Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 20.04.2012
«Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та»

Джерела

Б╕бл╕отеку «Кримсько╖ св╕тлиц╕» поповнила подарована письменником ╕з Закарпаття Мирославом Дочинцем книга «Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та», яка за рейтингом «Книжка року-2010» ув╕йшла до списку найпопулярн╕ших видань Укра╖ни. Пропону╓мо ваш╕й уваз╕ уривок з ц╕╓╖ книги ╕ запрошу╓мо до нашо╖ «Св╕тлично╖» б╕бл╕отеки!
(Замовити книжку можна за тел.: (03131) 2-20-02 в м. Мукачев╕ або моб. 050-671-37-17. ╢ також переклад рос╕йською мовою.
Дочинець Мирослав ╤ванович, вул. Луки Дем’яна, 5, м. Мукачево, 89608
е-mail:mido.mukachevo@rambler.ru)

(Продовження. Поч. у № 14-15)
Про таких, як я, колись казали «св╕товий чолов╕к». Багато земель я сходив, на п’яти морях бував, жив у теплих ╕ в холодних краях, але мил╕шого за Закарпаття не бачив. Недарма його назвали Ср╕бним. Ср╕бло — метал чистоти, здоров’я ╕ мудрост╕. Тому й оселився я тут на старост╕ поблизу Мукачевого. Тут м╕й скарб — сад, маленька винниця, криниця, майстерня ╕ шафа з книгами. ╤ тут мо╓ серце.
Будь при молод╕ — ╕ сам молодшим будеш. Не засуджуй ╖х, а розум╕й. Не повчай, а навчай, коли ма╓ш чому. Бо нер╕дко молод╕ ╕ розумн╕ш╕, ╕ чесн╕ш╕, ╕ добр╕ш╕ за нас. Лише з душею слабшою. ╥╖ треба кр╕пити. Якби моя воля, я б до урядництва пускав т╕льки молодих. За ними ╕ старим жилося б легше.

В╤ДКРИЙ СЕРЦЕ ДУХОВ╤

Не проси мале. Проси велике. ╤ матимеш понад мале.
Не хитруй з усього мати користь, а оп╕куйся, щоб самому бути корисним. Лоза, що не родить, скоро всиха╓.
Не будь зубоскалом ╕ пересм╕шником, але будь веселим. Бог любить рад╕сних в╕рник╕в.
Зусилля т╕ла мають бути продуктивними. Тод╕ природа дасть тоб╕ силу. Завзят╕ спортсмени зазвичай силу розгублюють, бо зусилля т╕ла ╖х марн╕, енерг╕я пуста. А люди, що працюють у пол╕, в л╕с╕, на будов╕, здеб╕льшого м╕цн╕ до старост╕.
Почату справу завжди завершуй, хоч ╕ не буде з того оч╕кувано╖ подяки. Хто ма╓ волю, той ма╓ долю.
На все май св╕й погляд, свою думку. На вс╕ запитання в╕дпов╕дай «так» або «н╕».
Завжди йди вперед. Пам’ятай, що ти повсякчас у дороз╕.
У всьому новому, нав╕ть у б╕д╕, шукай щось корисне ╕ повчальне для себе. ╤ знайдеш. Бо й сам оновлю╓шся кожн╕ 7-8 рок╕в — як т╕лом, так ╕ духом. Тому не стримуй себе, якщо доля посила╓ нову справу, нову дорогу.
В╕дкрий серце Духов╕ — ╕ В╕н допоможе в немочах, п╕дкаже як молитися, як чинити, як вийти з б╕ди, перемогти обставини. Бо, як мовить святий Павло: «Коли за нас Бог, то хто проти нас». А Бог завжди з нами, за тих, хто в╕дкрився ╕ дов╕рився Йому.

МОЛИТВИ АНДР╤Я ВОРОНА

РАНКОВА
(Отче наш...) Господи ╤сусе Христе, дав Ти мен╕ добру н╕чку, дай мен╕ ╕ добру днинку. Укр╕пи м╕й дух ╕ мо╓ т╕ло, обер╕гай мене в╕д ус╕ляких б╕д, напастей, хвороб ╕ спокус житейських.
Дай мен╕ здоров’я душевне й т╕лесне, дай спок╕й мо╖й душ╕, доброту, чистоту, простоту, лаг╕дн╕сть ╕ г╕дн╕сть, пом╕ркован╕сть ╕ скромн╕сть мого життя. ╤ рад╕сть в╕д життя — найвищого Твого дару. Вт╕ху ╕ задоволення в╕д роботи, яку виконую.
Тоб╕ одному в╕рю ╕ служу, кланяюся Тоб╕ ╕ спод╕ваюся, що й надал╕ не залишиш мене у важку годину, як ╕ дос╕ не полишав мене Сво╓╖ уваги ╕ милост╕.
За Тобою я, як за ст╕ною, — спок╕йний, сильний, добрий, мудрий, тверезомислячий, працьовитий ╕ працездатний, ╕ втихомирений у час в╕дпочинку.
В╕д Тебе в мо╖й душ╕ вогонь любов╕, миру й доброти.
Господи, дай мен╕ силу перебути втому дня ╕ не образити душ╕ ближнього свого. Керуй мо╓ю волею й думками мо╖ми. Пошли через Духа Святого мо╖й душ╕ багато св╕тла, спокою, миру ╕ радост╕. Дай мен╕ з щирим споко╓м ╕ мудр╕стю зустр╕ти все, що я нин╕ побачу, взнаю, почую ╕ в╕дчую. Нехай це п╕де мен╕ на п╕знання найвищо╖ Тво╓╖ ╕стини, Господи. Ам╕нь.

ВЕЧ╤РНЯ
(Отче наш...) Господи ╤сусе Христе, Сине Божий. Укл╕нно дякую Тоб╕ за ще один день, котрий Ти мен╕ подарував. За те, що укр╕пляв мене ╕ обер╕гав в╕д усього лихого. Прости мен╕ в╕льн╕ ╕ нев╕льн╕ гр╕хи, якими за день засмутив Тебе через свою слаб╕сть, нерозумн╕сть ╕ недосконал╕сть.
Залишаюся за Тобою, як за ст╕ною, ╕ вручаю в Тво╖ руки мою душу.
Хрест п╕д себе стелю, хрестом вкриваюся, хрестом кланяюся ╕ все зле в╕д себе в╕дганяю.
Господи, прости мене гр╕шного ╕ благослови. Ам╕нь.

У ВАЖКУ ХВИЛИНУ
Господи ╤сусе Христе, Сине Божий, помилуй мене гр╕шного.

АНГЕЛУ-ХРАНИТЕЛЮ
Милий м╕й Ангеле-хранителю. Укл╕нно дякую тоб╕ за те, що був з╕ мною дотепер. ╤ прошу тебе надал╕ бути при мен╕. Обер╕гай мене ╕ мою родину в╕д ус╕ляких б╕д ╕ напастей. Навчи мене гармон╕╖ душ╕ й т╕ла. Будь посередником м╕ж мною ╕ Богом. Коли Господь Бог сподобиться покликати мене на суд праведний, поможи прийти достойно ╕ як належить. Ам╕нь.

РАДЬСЯ З АНГЕЛОМ-ХРАНИТЕЛЕМ
Част╕ше згадуй його ╕ радься з ним. Запитуй його, що бентежить тебе. ╤ в╕дпов╕дь прийде обов’язково — в неспод╕ван╕й думц╕, в розмов╕, через незнайому людину, книгу, газету, ╕нше.
Не май одразу по к╕лька великих бажань. Водночас долають лише одну вершину.
Не метушися. Будь з╕браним ╕ завжди пам’ятай, чого хочеш. Тод╕ навчишся вибирати головне з-пом╕ж др╕бного.
Не б╕йся обставин, надто тих, як╕ в╕д тебе не залежать. Часто Ангел-хранитель ряту╓ нас в╕д великого нещастя, залишивши дек╕лька др╕бних непри╓мностей. Для науки ╕ терп╕ння.
Не йди проти теч╕╖. Не витрачай марно сили, коли в╕дчу╓ш, що все проти тебе. Це не тв╕й час. Краще перечекати. Хто йде проти обставин, робиться рабом ╖х. А хто скоря╓ться ╖м, ста╓ ╖х паном.
В╕д помилки ╕ лиха тебе завжди попередить щось або хтось. Т╕льки ум╕й це розп╕знати ╕ не бери на см╕х.
Тримай рот на замку. Не похваляйся усп╕хами. Н╕коли ╕ н╕кому не говори про серйозн╕ плани голосно. Для цього в тебе один слухач ╕ порадник — Ангел-хранитель.
Не жени коней. ╤ди по життю розм╕рено, спок╕йно. ╤ туди, куди тоб╕ належить прийти, прийдеш вчасно.
Не читай руйн╕вних книг, не дивися так╕ ф╕льми. Хоч ╖х ╕ видають за модн╕. Кр╕м сум’яття душ╕ ╕ см╕ття для розуму, н╕чого вони не несуть. Надто д╕тям.

ЗОЛОТ╤ ПОРАДИ АНДР╤Я ВОРОНА

Не пере╖дайте! Голодний зв╕р хитр╕ший ╕ спритн╕ший за ситу людину. З мисочкою запарених злак╕в, жменею ф╕н╕к╕в ╕ квартою вина римськ╕ лег╕онери б╕гли в повн╕й амун╕ц╕╖ 10 к╕лометр╕в, вр╕залися у ворож╕ ряди ╕ билися п╕вдня без перепочинку... А в╕д переситу ╕ розпусти патриц╕╖в римська ╕мпер╕я впала.
Найкраще, найздоров╕ше для людини житло — з глини. З того, що й сама зл╕плена. Найг╕рше — з бетону, в якому металева с╕тка.
Не треба далеко ходити за л╕ками. Природа нам п╕дготувала ╖х у сус╕дств╕. Верба — одна з перших рослин, вона п╕сля всесв╕тнього потопу першою зазелен╕ла на берегах. Не перел╕чити, в╕д чого пом╕чна верба: головний б╕ль, невралг╕я, неврози, ревматизм, печ╕нка, шлунок, подагра, застуда...
Столову ложку подр╕бнено╖ верби залити 0,5 л окропу ╕ варити на слабкому вогн╕ хвилин п’ять. Настояти. Пити по столов╕й ложц╕ трич╕ на день.
Св╕ж╕ листки прикладають до мозол╕в. Порошком з кори засипають рани ╕ зупиняють кровотеч╕. З в╕двару кори або г╕лочок роблять ванни для н╕г за варикозного розширення вен, а також при екземах, фурункульоз╕, п╕тливост╕, облис╕нн╕.
К╕лька г╕лочок освячено╖ в церкв╕ верби посад╕ть на об╕йст╕. З ╖╖ г╕лочок пот╕м можна варити в╕двар для хворих тварин.
Жив╕ть у м╕сцевост╕, де чисте пов╕тря. Якщо це не вда╓ться, бодай част╕ше бувайте там.
П╕сля вечер╕ я ще п╕вгодини прогулююся садом.
Коли ╖сте, не запивайте. Не пийте н╕ до, н╕ п╕сля ╖ж╕.
Щоб не ходити з дитиною по л╕карнях ╕ аптеках, в╕ддайте ╖╖ в руки Природи. З малих л╕т навч╕ть ступати по земл╕ босон╕ж. Це найсильн╕ший гарт. Обгор╕ла дитина на сонц╕ — це п╕де на користь, вкусила бджола чи мурашка — теж добре, пожалилася кропивою, покупалася в прохолодн╕й вод╕, подряпалася колючкою, з’╖ла падалицю в саду — значить, загартувалася в╕д недуг, стала м╕цн╕шою, сильн╕шою духом.
Коли р╕жете овоч╕ ножем, вони частково втрачають земну поживу. Краще ╖х ╖сти ╕ варити ц╕лими. Цибуля вдв╕ч╕ корисн╕ша, якщо ╖╖ роздушити руками або дерев’яною дощечкою.
Не обов’язково пити чай. В╕н висушу╓ т╕ло. Для мене найкраща заварка — з молодих г╕лочок груш╕. Такий чай дуже пахучий ╕ л╕кувальний. Виводить сол╕ та зайву воду, зн╕ма╓ бол╕ в запалених суглобах, дода╓ чолов╕чо╖ сили.
Кип’ят╕ть молод╕ грушев╕ пагони 10-15 хв.
Я лише раз у Сиб╕ру був у л╕карн╕, коли мен╕ перебило ногу. Зате в аптеках майже не бував. Л╕куюся сам ╕ л╕кую ╕нших. Л╕ки ц╕ дуже прост╕, дешев╕ ╕ доступн╕. Наприклад, вода. Вона осв╕жить мозок, п╕дсилить серце ╕ заспоко╖ть нерви. Зауважте: не якась ╕нша р╕дина, а чиста вода. ╤ не менше л╕тра щодня, а краще 2 л╕три. А кава, чай, солодк╕ напо╖, пиво п╕дточують серце.
Ходити багато треба. При ход╕нн╕ ступн╕ труться ╕ живлять цим мозок.
Не допуст╕ть грип у ваш д╕м. Для цього треба лише нар╕зати др╕бно часник ╕ цибулю й покласти на полотнину в ус╕ куточки хати. ╤ обов’язково б╕ля вх╕дних дверей. Поганий в╕рус не зайде до вашо╖ осел╕.

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10214

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков