Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 06.07.2012
ДВА БЕРЕГИ УКРА╥НСЬКО╥ ВИТИНАНКИ

Шк╕ра ╕ пап╕р — два  декоративних матер╕али. Дв╕ експозиц╕╖ вироб╕в двох майстринь. А назва ╖х одна — витинанка. ╥╖ автори — дв╕ чудов╕ ж╕нки: кримчанка Валентина Шит╕кова та Оксана Городинська з В╕нниччини познайомилися у 2008 роц╕ на Всеукра╖нському свят╕ народно╖ творчост╕ в Могилев╕-Под╕льському, що ма╓ в держав╕ неоф╕ц╕йну назву столиц╕ укра╖нсько╖ витинанки. Вони нав╕ть зовн╕ схож╕: в обох русяве волосся, ясний погляд очей ╕ прив╕тна усм╕шка на обличч╕. ╤ Оксана в композиц╕ях з паперу, ╕ Валентина, декоруючи клаптики шк╕ри, прагнуть показати наш прекрасний св╕т у сакральних символах, алегоричних образах ╕ декоративних орнаментах.
Вперше кримчани ознайомилися з витинальною творч╕стю заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни, директора Могил╕в-Под╕льського м╕ського будинку народно╖ творчост╕ Оксани Городинсько╖ на виставц╕ у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ в липн╕ 2010 року. Це були вир╕зан╕ з паперу декоративн╕ композиц╕╖. Через р╕к в ╖╖ експозиц╕╖ у Кримському етнограф╕чному музе╖ паперов╕ витинанки доповнили святков╕ пасхальн╕ писанки та вишит╕ складною двосторонньою техн╕кою рушники. Всього ж ╖╖ мистецька пал╕тра нал╕чу╓ сотн╕ вироб╕в р╕зних напрямк╕в ╕ техн╕к декоративно-прикладного мистецтва: картини, вишивки, гобелени...
Вивчала ц╕ види ремесел ╕ рукод╕лля у народних майстр╕в краю, ╕ в цьому вона, спец╕ал╕ст з дошк╕льного виховання (зак╕нчила Глух╕вський педагог╕чний ╕нститут Сумсько╖ област╕), знайшла сво╓ справжн╓ покликання. Дивишся на ╖╖ паперов╕ композиц╕╖ ╕ немов бачиш, як цв╕туть сади, шумлять топол╕, в╕тер гойда╓ дерево-сонце ╕ ласт╕вчине гн╕здо, в якому кожно╖ весни з’являються пташенята. Вир╕зан╕ флористичн╕ та зооморфн╕ контури повторюються в дзеркальному в╕дображенн╕, як у природ╕ з одного дерева вироста╓ л╕с, як парами гн╕здяться птахи ╕ генетично продовжу╓ться родов╕д людини.
— Коли вир╕жеш один силует — це просто красиво, — говорить О. Городинська. — Коли ж символ╕кою декоративних елемент╕в розкрива╓ться певна тема з глибоким ф╕лософським зм╕стом, це мистецтво в╕чне, як саме життя. Цим ╕ сильна укра╖нська витинанка.
Вона — не лише мистецький тв╕р чи прикраса для одягу, ╕нтер’╓ру, а, за пов╕р’ями, ╓ оберегом родини в╕д р╕зного лиха ╕ б╕ди, пробуджу╓ красив╕ почуття, кличе щастя в д╕м. Паперове мереживо О. Городинсько╖ н╕жне, узори — витончен╕, а пейзаж╕ — як картини природи з натури. На щор╕чних виставках народного мистецтва В╕нниччини, у Нац╕ональн╕й сп╕лц╕ народних майстр╕в Укра╖ни в Ки╓в╕ в ╖╖ виробах перед глядачем в╕дкрива╓ться широка панорама Под╕льського краю.
Нещодавно майстриня повернулася з Польщ╕, де за концертною ╕ виставковою програмою под╕льсько╖ делегац╕╖ у склад╕ б╕льше ста чолов╕к протягом тижня в╕дбувалися свята «Укра╖нська весна» у м╕стах Познань, Гн╓зно та Глобо. Пише п╕сн╕ та в╕рш╕. Видала зб╕рку поез╕й «Зор╕ в росах», в як╕й ╓ цикл про кримськ╕ м╕ста Ялту, Алупку та ╕нш╕. Готу╓ться до друку друга. На виставц╕ «Укра╖нська витинанка по╓днала Под╕лля ╕ Крим», в╕дкрит╕й недавно у В╤КЦ, демонстру╓ться в╕с╕мнадцять ╖╖ витинанок, вир╕заних за правилами симетр╕╖ з суц╕льних листк╕в паперу р╕зних кольор╕в, ╕ двадцять пасхальних я╓ць-писанок, розмальованих у стил╕ под╕льських декоративних традиц╕й.
В експозиц╕╖ Валентини Шит╕ково╖ на ц╕й же виставц╕ серед 27 вироб╕в, створених за десять рок╕в, ╓ ╖╖ перша декоративна робота — обкладинка для фотоальбому «Дерево життя». Сво╓ заняття — створення з клаптик╕в натурально╖ шк╕ри р╕зних прикрас ╕ речей для побуту — вона назива╓ хоб╕, яке по╓дну╓ з роботою в Кримськ╕й академ╕╖ природоохоронного ╕ курортного буд╕вництва, викладаючи ╕стор╕ю садово-паркового мистецтва.
— До зустр╕ч╕ з Оксаною я не займалася витинанкою, — розпов╕ла В. Шит╕кова. — Працювала модель╓ром, створювала р╕зн╕ побутов╕ реч╕, сумочки з оздобленням ручним об’╓мним тисненням, плет╕нням, вишивкою, апл╕кац╕╓ю. А техн╕ка вир╕зування да╓ можлив╕сть передати у виробах сво╖ почуття, родинн╕ зв’язки. Я долучилася до цього бренду укра╖нсько╖ витинанки ╕ чотири роки черпаю натхнення в культур╕, витоки яко╖ знаходяться в шк╕ряному одяз╕ древн╕х ск╕фських племен.
У сво╖х декоративних композиц╕ях «В╕чн╕ ц╕нност╕», «Арх╕тектурн╕ мотиви», «Отчий д╕м», «Над╕я» та ╕нших теми В╕тчизни ╕ духовност╕, кохання ╕ с╕м’╖ вона розробля╓ на основ╕ нац╕ональних традиц╕й ╕ фольклорних джерел р╕зних народ╕в Кримського п╕вострова. Наприклад, в одн╕й з ╖╖ нових роб╕т — панно «Рад╕йте: людина народилася» — мати з дитиною в центр╕ композиц╕╖ оточена, як оберегом, в╕нком з червоних мак╕в та симетричними елементами земно╖ ╕ косм╕чно╖ символ╕ки — сонця, птах╕в, листя дерев. Спок╕й немовляти обер╕гають персонаж╕ кримсько╖ м╕фолог╕╖ — грифони. А завершеного вигляду композиц╕╖ додають орнаментальн╕ мережки хрестиком зверху ╕ внизу виробу.
За яку б тему не взялася Валентина Шит╕кова, вона глибоко проника╓ в суть зображуваних предмет╕в ╕ явищ, створюючи, за словами художника-модель╓ра Ельв╕ри Софу, прост╕р любов╕ та гармон╕╖. Цей енергетичний заряд щирост╕, м’якост╕ ╕ тонко╖ вишуканост╕, що притаманний ж╕нц╕, як берегин╕ домашнього вогнища, струмен╕╓ з полотен ╖╖ панно споко╓м. ╥╖ власний д╕м — теж як ласт╕вчине гн╕здо, в якому ╓ д╕ти, внуки ╕ ростуть дерева в саду.
— Потрапивши в св╕т такого мистецтва, кор╕ння якого знаходиться в народн╕й творчост╕, в╕дпочива╓ш душею, отриму╓ш в╕ру ╕ над╕ю в те, що все в нашому житт╕ буде добре, — сказала професор, зав╕дувач кафедри м╕стобудування Кримсько╖ академ╕╖ природоохоронного ╕ курортного буд╕вництва Зарема Нага╓ва.
Творч╕ роботи створюються несп╕шно, накопичуються роками. До недавнього часу з натуральною шк╕рою у Криму працювала лише В. Шит╕кова. К╕лька рок╕в тому вона провела навчальн╕ заняття в груп╕ з восьми ос╕б у С╕мферопольському центр╕ зайнятост╕ ╕ в не╖ з’явилися посл╕довники. Одна з них — Тетяна Лобтенко разом з сином Олекс╕╓м в к╕нц╕ березня цього року демонструвала сво╖ вироби з╕ шк╕ри — аксесуари для одягу ╕ картини на М╕жнародному фестивал╕ моди в Париж╕ ╕ стала його лауреатом, нагороджена дипломом ╤ ступеня. Нин╕ готу╓ться до по╖здки в жовтн╕ на аналог╕чний фестиваль у Москву.
П╕сля вивчення витинально╖ техн╕ки вир╕зування В. Шит╕ково╖ декоративн╕ композиц╕╖ з цього виду матер╕алу створила група студент╕в першого курсу Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету п╕д кер╕вництвом викладача В╕ри Левицько╖. С╕м ╕з них демонструються на виставц╕.
Фольклорн╕ мотиви експонат╕в музичними засобами орган╕чно доповнили виступи учениць С╕мферопольсько╖ г╕мназ╕╖ № 1 — переможниц╕ Кримського в╕дб╕ркового конкурсу Х╤╤╤ Всеукра╖нського фестивалю сучасно╖ п╕сн╕ та популярно╖ музики «Червона рута» Анастас╕╖ Полетн╓во╖ та його учасниц╕ Анастас╕╖ Цумпель. Вони виконали к╕лька укра╖нських народних п╕сень, записаних в експедиц╕ях у р╕зних рег╕онах Укра╖ни.
Мистецтво витинанки да╓ можлив╕сть кожному реал╕зувати себе у творчост╕ завдяки р╕зним видам п╕дручних матер╕ал╕в, нав╕ть ╖х клаптикам, ╕ одночасно п╕знавати св╕т, культуру народ╕в на основ╕ знак╕в ╕ символ╕в.

Валентина НАСТ╤НА
Фото Олекси Носаненка

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10491

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков