Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2012 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 18.05.2012
«СПАСИБ╤ ЗА ЖИТТЯ, ЗА НЕБО ╤ СОНЦЕ...»

Доброго дня, шановна редакц╕╓! Цей тв╕р я написав ще тор╕к, тод╕ мен╕ якраз виповнилося 14 рок╕в, але, думаю, що тема, порушена в ньому, не втратила сво╓╖ актуальност╕ ╕ сьогодн╕. Тому, якщо в╕н п╕д╕йде для вашого конкурсу у «Джерельц╕», то, будь ласка, опубл╕куйте — мо╖ р╕дн╕ та знайом╕ з вдячн╕стю прочитають цю розпов╕дь у газет╕!
*    *    *
Напередодн╕ свята Дня Перемоги мен╕ захот╕лося написати про мо╖х р╕дних, як╕ брали участь у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕. До цього я н╕коли не замислювався про ту в╕йну, про подвиги, як╕ зд╕йснювали мо╖ прад╕ди, рятуючи нашу Батьк╕вщину. В╕д родич╕в я д╕знався, що ус╕ три мо╖ прад╕ди пройшли кр╕зь лихол╕ття в╕йни. Вони самов╕ддано билися з ворогом, в╕дстояли свою кра╖ну ╕ геро╖чно зак╕нчили бойовий шлях. Дов╕давшись про це, я в╕дчув горд╕сть, що переповню╓ мене, за м╕й р╕д.
М╕й прад╕д, Дьом╕н Тимоф╕й Никифорович, народився у б╕дн╕й селянськ╕й с╕м’╖, в сел╕ б╕ля Воронежа. Рано втративши батька, змушений був батрачити. П╕сля революц╕╖ вступив у ряди Червоно╖ арм╕╖. В╕йна застала його п╕д Лен╕нградом, де в╕н проходив в╕йськову службу. З початку ╕ до к╕нця в╕йни прад╕д служив сапером. У запеклих боях був поранений, але неважко. Пройшов бойовий шлях в╕д Лен╕нграда до Берл╕на. Був в╕дзначений бойовими нагородами: Орденом Червоно╖ З╕рки, двома Орденами В╕тчизняно╖ в╕йни, медаллю «За в╕двагу», медаллю «За перемогу над Н╕меччиною». Зустр╕в перемогу в званн╕ лейтенанта. Дал╕ продовжив службу в╕йськовим буд╕вельником. Будував в╕йськов╕ аеродроми в р╕зних м╕стах: Кизил-Арват (Туркмен╕я), Чугу╖в, К╕ровоград, Кривий Р╕г. У 1957 роц╕ Тимоф╕й Никифорович зак╕нчив службу в званн╕ кап╕тана. З в╕йни м╕й прад╕дусь прив╕з трофейний н╕мецький акордеон «Weltmeister», оск╕льки нав╕ть за довг╕ роки в╕йни в╕н не втратив таланту до музики. У дитинств╕ мен╕ давали пограти на акордеон╕. Можливо, з т╕╓╖ пори в мен╕ прокинувся потяг до сп╕ву ╕ музики. Спод╕ваюся, що ця рел╕кв╕я перейде до мене, як пам’ять про незабутн╕ под╕╖ минулого.
Про другого прад╕дуся, Довгих ╤вана Мартиновича, в╕домо дуже мало. Я д╕знався, що народився в╕н у Воронезьк╕й област╕, виховувався в селянськ╕й с╕м’╖. Бився проти фашист╕в з перших дн╕в в╕йни. Брав участь у битв╕ п╕д Стал╕нградом, де був важко поранений ╕ ком╕сований за станом здоров’я. Входив до рядового складу. За свою в╕двагу на в╕йн╕ нагороджений Орденом Червоно╖ З╕рки, медаллю «За оборону Стал╕нграда» ╕ медаллю «За в╕двагу».
Бився з ворогом ╕ м╕й трет╕й прад╕д, Задорожн╕й Савел╕й Якимович, уродженець Ки╖всько╖ област╕. Пройшовши дорогами в╕йни всю ╢вропу, зак╕нчив ╖╖ у Берл╕н╕, в 608-му батальйон╕ зв’язку у склад╕ 323-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖. Прад╕д був рядовим зв’язк╕вцем. День, про який в╕н згадував усе життя, — це 30 кв╕тня 1945 року. Радянськ╕ в╕йська тод╕ вели бо╖ на територ╕╖ Берл╕на. Це був б╕й за Рейхстаг. Командир дав завдання встановити зв’язок з нашими загонами, як╕ билися на протилежному боц╕ площ╕. На виконання п╕шов старший зв’язк╕вець, але був убитий. У планшет╕ загиблого знаходилися секретн╕ документи, як╕ не повинн╕ були потрапити до ворога. Друг Савел╕я Якимовича спробував ╖х врятувати, але був убитий фашистською кулею. Тод╕, довго не роздумуючи, долаючи оборонн╕ укр╕плення, рови, заповнен╕ водою, п╕д шквалом вогню ╕ п╕д обстр╕лом н╕мецьких снайпер╕в, м╕й прад╕д д╕стався до убитого оф╕цера, взяв планшет ╕ повернувся з ним до свого батальйону. Коли передавав документи командиров╕, поруч роз╕рвався снаряд, осколок потрапив у голову. В╕д смерт╕ врятувала його легендарна солдатська каска. Будучи важко пораненим, м╕й прад╕д бачив, як солдати п╕дняли Прапор Перемоги над Рейхстагом. День Перемоги в╕н зустр╕в у госп╕тал╕. П╕сля операц╕╖ осколки з голови видалили, окр╕м одного, який залишився з ним на все життя. Минув час, прад╕дов╕ дозволили ходити ╕ до к╕нця одужання в╕н допомагав важко пораненим: доглядав за ними, годував, писав листи р╕дним.
У серпн╕ 1945 року прад╕д був демоб╕л╕зований, а у вересн╕ повернувся в р╕дне село. Старша дочка прад╕да Мар╕я того року п╕шла до першого класу. Вчителька, д╕знавшись про цю рад╕сну под╕ю, сказала: «Ти, Мар╕йко, сьогодн╕ йди додому, тв╕й батько прийшов з в╕йни, будь з ним». А вдома того дня панувало «свято з╕ сльозами на очах».
За бойов╕ заслуги прад╕да нагородили Орденом В╕тчизняно╖ в╕йни II ступеня, медалями «За в╕двагу» ╕ «За перемогу над Н╕меччиною». У мирний час прад╕д довг╕ роки працював у колгосп╕, в╕дновлюючи народне господарство.
Дуже шкода, що мен╕ не довелося зустр╕тися з мо╖ми прад╕дами. Я потиснув би ╖хн╕ м╕цн╕ руки, поглянув би в оч╕ ╕ сказав: «Спасиб╕ за життя, за небо ╕ сонце. Ваш подвиг мен╕ не забути...»

Павло СПIВАК
pavlospivak@ukr.net

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2012 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10294

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков