Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 18.05.2012
╤СТОР╤Ю УКРА╥НИ ДОСЛ╤ДЖУЮТЬ У ТОРОНТО

Книжкова полиця

З╕ сходу на зах╕д кра╖ни прокладають св╕й маршрут учасники презентац╕йного туру книги «Укра╖на. ╤стор╕я ╖╖ земель та народ╕в»: автор – професор Торонтського ун╕верситету Павло-Роберт Магоч╕й ╕ науковий консультант Над╕я Кушко (Канада), видавець Валер╕й Падяк ╕ редактор Лариса ╤льченко (Укра╖на). Розпочавши по╖здку 1 травня з Харкова, де надруковано тритисячний тираж цього об’╓много укра╖номовного видання обсягом майже 900 стор╕нок з картами, таблицями ╕ покажчиками ╕мен, географ╕чних та адм╕н╕стративних назв, вони зробили зупинки для зустр╕чей з читачами, науковцями ╕ студентами ВНЗ у Полтав╕, Запор╕жж╕ та С╕мферопол╕.
З Кримського п╕вострова ╖хня дорога проляже в Микола╖в, Одесу, Ки╖в, Льв╕в... А к╕нцевою точкою в маршрут╕ завдовжки майже п’ять тисяч к╕лометр╕в стане 18 травня Ужгород. Саме тут було зд╕йснено вс╕ редакц╕йно-видавнич╕ роботи з випуску книги, яка в перв╕сному вар╕ант╕ не призначалася для читач╕в в Укра╖н╕. ╥╖ перше видання з’явилося у 1996 роц╕ в Канад╕ англ╕йською мовою з метою забезпечення населення, у першу чергу студент╕в П╕вн╕чно╖ Америки, ╕нформац╕╓ю про ╕сторичне минуле ц╕╓╖ ново╖ держави на карт╕ ╢вропи. У 2010 роц╕ у видавництв╕ Торонтського ун╕верситету вийшло друге, сутт╓во доповнене та перероблене автором видання ц╕╓╖ книги.
У передмов╕ до нього П.-Р. Магоч╕й поясню╓, чому через п’ятнадцять рок╕в виникла необх╕дн╕сть внесення вставок ╕ ц╕лих розд╕л╕в у написану ним ран╕ше ╕стор╕ю друго╖ за територ╕╓ю ╓вропейсько╖ держави – Укра╖ни. За цей пер╕од в╕дбулися значн╕ зм╕ни в ╖╖ сусп╕льно-пол╕тичному та економ╕чному розвитку, а у виданн╕ науково╖ л╕тератури щодо р╕зних аспект╕в укра╖н╕стики в св╕т╕ стався справжн╕й вибух. Результати цих наукових досл╕джень та останн╕ под╕╖ ╕ доповнили книгу, що склада╓ться з десяти частин. Перша з них розпочина╓ться в╕домостями про доки╖вськ╕ часи, а завершу╓ться анал╕з ╕сторичного розвитку територ╕╖ нин╕шньо╖ Укра╖ни пер╕одом Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та пово╓нними роками.
У книгу вв╕йшли нов╕ розд╕ли про Кримське ханство в XVI-XVII стол╕ттях, ставлення не укра╖нц╕в, а ╕нших етн╕чних груп населення до революц╕йних под╕й п╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни та под╕╖, що в╕дбулися з часу здобуття Укра╖ною незалежност╕ в 1991 роц╕. Б╕льшу увагу пор╕вняно з першим виданням автор прид╕лив рол╕ симфон╕чно╖ музики та опери в укра╖нському нац╕ональному пробудженн╕ XIX стол╕ття, питанням соц╕ал╕стичного реал╕зму та соц╕ал╕стичного змагання в ранн╕й радянський пер╕од, а також польсько-укра╖нському конфл╕кту наприк╕нц╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. В╕н зробив акцент на пол╕етн╕чний характер Укра╖ни в ╖╖ минулому ╕ сьогоденн╕, зокрема, додав б╕льше ╕нформац╕йного матер╕алу про рос╕ян, поляк╕в, грек╕в, румун╕в, кримських татар у нац╕ональному склад╕ населення, а також про народи, як╕ не згадувалися в першому виданн╕, — болгар, чех╕в ╕ молдаван. Автор визна╓ факт ╕снування нин╕ в св╕т╕ не ╓дино╖ укра╖нсько╖ д╕аспори, а д╕аспор з Укра╖ни р╕зного етн╕чного походження.
Перед виданням ╕стор╕╖ земель Укра╖ни та ╖╖ народ╕в у переклад╕ з англ╕йсько╖ мови укра╖нською П.-Р. Магоч╕й поставив соб╕ запитання: чи буде ц╕кава укра╖нському читачу верс╕я ╕стор╕╖ батьк╕вщини з точки зору ╕ноземця, який хоч ╕ ма╓ родинн╕ корен╕ на Закарпатт╕, але сам народився уже на американському континент╕ ╕ знаходиться далеко, за тисяч╕ к╕лометр╕в в╕д об’╓кта сво╖х досл╕джень: б╕льше десяти рок╕в працював у Гарвардському ун╕верситет╕ США, нин╕ – професор кафедри укра╖нознавчих студ╕й факультету ╕стор╕╖ та пол╕толог╕╖ Торонтського ун╕верситету. Чи зможе в╕н додати щось нове про територ╕ю, з часу здобуття населенням яко╖ державно╖ незалежност╕ двадцять рок╕в тому написано багато р╕зних книг ╕сторико-соц╕олог╕чного, правового, нац╕онального та ╕ншого зм╕сту? Принаймн╕ сам в╕н прагнув це зробити. Значну консультац╕йну допомогу, особливо з нов╕тньо╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни, йому надала Над╕я Кушко, яка народилася  на Закарпатт╕, а нин╕ працю╓ в Торонтському ун╕верситет╕.
Нав╕ть якщо як╕сь його висновки ╕ трактування будуть здаватися занадто см╕ливими чи суперечливими пор╕вняно з ╕ншими досл╕дниками, — вважа╓ вчений, укра╖нц╕ все одно повинн╕ знати, як ╖хню ╕стор╕ю опису╓ ╕ноземець для ╕ноземц╕в. Це буде корисно для них у розум╕нн╕ власно╖ державност╕, формування ╖╖ ╕м╕джу в св╕т╕. Цю точку зору автора п╕дтримали ф╕нансами два американськ╕ п╕дпри╓мц╕ – Джеймс Темертей ╕з Торонто, родина якого походить ╕з Донбасу, та Алекс Ровт ╕з Нью-Йорка. Його предки при╖хали в Америку ╕з Закарпаття.
На презентац╕╖ в Кримськотатарськ╕й республ╕канськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Гаспринського в С╕мферопол╕ Валер╕й Падяк, директор видавництва, що виконало ориг╕нал-макет книги, в оформленн╕ обкладинки яко╖ використано репродукц╕ю картини Тараса Шевченка «Катерина», як науковець зазначив, що авторська концепц╕я викладу багатопланово╖ ╕ багатоетн╕чно╖ пал╕три сучасно╖ Укра╖ни кор╕нним чином в╕др╕зня╓ться в╕д ╕нших книг, написаних на цю тему, а як викладач Пряш╕вського ун╕верситету Словаччини рекоменду╓ ╖╖ студентам для використання в навчальному процес╕. Вона прода╓ться в книжкових магазинах по 50 гривень. У ц╕й реал╕зац╕йн╕й ц╕н╕ закладено лише четверту частину в╕д реально╖ вартост╕ видання, щоб його найб╕льша к╕льк╕сть прим╕рник╕в змогла потрапити в б╕бл╕отеки та читальн╕ зали кра╖ни для користування.
Депутат Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим, заступник голови Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров, прочитавши книгу канадського професора П.-Р. Магоч╕я, назвав ╖╖ системною досл╕дницькою роботою про укра╖нську нац╕ю ╕ одним ╕з при╓мних в╕дкритт╕в для себе як ╕сторика за фахом.
— У св╕т╕ добре в╕дома усталена позиц╕я щодо Укра╖ни з точки зору рос╕йсько╖ ╕стор╕ограф╕╖, — сказав в╕н, — а досл╕джень з укра╖нського боку браку╓. ╤ раду╓, що ця н╕ша поступово заповню╓ться. Укра╖нцям потр╕бно знати власну ╕стор╕ю з╕ сво╓╖ генетично╖ сторони, яка заф╕ксована не лише в документах, реальних персонал╕ях, фактах ╕ под╕ях, а ╕ в душах людей укра╖нсько╖ нац╕ональност╕ в усьому св╕т╕.
Р. Чубаров, за його словами, з ╕нтересом прочитав висновки ╕ноземного вченого про стосунки укра╖нсько╖ влади ╕ кримських татар. Деяк╕ його м╕ркування ╕ дан╕ в╕н назвав суперечливими та остаточно не вив╕реними, наприклад, про всеукра╖нський референдум 1991 року. Зустр╕чаються в книз╕ й неточност╕ перекладу, зокрема, вказу╓ться про плем╕нних вожд╕в у кримських татар, хоча в д╕йсност╕ такого статусу в них не було.
Щоб американськ╕ вчен╕-укра╖н╕сти, асп╕ранти ╕ студенти змогли сам╕ вивчати та анал╕зувати ╕стор╕ю територ╕╖ нин╕шньо╖ Укра╖ни з додаванням нових факт╕в та аргумент╕в, у тому числ╕  про пер╕од Кримського ханства, в╕н пооб╕цяв над╕слати в Центр укра╖н╕стики Торонтського ун╕верситету для досл╕дно╖ роботи нове чотиритомне видання ╕стор╕╖ кримськотатарського народу рос╕йською мовою, що нин╕ готу╓ться до випуску.
Св╕й виклад ╕сторичного розвитку под╕й на Кримському п╕востров╕ з давн╕х час╕в до наших дн╕в зд╕йснив ╕ П.-Р. Магоч╕й. Це його досл╕дження поки що знаходиться у рукопис╕ для видання окремою книгою. В╕н спод╕ва╓ться, що наступного року з ним уже в друкованому вигляд╕ укра╖нською мовою зможуть ознайомитися кримчани.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10286

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков