Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 20.04.2012
ПЛАСТУНИ: ХТО ВОНИ?

«Пласту» - 100 рок╕в!

«У кв╕тн╕ «Пласту» — укра╖нськ╕й скаутськ╕й орган╕зац╕╖ — виповню╓ться сто рок╕в. Я встиг до ц╕╓╖ дати п╕дготувати книжку, яку надсилаю вам. Книга видана власним коштом, накладом аж у 10 (!) прим╕рник╕в. Може, ╕ «КС» внесе свою дещицю у це д╕йство — в╕дзначення на державному р╕вн╕ ц╕╓╖ дати...
Павло Мазур ╕з Мар╕уполя».

Ось дек╕лька уривк╕в ╕з книги нашого давнього автора Павла Мазура, присвячених ╕стор╕╖ цього руху в Укра╖н╕:
«Перш╕ гуртки скаут╕в виникли в Укра╖н╕ у 1911 роц╕. Вони були створен╕ у Львов╕ студентами Петром Франком та ╤ваном Чмолою.
Укра╖нськ╕ скаути стали називати себе «пластунами». Так свого часу запорозьк╕ й кубанськ╕ козаки називали розв╕дник╕в, тих, хто поповзом, по-пластунськи п╕дбирався до ворог╕в, щоб визначити ╖хн╓ розташування та озбро╓ння. Назвати «Пластом» дитячу орган╕зац╕ю порадив батько Петра — письменник ╤ван Франко.
Оф╕ц╕йним же початком Пласту вважа╓ться день першо╖ присяги пластового гуртка при Академ╕чн╕й г╕мназ╕╖ у Львов╕ — 12 кв╕тня 1912 року. Цей гурток ще в 1911 роц╕ орган╕зував доктор б╕олог╕чних наук, учитель природознавства Академ╕чно╖ г╕мназ╕╖ Олександр Тисовський. В╕н розробив теоретичн╕ основи й практичн╕ рекомендац╕╖, як╕ були викладен╕ ним у книжц╕ «Пласт» (1913 р╕к) та у навчальному пос╕бнику «Життя в Пласт╕» (1921 р╕к). Вони й зараз ╓ наст╕льними книгами орган╕затор╕в скаутсько-пластового руху.
Олександр Тисовський у 1918-1924 роках обирався головою Верховно╖ пластово╖ ради.
Пласт засновувався як орган╕зац╕я скаутського типу, а скаутський зразок створив сво╓р╕дну рамку, яку засновники Пласту доповнили нац╕ональним зм╕стом ╕ пристосували до потреб укра╖нсько╖ молод╕, користуючись при тому багатьма надбаннями культури та ╕стор╕╖ р╕дно╖ земл╕, зокрема козацтва».
«Скаутськ╕ орган╕зац╕╖ нин╕ д╕ють б╕льш н╕ж у 150 кра╖нах св╕ту, вони об’╓днують майже 16 м╕льйон╕в член╕в. А всього близько 250 м╕льйон╕в громадян ╕з часу виникнення скаутського руху носили одностро╖ скаут╕в. Б╕льш╕сть л╕дер╕в заруб╕жних кра╖н — вихованц╕ скаутських орган╕зац╕й.
Але не скр╕зь становлення скаутського руху йшло нормально. Було дв╕ кра╖ни, де орган╕зац╕я скаут╕в була безумовно заборонена на державному р╕вн╕, — СРСР та нацистська Н╕меччина».
«╤ лише п╕сля того, як Укра╖на виборола незалежн╕сть ╕ була л╕кв╕дована монопол╕я одн╕╓╖ (п╕онерсько╖) орган╕зац╕╖ на роботу з д╕тьми, розпочалося в╕дновлення Пласту (як ╕ ╕нших дитячих та юнацьких орган╕зац╕й).
У грудн╕ 1989 року з ╕н╕ц╕ативи академ╕ка ╤. Р. Юхновського була створена оп╕кунська рада, а 30 серпня 1990 року перший заг╕н укра╖нських пластун╕в склав присягу.
Академ╕ку ╤. Р. Юхновському було присво╓но звання Почесного пластуна.
Уже в 1993 роц╕ Пласт об’╓днував дитяч╕ орган╕зац╕╖ десяти областей Укра╖ни».
Не оминув цей рух ╕ Криму. Але якщо в перш╕ роки незалежност╕ тут було к╕лька пластових орган╕зац╕й: С╕мферопольська, Севастопольська, ╢впатор╕йська, Ялтинська ╕ Керченська, то з 2005 року жевр╕╓ лише одна — в Севастопол╕. Про це розпов╕в нин╕шн╕й голова Кримсько╖ округи Пласту Микола Яриновський, котрий щойно пров╕в прес-конференц╕ю на честь стор╕ччя нац╕онально╖ скаутсько╖ орган╕зац╕╖ Укра╖ни, яку ми продовжили сп╕лкуванням в редакц╕╖.
Але перш н╕ж передати зм╕ст нашо╖ розмови, хочу зауважити, що скаутський рух в Укра╖н╕, як ╕ по всьому св╕тов╕, пода╓ над╕ю на моральне в╕дродження нашого сусп╕льства, оск╕льки, про що б ми не говорили, як╕ б не приймали позитивн╕ закони, але ╖хн╓ виконання залежить в╕д кожно╖ конкретно╖ людини: ╖╖ сумл╕ння, порядност╕, «в╕рност╕ Богов╕ ╕ Укра╖н╕» — саме цього вимага╓ перший пункт пластово╖ присяги. Бо лише людина, в╕рна Господу, буде дотримуватися християнсько╖ морал╕, долаючи будь-як╕ спокуси, а в╕рн╕сть сво╖й держав╕ не дозволить д╕яти всупереч ╖╖ ╕нтересам та ╕нтересам ╖╖ народу в ц╕лому. Так би, чого доброго, похитнулася ╕ фортеця непереможно╖ корупц╕╖, боротьба з якою залиша╓ться ╕ залишатиметься на р╕вн╕ балаканини, доки нема╓ до зм╕н внутр╕шньо╖ мотивац╕╖.
Другий пункт присяги — це допомога ╕ншим. Уяв╕мо, як би розкв╕тнуло наше сусп╕льство, коли б люди не проходили байдуже мимо чужого горя, допомагали тому, хто цього потребу╓, ╕ це добро, под╕бно В╕фле╓мському вогню, переходили б ╕з рук в руки, множилося, ширилося, заповнюючи Землю сво╓ю благодаттю.
Дуже привабливим ╓ ╕ пластунський закон, за яким теж зобов’язу╓ жити присяга. ╤ спрямований в╕н на самовдосконалення особистост╕. Ось його 14 пункт╕в: пластун-словник (дотриму╓ться слова); пластун сумл╕нний; пластун точний; пластун ощадний; пластун справедливий; пластун ув╕чливий; пластун братерський ╕ доброзичливий; пластун ур╕вноважений; пластун корисний; пластун слухняний (пластов╕й старшин╕); пластун пильний; пластун дба╓ про сво╓ здоров’я; пластун любить красу ╕ дба╓ про не╖; пластун завжди в доброму настро╖. А серед належних чеснот (всього ╖х тринадцять) заслуговують на особливу увагу працьовит╕сть, скромн╕сть та щир╕сть.
Не думаю, що цей Закон ╕ чесноти сподобаються наш╕й сучасн╕й «золот╕й» молод╕, яка звикла д╕яти з позиц╕й сили ╕ достатку ╕ «нагинати» отаких скромних, щирих ╕ працьовитих, тримаючи ╖х за «лох╕в». Тож чи виг╕дно сьогодн╕ бути пластуном ╕ чого б╕льше в╕д такого стилю життя, плюс╕в чи м╕нус╕в? На мо╓ запитання в╕дпов╕да╓ Микола Яриновський.
— Пласт вихову╓ повноварт╕сного в╕дпов╕дального громадянина Укра╖ни. В ╕нших кра╖нах таке виховання ╓ дуже перспективним. Так, наприклад, в Америц╕ 80% кер╕вник╕в ф╕нансово╖ сфери пройшли пластовий вишк╕л. ╤ хоча система в╕дносин в Укра╖н╕ ╕нша, н╕ж в розвинених кра╖нах, ╕ за р╕внем морал╕ нам далеко нав╕ть до Радянського Союзу, багато пластун╕в ╓ сьогодн╕ ╕ у нас усп╕шними людьми. Це, зокрема, голова ╤вано-Франк╕всько╖ обласно╖ ради Олександр Сич, або ж в╕дома у св╕т╕ людина, що очолювала М╕жнародний ╕нститут менеджменту у Швейцар╕╖ та була радником трьох укра╖нських президент╕в — Богдан Гаврилишин. Це ╕ колишн╕й оч╕льник одн╕╓╖ ╕з укра╖нських церков Любомир Гузар. Був пластуном ╕ митрополит Андрей Шептицький, який подарував посл╕довникам свою гору Сок╕л та вид╕лив кошти на побудову пластово╖ осел╕.
Якщо не усп╕шним, то дуже перспективним можна вважати ╕ самого Миколу, котрий у сво╓му зовс╕м молодому в╕ц╕ ╓ прац╕вником престижно╖ м╕жнародно╖ нафтогазово╖ компан╕╖, що займа╓ться проектуванням, пов’язаним з родовищами Касп╕йського моря.
Чому вони не розробляються, а м╕льярди йдуть на п╕дтримку Рос╕йсько╖ Федерац╕╖? Та тому, що сво╖х кошт╕в обмаль, а ╕нвестори, як╕, виявля╓ться, дуже зац╕кавлен╕ у сп╕впрац╕, мусять розраховувати хоча б рок╕в на п’ять збереження в Укра╖н╕ пол╕тично╖ та економ╕чно╖ стаб╕льност╕, яка б гарантувала повернення вкладених кошт╕в. А ось якби стосунки м╕ж державами будувалися на пластових засадах, боятися було б н╕чого...
При╖хавши до Криму за розпод╕лом п╕сля зак╕нчення ╤вано-Франк╕вського нац╕онального ун╕верситету нафти та газу, Микола Яриновський, пластун з 13 рок╕в, одразу ж почав ц╕кавитися ситуац╕╓ю ╕з Пластом у Криму ╕ реан╕мовувати тут пластове життя. Адже у нього вдома була найчисельн╕ша в Укра╖н╕ молод╕жна орган╕зац╕я — там нав╕ть пам’ятник пластунам встановлено. Попри те, що було обмаль в╕льного часу, занурився в орган╕зац╕йну роботу, ╕ за два роки вже ма╓ результат. Чим же його приваблю╓ пластунське життя?
— Воно дуже ц╕каве ╕ насичене. У себе вдома я займався летунським пластуванням. Ми л╕тали на парапланах, вивчали пов’язану з цим теор╕ю. Доводилося бувати в склад╕ делегац╕й у р╕зних кра╖нах, зокрема, у В╕дн╕, зв╕дки привозили в Укра╖ну В╕фле╓мський вогонь. Взагал╕, з Пластом пов’язано дуже багато подорожей. Та особливо вразила по╖здка до Арабських Ем╕рат╕в. Там скаутинг ╕сну╓ на державному р╕вн╕. В м╕ст╕ Шардж ╓ нав╕ть ун╕верситет, який готу╓ ровен-скаут╕в, а працю╓ в держав╕ скаутинг п╕д патронатом шейха ем╕рату Шардж Султана ╤╤╤ б╕н Мухаммеда аль-Кас╕м╕, теж в дитинств╕ скаута. М╕жнародний сем╕нар, який в╕дбувався в Арабських Ем╕ратах з 4 до 9 лютого цього року, був присвячений залученню до скаутингу людей з обмеженими ф╕зичними можливостями.
— То, можливо, досв╕д под╕бних сем╕нар╕в м╕г би мати вплив на формування певних м╕н╕стерських програм, у даному випадку щодо ╕нтеграц╕╖ таких людей у здорове сусп╕льство?
— Хочу зазначити, що цей досв╕д д╕йсно вартий на увагу. Сво╖ записи, зроблен╕ п╕д час по╖здки, я виставив в ╤нтернет╕. Там розпов╕да╓ться про залучення до скаутського руху ╕нвал╕д╕в у Бразил╕╖, Канад╕, Польщ╕. В останн╕й ╓ спец╕альн╕ табори, проводяться фестивал╕ для таких людей. А представник ╕з Руанди зам╕сть в╕деопрезентац╕й презентував себе сам: в╕н, людина на милицях, ма╓ сво╖ скаутськ╕ гуртки. Була у нас зустр╕ч ╕ з групою глухих скаут╕в, як╕ тепер проводять заняття з такими самими проблемними д╕тьми. Взагал╕, в Арабських Ем╕ратах неповносправн╕ д╕ти перебувають п╕д пост╕йним п╕клуванням держави. Ми в╕дв╕дали навчальн╕ заклади для глухих д╕тей, реаб╕л╕тац╕йно-навчальний заклад для д╕тей ╕з синдромом Дауна, майстерню для навчання д╕тей ╕з псих╕чними в╕дхиленнями. ╤ б╕льш╕сть з ус╕х цих д╕тей —  скаути. ╢ скаутськ╕ табори нав╕ть для В╤Л-╕нф╕кованих.
Як тут не пригадати другий пункт скаутсько╖ клятви: допомагай ╕ншим. ╤ якщо допомага╓ держава як «старший партнер», допомагають ╕ рядов╕ громадяни. Важко казати под╕бне про наш в╕тчизняний досв╕д.
А щоб долучати д╕тей до Пласту, разом з корисним ╓ дуже багато просто ц╕кавого. Це табори, мандри, захоплююч╕ розв╕дки, заняття спортом тощо. У пластун╕в сво╖ одностро╖, прив╕тання, п╕сн╕, символи. ╢ й перспектива пост╕йного пластового зростання. За в╕ком: новаки, юнаки, старш╕ пластуни, сеньйори. За досв╕дом: прихильники, учасники, розв╕дувач╕, скоби, гетьманськ╕ скоби. П╕сля 18 рок╕в пластуни стають вихователями, ╕нструкторами, адм╕н╕страторами. Але все це — на волонтерських засадах. Оплачу╓ться робота лише найвищого органу — Крайово╖ пластово╖ ради, до яко╖ входить до 7 ос╕б. Вона ма╓ св╕й оф╕с у Ки╓в╕. Тож склада╓ться враження, що у велик╕й держав╕ ╓ окрема маленька держава, н╕бито ╕грашкова, дитяча, ╕ водночас дуже серйозна, з╕ сво╓ю мораллю ╕ сво╖ми законами. ╤ хоча формально вони сп╕впрацюють (у всякому раз╕, ще в 1993 роц╕ було укладено таку угоду пом╕ж Пластом та М╕н╕стерством осв╕ти Укра╖ни), у чомусь дуже важливому ╓ прихованими антагон╕стами. Бо Пласт – орган╕зац╕я неприбуткова, там не д╕ють матер╕альн╕ чинники, а з останн╕ми, як╕ «захопили» державу, погано уживаються моральн╕ пластов╕ чесноти. Зате ц╕ чесноти дуже близьк╕ «кодексу» Божому. Ось ╕ цього року пластовий юв╕лей лише на к╕лька дн╕в переду╓ Христовому Воскрес╕нню. ╤ це знаменно, бо, можливо, саме Пласт, якби в╕н став масовою молод╕жною орган╕зац╕╓ю, посприяв би д╕йсному в╕дродженню Укра╖ни.
З цього приводу хочеться ще раз процитувати Павла Мазура: «Р╕ч у тому, що пластуни — це не звичайн╕ соб╕ люди. Кожен пластун — це майбутн╕й пров╕дник... Пластун налаштований не лише на те, щоб самому бути вз╕рцевим громадянином, але й на те, щоб бути пров╕дником, який веде ╕нших до добра ╕ краси... Пластун — це людина, яка не чека╓, щоб робити т╕ справи, як╕ вже роблять ╕нш╕, в╕н не йде протоптаними стежками... В╕н не озира╓ться на ╕нших, а як той Франковий каменяр «лупа╓ цю скалу», бо так треба для загального добра... У сучасн╕й Укра╖н╕ ╓ велика потреба в людях, як╕ могли б бути цими моральними пров╕дниками... Таких людей нам треба виховувати якомога б╕льше».
Та чи д╕йсно пластуни стають саме отакими людьми, як це задекларовано? Адже ╓ ще й генетика, с╕м’я, школа, досв╕д позапластових стосунк╕в. Та ╕ як оц╕нити, наск╕льки дитина в╕дпов╕да╓ запрограмованим критер╕ям?
— Можливо, пластуни в якийсь спос╕б зв╕тують про сво╖ добр╕ ╕ недобр╕ вчинки? — запитую у Миколи Яриновського.
Колишн╕й «скоб» в╕дпов╕да╓, що таки н╕. Та ╕ досконал╕сть — це лише виховний ╕деал, до якого треба прагнути, а там вже — як воно вийде.
Д╕йсно, сьогодн╕ в засобах масово╖ ╕нформац╕╖ багато розпов╕дають про 80-р╕чну черницю, яка 30 рок╕в торгувала новонародженими д╕тьми. А ╖╖ теж навчали зовс╕м ╕ншому? У с╕м’╖ не без виродка... Але правильн╕ житт╓в╕ ор╕╓нтири формують в╕дпов╕дну сусп╕льну позиц╕ю. ╤ для сусп╕льства, де вже не соромно н╕ брехати, н╕ красти, н╕ зраджувати близьких, це теж важливо. Але хто ╕ як запроваджуватиме нов╕ (стар╕) методи виховання, бо справа ця навряд чи стане колись елементом державно╖ пол╕тики, чим ран╕ше була п╕онер╕я? Залиша╓ться спод╕ватися лише на по╕нформован╕сть сусп╕льства та окремих ентуз╕аст╕в, котрим не байдуже, який сл╕д вони залишать на земл╕.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10200

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков