Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 13.04.2012
МАЙОР СОКОЛОВ МАВ УСЕ, МАЙОР СОКОЛЮК – Н╤ЧОГО…

Ми вже писали про ╢вгена Грицяка, одного з кер╕вник╕в Норильського повстання (1953). Зараз в╕н мешка╓ в сел╕ Устя Снятинського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕. Це в╕дома ╕ шанована не лише серед пол╕тв’язн╕в людина. В╕н ╕ для апол╕тичних людей ц╕кавий уже хоча б тим, що в стал╕нських таборах став йогом. Це й допомогло ╢вгену Степановичу вижити в ув’язненн╕, бо органи КДБ мали нам╕р знищити його ще в 1959 роц╕. Робили це непом╕тно, п╕дсипаючи щось до ╖ж╕. Нав╕ть в╕домий л╕кар-травник Василь Кархут (в╕н також тод╕ в╕дбував строк), не приховуючи правди, поставив молодому ще ╢вгену найг╕рший д╕агноз. Та все ж, йога ╕ надзвичайна сила вол╕ укра╖нця виявилися сильн╕шою збро╓ю, н╕ж п╕дступи каральних орган╕в. ╢вгену Грицяку вже 85, в╕н надовго пережив сво╖х мучител╕в ╕ цим ще раз дов╕в житт╓ву силу укра╖нства. В╕дпочинок випада╓ р╕дко, бо тепер активно працю╓ над книгою спогад╕в. Його спресован╕ страдницьк╕ л╕та ╓ такою скарбницею житт╓вого досв╕ду, що кожна стор╕нка — на вагу золота! Неабияку ц╕нн╕сть становлять ╕ роздуми про сучасне та минуле.

— Пане ╢вгене, в таборах ви зустр╕чалися з людьми багатьох нац╕ональностей, мали час придивитися ╕ до земляк╕в. Як╕ риси укра╖нц╕в вам подобалися, а як╕ н╕?
— Хороших рис було багато, але бракувало духу сол╕дарност╕. Це меншою м╕рою стосувалося ╕дейних борц╕в за волю Укра╖ни. Так╕ були прикладом для в’язн╕в ╕нших нац╕ональностей. Але якщо говорити про ╕нших, то в╕дразу впадали у в╕ч╕ недол╕ки. Скаж╕мо, певна анарх╕чн╕сть — це якщо пор╕внювати нас ╕з н╕мцями чи японцями. Наведу приклад з ╕стор╕╖: син запор╕зько╖ земл╕, талановитий народний полководець Нестор Махно воював з Петлюрою, за що отримав орден в╕д б╕льшовик╕в. А що було б, якби вони д╕яли сп╕льно? Якщо пор╕внювати укра╖нц╕в з ╓вреями, то ми традиц╕йно пасивн╕ш╕. Пот╕м цю пасивн╕сть намага╓мось якось компенсувати радикал╕змом, але це не завжди да╓ добр╕ плоди... У ХХ стол╕тт╕ – п╕д впливом практики б╕льшовизму у нас поширилося пристосуванство. Коли я сид╕в у ╤ркутськ╕й тюрм╕, то нас обслуговував хлопчина, який говорив з укра╖нським акцентом. Видавав нам мило, носив одяг на терм╕чну обробку. Строк мав невеликий, сид╕в за якоюсь «побутовою» статтею. Коли я запитав його, хто в╕н за нац╕ональн╕стю, хлопець в╕дпов╕в: «Вобше-то я хохол… Але пишусь руськ╕м, бо так лучч╓ проходить… Мо╖х батьк╕в вивезли з Укра╖ни, а я вже тут родився».
— У нас не виходить так довго збер╕гати нац╕ональну самобутн╕сть, як це вм╕ють робити в╕рмени?
— Не виходить, бо надто багато «гнучкоши╓нк╕в». Зрозум╕ло чому — геро╖в систематично знищували. Як виняток з правила, можу назвати лише дек╕лька факт╕в. Скаж╕мо, колишнього сотенного УПА Мирослава Симчича п╕д час допиту сл╕дчий боляче вдарив. Повстанець був не з полохливого десятка ╕ запитав з ╕рон╕╓ю: «То у вас ╕ бити можна?» «Еще как можно!» — ╓хидно в╕дпов╕в сл╕дчий. Ну, тод╕ й Мирослав приклався… Не знаю, як це йому з╕йшло з рук. Колись ╕ молодому академ╕ку Корольову таке вибачили… А зазвичай — жорстоко карали. Зрештою, Симчич розплатився за свою непок╕рн╕сть – пров╕в у таборах майже третину стол╕ття. А зна╓те, певний дух сол╕дарност╕, нав╕ть якогось братерства, ╕нколи проявлявся нав╕ть у тих укра╖нц╕в, як╕ народилися в Сиб╕ру або в Середн╕й Аз╕╖. Пригадую сержанта родом з Алма-Ати, який добре розмовляв укра╖нською, був авторитетом для б╕йц╕в. Це було в 1945 роц╕, коли я ще воював на фронт╕. Ми з ним тод╕ говорили: «За кого гинемо? Одне з одним вою╓мо, а свою арм╕ю створити нема духу…»
— Це був натяк на УПА?
— Так. Я на той час уже мав добру ╕деолог╕чну п╕дготовку, бо ще в роки окупац╕╖ став членом ОУН. А ось зв╕дки в нього була така висока нац╕ональна св╕дом╕сть? Мене вона при╓мно вражала, прикро, що я не мав права розкритися.
— Одним словом, резерви у нас були...
— Безумовно! Часто згадую кап╕тана Червоно╖ Арм╕╖ на пр╕звище Б╕локудренко. Познайомилися в 1954 роц╕ в табор╕ «Озерний», що поблизу Тайшета. Б╕локудренко був кубанським козаком, але тягнувся до укра╖нц╕в, вважав ╖х «сво╖ми». Звичайно, в таборах ми намагалися боротися за душу кожного укра╖нця: сиб╕рського, алмаатинського, кубанського… Водночас толерантно ставилися до представник╕в ╕нших нац╕ональностей, ╕ це ними ц╕нувалося.
— У таборах ви контактували з рос╕йськими в’язнями? Вони розум╕ли нац╕ональн╕ прагнення укра╖нц╕в?
— «Пол╕тичн╕», може, й розум╕ли, але залишалися при сво╖й думц╕. Розвалу ╕мпер╕╖ вони не хот╕ли, вважали, що Союз треба зберегти.
— Отже, д╕алог з рос╕янами був неможливий?
— У мене склалося таке враження, що вони не розум╕ли т╕╓╖ пр╕рви, яка розд╕ляла рос╕ян та решту народ╕в ╕мпер╕╖.
Красномовним ╓ такий випадок. У 1959 роц╕ я п’ять м╕сяц╕в пров╕в у одиночн╕й камер╕ ╤вано-Франк╕всько╖ в’язниц╕. За три дн╕ до в╕дправки зв╕дти до мене п╕дсадили людину, яка в╕дразу здалася дуже знайомою… В’язень прив╕тався рос╕йською: «Здравствуйте!» Де ж я його бачив? Та ж ф╕гура, та ж в╕йськова виправка… Ось т╕льки обличчя н╕би трохи постар╕ло… Нарешт╕ вп╕знав: та це ж зампол╕т полку, в якому я служив ще в 1949 роц╕, тобто 10 рок╕в тому! «Ви — майор Соколов? – питаю. «Да», — здивовано в╕дпов╕в новий сп╕вкамерник. Коли встановили факт нашого знайомства, я нагадав йому, як виступав на ╕нспекторських перев╕рках, — тод╕ я був добре п╕дготовленим солдатом, бо регулярно читав «Правду». В╕н також пригадав мене. Проте велико╖ дружби у нас не вийшло. Я знав, що пол╕тичних ╕ крим╕нальних н╕коли не поселяють в одн╕й камер╕. Недовго думаючи, я прямо у в╕ч╕ сказав майору: «Ви сюди потрапили з в╕дома КДБ!» Колишн╕й пол╕трук походив, походив по камер╕, а пот╕м ╕ каже: «Да. Но об этом я расскажу завтра». Очевидно, Соколов не м╕г з╕братися з думками, зосередитись. А наступного дня сам почав розмову. Розпов╕в, що коли Хрущов скоротив арм╕ю, йому вдалося влаштуватися в як╕йсь буд╕вельн╕й орган╕зац╕╖ завскладом. Окр╕м того, був ще секретарем парторган╕зац╕╖. Все було б непогано, але якось, спокусившись на легкий зароб╕ток, Соколов загнав «нал╕во» машину шиферу ╕… потрапив до тюрми. Перебування в ц╕й установ╕ багато що зм╕нило в св╕домост╕ колишнього зампол╕та. В╕н сказав, що ран╕ше в╕дверто зневажав зек╕в, але коли сам потрапив у халепу, то почав дивитися на них ╕ншими очима. Зрозум╕в, що це не так╕ вже й поган╕ люди… А стосовно мене йому сказали: «В камере сидит крупный заключенный…» Про нашу сп╕льну службу в одному полку йому не сказали, а може, й сам╕ не знали про цей факт. Пооб╕цяли, що коли Соколов д╕зна╓ться щось ц╕нне про мене, то йому скоротять терм╕н, а пот╕м, коли вийде на волю, в╕дновлять у парт╕╖.
— Дума╓те, зробили б це?
— А чому б ╕ н╕? Могли б ╕ зробити, якби допом╕г. Бо дов╕в би, що «свой пар╓нь»! Так ось, коли вс╕ крапки над «╕» були розставлен╕, я запитав пол╕трука, як в╕н дивиться на радянську владу. Чи так само, як у 1949 роц╕, коли проводив пол╕тнавчання? Соколов трохи подумав, а пот╕м сказав, що бачить багато недол╕к╕в, але головний напрямок парт╕╖ схвалю╓. Бо ╓, мовляв, р╕вн╕сть м╕ж людьми, ╓ справедлив╕сть, та й нац╕ональне питання вир╕шене остаточно… Тут уже я не витримав: «Для вас остаточно, а для мене не остаточно!» П╕дв╕в його до в╕кна камери ╕ кажу: «Ось, бачите – вулиця Чапа╓ва, а он та, друга, – Червоноарм╕йська, а м╕ж ними вузенький провулочок Шевченка… То це ╕ ╓ ваше «справедливе вир╕шення» нац╕онального питання? На Прикарпатт╕ рос╕йський майор Соколов ма╓ все: вулиц╕, школи, садочки, газети, книги… А ось майор Соколюк — у Рязан╕ чи в Брянську не ма╓ н╕чого свого. Мене така «р╕вн╕сть» не влаштову╓, тому я й надал╕ буду боротися!» Коли я зв╕льнився у 1964 роц╕, то вулиця Червоноарм╕йська вже була перейменована у вулицю Шевченка. Може, нашу розмову записували, або Соколов, який уважно мене слухав, у сво╖й допов╕дн╕й написав про це. Отже, парт╕йн╕ ╕деологи якоюсь м╕рою намагалися враховувати реал╕╖. Прикро, що прост╕ рос╕яни залишалися дивовижно «непросв╕тленими», вони не розум╕ли нашого болю. Але тепер, в умовах незалежно╖ Укра╖ни, порозум╕тися з рос╕янами значно легше, адже багато з них вже знають справжню нашу ╕стор╕ю, розум╕ють наш╕ прагнення. Ц╕лком законом╕рно, що друз╕в тепер стало б╕льше, а ворог╕в — менше.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10180

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков