонна Мараварська ущелина, через яку здеб╕льшого й просочувались ╕з Пакистану та непом╕тно розчинялись в афганських «зеленках» каравани з╕ збро╓ю ╕ бо╓припасами. Саме на них п╕д прикриттям ноч╕ й полював наш «спецназ», влаштовував зас╕дки, м╕нував ╖хн╕ стежки. 

БОЙОВИЙ САН╤ТАР

У роман╕ «Встань та йди» сержант Гуменюк ф╕гуру╓ як розв╕дник. Насправд╕ ж за штатом в╕н числився сан╕нструктором роти. Хоча в батальйон ╕з «навчалки» таки йшов як розв╕дник. Проте кер╕вництво дов╕далося, що до арм╕╖ хлопець зак╕нчив медучилище ╕ ма╓ спец╕альн╕сть фельдшера. А з сан╕нструкторами в рот╕ було сутужно: один загинув, ╕ншого, важкопораненого, в╕дправили напередодн╕ до шпиталю.
— Як же ви потрапили до того пекла? – хочу запитати в Костянтина. У автора книги «Встань та йди» цьому ╓ сво╓ пояснення.
«В начале мая во взвод Якубы, – пише м╕й давн╕й колега М. К╕кешев (разом служили в окружн╕й газет╕ ЗакВО), – пришла замена. Вместо увольняемых в запас ему дали шесть опальных курсантов десантного училища. В первой же беседе с подчиненными выяснил причину отчисления.
– Если честно, – признался взводному Гуменюк, – мы посчитали, что пока станем офицерами, и война закончится. Все к тому идет. Пошли в самоволку, устроили драку с милиционерами. Нас на следующий день и турнули из училища за недисциплинированность. Мы сразу начальству рапорт — с просьбой отправить в Афганистан и там кровью смыть свой позор.
– Мы их слегка только поколотили, – словно оправдываясь, добавил рослый Максимов. – Свои же ребята, из десантуры.
– Просто нам нужен был громкий скандал, – продолжил Гуменюк, – чтобы выгнали из училища без разговоров.
– Годик повоюем и снова в училище поступим, – поддержал товарища Максимов.
– А в Асадабад тоже добровольно прилетели? – спросил Якуба (справжн╓ пр╕звище Якута – Авт.).
– Да, конечно! – в один голос ответили солдаты.
Он понял, что сработается с новыми подчиненными, улыбнувшись, сказал:
– Я тоже! Здесь очень трудно, опасно, но интересно. Вы станете настоящими разведчиками. И если думаете продолжить учебу, то боевой опыт вам здорово поможет в офицерской службе».
«Скандал╕ст» Гуменюк дивиться на мене оч╕кувально: пов╕рю чи н╕?
– Про ╕стинну мотивац╕ю нашого вчинку, – поясню╓ Костянтин Григорович, – написано точно. ╤ що в опалу потрапили – теж. Художн╕й вимисел т╕льки у тому, що ми н╕бито були курсантами десантного училища ╕ у самоволц╕ побилися з м╕л╕ц╕онерами. Насправд╕ п╕сля «спецназ╕всько╖» «навчалки» нас, ш╕стьох сержант╕в-строковик╕в, залишили у т╕й же частин╕ в Чирчику (м╕ст╕ п╕д Ташкентом — Авт.) командирами в╕дд╕лень, хоча ми й подали рапорт про в╕дправку в Афган. Ротний нав╕ть пооб╕цяв: здасте п╕дсумкову перев╕рку на «в╕дм╕нно» – по╖дете. Ми йому пов╕рили ╕ робили все для того, аби наш╕ курсанти були найкращими. Проте якось випадково зампол╕т роти в╕дкрив нам оч╕: мовляв, н╕хто нас з «навчалки» в╕дпускати не збира╓ться. Тод╕ ми назло подалися у самоволку, накупили вина ╕ у ледь притомному стан╕ св╕домо постали перед батьками-командирами. Але свого досягли: спочатку нас посадили на «губу», а приблизно через два тижн╕, у лютому 1986-го, черговим «бортом» таки в╕дправили на в╕йну.
Автор роману все ж далеко не в╕д╕йшов в╕д ╕стини: «старлей» Якута, неперевершений мисливець за «язиками», за що отримав аж три ордени Червоно╖ З╕рки, розраховував у бойових операц╕ях на свого сержанта Гуменюка передовс╕м як розв╕дника. А коли з’являлися поранен╕ – ще й додатково як на сан╕нструктора.
«На т╕ ж зас╕дки ми виходили т╕льки вноч╕, – пригаду╓ Костянтин. – Траплялося, долали 18-20 к╕лометр╕в т╕льки в один б╕к. ╤нод╕, коли не було н╕ зоряно, н╕ м╕сячно, просувалися майже навпомацки. День-два почека╓мо, завдання викона╓мо ╕ (знову-таки поноч╕) назад на м╕сце збору. Поранених ╕ вбитих несли на плащ-наметах. На привал╕ – а це 10-15 хвилин перепочинку – я мав встигнути поставити пораненому крапельницю або вколоти промедолу. Все робили лежачи. Мене ╕ ще одного б╕йця, котрий мен╕ п╕дсв╕чував л╕хтариком, накривали зверху для маскування ще одним плащ-наметом. Найважче ж було п╕д╕братися до вбитого чи пораненого, бо те м╕сце «духами», як правило, добре простр╕лювалось».

«Д╤ВЧАТ СЕРЕД П╤ДЛЕГЛИХ БУЛО БАГАТО. НАТАЛЯ – ОДНА…»

Його життя ╕ нин╕ пов’язане з в╕йськовою справою. Та й чи могло скластися ╕накше, адже Костя свою долю «розп╕знав» ще у ранньому дитинств╕, тод╕, коли у його р╕дному сел╕ неподал╕к Кам’янця-Под╕льського дислокувалася навчальна частина понтонер╕в. Односельц╕ на власн╕ оч╕ бачили, чим займаються в╕йськов╕, ╕ до людей у погонах ставилися традиц╕йно шанобливо.
«Коли представник Саратовського мед╕нституту, – пригаду╓ Костянтин Гуменюк, – детально розпов╕в нам про в╕йськово-медичний факультет, я довго не розм╕рковував. Бо внутр╕шньо давно був готовий до цього кроку».
До рос╕йського м╕ста на Волз╕ Костя потрапив п╕сля зак╕нчення четвертого курсу Терноп╕льського мед╕нституту. У новому виш╕ його невдовз╕ призначили командиром курсантського взводу. ╤ перше оф╕церське звання присво╖ли, оск╕льки вже пройшов строкову службу, став молодшим лейтенантом. Серед його п╕длеглих – переважно д╕вчата: молод╕, розумн╕, красив╕. Але погляд усе част╕ше зупинявся на одн╕й з них. Хоча знав Наталю й ран╕ше – разом у Тернопол╕ гризли гран╕т науки. Але були просто однокурсниками – не б╕льше. А тут – н╕би хтось темн╕ окуляри з очей зняв…
«У Тернопол╕ шанс╕в у мене було небагато, – посм╕ха╓ться Наталя Гуменюк, пригадуючи студентськ╕ роки. – Костю на факультет╕ знали майже вс╕: жвавий, дотепник, вогонь, а не хлопець. До того ж «афганець» (до ╕нституту Гуменюк вступив п╕сля строково╖ служби — Авт.), душа будь-яко╖ компан╕╖, не одна д╕вчина на курс╕ за ним упадала».
Виявля╓ться, обом треба було ╖хати до Саратова, аби упевнитись, що ╖хн╓ знайомство – не просто випадков╕сть, а доля. Побралися в╕дразу п╕сля завершення навчання, за розпод╕лом потрапили в один полк Болградського аеромоб╕льного з’╓днання. Дал╕ знову разом: навчання у В╕йськово-медичн╕й академ╕╖ у Ки╓в╕, служба у С╕мферопольському гарн╕зон╕. Вже шостий р╕к п╕дполковник медслужби Наталя Гуменюк – начальник приймального в╕дд╕лення м╕сцевого в╕йськового шпиталю.
До реч╕, ╖╖ виб╕р в╕йськово╖ профес╕╖ також не випадковий. «Погони з пелюшок бачила, – розпов╕да╓ Натал╕я Валер╕╖вна. – М╕й тато – в╕йськовий, старший прапорщик. Служив на БАМ╕. ╢дине, що мене не зовс╕м влаштовувало у його профес╕╖, – част╕ пере╖зди. Через це довелося зм╕нити три школи, а до нового колективу завжди важко звикати. А ще важче – полишати друз╕в».
 *   *   *
Про сво╖х арм╕йських друз╕в Костянтин згаду╓ часто, хоча збиратися разом вда╓ться дуже р╕дко. Доля колишн╕х «спецназ╕вц╕в» склалася по-р╕зному, а обставини порозкидали ╖х по всьому колишньому Союзу. Хтось, як Гуменюк, ╕ донин╕ в строю. А бойовий ╕ авторитетний командир Якута давно зняв погони ╕ подався у великий московський б╕знес. Щоправда, його колишн╕х п╕длеглих найб╕льше вразило не це, а те, що Якута не при╖хав на традиц╕йну зустр╕ч однополчан з нагоди двадцятир╕ччя частини до М╕нська, де вона нин╕ дислоку╓ться. Подейкують, через пол╕тичн╕ причини – у Б╕лорус╕ Якуту оголосили ледве не «персоною нон грата» — буц╕мто за те, що на якомусь високому «афганському» з╕бранн╕ колишн╕й бравий розв╕дник мав необережн╕сть щось «не те» сказати про тамтешн╕ порядки...
На фото: Костянтин Гуменюк в Афган╕стан╕ (у т╕льняшц╕ ╕ з кулеметом) й у сво╓му робочому каб╕нет╕ в С╕мферопол╕.

Василь САДОВСЬКИЙ,
п╕дполковник запасу

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10132

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков