Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 27.04.2012
ВКЛОНИСЯ ЗЕМЛ╤...

Проза життя

М╕й чолов╕к подарував мен╕ букетик первоцв╕ту. Без нагоди, зранку, просто так. При╓мно. Перш╕ аромати пробуджено╖ земл╕ збуджують уяву, розчулюють н╕жн╕стю ╕ тенд╕тн╕стю, нагадують про одв╕чну круговерть ╕ невпинн╕сть сущого. Кожна кв╕точка — н╕би сльозинка… Чиста, невинна, мов дитяча… Сльоза Земл╕…
Того дня ми з чолов╕ком у справах ╖хали на П╕вденний берег Криму. Чолов╕к за старою звичкою чита╓ газету у маршрутц╕, кращого способу з╕псувати з╕р ╕ нерви — не придумати. В око впав заголовок «…створено ком╕тет захисту р╕дно╖ земл╕»… А в уяв╕ постало село. Згадалися сус╕ди Ладожинськ╕. Микола працював у сел╕ механ╕затором, його дружина Валентина – свинаркою. Якось Микола читав книжку, в як╕й згадувалося про графа Ладожинського. Зб╕г пр╕звищ його збентежив, в╕н под╕лився сво╖м в╕дкриттям з колегами по робот╕, п╕сля того до нього м╕цно прилипло пр╕звисько Граф. При розпаюванн╕ с╕льськогосподарсько╖ земл╕ обо╓ отримали по паю. Мр╕яли, як вони зас╕ватимуть землю, зароблятимуть грош╕, збудують нов╕ хати синов╕ ╕ доньц╕. Через п’ять рок╕в зустр╕чаю ╖х — мр╕ють, як вони з дружиною продадуть один пай, куплять трактора, а на другому с╕ятимуть хл╕б ╕ заможно житимуть. Ще через к╕лька рок╕в зустр╕чаю Миколу. В╕н скаржиться: коли ремонтував чужого комбайна, йому на плече з╕рвалася металева деталь ╕ зламала ключицю, а грошей на л╕кування нема, от в╕н ╕ розм╕ркову╓, що продасть один пай, по╖де в спец╕альний санатор╕й з мануальною терап╕╓ю, з ц╕лющими грязями, п╕дл╕ку╓ться ╕ зможе знову годувати с╕м’ю… Минуло╖ осен╕ при╖жджаю в село, зустр╕чаю Графа, весь якийсь змучений ╕ нещасний, показу╓ на св╕й беззубий рот: «Поглянь, в мене уже не залишилося  жодного зуба. Думали з ж╕нкою, що  продамо па╖, хату, частину грошей потратимо на л╕кування, а частину в╕ддамо дочц╕, та й по╖демо до не╖ в╕к доживати. А тут знову в╕дклали ухвалення закону про ринок земл╕, лякають знищенням села! А що у них клепки не хвата╓ прийняти розумн╕ закони, як в т╕й же ╢вроп╕, чи в Арабських Ем╕ратах… Там поважають свого громадянина. Он у Голланд╕╖ фермеру на кожен гектар по 600 ╓вро в р╕к доплачу╓ держава, щоб землю доглядав.  А я х╕ба господар свого паю? Чи я можу розпоряджатися сво╓ю землею на св╕й розсуд? Г╕рше в╕д раба! Прикували безплатними сторожами до земл╕ й тягнуть останн╕ соки: податок заплати, пай зори, а солярка кошту╓ ст╕льки, що найщедр╕ший врожай витрат на паливо не перекрива╓! Якщо не пос╕╓ш, а зореш т╕льки на пар, все одно плати податок на прибуток! Мо╖ затрати чиновники показують мо╖м прибутком! Знову в╕дкладають прийняття закону… Ск╕льки можна знущатися? Чекають, доки ми вс╕ повимира╓мо! Отод╕ вони й загребуть соб╕ нашу землю, як загребли наш╕ майнов╕ па╖...
*     *     *
За роздумами незчулася, як про╖хали Алушту. Коли минули Шарх╕нський м╕ст, на оч╕ потрапила одинока кв╕ткарка, в одн╕й руц╕ яко╖ був букет з╕ сухостою, а в друг╕й — первоцв╕ту. Маленький б╕лосн╕жний букетик т╕шив око. Попри вс╕ кампан╕╖ боротьби з продавцями прол╕ск╕в саме на цьому м╕сц╕ ╖х завжди було багато. Б╕ля них завжди спинялися як стареньк╕ «Запорожц╕», так ╕ крут╕ «Мерседеси», як седани, джипи, так ╕ звичайн╕ вантаж╕вки. Т╕льки ран╕ше продавц╕в кв╕т╕в було б╕льше… Вочевидь, ганяють, штрафують. Пам’ятаю, к╕лька рок╕в тому телебачення показало здалеку дач╕ якихось ол╕гарх╕в ╕ прокоментувало, що ось як, мовляв, розбагат╕ли кримчани на прол╕сках, як╕ соб╕ палаци в╕дбудували! Ще тод╕ подумалося: це ж ск╕льки раз╕в треба вклонитися земл╕, щоб за прол╕ски вибудувати багатоповерхов╕ в╕лли!
Завжди в таку мить згадую урок, отриманий в молодост╕. Було це в далеких в╕с╕мдесятих. Жила я тод╕ в гуртожитку для молодих фах╕вц╕в Укрд╕просаду. П’ятиповерх╕вка стояла в затишн╕й м╕сцин╕. Прямо напроти балкона весь садок ╕ город були засаджен╕ тюльпанами. Краса невимовна! П╕д б╕лими хмаринами вишневого цв╕ту розливалося ╕ багрянилось вогнем море… Та одного разу я мало не остовп╕ла в╕д побаченого: вс╕ кв╕ти були з╕рван╕ ╕ скинут╕  просто у копиц╕! Тод╕ приятелька Олена Семенова, м╕кроб╕олог, молодший науковий сп╕вроб╕тник Кримського ╕нституту еф╕рних культур, пояснила, що господар╕ просто займалися розведенням тюльпан╕в, а тюльпани, як в╕домо, розмножуються цибулинками. Щоб сила рослини не витрачалася на цв╕т╕ння, кв╕тки зламують, тод╕ сила акумулю╓ться на р╕ст цибулинки, ╕ що це — нормальний селекц╕йний процес. Первоцв╕т теж розмножу╓ться цибулинкою. Виходить, якщо зламати кв╕тку, то рослинка теж буде т╕льки сильн╕шою! А в пал╕саднику мо╓╖ т╕тки, що мешкала в район╕ Свободи у С╕мферопол╕, первоцв╕т р╕с скр╕зь: ╕ п╕д бузком, ╕ п╕д яблунею, ╕ п╕д вишнями, ╕ в малиннику, ╕ п╕д парканом… ╤ з кожним роком його ставало дедал╕ б╕льше… ╤ таку картину можна ╕ зараз бачити там майже у кожному двор╕. Нема вже мо╓╖ т╕тки серед живих, стала землею, тепер на ╖╖ могил╕ кв╕тне первоцв╕т...
*     *     *
Все живе виходить ╕з земл╕ ╕ в землю поверта╓ться, створюючи новий археолог╕чний шар, сповнений ╕стор╕╖ життя ╕ пристрастей навколо земл╕. Ск╕льки  в ньому кри╓ться чвар, розбрат╕в, во╓н, що точилися навколо земл╕, за землю, через землю… Все стало прахом, ╕стор╕╓ю… Та недалеко в╕д╕йшов наш сучасник в╕д неандертальця, бо й дос╕ жив╕ думки — не як краще доглянути землю, а як б╕льшою територ╕╓ю земл╕ заволод╕ти! Й дос╕ люди гинуть за землю або ж просто безсл╕дно зникають… Особливо, коли йдеться про запов╕дн╕ кримськ╕ територ╕╖…
╤ знову думки линуть у в╕с╕мдесят╕… Тод╕ я працювала перекладачем разом з прекрасним кримським поетом Дмитром Черевичним, який теж уже в╕д╕йшов у в╕чн╕сть. Дмитро Степанович був справжн╕м сином сво╓╖ земл╕, у вих╕дн╕ любив виходити на природу, бувало, приносив з л╕су прол╕ски, дарував ж╕ноцтву разом з в╕ршами, посвятами, нав╕ть подарував  якось з натяком мен╕ ╕ мо╖м сус╕дкам по гуртожитку свою еп╕граму: «Телев╕зор – це в╕кно у св╕т! / ╤ прекрасн╕ш – н╕чого нема╓! / Подружив в╕н нас, / а через к╕лька л╕т / в╕н, можливо, когось й пов╕нча╓!» ╤ як у воду дивився… Льв╕в’янин Володя Яцк╕в ╕ кримчанка Валя Кузьом╕на побралися. У них народилося тро╓ д╕ток — Тетянка, Мируся ╕ Сашко.
К╕нець другого тисячол╕ття видався важким, жило подружжя в малос╕мейц╕ поряд з гуртожитком у малесеньк╕й к╕мнатц╕, бракувало грошей. Але вони були молод╕ ╕ щаслив╕. Та недовго щастя панувало в с╕м’╖. 18 липня 2001 року Володимир ╤лл╕ч Яцк╕в зранку здав свою роботу на землем╕рне замовлення у запов╕дн╕й зон╕ Ялти ╕ в об╕дню перерву вийшов з╕ свого в╕дд╕лу, щоб погодувати вдома д╕тей. Того дня д╕ти зосталися без об╕ду. ╤ б╕льше н╕хто н╕де ╕ н╕коли не бачив Володимира Яцк╕ва. Вс╕ документи його ╕ реч╕ залишилися вдома. А його нема. Ой, земелько, свята земелько… Та ще п╕вденнобережна! Але цю верс╕ю м╕л╕ц╕я не в╕дпрацьовувала...
М╕л╕ц╕я мало не щодня запрошувала Валентину до морг╕в на уп╕знавання, але його там не було. Молода ж╕нка вмить посив╕ла… Колеги Володимира по робот╕ прочесали вс╕ п╕двали, вс╕ поверхи, горище Укрд╕просаду – там його не було… Друз╕, м╕л╕ц╕я об╕йшли вс╕ сус╕дн╕ багатоповерх╕вки — н╕хто н╕чого не бачив… Прочесали  вс╕ найближч╕ л╕сосмуги, Салгирку – безрезультатно. А незабаром в Укрд╕просад╕ розпод╕ляли квартири, Яцк╕в стояв перший у черз╕ з 1979 року, мав отримати трик╕мнатну квартиру… Нема людини – нема проблем… ╤ цю верс╕ю м╕л╕ц╕я не в╕дпрацьовувала. Й дос╕ живе Валентина з трьома сво╖ми д╕тьми на 12 квадратних метрах у малос╕мейц╕.
Ж╕нка працювала на к╕лькох роботах, аби т╕льки поставити д╕тей на ноги. «Якби не р╕дний брат, не знаю, як би я вижила…», — з╕тха╓ Валентина. Якось приснився ╖й сон, н╕би зима, сн╕гова в╕хола мете, в╕дчиняються двер╕ — ╕ в к╕мнату заходить весь засн╕жений, в шапц╕-вушанц╕ ╖╖ ╤лл╕ч… Повезли ╖╖ друз╕ до в╕домо╖ ворожки. Та подивилася фото зниклого, вислухала сон та й каже: «живий в╕н, на якихось важких роботах, та як випаде сн╕г – обов’язково повернеться».  Й дос╕ д╕ти з Валентиною не змовляючись, затамувавши подих, дивляться у в╕кно ╕ на двер╕ щоразу, коли пада╓ сн╕г…
Друз╕ носили фото ╤лл╕ча до ╕нших в╕щун╕в. ╤ вс╕ кажуть, що в╕н живий. Одна м╕сцева ясновидиця нав╕ть бачила  у сво╓му вид╕нн╕ його б╕ля убого╖ хатинки, де ростуть могутн╕, незвичн╕ для нашого краю ялини, а б╕ля  старенького штахетного паркану росте незвичний для то╖ м╕сцини сонях… Вона впевнена, що в╕н живий, десь за межами Укра╖ни, дуже  суму╓, але без документ╕в не може  перетнути кордон ╕ повернутися на Батьк╕вщину, до сво╓╖ родини… Порадила звернутися на передачу «Жди меня». Звернулися... Безрезультатно... На «Битву екстрасенс╕в» писати забракло вже духу. Та Валентина й д╕ти вперто чекають. ╥м дуже важко. Якось за порадою друз╕в, пересиливши себе, звернулася Валентина до депутата в╕д парт╖╖, яка асоц╕ю╓ себе з найдемократичн╕шою парт╕╓ю в Укра╖н╕. Там ╖╖ уважно вислухали ╕ порадили… визнати чолов╕ка мертвим, т╕льки тод╕ вони зможуть ╖й допомогти… А д╕ти плачуть ╕ просять, моляться: «Мамочко! Татко живий! В╕н обов’язково до нас повернеться, т╕льки не визнавай його мертвим…» ╤ вона попри вс╕ чиновницьк╕ вимоги не визна╓. Схудла. Змарн╕ла. Оч╕ завжди сповнен╕ сл╕зьми...
Третього березня ╤лл╕чу вже виповнилося 60 рок╕в...
*     *     *
За невеселими думками д╕сталися узбережжя. Сонце пестило землю лаг╕дним пром╕нням, а вона наповнювала пов╕тря духмяним трунком  медового нектару ╕ т╕шила око б╕лоцв╕том алич╕. Райська ╕дил╕я в гармон╕╖ чотирьох косм╕чних стих╕й: Води, Земл╕, Пов╕тря, Вогню. Вона весь час оновлю╓ться, очищу╓ться, гармон╕зу╓ться, розвива╓ться за сво╖ми одв╕чними косм╕чними законами, незважаючи на вигадан╕ людськ╕ закони.
Задзвонив моб╕льний телефон. Це була легка на спомин Валентина. Вона пов╕домила, що стала бабусею. Старшенька Тетянка, зак╕нчивши с╕льгосп╕нститут, вийшла зам╕ж ╕ вже народила сина, назвали його на честь д╕дуся Володимиром… Життя трива╓…
Впоравшись з╕ справами, повернулися додому в С╕мферополь. Чолов╕к за звичкою ув╕мкнув телев╕зор. А там сперечаються м╕ж собою «фарбован╕ лиси» ╕ «пани Коцьк╕»… ╤ нащо ╖м ус╕м про «те╓ знати, що, може, плаче б╕дна мати, ╕ побива╓ться, як рибонька об л╕д?» У них боротьба т╕льки за владу, за територ╕ю ╕ грош╕, грош╕, грош╕! Якийсь паралельний позаземний св╕т! Чи, може, це ми ус╕ позаземн╕, а вони, господар╕ нин╕шнього життя, м╕цно, нахабно й упевнено вчепилися у земну твердь... Народ  вкотре позбавили об╕цяного ще сто рок╕в тому права на землю, права на свободу г╕дного вибору ╕ права бути обраним. От, наприклад, кандидату треба вносити сол╕дну грошову заставу, на яку спроможн╕, ну, нехай десять в╕дсотк╕в населення. А графу «не п╕дтримую жодного з кандидат╕в» викинули. Тобто можемо обирати т╕льки тих, кого вони сам╕ допустять у сво╓ розк╕шне середовище? Та чи ж зможете, спритники, забрати з собою в домовину заводи, пароплави, грош╕, владу, землю? ╤ чи прийме вас таких земля?
...Ось уже настала ╕ Вербна нед╕ля. Люди святять у церквах вербол╕з ╕ первоцв╕т. Гримить перша весняна громовиця. В╕дроджу╓ться земля. Почина╓ться нове коло буття, нова ера… Христос Воскрес! А через тиждень, за народним звича╓м, душ╕ пращур╕в проводжа╓мо в ╤р╕й. Вклон╕мося ╖хньому праху. ╤ вклон╕мося Земл╕...

Ольга Б╤ЛЯЧЕНКО
м. С╕мферополь
На фото: Володимир Яцк╕в, якого дос╕ вигляда╓ родина...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10228

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков