Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 27.04.2012
ПРИТЧА
Василь ЗАХАРЧЕНКО

НОВЕЛА

Василь ╤ванович Захарченко народився 13 с╕чня 1936 року в сел╕ Гутир╕вц╕ Полтавського району Полтавсько╖ област╕. Зак╕нчив факультет журнал╕стики Ки╖вського ун╕верситету. Був репресований радянським режимом.
Автор книжок «Сп╕вучий кор╕нь», «Трамвай о шост╕й вечора», «Стежка», «Дзв╕нок на св╕танн╕», «У п’ятницю п╕сля об╕д», «Лозов╕ кошики», «Клек╕т старого лелеки», «Прибутн╕ люди» та багатьох ╕нших.
В. ╤. Захарченко – лауреат Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м. Т. Г. Шевченка та прем╕╖ ╕м. Андр╕я Головка.

Щось заспок╕йливе шепот╕ла хвиля, наб╕гаючи на гарячий п╕сок. То дихало море. Воно було безтурботне й веселе весь день ╕ т╕льки увечер╕, п╕сля заходу сонця, затихало, смутн╕ло, самотн╕ло з в╕дходом останнього пляжника. Павло вже тиждень мешкав у цьому рибальському приазовському селищ╕. Мешкав не сам, з Мар╕╓ю. З ц╕╓ю дивною молодою ж╕нкою, то веселою, то сумною, як ╕ оце море.
Ще м╕сяць тому в╕н не знав ╖╖, ╕шов до товариша на ╕менини запеклим парубком, а вже через годину вони зникли з ╕менин по-англ╕йському, не прощаючись н╕ з ким. Зайшли до нього випити кави. В╕н поставив плат╕вку з В╕вальд╕. Музика ╖╖ схвилювала, ╕ вони поговорили про музику, ╕ виявилося, що в них багато сп╕льних уподобань. ╤ в характерах у них було щось схоже, одчайдушне. ╥м було легко вдвох, ╕ вони з╕зналися в цьому одне одному того ж вечора. В╕н думав, що на ц╕й веч╕рн╕й кав╕ все й ск╕нчиться ╕ в╕н заживе звичним сво╖м самотн╕м життям, аж наступного дня в╕дчув, що йому важко без не╖, ╕ зателефонував ╖й...
Вони замешкали тут в одиноко╖ старо╖, в окрем╕й к╕мнатц╕, в так╕й бажан╕й самотност╕ вдень ╕ вноч╕. Мар╕я чудово готу╓ вс╕ляк╕ страви з╕ св╕жо╖ риби, пом╕дор╕в та молодо╖ картопл╕, пересипано╖ зеленню, як╕ вони купують через день рано-вранц╕ на базар╕. Вона балакуча, весела, ╕ взагал╕ вона — диво... Павло занурю╓ в п╕сок руки, щасливо заплющу╓ оч╕. ╤ тут же на мить митт╓ву виника╓ з н╕чого ясне-ясне обличчя панни неземно╖ краси, велик╕ син╕-син╕ оч╕ обп╕кають йому душу, ╕ вона в’яне, озива╓ться болем ╕ в╕дча╓м. Се повторю╓ться вже вкотре за останн╕й м╕сяць. То ув╕ сн╕, то отак серед дня, прямо на робот╕ з’явиться... П╕д час розмови з ким-небудь, а то й тод╕, коли ц╕лу╓ Мар╕ю... ╤ затерпне, заболить душа...
Павло перекинувся на спину й довго дивився в блакитне небо з маленькою б╕лою хмаркою в самому зен╕т╕. «О Ясна Панно!.. — прошепот╕в в╕н. — Що Ти ще хочеш в╕д мене? Невже тоб╕ мало мо╖х п’яти рок╕в у мордовських концтаборах для пол╕тв’язн╕в?..»
Холодн╕ крапл╕ води обпекли його роз╕мл╕ле т╕ло, ╕ в╕н здригнувся з неспод╕ванки й розплющив оч╕. Мар╕я засм╕ялася. Вона стояла перед ним — струнка, молода, красива, ╕ вода ст╕кала з не╖ золотим ср╕блом, ╕ в╕н посм╕хнувся, з╕знавшись соб╕, що зовс╕м очман╕в од ц╕╓╖ ж╕нки, коли вже вда╓ться до таких диких еп╕тет╕в.
— Чого ти посм╕ха╓шся? — спитала вона.
— ╤ди сюди... — сказав в╕н.
Вона простяглася поруч нього, довга, еластична, блискуча, красива темно-с╕роока горлиця. В╕н потерся щокою об ╖╖ н╕жне мокре плече й поц╕лував його.
— Яка ти холо-одна...
— А ти дим╕╓ш уже. Про що ти все дума╓ш ╕ дума╓ш?
— Та, пусте. Притча одна мучить мене. Майже в╕зуально. Це значить, що треба с╕сти й записати ╖╖, щоб в╕дчепилося. А писати не хочеться. Та й н╕чого записувати. Дуже банальне.
— Ну, то розкажи. Може, воно й в╕дчепиться.
— А ти слухатимеш?
— Якщо не засну.
— З чого ж почати?
— Жили соб╕ д╕дусь ╕ бабуся, ╕ в них не було д╕тей, ╕ вони вже напевне знали, що й не буде н╕коли, — сказала вона.
— Н╕. Не вгадала. Цього разу не вгадала. Був у них хлопчик.
— Значить, вони не були д╕дусем ╕ бабусею.
— Вони були так╕ стар╕, як ми з тобою. Не перебивай. Був у них хлопчик. Хлопчик як ╕ вс╕ хлопчики. Ходив уже до школи, а вл╕тку пас у яру кор╕в. — В╕н дивився в небо, на маленьку хмарку, з яко╖ п╕днебесн╕ в╕три вил╕плювали щось под╕бне до того, про що в╕н хот╕в оце розпов╕сти. «Сили небесн╕ допомагають мен╕». — Так от. Оцей звичайний хлопчик якось побачив дивний сон. Н╕би пас в╕н кор╕в у яру й раптом усе засяяло навкруги: небо, корови, паша. Розум╕╓ш? Усе це стало таким, як дивишся кр╕зь жовте скельце. Зв╕в хлопчик голову до неба, а зв╕дти сходить до нього Красна Панна. ╤ така вона незвичайна. Обличчя ясне, оч╕ син╕-син╕, велик╕, а коси св╕тл╕ як оцей ось п╕сок... н╕, ясн╕ш╕. Ну, мов п╕дпалена сонцем ота он хмарка. Ступа╓ Вона сво╖ми босими н╕жками по голубому н╕чому, ╕ довга сукня б╕лим багаттям палахкотить на в╕тр╕, обпадаючи ╖й ноги, стан. Уявля╓ш, в╕н сидить п╕д горою, з╕щулився, маленький, у вицв╕л╕й син╕й сорочечц╕, а Вона йде, вся чиста, вся сонячна, ╕ не просто йде, а сходить, спада╓ на землю, ╕ бачить в╕н б╕л╕ ступн╕ ╖╖ н╕г, б╕л╕ долон╕ ╖╖ рук. ╤ ось Вона вже зовс╕м близько, уже всм╕ха╓ться до нього. ╤ усм╕шка в Не╖ наче цв╕т конвал╕╖.
— О, хто Ти, Ясна Панно?! — запитав хлопець.
— Я — Та, яку вс╕ шукають ╕ не знаходять, — сказала Вона. ╤ в╕н здивувався, що сказала Вона це звичайною мовою баби Горпини, чи баби Одарки, чи будь-яко╖ т╕тки з ╖хнього села. ╤ тут в╕н, може, запиту╓ ╖╖:
— Х╕ба Тебе важко знайти, що вс╕ шукають ╕ не знаходять? Я ж Тебе ось бачу? Ти Сама прийшла до мене.
╤ т╕льки сказав в╕н це, як зробилося темно. Не просто темно, а чорно. ╤ в╕н закричав:
— Де Ти, Ясна Панно?.. Що мен╕ робити, скажи!..
— Шукай, — почув у ц╕й темряв╕. ╤ прокинувся.
Скоро хлопчик ╕ забув про цей сон. Р╕с, учився. У школ╕, в ун╕верситет╕. В╕н уже знав, що ╕м’я Т╕╓╖, яку вс╕ шукають ╕ не знаходять, — ╤стина. Жилось йому спок╕йно. ╤нколи пригадував той дивний сон ╕ тут же й забував про нього. Кожного дня в╕н вичитував з книжок якусь премудр╕сть ╕ рад╕в, бо тепер можна було нею похвалитися будь-де. ╤ чим б╕льше таких дн╕в, рок╕в спливало, тим б╕льше в нього нагромаджувалося цих премудростей, як краваток чи капелюх╕в, усе нових, з р╕зними ярличками: ╕ в╕тчизняними, ╕ заруб╕жними. Чимало було й таких, що в╕н ╖х ще й не над╕вав, ╕ вони лежали, дбайливо складен╕ для згодиться колись. Його ровесники к╕нчали вузи, ставали до роботи, одружувалися. К╕нчив ╕ в╕н ун╕верситет, заходився коло роботи. Одруживсь. Дружина була в нього славна, добра, ╕ д╕ти гарн╕. ╤ згадка про дитячий сон усе р╕дше й р╕дше нав╕дувала його. Та згодом щось сталося з ним. Щось почало непоко╖ти його. ╤нколи душа йому бол╕ла так, що не хот╕лося жити. Ти зна╓ш, як болить душа?
— Н╕... Колись було горло забол╕ло. А щоб душа?..
— Щаслива ти людина. Отож бол╕ла йому душа. ╤ в╕н тод╕ вдався до премудростей, надбаних ним для згодиться колись. Але рятунку в них не було. Ц╕ «краватки», «капелюхи», як в╕н ╖х не пов’язував, як не над╕вав, виглядали зле. Кожному було видно, що вони з чужо╖ ши╖, з чужо╖ голови. ╤ в╕н махнув на них рукою ╕ лишився простоволосим, розхристаним ╕ безпорадним. У розпач╕ запитував себе: «Що ж робити? Що робити?» ╤ раптом почув, як якийсь голос йому шепнув: «Шукай». В╕н уп╕знав його, ╕ сон той дитячий ожив у ньому. Але ж то був сон. В╕н тепер, коли йому вже стукнуло тридцять, розум╕в, я б сказав, у квадрат╕, що то був лише сон. У нього була дружина, д╕ти, робота. ╤ раптом: «Шукай». Тепер уже перед ним нев╕дступно стояла Ясна Панна ╕з син╕ми очима, ╕ довга сукня б╕лим багаттям палахкот╕ла на в╕тр╕, обпадаючи ╖й ноги, стан. ╤ в╕н зважився. В╕н почав ╖╖ шукати. Спершу в╕н виходив лише за м╕сто, в якому мешкав ╕ працював, завертав у прим╕ськ╕ села, в хати, зазирав у обличчя кожн╕й д╕вчин╕, ж╕нц╕ й нав╕ть баб╕. Але ╖╖ н╕де не було. Пот╕м в╕н в╕дважився виходити з дому на к╕лька дн╕в, але й це не допомагало. А раз якось в╕н вийшов ╕з свого м╕ста й п╕шов прямо дорогою. ╤шов день, другий, тиждень, уже б ╕ назад повертатися, а якась сила тягне його все дал╕ й дал╕. Розум╕╓ш, як це бува╓? Ще тр╕шки. Ось до того горбика. Он туди, за отой гайок. Може, там? Ну ще тр╕шки, в оте село...
— Чого ж ти замовк? — спитала Мар╕я. В╕н глянув на не╖ ╕ побачив, в╕дчув, що д╕ялося з нею, ╕ йому б треба зупинитись, але це вже було не п╕д силу.
— Розум╕╓ш, бувають так╕ моменти, коли ╕накше не можна. Коли на карту ставиться все тво╓ життя...
— Та ти розпов╕дай притчу, — через силу посм╕хнулася Мар╕я. ╤ йому стало так, н╕би в╕н щойно випрошував у не╖ пробачення.
— ╤шов в╕н м╕сяц╕, роки ╕ не вертався додому. Не подумай, що в╕н забув про дружину, про д╕тей. Н╕. В╕н ╖х кохав, але Та, Ясна Панна, не давала йому спокою. Раз п╕ддавшись спокус╕ вийти за сво╓ м╕сто й пошукати ╖╖ в навколишн╕х селах, в╕н уже не м╕г зупинитися. ╤ чим б╕льше в╕н ╕шов, тим ясн╕ше вставав у його пам’ят╕ сон, ╕ в╕н уже наче навсправжки бачив ╖╖. Це як райдуга. ╤деш до не╖, йдеш, ось вона, зовс╕м близько, ще трохи — ╕ станеш п╕д ╖╖ арку... Ну, минуло, може, з десяток-два рок╕в, а в╕н усе ходив по св╕ту, шукав. Ну, там було багато з ним ус╕ляких перипет╕й, не раз п╕д загрозою стояло його життя. От хоча б один еп╕зод. Я його вже детальн╕ше бачу, н╕ж ╕нш╕. Десь, може, там рок╕в через п’ятнадцять-двадцять в╕дтод╕ як вирушив з дому, потрапля╓ в╕н на якесь чи то свято, чи ман╕фестац╕ю, а чи карнавал. Щось дуже яскраве, пишне, крикливе. Люди були у святковому вбранн╕, з трояндами в петлицях, з трояндами в руках, з транспарантами й стягами. Лунали п╕сн╕, музика, стяги похитувалися над головами тисяч ╕ тисяч. Люди щось вигукували. В╕н п╕д╕йшов ближче й прислухався. Кричали комусь: «Слава Т╕й, що нас врятувала!», «Слава Т╕й, що веде нас до св╕тло╖ мети!» В╕н запитав у людей, кого це вони так уславлюють. ╤ тут на нього почали озиратися. В╕н бачив розпаш╕л╕ в екстаз╕ обличчя, засл╕пл╕ в╕д щастя оч╕.
— Як? Ти н╕чого не зна╓ш?
Вони розглядали його закушпелену дорожн╕м пилом одежу, посох ╕ торбу.
— Та в╕н не наш! В╕н прийшов здалеку!
— Ти хоч догаду╓шся, на яку землю ступив?
— Н╕.
— Ти сто╖ш у Кра╖н╕ ╤стини.
— Як?! — у нього пересохло в горл╕. В╕н ледве зм╕г видобути к╕лька сл╕в. — То ╥╖ таки знайшли?!
— От см╕шний чолов╕к. Та тоб╕ ж ясно кажуть. Х╕ба ти не бачиш, ск╕льки народу з╕бралося? Це вс╕ в╕тають ╥╖!
— Де ж Вона, покаж╕ть?! Я ст╕льки йшов до Не╖, ст╕льки шукав... — ╕ в╕н заплакав.
Вони повели його, проштовхуючись кр╕зь натовп. ╤шли, мабуть, з п╕вдня до Не╖, так було багато людей на цьому майдан╕. ╤ вс╕ навколо славили ╖╖, сп╕вали ╖й п╕сень, обн╕мались одне з одним. В╕н уже не чув земл╕ п╕д собою, так в╕н ╕шов до Не╖, зрад╕лий, щасливий, наекзальтований. ╤ тут т╕, що супроводжували його, закричали що було духу в екстаз╕:
— Слава Тоб╕, Ясна! Слава Тоб╕, наша Заступнице!
╤ в╕н п╕дв╕в угору сво╖ оч╕, ╕ коли п╕дводив, то в╕дчував, як вони в нього палахкотять. ╤ раптом в╕н одсахнувся, заточився на тих, що були позад нього. Серед багатом╕льйонного натовпу на високому червоному помост╕ стояла д╕вчина в пох╕дному с╕рому одяз╕ амазонки. Вона поводила зизоокими с╕рими очима по натовпу, ╖╖ кирпате вилицювате обличчя усм╕халося до народу, в╕тер маяв чорним, незаплетеним волоссям. Вона зд╕йняла над натовпом руки, ╕ в╕н ╕з жахом побачив, що вони червон╕ — ╕ долон╕, ╕ коротк╕ пальц╕. ╤ в ньому все застогнало, заволало, забол╕ло м╕льйонами чужих смертей, ╕ в╕н закричав:
— У не╖ руки в кров╕!!! Це не вона!!! Це ж не вона!!! Самозванка!!!
Його схопили, грубо скрутили йому руки, хтось рвонув шмат червоного одягу з б╕лими буквами «Сла...» ╕ затовк ним горлянку. Його повели. А в╕н дивився на ц╕ м╕льйони осл╕плих людей ╕ моторошн╕в. В╕н пригадав ╖╖ закличне з темряви: «Шукай!» «Боже, що вони роблять? Ти ж бачиш, що ╖х одурено!..» — думав в╕н, поки тягли його кр╕зь розлючений натовп. Добре, що йому забили кляпом рот. Коли б в╕н сказав зараз бодай ще слово, вони б його розтерзали. У т╕сн╕й к╕мнатц╕, куди привели його, сид╕в усього один в╕йськовий.
— Вийм╕ть йому кляп з рота! — сказав в╕йськовий ╕ звернувся до затриманого: — Слухай ти, мандр╕внику, як ти посм╕в бодай засумн╕ватися в Н╕й?! Ти зна╓ш, що ми за це кара╓мо на горло!
— Я бачив колись ╖╖, — сказав Мандр╕вник. — Вона зовс╕м не така. Вона у б╕лому одяз╕. У Не╖ чист╕ б╕л╕ долон╕, а в ц╕╓╖ в кров╕!
— Брешеш, собако чужоземний! Де ти бачив ╖╖?! — крикнув в╕йськовий.
— У сн╕, — сказав Мандр╕вник.
— У сн╕?! — перепитав в╕йськовий.
— У сн╕?! — як луна, озвалися т╕, що притягли його сюди.
— Ха-ха-ха! Та в╕н божев╕льний! У божев╕льню його!
╤ посадили Мандр╕вника в божев╕льню. Замурували в камер╕, схож╕й на чотирикутний ящик. Не знати ск╕льки рок╕в просид╕в в╕н там. Мандр╕вник утратив л╕к часов╕. Раз на р╕к до камери дол╕тали приглушен╕ вигуки: «Слава!..» То м╕льйонн╕ натовпи йшли в╕тати ту, самозванку. В╕н сид╕в ╕ ждав, коли ж його випустять. Тепер Вона являлася йому щодня чи щоноч╕ (тут день ╕ н╕ч зливалися в одне), в╕н бачив ╖╖ все «такою ж юною, яснозорою. ╤ в╕н балакав з Нею, ╕ Вона йому казала одне й те ж: «Шукай». ╤ це його п╕дтримувало. Не скоро його випустили. Це було якраз того дня, коли м╕льйонн╕ натовпи раз на р╕к сходилися в╕тати свою ╤стину. Т╕льки тепер вони йшли якось не так. Не було того суц╕льного в╕льного натовпу. Все було вилаштувано в колони, ╕ все ч╕тко карбувало крок по бетонних плитах брук╕вки. ╤ чолов╕ки, ╕ ж╕нки, ╕ ╖хн╕ д╕ти, ╕ зовс╕м маленьк╕ д╕тки дибуляли, але теж у ногу, перед т╕╓ю ж╕нкою. ╤ коли доходили до не╖, на трибун╕ поруч з нею якийсь у чорному, обличчя — суц╕льний роззявлений рот, — вигукував: «Слава...», а парадуюч╕ на те в╕дпов╕дали: «Ура!» Здалеку послухати — галасу й урочистост╕ багато. А ж╕нка, вона вже була ж╕нкою, таким соб╕ дебелим бабиськом, бо минуло, мабуть, к╕лькадесят рок╕в в╕дтод╕, як ╖╖ вперше побачив в╕н, ця ж╕нка стояла як мум╕я, з наб╕леним обличчям ╕ п╕дн╕мала над натовпом руки. Вони тепер були в не╖ б╕л╕. За ц╕ роки, п╕сля того, мабуть, як Мандр╕вник тод╕ закричав, що в не╖ руки в кров╕, ╖й пошили елегантн╕ б╕л╕ рукавички й навчилися так натягати на руки, що тепер це виглядало здалеку ще переконлив╕ше в╕д чесно╖ ж╕ночо╖ шк╕ри. ╤ от в╕н, високий, сивий, у бород╕, мов у щедрих клубах пари, ходить у сво╖й мудрост╕, у сво╖й ясност╕ пом╕ж цими надресированими людьми, ╕ н╕хто не ч╕па╓ його. Може, вс╕ давно вже махнули на нього рукою, як на причинного. В╕н ╕де серед людей ╕ править сво╓╖:
— Це ж не Вона. Х╕ба ви й дос╕ цього не побачили? А вони йому на те:
— Ми, д╕ду, й сам╕ зна╓мо про це давно.
— Так чого ж мовчите?
— А нам так легше. Попробували шукати справжньо╖, як ти кажеш. Натерп╕лися такого... ╤ во╓н м╕ж собою. ╤ голоду, ╕ холоду. Бо кожен намагався довести свою ╤стину. Життя наше зробилося нестерпне. Тод╕ ми знову стали любити й славити це беззубе бабище. А ти не мороч нам голови, старий. Не баламуть тут, не переводь нам життя.
— Отак! Одержав, дурень! — вигукнула Мар╕я.
— Одержав. ╤ йому стало моторошно. В╕н зрозум╕в, що вони вс╕ мерц╕, що вони вмерли ще тод╕, коли пов╕рили в ту «╕стину», яку ╖м п╕днесли дресирувальники в погонах.
— ╤ чим же це в тебе зак╕нчиться? — спитала Мар╕я. Павло трохи помовчав ╕ сказав:
— Не знаю... Ще не знаю.
— В╕н що, в╕дмовиться в╕д дальших пошук╕в? Для кого, мовляв, старатися? ╥м же без Не╖ краще, спок╕йн╕ше. Вони ж щаслив╕ ╕з тим сурогатом ╕стини?
— Н╕, в╕н уже не зупиниться.
— Я так ╕ знала... — У ╖╖ голос╕ причулися роздратован╕ нотки. — Хочеш, продовжу сю ╕стор╕ю?!
— Ц╕каво послухати.
— За тво╓ю лог╕кою, старий не м╕г отак на п╕вдороз╕ в╕дмовитися в╕д сво╓╖ ╕де╖. Отож в╕н п╕шов дал╕. Минуло ще багато часу, а в╕н усе йшов ╕ йшов багатьма св╕тами, шукав ╖╖. ╤ став в╕н зовс╕м старий ╕ нем╕чний...
Говорила вона енерг╕йно, ╕ Павло ╕з захопленням слухав ╖╖.
— Якось надвеч╕р старий видибуляв на перехрестя дор╕г ╕ не м╕г його вже перебрести, упав. ╤ в╕дкотилися од нього до заходу сонця порожня торба ╕ посох. ╤ тод╕ старий зрозум╕в, що помира╓. Помира╓, так ╕ не знайшовши ╖╖. В останньому порив╕ простяг в╕н тремтячу руку, стараючись дотягтися до посоха, ╕ раптом веч╕р осяяло дивне св╕тло, в╕д нього заграло небо, почало м╕нитися найн╕жн╕шими кольорами, ╕ придорожня трава заграла, засв╕тилась тисячами св╕чок. В╕н уже не м╕г звести очей догори, але збагнув, що це йде до нього, спуска╓ться з небес, спада╓ Вона в б╕лому, ясному одяз╕, юна, красива, синьоока. ╤ йому зробилося так легко, так рад╕сно, ╕ в╕н прошепот╕в запеченими вустами останн╕ сво╖ слова:
— О Ясна Панно... Я най...
— Найшов таки!.. Н╕коли б не подумав, — вигукнув Павло. В╕н ╕з захопленням дивився на цю красиву в сво╓му натхненн╕ ж╕нку.
— Н╕чого в╕н не найшов. Просто призах╕дне сонце виткнулося в ту останню мить з-за хмари. — ╤ знову в ╖╖ р╕зкому голос╕ забрин╕ло роздратування.
В╕н уявив с╕ре, порожн╓ перехрестя дор╕г у степу ╕ роз╕пнуту на тому перехрест╕ висохлу постать мертвого старого в с╕рому рам’╖.
— Жорстоко,— сказав в╕н.
— Жорстоко? — одмовила вона, ╕ йому стало холодно на розпеченому п╕ску в╕д ╖╖ голосу. — Я ще пожал╕ла його! Страшн╕ше було б, коли б в╕н помер серед ноч╕, в непроникн╕й темряв╕... Пробач, я цього не сприймаю. Збавити все життя ради яко╖сь химери ╕ вмерти жебраком десь серед дороги?..
— А що? Краще натягти отому старому бабиську, отому опудалу б╕л╕ рукавички на закривавлен╕ руки й дал╕ славити його?
— Раз ╖х це влаштову╓, то й хай вони живуть з опудалом. ╤ не треба ╖х тривожити. — ╤ тут вона розсм╕ялася: — Ой милий, ти такий зараз серйозний, наче це все залежить од тебе. Ход╕м краще у воду, бо ти вже зовс╕м перегр╕вся на сонц╕.
В╕н розгублено посм╕хнувся до не╖ ╕ зв╕вся на ноги.
— Ход╕м, — сказав ╕ в╕дчув знайомий, терпкий, всеосяжний б╕ль.
Сягнисто глянув назустр╕ч сонячн╕й хвил╕, що б╕гла п╕д ноги. Море спалахнуло, засл╕пило йому оч╕, ╕ св╕т зробився чорний, наче щойно перегор╕в у тому спалахов╕.

1997 р.
м. Черкаси

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10231

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков