Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2012
ЛЮЛЬКА ДРУЖБИ

Л╕тература

Великий майстер слова Олесь Гончар завжди проявляв трепетну любов до Запор╕жжя, до козацького краю, був безмежно закоханий у легендарну Хортицю, називав ╖╖ серцем Укра╖ни, закликав берегти цю святиню нашого народу.
Тут, на запор╕зьк╕й земл╕ в╕н бував багато раз╕в, активно п╕дтримував ╕н╕ц╕атор╕в ув╕чнення запорозького козацтва (Хортицький мемор╕ал), бо «Запорозька С╕ч п╕дтримувала в народ╕ дух свободи, патр╕отично╖ лицарсько╖ доблест╕», — зазначав Олесь Терент╕йович в одному з╕ сво╖х щоденникових запис╕в. Реал╕╖ Запор╕жжя в╕дтворено в пов╕ст╕ «Микита Братусь», у романах «Людина ╕ зброя», «Циклон». Проблеми ╕сторично╖ пам’ят╕, духовност╕, культури, «еколог╕╖ душ╕» висв╕тлено в роман╕ «Собор». Матер╕али, з╕бран╕ на Запор╕жж╕, частково прислужилися письменнику в робот╕ над пов╕стю «Бригантина», низкою новел ╕ статей «Укра╖нськ╕ степи», «Спогад про океан».
Про житт╓в╕ та творч╕ зв’язки Олеся Гончара ╕з запор╕зьким кра╓м докладно розпов╕в у сво╖й книз╕ «Олесь Гончар ╕ Запор╕жжя» в╕домий письменник Петро Ребро, який тривалий час очолював Запор╕зьку обласну письменницьку орган╕зац╕ю. Петро Павлович був б╕льше н╕ж приятелем Олеся Терент╕йовича: вони часто зустр╕чалися, обм╕нювалися листами ╕ власними книгами, п╕дтримували одне одного, особливо в часи гон╕ння парт╕йно╖ номенклатури на роман Олеся Гончара «Собор».
Запор╕зький журнал╕ст В’ячеслав Дригайло, козацький нащадок, який багато раз╕в сп╕лкувався з╕ сво╖м знаним земляком Петром Ребром, та й нин╕ вони п╕дтримують дружн╕ стосунки, написав есей про творч╕ стосунки Олеся Гончара та Петра Ребра. Пода╓мо уривок з його об’╓много матер╕алу.

ЛЮЛЬКА ДРУЖБИ

Символ╕чно, що ця багатол╕тня дружба письменник╕в, залюблених у запорозьке лицарство, почалася з... козацько╖ люльки. А сталося це так. У 1965 роц╕ в Запор╕жж╕ побували учасники Тижня латисько╖ л╕тератури, яких супроводжував О. Гончар. На л╕тературному вечор╕ в Будинку культури буд╕вельник╕в П. Ребро прочитав жарт╕вливого в╕рша про прийняття латиських письменник╕в до «запорозького коша» ╕ вручив ╖м повне академ╕чне видання твор╕в Т. Г. Шевченка.
О. Гончару, як гетьману укра╖нських л╕тератор╕в, в╕н презентував справжню козацьку люльку, знайдену кра╓знавцями у Капул╕вц╕ на берез╕, розмитому Каховським морем, тож письменник був вельми зворушений, з рад╕стю прийняв подарунок, а трохи згодом, не звиклий бути у боргу, у лист╕ до П. Ребра пов╕домив: «А люлька димить! Символ╕чно, так би мовити... Даючи знати, що козацтво при сво╓му д╕л╕».
...Д╕знавшись про цей незвичайний дарунок Петра Ребра видатному письменнику, я вир╕шив трохи б╕льше взнати про цю трубку для кур╕ння, про козацьку люльку, знайдену кра╓знавцями, осп╕вану в думах ╕ п╕снях. Пам’ята╓те: «А тютюн та люлька козаку в дороз╕ знадобиться...»
«Люлька — дерев’яний або глиняний вир╕б для кур╕ння тютюну сприймалася як неодм╕нна частина козацько╖ «ясно╖» збро╖, ознака хороброст╕ та сили для молодих, символ розсудливост╕ й авторитету для зр╕лих лицар╕в, прикмета досв╕ду ╕ мудрост╕ для старих с╕човик╕в, — поясню╓ С. М. Ляшко на стор╕нках Мало╖ енциклопед╕╖ «Укра╖нське козацтво». «Я — козак-запорожець, н╕ об ч╕м не тужу, як люлька ╓ й тютюнець, то мен╕ байдуже» — св╕дчить надпис на одн╕й з картин XVIII стол╕ття, на як╕й зображено козака Мамая. Тютюн та люлька м╕цно утвердилися у п╕снях, звичаях, традиц╕ях, в╕добразилися у легендах XVII — Х╤Х стол╕ть: «Пустельник», «Запорожц╕ у Великому Луз╕», «Чим займалися запорожц╕», «Знайшлася люлька» та ╕нш╕.
Колекц╕╖ люльок збер╕гаються у багатьох музеях Укра╖ни. А люлька миру — символ примирення, припинення в╕йни (за звичаями деяких народ╕в).
А х╕ба можна уявити козацького ватажка, безсмертного Тараса Бульбу, героя однойменно╖ пов╕ст╕ Миколи Гоголя, — без люльки.
Можливо, що саме ця символ╕ка, ота козацька люлька й народила рядки в роман╕ О. Гончара «Тронка»: «На другому к╕нц╕ столу вже п╕дводиться висохлий, як люлька, чабан Горпищенко з м╕цним гранчастим келишком у руц╕». 
А може, дуб, вирощений Олесем Терент╕йовичем на дач╕ з жолудя 700-р╕чного запорозького дуба, подарованого П. Ребром, весь час шум╕в ╕ раз у раз нагадував господарев╕: «Напиши (чи зателефонуй) до Запор╕жжя: там тво╖ друз╕, вони завжди будуть рад╕ тоб╕». Коли ж О. Гончар мав можлив╕сть вирватись з╕ столиц╕ ╕ бодай якусь хвилинку поблукати хортицькими стежками, в╕н робив це негайно. А в╕дтак жив враженнями в╕д по╖здок ╕ в листах до свого запор╕зького друга писав: «Згадую наш╕ мандри в степах ╕ думаю оце: при╓мно бути в дороз╕ з хорошим, веселим чолов╕ком тож — будьмо!» Або: «В╕тайте р╕дн╕ степи, де нам колись так добре велося». А ще автор «Собору» закликав: «Ст╕йте на сторож╕ Хортиц╕ — серця Укра╖ни!» або «Береж╕ть Хортицю ╕ Запор╕жжя, береж╕ть сонячн╕ степи, ╖хню чистоту ╕ плодороддя». А ось рядки з останнього листа Олеся Терент╕йовича, написаного за л╕чен╕ дн╕ до кончини: «Скучила душа за степами, за просторами степовими, тож уявля╓те, як доречно було тут одержати ╕ «Веселий кур╕нь», ╕ «Козацьк╕ жарти». Дякую, що не забува╓те. А ще в╕таю вашу творчу невсипущ╕сть ╕ той справд╕ козацький дух, що нутру╓ в цих виданнях. Вам ╕ вашим колегам – м╕й братн╕й потиск руки. Ваш Олесь Гончар. 21.06.1995». У цих словах класика — ╕ любов до Запор╕жжя, ╕ н╕жн╕ почуття до запор╕зького побратима, ╕ висока оц╕нка його прац╕.
(Олесь Гончар наполягав, щоб «Козацьк╕ жарти» Петра Ребра було висунуто на здобуття Шевченк╕всько╖ прем╕╖, але коли це було зроблено, автор «Собору» вже в╕д╕йшов у в╕чн╕сть).
Образно кажучи, ця люлька дружби О. Гончара ╕ П. Ребра дим╕ла б╕льше трьох десятил╕ть. Хочеться в╕рити, що саме вона допомогла вистояти О. Гончару наприк╕нц╕ 60-х рок╕в, коли парт╕йн╕ бонзи, яких письменник назвав «юшко╖дами», зат╕яли справжню «хунвейб╕нщину» — оголосили хрестовий пох╕д проти роману «Собор», а разом ╕з ним — ╕ проти укра╖нсько╖ культури, мови, ╕стор╕╖. Спроби кер╕вник╕в нашо╖ област╕ залучити до ц╕╓╖ ганебно╖ кампан╕╖ запор╕зьких письменник╕в (а обласну орган╕зац╕ю СПУ очолював П. Ребро) зак╕нчилися крахом. Як розпов╕в нещодавно у сво╖й книз╕ «Вдивляючись у риси сучасност╕» в╕домий укра╖нський пол╕толог Л. Сотник (тод╕шн╕й парторг запор╕зько╖ письменницько╖ орган╕зац╕╖), п╕сля яко╖сь парт╕йно╖ «прочуханки» вони з П. Ребром у Дубовому гаю п╕д в╕ковим деревом дали одне одному клятву, що не кинуть в город Олеся Терент╕йовича жодного кам╕нчика — чого б це ╖м не коштувало. ╤ дотримали свого слова! Як пише Л. Сотник, «молода письменницька орган╕зац╕я усп╕шно витримала двоб╕й ╕з силами апаратно╖ сол╕дарност╕». Звичайно, О. Гончару було в╕домо це. Не випадково в╕н ╕ через двадцять рок╕в не забув цю ╕стор╕ю, — в╕таючи запор╕зьких письменник╕в ╕з юв╕ле╓м орган╕зац╕╖, в╕н писав: «В╕д душ╕ в╕таю ваш письменницький к╕ш ╕з юв╕ле╓м. Люди у вас достойн╕, вели себе достойно ╕ в найтих╕ш╕ часи, тож бажаю кожному з вас, щоб ╕ надал╕ в грудях дух козацький нуртував!»
Автор «Собору» високо ц╕нував ╕ громадсько-культурну д╕яльн╕сть П. Ребра, ╕ його творч╕сть, особливо — «Козацьк╕ жарти». Ще на V з’╖зд╕ письменник╕в Укра╖ни (1966 р.) О. Гончар назвав нашого земляка серед поет╕в, як╕ «ревно працюють на весел╕й нив╕».
Згодом, отримавши в╕д запор╕жця нову книгу, скупий на похвали Олесь Гончар писав П. Ребру: «Дякую за «Порох╕вницю». В╕йнуло теплим ╕ веселим! Тими просторами, де живуть люди славн╕, люди, що ╕ в добр╕, ╕ в скрутах вм╕ють см╕ятися». Ще трохи згодом, прочитавши в альманас╕ «Хортиця» есе нашого земляка «Шабаш номенклатурник╕в, або Соборування по-б╕льшовицькому», О. Гончар над╕слав П. Ребру в╕дгук, який починався словами: «Дотепно, весело, блискуче!» Щиро рад╕в Олесь Терент╕йович виходу альманаху «Хортиця» (засновник ╕ головний редактор П. Ребро). У статт╕, опубл╕кован╕й «Л╕тературною Укра╖ною», О. Гончар в╕дн╕с «Хортицю» до в╕драдних явищ нашо╖ культури. Тод╕ ж автор «Собору» зробив у сво╓му «Щоденнику» красномовний запис: п╕сля розпов╕д╕ про «ки╖вських рекетир╕в», брудну «нов╕тню арцибашевщину» Олесь Гончар занотував: «А ╕з Запор╕жжя щойно над╕йшов альманах «Хортиця», повен веселого см╕ху, дотепност╕ й морального здоров’я. Отже, не все пропало!» Не може не зац╕кавити нас ╕ запис, зроблений у «Щоденнику» за п╕втора м╕сяця до цього. На пленум╕ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни деяк╕ л╕тературн╕ «бомж╕» намагалися кинути т╕нь на чесне ╕м’я Олеся Гончара. Але, як пише автор «Собору», письменники дали г╕дну в╕дс╕ч «згра╖», ╕ серед захисник╕в сво╖х ╕з вдячн╕стю назива╓ Петра Ребра.
У 1993 роц╕ (до реч╕, нелегкому для Укра╖ни) в Запор╕жж╕ побачили св╕т перша книга сер╕╖ П. Ребра «Козацьк╕ жарти» ╕ заснований ним альманах «Веселий кур╕нь». ╥м дуже рад╕в автор «Собору»: «Дорогий Петре Павловичу! — писав в╕н у Запор╕жжя. — Обидва запор╕зьк╕ видання одержав, дякую. Подумалось: якщо серед цього хаосу ╕ г╕пер╕нфляц╕╖ Запор╕жжя ще жарту╓ й см╕╓ться, то, мабуть, не все ще пропало. Ще житиме Укра╖на! Чи, може, якраз оц╕ негаразди ╕ схиляють вас там до см╕ху? Одне слово, радий за вс╕х вас, за хортицький оптим╕зм та дух непоборний. В╕таю Вас ╕ все ваше веселе товариство».
Про велику симпат╕ю О. Гончара до нашого знатного земляка св╕дчать не т╕льки численн╕ листи класика (газета «Культура ╕ життя» опубл╕кувала 18 його лист╕в до П. Ребра), а й автографи на книгах. Свого часу на «Тронц╕» О. Гончар написав: «Петру Ребру ╕ м╕сту сонця з найщир╕шими побажаннями в╕д автора. О. Гончар. 1970. Ки╖в». А ось св╕й п’ятитомник автор «Собору» в 1972 роц╕ п╕дписав доньц╕ П. Ребра: «Оксан╕ Ребро, запор╕зьк╕й д╕вчинц╕, щоб щасливо росла! О. Гончар». А ось ╕ гумор, до якого наш класик вдавався не так часто: даруючи П. Ребру зб╕рку сво╖х статей «Про наше письменство», в╕н розгонисто написав на титульн╕й стор╕нц╕: «Чубатому степовиков╕ Петров╕ Ребру, щоб завжди в житт╕ було м╕цно й чубато, усм╕хнено й поетично! Олесь Гончар. 8.12.72».
П╕сля того, як автор «Собору» в╕д╕йшов у в╕чн╕сть, П. Ребро дом╕гся встановлення мемор╕ально╖ дошки О. Гончару (на фронтон╕ Запор╕зького нац╕онального ун╕верситету), опубл╕кував низку статей про свого старшого друга, видав книжку «Олесь Гончар ╕ Запор╕жжя», сер╕ю «Козацьк╕ жарти» дов╕в до 12-ти книг, очолю╓ «Веселу С╕ч», редагу╓ однойменний журнал... Одне слово, люлька «димить» — козацтво при д╕л╕!

В’ячеслав ДРИГАЙЛО,
заслужений журнал╕ст Укра╖ни
м. Запор╕жжя

Петро РЕБРО
 
КОЗАЦЬК╤ ЖАРТИ

ЗАЧИН

Не раз вороги похвалялись
З╕гнуть укра╖нський народ,
Але запорожц╕ см╕ялись –
╤ рвався очкур у заброд.
Люд в╕рив
(лише б не наврочить),
Що правильно сонце пливе:
Якщо запорожц╕ регочуть,
То Воля на св╕т╕ живе.
Виходить, читачу, не всу╓
Козацький казав кошовий:
– Якщо Запорожжя жарту╓,
Вкра╖н╕ ╕ чорт не страшний!

ЗАПОРОЖЦ╤

Ну хто не зна, що запорожц╕
Були в╕дважн╕ й дуж╕?
Могли втопити й чорта
в ложц╕,
А турка – у калюж╕!
Як треба, тижнями
не спали –
Стояли в караул╕,
╤ шабл╕ ╖х не д╕ставали,
╤ ╖х не брали кул╕.
Вони (це знали супостати,
Що йшли на нас ордою)
Ум╕ли на коняц╕ спати
╤ дихать п╕д водою.
Ставало страшно нав╕ть кату,
Тремт╕ли руки в варти,
Коли козак ╕шов на страту
╤ щедро с╕яв жарти.
Нер╕дко кидало у дрож це
Усяких бусурман╕в.
Вони приймали запорожц╕в
За гемонських шайтан╕в.
Я п╕дказать соб╕ дозволю,
Зв╕дк╕ль у предк╕в сила:
Бо над усе любили волю,
А воля ╖х любила!

СЛУЖБА КОБЗАРЯ

Священик кур╕нному докоря:
– Нащо взяли з собою кобзаря?
Не б’╓ чужинц╕в, не ста╓ на чати,
Лише одне в╕н зна╓ – жартувати.
– В тво╖х родител╕в синок дурний, –
На батюшку нагримав кур╕нний. –
Якщо кобзар жарту╓ п╕зно й рано,
У нас хутч╕ш загоюються рани!

ХТО ЛИЦАР

Той лицар, хто летить у б╕й, в атаки,
Хто зневажа╓ кул╕,
Хто бусурманов╕ да╓ кабаки,
Сука╓ панству дул╕,
Хто не в╕длежу╓ боки на С╕ч╕,
А лупить в╕йсько враже.
Але ще б╕льший лицар той, хто в в╕ч╕
Начальству правду каже!

КОЗАЦЬКЕ БАГАТСТВО

Якийсь вельможа дор╕кнув С╕рку,
Що в╕йсько б╕дне дуже:
– Сякий-такий
с╕ряк на козаку,
А в╕н сп╕ва – не тужить!
Чи вельми п’╓
(еге ж, не молоко)
Оте тво╓ козацтво?
– Не в цьому справа,
– в╕дказав С╕рко.
У нас сво╓ багатство.
Хай знають ╕ цар╕, ╕ корол╕,
Не скривдила нас доля:
Заможн╕ших нема╓ на земл╕.
Багатство наше – воля!


ВРУЧЕНО Л╤ТЕРАТУРН╤ ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

3 кв╕тня, в день народження Олеся Гончара, у прим╕щенн╕ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни в╕дбулось вручення л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара, засновниками яко╖ ╓ М╕н╕стерство культури Укра╖ни ╕ Нац╕ональна сп╕лка письменник╕в Укра╖ни, та М╕жнародно╖ укра╖нсько-н╕мецько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара, засновано╖ н╕мецькими меценатами – письменницею Тетяною Куштевською, п╕дпри╓мцем Д╕тером Карренбергом та Нац╕ональною сп╕лкою письменник╕в Укра╖ни.
В урочистому заход╕ взяв участь м╕н╕стр культури Михайло Кулиняк, який прив╕тав присутн╕х ╕з знаменною под╕╓ю у л╕тературно-мистецькому житт╕ Укра╖ни ╕ вручив нагороду лауреату в╕тчизняно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара – письменнику, голов╕ Одесько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в, заслуженому д╕ячу мистецтв Укра╖ни Геннад╕ю Щипк╕вському за трилог╕ю «Товтри». М╕н╕стр також нагородив Почесними в╕дзнаками М╕н╕стерства культури Укра╖ни «За багатор╕чну пл╕дну працю в галуз╕ культури» н╕мецьких меценат╕в – Тетяну Куштевську ╕ Д╕тера Карренберга.
«У ц╕й под╕╖ л╕тературно-мистецького життя не менш значущим ╓ й те, що сьогодн╕ в╕дбува╓ться нагородження лауреат╕в М╕жнародно╖ укра╖нсько-н╕мецько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара, ╕снування яко╖ стало можливим з 1996 року завдяки меценатськ╕й д╕яльност╕ Тетяни Куштевсько╖ й Д╕тера Карренберга», – зазначив Михайло Кулиняк. В╕н висловив вдячн╕сть н╕мецьким меценатам за п╕дтримку молодих укра╖нських л╕тератор╕в ╕ побажав ус╕м учасникам з╕брання невичерпного натхнення, творчого зростання й усп╕х╕в на нив╕ служ╕ння укра╖нському слову.
В урочистому заход╕ також взяли участь голова Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни В╕ктор Баранов, голова жур╕ з присудження л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара Петро Кононенко, член жур╕ з присудження л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара Юр╕й Мушкетик, голова жур╕ М╕жнародно╖ укра╖нсько-н╕мецько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара ╤ван Драч, л╕тературно-мистецька громадськ╕сть.
Цьогор╕чними лауреатами М╕жнародно╖ укра╖нсько-н╕мецько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Олеся Гончара стали:
– у ном╕нац╕╖ «Проза» – Тетяна Тро╖цька за роман «Аквамарин для Водоле╖», Марина Троян за роман «Зб╕й»;
– у ном╕нац╕╖ «Мала проза» – Люцина Хворост за цикл опов╕дань «Шукайте свою подорож», Геннад╕й Горовий за пов╕сть для д╕тей «Дзелень-св╕т»;
– у ном╕нац╕╖ «Поез╕я» – Мирослав Лаюк за зб╕рку поез╕й «Осоте!», Людмила Дядченко за зб╕рку «Плата за доступ»;
– у ном╕нац╕╖ «Л╕тературознавче досл╕дження про О. Гончара» – Валер╕я Олондар за л╕тературознавче досл╕дження «Сила слова Олеся Гончара»;
– у ном╕нац╕╖ «Публ╕цистика» – Валентина Гальянова за цикл публ╕цистичних етюд╕в «Химеросховище», Марина ╢щенко за зб╕рку публ╕цистичних портрет╕в «ЖиттЯ мо╢!».
Сп╕льну разом ╕з Фондом захисту пам’яток культури ╕м. О. Гончара (заохочувальну) прем╕ю отримала Юл╕я Нестерова за зб╕рку поез╕й «Сотвор╕ння».

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10139

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков