Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 22.06.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 22.06.2012
ВЕЛИКДЕНЬ НА ГУРБАХ

Гурбенський л╕с, що у Здолбун╕вському район╕ на Р╕вненщин╕, стояв у чеканн╕ справжньо╖ весни. Було холодно, всього два градуси тепла. А на гурбенських пагорбах палахкот╕в ряст ╕ час од часу якась пташина настроювала горлечко на весняний лад.
По волинськ╕й земл╕ йшов Великдень, трет╕й його день.
Урочище Гурби. У невелик╕й капличц╕ на пагорб╕ – Великодня служба, яку проводить арх╕╓пископ Р╕вненський та Острозький ╤лар╕он. Всечесн╕ отц╕, боголюбиве чернецтво Православно╖ церкви Ки╖вського та Московського патр╕архат╕в. Двадцять, тридцять, п’ятдесят отц╕в... (збиваюся з л╕ку). Службу супроводжу╓ арх╕╓рейський хор Покровського собору м. Р╕вного «Знамення».
А поб╕ля каплички, на братськ╕й могил╕ Геро╖в УПА, на сходах, пагорбах, на майдан╕ комплексу «Героям Гурб╕в» — близько п’яти тисяч в╕рних Р╕вненсько╖ ╓парх╕╖ та гостей з╕ столиц╕, Терноп╕льсько╖, Льв╕всько╖, Волинсько╖, Хмельницько╖ областей.
Христос воскрес ╕з мертвих,
Смерт╕ю смерть здолав.
╤ тим, що в гробах,
Життя дарував.
Рвучкий, пронизливий в╕тер намага╓ться остудити серце, а воно, гаряче, бубняв╕╓ горд╕стю за цю землю, скроплену молодою кров’ю повстанц╕в, що в так╕ та Великодн╕ дн╕ 21-25 кв╕тня 1944 року вступили в б╕й з окупантами, що в 10 раз╕в переважали ╖хн╓ число.
Пот╕м, уже б╕ля Пантеону вояк╕в, над яким б╕лосн╕жно зд╕йма╓ться в мармур╕ Мат╕р Божа, по-материнськи охороняючи в╕чний сон Геро╖в, править панахиду владика ╤лар╕он. Око вихоплю╓ момент, в╕д якого тепл╕╓ душа: перед Мат╕р’ю Божою на двох килимках поруч стоять арх╕╓пископи ╤лар╕он та Варфоломей Ки╖вського та Московського патр╕архат╕в, а за ними – ╖хн╕ боголюбив╕ отц╕ в б╕лих, ср╕бних, помаранчевих ризах (Господи, дай ╖м мудрост╕ сприяти створенню ╢дино╖ Пом╕сно╖ Православно╖ Церкви в Укра╖н╕!), а навпроти них, вже за колоною Божо╖ Матер╕, – ветерани-повстанц╕ в одностроях, ╕ серед них – Збаразька станиця ╕м. Клима Савура з╕ сво╖м штандартом та червоно-чорним прапором.
Голос тридцятиоднор╕чного владики ╤лар╕она чистий, високий, сильний:
В╕чная пам’ять...
Хор ╕ присутн╕ п╕дхоплюють:
В╕чная пам’ять...
В╕чна пам’ять тим, хто 68 весен тому вступив у в╕дкритий (не партизанський!) б╕й з енкаведистами (найб╕льший ╕ найзапекл╕ший б╕й за всю ╕стор╕ю УПА), знищив 1000 супротивник╕в ╕ пол╕г за волю р╕дно╖ Укра╖ни.
У скорбот╕ кладу на плиту Пантеону пучечок рясту, а на могилку Нев╕домого Повстанця – к╕лька крашанок. Спочивайте, хлопчики, з Богом...
Стою у довг╕й черз╕, в як╕й (це т╕шить!) багато молод╕ та д╕тей, аби потрапити у Кри╖вку УПА, в╕дтворену коштом депутата Верховно╖ Ради В╕ктора Матчука. Дерев’яними сходами, п╕дтримувана двома юнаками в одностроях, спускаюсь глибоко вниз. Проходи, в╕дс╕ки оброблен╕ п╕дцв╕лими брусами. З╕ стел╕, за словами екскурсовода, коли дощ, крапотить. Н╕ канал╕зац╕╖, н╕ об╕гр╕ву, а взимку – нав╕ть можливост╕ вийти на пов╕тря, бо там чека╓ смерть.
А вони ж боролись! Писали лист╕вки (╖хн╕ ксерокоп╕╖ розв╕шан╕ на ст╕н╕), розповсюджували ╖х, чинили диверс╕╖. Н╕л Хасевич творив сво╖ повстанськ╕ дереворити.
В одному з в╕дс╕к╕в – покуть з ╕конами у вишиваному рушнику, робочий стр╕л, на полицях – гранати, автомат, каски (все справжн╓). Повстанц╕ живими не здавались: перед смертю молилися, прощались, командир стр╕ляв ус╕м в голову, а останню кулю залишав для себе... Екскурсовод в одностро╖ повстанця говорить ╕з тремт╕нням у голос╕.
Другий в╕дс╕к – продуктовий запас у торбинках, сло╖ках.
Трет╕й – спальня: два грубо сколочених двоповерхових л╕жка (с╕но, застелене рядном), широка лава, образ ╕ понищене до краю люстерко.
Виходжу на св╕т, холодний, ясний, св╕жий, з думкою: справжн╕ Геро╖, я б так не змогла. А мо╖ сини?
Мегафон кличе на реконструкц╕ю того страшного бою. Велика улоговина в л╕с╕, обрамлена стр╕чкою, за якою – глядач╕, що стоять на пагорбах. Зл╕та╓ в небо ракета – ╕з-за горба зб╕гають, падають, кричать, плачуть ж╕нки й д╕вчата. ╥х прикривають повстанц╕, в╕дстр╕люючись. А за ними – в╕йська НКВС у зелених г╕мнастерках ╕ плащ-палатках. Клекоче кулемет. Падають «убит╕». Ведучий ╕з мегафоном коменту╓ х╕д т╕╓╖ страшно╖ битви, про яку ж╕нка, що стояла поруч, сказала: «Я була тод╕ мала, але пам’ятаю, що п╕сля бою тут все – земля, люди, техн╕ка – перетворилось у суц╕льне м╕сиво». (В цьому бою брали участь л╕таки, були зад╕ян╕ гармати).
Я вряди-годи втрачала в╕дчуття реальност╕. По спин╕ б╕гали мурашки...
Зак╕нчилась 40-хвилинна реконструкц╕я бою тим, що частина повстанц╕в вийшла з оточення. Вони згодом продовжили боротьбу вже на п╕вдн╕ Укра╖ни.
Хтось ╕з присутн╕х п╕шов до довжелезного стола п╕дкр╕плятися. Хтось гр╕вся ча╓м чи кавою (безплатно для вс╕х), хтось переглядав виставки книжок, ╕нш╕ гомон╕ли з письменниками. Там Олег Тягнибок ╕ чолов╕ки в кол╕ сп╕вали повстанських п╕сень. Я п╕д╕йшла до чорного прапора з б╕лими китицями, на якому викарбувано: «Воля Укра╖ни або смерть». Знайомлюся з отаманом С╕ч╕ В╕йська Запор╕зького ╕м. Н╕ла Хасевича Олегом Горбенком та його козаками. Сходимось на тому, що Гурби — це поле укра╖нсько╖ слави й непокори.
П╕дходжу до групи п╕дл╕тк╕в у яскравих футболках з написом «Джура» з одного боку, а з ╕ншого – «Душа Богов╕, життя – Укра╖н╕». Це – козачата з╕ спортивно-патр╕отичного клубу. У хлопц╕в горять оч╕: «Гурби – це непокора».
Зак╕нчу╓ться intermezzo ╕ присутн╕х запрошують до ╕мпров╕зовано╖ сцени на Перший фестиваль-рекв╕╓м «Героям Гурб╕в».
Патр╕отичн╕ та повстанськ╕ п╕сн╕ гурт╕в ╕з Ки╓ва («Т╕нь сонця»), Львова (Теодор Кукуруза), Луцька (Юр╕й Пол╕щук), Кременця (бард Олександр Смик), м╕сцевих аматор╕в чергуються з виступами славетних укра╖нц╕в.
Сколихнуло розум ╕ душу сильне ╕ пристрасне слово Василя Шкляра: найб╕льшим шануванням Геро╖в Гурб╕в ╓ побудова тако╖ Укра╖ни, за яку вони в╕ддали життя; треба тепер наступити на горло сво╖м амб╕ц╕ям ╕ згуртуватися в ╓диний кулак; ще ╓ можлив╕сть взяти у руки бюлетень, щоб не брати пот╕м у руки зброю.
Настоятель Свято-Воскресенського чолов╕чого монастиря на Гурбах о. Н╕фонт подякував, що на фестивал╕ були прапори т╕льки двох кольор╕в; говорив про те, що на такому святому м╕сц╕ не можна говорити про пол╕тику, бо то ╓ гр╕х; що, вшановуючи пам’ять Геро╖в Гурб╕в, стоячи на ╖хн╕й кров╕ та к╕стках, треба т╕льки молитись.
Я йшла довгою дорогою («зона тиш╕») до автобуса й намагалася впорядкувати сво╖ думки й емоц╕╖. Бувала на м╕сцях загибел╕ командир╕в УПА «Дубового»-Литвинчука (с. Золоч╕вка Демид╕вського району), «Клима Савура»-Клячк╕вського (урочище Л╕снич╕вка поб╕ля Оржева), «Бей-Зота»-Хасевича (с. Сух╕вц╕ Р╕вненського району). Завжди додому поверталася з в╕дчуттям смутку, туги, що згас смолоскип, який би ще м╕г гор╕ти й запалювати.
Сьогодн╕ я вертаюся додому з почуттям гордост╕ за тих юнак╕в (в основному с╕льських парубк╕в), що не хот╕ли коритися чужинцям, що прагнули бути господарями на сво╖й земл╕: орати, с╕яти, будувати, народжувати д╕тей ╕ вчити ╖х р╕дною мовою свою ╕стор╕ю...
Просто з-за Великодн╕х стол╕в йшли вони в б╕й у вишиванках (яка м╕шень!) ╕ падали на землю, освятивши ╖╖ сво╓ю кров’ю. Не бажаючи чужих земель, не крадучи чужу ╕стор╕ю, вони захищали д╕дизну, батьк╕вщину, Батьк╕вщину – ╕ тому стали перед Богом у сво╖й святост╕.
Я повертаюся додому не т╕льки горда за них, але й сильна. Бо Гурби – це непокора й сила.

╤рина БАРАБАШ
м. Р╕вне

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 22.06.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10426

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков