Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 13.04.2012
КОЛИ ГОЛКА «МАЛЮ╢» ДОЛЮ

Нарешт╕ для нас таки д╕йсно залишилася в минулому ця надзвичайно холодна затяжна зима ╕ вже поряд — свято Христового Воскрес╕ння. Про це нагадала виставка «Весняне натхнення», присвячена водночас Великодню ╕ п’ятнадцятир╕ччю ж╕ночого клубу «Натхнення», що об’╓днав майстринь, як╕ захоплюються вишивкою декоративно-художньою гладдю.
Зрештою, прийшли вони до цього клубу здеб╕льшого зовс╕м не майстринями, дехто взагал╕ н╕коли не мав з голкою близьких стосунк╕в. Та побачивши, як╕ дива можуть творити звичайн╕ ж╕ноч╕ руки, ╕ сам╕ спробували стати сп╕вавторами художник╕в, репродукц╕╖ картин яких запали в душу, а то й самого Творця земно╖ краси, зображено╖ на фотограф╕ях.
Бо якщо сам сюжет картини (чи фотограф╕╖) можна скоп╕ювати без особливо╖ напруги, то п╕дбирати кольори, знаходити засоби для передач╕ гри св╕тла ╕ т╕н╕, для в╕дчуття об’╓мност╕, фактури, перспективи доводиться вже самотужки. А на те, що може бути створене одним змахом пензля художника, доводиться витрачати ц╕л╕ дн╕, заповнюючи контур малюнка безл╕ччю ст╕бк╕в, ╕нод╕ розм╕ром до 2 м╕л╕метр╕в.
— Чи кожна людина змогла б отак «малювати» голкою? — запитую у Клавд╕╖ Микола╖вни Гор╕но╖, найпершо╖ посл╕довниц╕ Галини Костянтин╕вни Масл╕ково╖, яка стояла б╕ля виток╕в використання ц╕╓╖ техн╕ки вишивки в Криму.
— Думаю, оволод╕ти самою техн╕кою може кожен, а ось художн╕стю — н╕. Серед людей, як╕ в╕дв╕дують клуб, — представники найр╕зноман╕тн╕ших профес╕й: учител╕, л╕кар, перукар, бухгалтер, кухар та ╕нш╕, але вс╕ вони — люди з мистецькими нахилами. Кер╕вник клубу Тетяна Петр╕вна Д╕д╕на теж «технар» — ╕нженер за фахом.
До реч╕, Тетяна Д╕д╕на «за сум╕сництвом» ще й дочка Клавд╕╖ Микола╖вни ╕ за р╕внем майстерност╕ вона вже дуже наблизилась до матер╕. А визнача╓ться ця майстерн╕сть долученням до найв╕дпов╕дальн╕шого — створення ╕кон, чим займа╓ться Клавд╕я Микола╖вна з благословення церкви. Серед освячених ╕кон, б╕ля яких ╕ в╕дбувалося урочисте в╕дкриття виставки, ╓ й зображення Спаса Нерукотворного роботи Тетяни Д╕д╕но╖.
Тож ╕ в╕дкрив виставку у прим╕щенн╕ Рос╕йського культурного центру святий отець, представник Кримсько╖ ╓парх╕╖ УПЦ МП, нагадавши про наближення Великодня та пов’язуючи загальний дух виставки з православними традиц╕ями. ╤ передають його не лише ╕кони. Це, зокрема, й деяк╕ роботи Ра╖си Пчельниково╖ (на фото), беззм╕нного старости групи впродовж ус╕х 15 рок╕в, людини надзвичайно енерг╕йно╖, котру взагал╕ важко уявити з голкою в руках та ще й за вт╕ленням рел╕г╕йно-м╕стичних сюжет╕в, як-то зображення «рожево-бузково╖» ж╕нки в накидц╕, що привид╕лася канадськ╕й художниц╕ ╕ була намальована нею.
Проте справжн╕м потряс╕нням стало для мене знайомство з Ольгою Микола╖вною Олекс╕╓нко. Ця тенд╕тна гарна ж╕нка виявилася просто геро╖нею, бо вишива╓ одн╕╓ю рукою. Переживши в 42 роки ╕нсульт, парал╕ч та н╕моту, вона поступово повернулася до активного життя, не в останню чергу завдяки клубу «Натхнення». Ж╕нка вважа╓, що саме клуб навчив ╖╖ ходити ╕ розмовляти, бо в найтраг╕чн╕ш╕ для не╖ дн╕ вдома вона не одержала належно╖ п╕дтримки. А коли почала потроху рухатися ╕ прийшла до клубу, знайшла там справжн╕х подруг, турботливих ╕ уважних, ╕ теж захопилася вишивкою.
Робота Ольги Микола╖вни «Щиголь на г╕лц╕ шипшини» привернула мою увагу ще до нашого знайомства. Вона н╕би випром╕нювала позитив ╕ навчала бачити й ц╕нувати як╕сь неприм╕тн╕ на перший погляд реч╕. Зда╓ться, до такого переосмислення життя прийшла ╕ сама Ольга Олекс╕╓нко. Вона з╕зналася, що до хвороби була дуже зайнятою ╕ д╕ловою, а ось тепер ж╕нка, котр╕й вона дошкуляла колись як кер╕вник на робот╕ ╕ котра п╕зн╕ше показала ╖й дорогу до мистецтва, в усьому намага╓ться бути для не╖ корисною. Непросто Ольз╕ Микола╖вн╕ нав╕ть добиратися до прим╕щення, де сп╕лкуються вишивальниц╕, але зустр╕чей не пропуска╓, бо тягне туди, як магн╕том.
Про те, як чудод╕йно вплива╓ на людину вишивання, розпов╕дала ╕ Тетяна Д╕д╕на. Людина заспокою╓ться, в╕дстороню╓ться в╕д ус╕х житейських проблем, одержу╓ енергетичну розрядку, а пот╕м, повернувшись до реальност╕, може побачити все зовс╕м в ╕ншому св╕тл╕ ╕ легко знайти в╕дпов╕д╕ на, здавалося б, нерозв’язн╕ питання. Вже 12 рок╕в при╖здить Тетяна Петр╕вна до клубу ╕з Севастополя — вона не може залишити сво╖х учениць, як╕ вже давно стали просто подругами.
Тетяна Петр╕вна з горд╕стю показу╓ сво╓ посв╕дчення ╕нструктора художньо╖ вишивки за номером один. Вишивкою вона займа╓ться вже 20 рок╕в, навчалася ще у Галини Костянтин╕вни Масл╕ково╖, оф╕церсько╖ дружини, яка побувала свого часу разом з чолов╕ком у Н╕меччин╕, де в середин╕ минулого стол╕ття ця техн╕ка вишивки була популярною. В такий спос╕б художня вишивка потрапила до Криму, ╖╖ можна було опанувати у студ╕╖ при Будинку культури Кримського тролейбусного управл╕ння.
Але це — задоволення не ╕з дешевих. Для цього потр╕бна шовкова нитка, яка в Укра╖н╕ не виробля╓ться ╕ не реал╕зу╓ться. Недешево обходиться ╕ презентабельн╕сть вишитих картин. З╕ «споживацьким кошиком» пенс╕онера так╕ витрати несум╕сн╕. Тож, прим╕ром, Клавд╕╖ Гор╕н╕й доводиться вишивати ╕ на продаж. Продавши одну ╕з роб╕т, вона ма╓ змогу створити ╕ншу ╕ з нею вже не розлучатися. У Клавд╕╖ Микола╖вни, як ╕ у б╕льшост╕ л╕тн╕х людей, проблеми з очима, як╕ вже не вир╕шити з допомогою окуляр╕в, та вона все одно здаватися не збира╓ться. В розмов╕ з нею мен╕ стало зрозум╕ло, чому п╕д час в╕дкриття виставки вишивальниц╕ бажали одна одн╕й не якихось стандартних для ж╕нки речей, а щоб не бол╕ли «ручки, оч╕ ╕ спинка», бо при тривал╕й напружен╕й прац╕ вони таки болять.
Наймолодш╕й ╕з 17 вишивальниць, що в╕дв╕дують клуб, сорок рок╕в. Чи в╕зьмуться за голку ╕ чи╖сь д╕ти, як це зробила Тетяна Д╕д╕на, чи зникне художня вишивка в Криму, як практично зникла в Н╕меччин╕? Хочеться в╕рити, що ╕ за нашого динам╕чного високотехнолог╕чного життя знайдуться люди, як╕ будуть творити сво╖ми золотими руками цю красу ╕ понесуть ╖╖ в майбутн╓.

Тамара СОЛОВЕЙ
Фото О. Носаненка


ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Христос Воскрес! –
луна╓ по планет╕,
Христос Воскрес! –
луна╓ по Земл╕.
Веселу зв╕стку дзв╕н несе по св╕ту,
╤ паска великодня – на стол╕.
Христос Воскрес! –
╕ серце молод╕╓.
Христос Воскрес! –
 сп╕вають небеса.
Щасливе сонце р╕дну землю гр╕╓,
╤ Укра╖на воскреса.

Ольга ЯВОРСЬКА,
вчителька
Льв╕вська область

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10156

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков