Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 15.06.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 15.06.2012
«Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та»

Джерела

Б╕бл╕отеку «Кримсько╖ св╕тлиц╕» поповнила подарована письменником ╕з Закарпаття Мирославом Дочинцем книга «Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та», яка за рейтингом «Книжка року-2010» ув╕йшла до списку найпопулярн╕ших видань Укра╖ни. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в уривок з ц╕╓╖ книги ╕ запрошу╓мо до нашо╖ «Св╕тлично╖» б╕бл╕отеки!

(Продовження. Поч. у № 14-23)

ДОРОГА ╤ ПУТЬ
Мене питають: чому ви не схиля╓те молодих бути щирими укра╖нцями, любити р╕дну мову, шанувати сво╖ традиц╕╖, в╕дв╕дувати церковн╕ церемон╕╖?
В╕дпов╕даю: я схиляю ╖х до того, щоб були щирими людьми, берегли чистоту слова, шанували людян╕сть ╕ не звертали з дороги до Бога. Бо як бути тому, хто в подорож╕, в л╕карн╕, в тюрм╕? Коли нема╓ н╕чого р╕дного, н╕ до кого об╕зватися ╕ церковн╕ куполи далеко? (╤ я так жив, ╕ не один р╕к).
А коли людина запопаде б╕льшого, то менше ╖╖ саме собою д╕ткнеться. Оч╕ ведуть ноги. Голова вказу╓ очам дорогу. А серце показу╓ Путь. Хто це матиме, той вибере сам, яким йому бути ╕ як чинити.

ГРОШ╤
Як ти до них, так ╕ вони до тебе. Бо грош╕ ведуть тебе, а не ти ╖х. ╥х тоб╕ да╓ться ст╕льки, ск╕льки тоб╕ треба. Якщо ти зр╕лий, то це зрозум╕╓ш. Якщо н╕, то й у великому багатств╕ будеш б╕дним.
Грошам знайте л╕к. ╤ м╕сце. Грош╕ складайте лицем догори — до вашого лиця. В╕д б╕льших пап╕рц╕в до менших, як╕ мають лежати згори. ╤ не «дав╕ть» грош╕. Ви сво╓ роб╕ть, а грош╕ нехай роблять сво╓. Вони, як ╕ люди, люблять волю. ╤ як люди, кого полюблять, того будуть триматися.

УСМ╤ХАЙТЕСЬ
Усм╕хайтесь. Якщо придивитись — св╕т весь час усм╕ха╓ться до нас. Якщо ви цього не пом╕ча╓те — ви не усм╕ха╓тесь св╕тов╕. Усм╕хайтесь! Якщо не обличчям, то серцем.
Коли ми народжу╓мось, то плачемо, а вс╕ см╕ються. Коли помира╓мо, ╕нш╕ плачуть. Отже, нам залиша╓ться см╕ятися.

ТВОЯ Ц╤Л╤СТЬ
Проси три╓дино╖ ц╕лост╕ — т╕ла, духу ╕ серця. ╤ живи в н╕й твердо ╕ радо. Не ламай себе ╕ не подвоюй. Н╕ в прац╕, н╕ в бажанн╕, н╕ в помисл╕. Бо ти не гадина — ╕ розс╕чен╕ кусн╕ т╕ла й душ╕ не в╕дживуть.
Проси соб╕ ц╕лост╕. А отже, — будь у ╓дност╕ з собою. Будь одним, а не р╕зним. Будь одному в╕рним. Будь з одними до к╕нця, а не з р╕зними — коротко.
Будь з одною, бо в н╕й ╓ все те, що ╕ в ╕нших, ╕ т╕льки — для тебе.
В цьому твоя ц╕л╕сть. Твоя ц╕л╕сн╕сть. Зернина, що впала на землю, пов╕тря не шука╓.

КРАСИВЕ ╤ КОРИСНЕ
Все тоб╕ можна. Але не все потр╕бно. Все тоб╕ дозволя╓ться, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потр╕бно. Я не закликаю тебе вибирати лише корисне. Таке життя буде п╕сним. Я, прим╕ром, з корисного ╕ красивого част╕ше вибираю красиве. Серце бере гору над розсудом.
Перше слово вранц╕ — Господу!

ВИР╤ВНЮЙ ДУШУ
Безнастанно вир╕внюй свою душу. Внутр╕шн╕м споко╓м вир╕внюй, гарним настро╓м, добрим помислом, порядн╕стю стосунк╕в, г╕дними справами ╕, звичайно, молитвою чи духовними роздумами.
Душа людська крихка. ╤ взагал╕ людина дуже крихка. Це сл╕д завжди пам’ятати, коли одне чека╓ш в╕д людей, а д╕ста╓ш ╕нше. Коли хочеться ╖х судити; коли не бачиш в╕д них удячност╕; коли сам себе не розум╕╓ш, бо╖шся сво╓╖ слабкост╕. Але так╕ ми ╓ в Господа. ╤ такими в╕н прийма╓ нас.

ВЕСЕЛ╤СТЬ НА ГОДИНУ
Алкоголь худих висушу╓ ще б╕льше. Повних ще б╕льше повнить. У здорових забира╓ здоров’я. У хворих — життя. Сильних утомлю╓, а в╕д слабих в╕дбира╓ останн╕ сили. Сумних звеселя╓ на годину. Розумних робить дурними, а дурним зда╓ться, що вони розумн╕шають. Але це р╕зновид безумства. Невинних алкоголь робить винними, а в╕льних — нев╕льними.
То пити чи не пити?

НАВЧИСЯ ОБМЕЖЕННЮ
Не в╕дмовляй по можливост╕ ╕ншим, але в╕дмовляй соб╕. Бо все життя — це в╕дмова в╕д чогось. Аж до останньо╖ в╕дмови п╕д цим небом — в╕д усього. Навчися обмеженню ╕ побачиш, ск╕льки непотр╕бного ╕ обтяжливого в╕дпаде. ╤ обновишся. Бо порожн╓ новим наповню╓ться.
Коли п╕д гн╕том тягар╕в не зна╓ш, що скинути з себе, перше, що скинь, — гордощ╕. Все ╕нше поступово само впаде. ╤ не буде що втрачати.

МОЛОДИЙ Д╤ДО
Не раз я чую: ми вас пам’ята╓мо д╕дом уже сорок рок╕в. ╤ завжди однаковим. Як це вам уда╓ться? ╥м кортить почути секрет одним словом ╕ одразу, ╕ щоб це було доступне кожному.
╤ тод╕ я кажу: буряки! ╥жте щодня червон╕ буряки. Бодай скибку.
Добре й квас буряковий пити. Дуже пом╕чний в╕д кров’яного тиску. У 3-л╕трову банку вкинути 3 накраян╕ невелик╕ бурячки, ложку цукру ╕ залити холодною водою. На сьомий день квас готовий. Пийте вранц╕ й увечер╕.

НЕ ШУКАЙ СЛАВИ
Не шукай слави — ╕ вбережешся. Бо прославляючи себе, втрача╓ш себе. Якщо втратив славу — не сумуй. Доля обер╕гатиме тебе л╕пше, н╕ж ран╕ше.
Я не прославляю н╕кого з людей. Зате не стомлююся прославляти яблуко, ог╕рок, ягоду, хл╕б, росу, криницю, сонце, яке завжди з╕ мною. Пташину, що сп╕ва╓ чомусь для мене. Пса, який в╕дданий мен╕ святою в╕рн╕стю.

СЛУХАЙ ЛЮДЕЙ
Слухай людей — ╕ все, що треба, почу╓ш. А якщо сам чогось не можеш зрозум╕ти, розкажи це ╕ншому, другому, третьому — ╕ побачиш, що розум╕ння прийде. Добрий слухач допоможе п╕дняти його з╕ споду твого серця.
Завжди знайдеться чим под╕литися з кимось. А якщо нема╓ н╕чого, то залиша╓ться гарне слово.

МИ — П╤ЩИНКИ Р╤КИ ЧАСУ
День нин╕шн╕й ц╕нуй б╕льше, н╕ж завтрашн╕й. ╤ так щодня. Бо т╕льки те тво╓, що д╕став ти сьогодн╕, в оцю мить.
Рости, п╕дн╕майся з кожним днем. П╕дн╕майся, як с╕к по дереву.
Чим б╕льше прац╕ ти ущ╕льню╓ш у сво╓му житт╕, чим б╕льше роботи, зусилля ╕ п╕знання, тим воно довше — життя. Не марнуй часу, втискай у нього корисний ╕ рад╕сний труд.
Воду пий з╕ скляного, а краще з глиняного посуду. Перед тим, як випити, потримай горнятко двома руками, щоб вода «вп╕знала» тебе ╕ дала тоб╕ тво╓.
Потерпа╓ш в╕д високого тиску! Не гр╕ши! Не бреши! Не заздри! Не зраджуй!
Для тривкого чолов╕чого здоров’я раджу спати одному в л╕жку ╕ бажано одному в к╕мнат╕. ╤ не в т╕сн╕й б╕лизн╕.
Бджолина матка нав╕ть з вулика вилет╕ти не може, коли на╖да╓ться вдосталь. Щоб вивести р╕й, бджоли починають ╖╖ мало годувати. Вона скида╓ вагу ╕ ста╓ на крила.
В розкв╕т сво╓╖ ╕мпер╕╖ римляни ╖ли один раз на день, вино розбавляли водою. А в пору ╖╖ занепаду — чотири рази ╕ вино пили зам╕сть води.
Не пускай пусто за в╕тром сво╓ тепло. Велика ватра швидко горить ╕ обп╕ка╓. А мала ╕ в попел╕ жар береже.
Н╕коли не думай, що с╕╓ш у пустий чи неродючий ╜рунт, що тв╕й пл╕д не з╕йде, затопчеться. А якщо ╕ вродить, то скористаються ним ╕нш╕, а не ти. Просто с╕й, бо так належиться тоб╕, котрий ходить по ц╕й земл╕. Бо й ти — нас╕нина, кинута з Неба.
Навчися споглядати мудрий спок╕й природи — ╕ сам будеш спок╕йним ╕ мудрим.
Неважливе забувай, вит╕сняй його з пам’ят╕ важливим.
Не струджуй себе. Вс╕╓╖ роботи й так не переробиш, а сили над╕рвеш. Працюй до першого поту ╕ спочивай. Добре, коли робиться з охотою. Якщо робота не йде, знайди ╕нше заняття. Пот╕м повернешся до роботи. Бо нав╕ть ╕нструмент, бува╓, кориться робот╕. А що вже казати про людину.
Говори завжди правду ╕ пам’ять твоя буде не втомливою, св╕жою.
Житейськ╕ турботи виснажують. Турботи духовн╕ наснажують.
Все, що прекрасне довкола тебе, — тв╕й насущний хл╕б душ╕.
Зустр╕в людину — порадуй ╖╖. Бодай теплим поглядом. ╤ сам з╕гр╕╓шся.
Якщо оч╕ ╕ вуха в тебе в╕дкрит╕ вдень, то вноч╕, ув╕ сн╕, можеш щось важливе побачити й почути. Але спи безтурботно, глибоко, солодко.
Н╕чого не сл╕д страшитися, кр╕м страху. А отже, й боятися н╕чого не треба, бо ляка╓ нас б╕льше сам страх, а не те, в╕д чого в╕н виника╓.
Пам’ятайте: щодня — не менше, н╕ж п╕вгодини ф╕зично╖ прац╕ чи ╕нших т╕лесних зусиль. Це наш в╕дкуп за подарований день. Добре, коли ця праця чи вправи — на земл╕. Земля це зац╕нить. Земля трима╓ тих, котр╕ ╖╖ тримаються.
Будь м’яким, щоб не зломитись. Будь твердим, щоб не з╕гнутись.
Дуже добре для очей дивитися на вран╕шн╓ сонце.
Хочеш довго жити — част╕ше дивися на зелену траву, на р╕ку, на гарних ж╕нок. Не в╕дмовляйся в╕д ж╕нки н╕ в якому в╕ц╕. ╤ це подовжить тв╕й в╕к ╕ сповнить його теплом.

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 15.06.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10406

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков