Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 20.07.2012
╤ РОЗЦВ╤ЛИ РУКОТВОРН╤ КВ╤ТИ...

З ус╕х вид╕в техн╕к вишивки, якими здавна оздоблюються на наш╕й територ╕╖ побутов╕ реч╕ та одяг, художня гладь найб╕льше зближу╓ вироби народного рукод╕лля з образотворчим мистецтвом. У переважн╕й б╕льшост╕ вони ╕ ╓ коп╕ями картин художник╕в, фотозн╕мк╕в пейзаж╕в, тварин, композиц╕й з кв╕тами, р╕зних дитячих ╕грових ситуац╕й з елементами навчально-виховного зм╕сту. Подивишся на заповнений ц╕╓ю вишитою красою прост╕р, ╕ на обличч╕ з’явля╓ться усм╕шка, а все ╓ство огорта╓ св╕тло  тепла ╕ доброти, домашнього затишку. Його випром╕ню╓ ╕ сама Натал╕я Шульженко, яка в Криму ╓ нин╕ головним знавцем технолог╕╖ художньо╖ глад╕. У 2008 роц╕ видала власну методичну книгу «Вишива╓мо пейзаж. Художня вишивка».  Отримала авторське право на другий рукопис «Кв╕ти. Натюрморти. Художня вишивка».
Натал╕я Шульженко за осв╕тою — географ, зак╕нчила Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет ╕м. В. Вернадського, працювала вчителем у школах, спец╕ал╕стом в ╤нститут╕ м╕неральних ресурс╕в ╕ все життя займалася рукод╕ллям, в’язанням, кро╓м ╕ шиттям. У не╖ вдома ╓ три в’язальн╕ машини, на яких з-п╕д ╖╖ рук з’являються чудов╕ вироби: сукн╕, костюми.
Ум╕нню профес╕йно вишивати вона навчалася в студ╕╖ будинку культури С╕мферопольського тролейбусного парку п╕д кер╕вництвом майстрин╕ В╕ри Дв╕нян╕ново╖ ╕ в 1991 роц╕ отримала квал╕ф╕кац╕ю ╕нструктора художньо╖ вишивки. Вишивала спочатку сама так, немов малювала на тканин╕ голкою картини: «Чекання» К. Василь╓ва, «Голуб╕ танц╕вниц╕» Е. Дега, «Бузок» Е. Абрамово╖, «Шоколадниця» Ж. Л╕отара та ╕нш╕, створила сер╕ю м╕н╕атюр на кримську тематику. На республ╕канських фестивалях творчост╕ народ╕в Криму в 1995 ╕ 1997 роках за ц╕ вишит╕ роботи ╖╖ було удосто╓но звання лауреата.
Вишивання художньо-декоративних картин – заняття дуже трудом╕стке, монотонне та кроп╕тке, можливе лише при велик╕й старанност╕ ╕ величезному терп╕нн╕, — розпов╕да╓ Н. Шульженко. Вони повинн╕ бути такими, щоб з першого погляду ╖х не можна було в╕др╕знити в╕д намальованих. Це досяга╓ться виконанням багатьох ст╕бк╕в ╕ по╓днань сотень в╕дт╕нк╕в кольор╕в ниток односторонньою техн╕кою, яку можна назвати: гладь п╕д живопис, малювальна гладь, живопис голкою. Вона заснована на правилах т╕ньово╖ та тонально╖ глад╕ ╕ в╕дзнача╓ться витончен╕стю. Проте якщо художник робить мазок пензлем за к╕лька секунд, то вишит╕ картини створюються роками. З кожною хвилиною, проведеною майстринею б╕ля полотна, вишивка немов ожива╓, ста╓ все б╕льш реал╕стичною.
Працюючи з таким значним обсягом ручних роб╕т у великих часових рамках,  майстрин╕, нав╕ть дуже квал╕ф╕кован╕й, одн╕й не п╕д силу вт╕лити у виробах можливост╕ р╕зних напрямк╕в цього жанру, щоб продемонструвати ╖х глядачам. Тому Н. Шульженко в 1999 роц╕ створю╓ студ╕ю «Мелод╕я шовку», яка нин╕ об’╓дну╓ 35 майстринь — людей р╕зного в╕ку,  профес╕й та нац╕ональностей. Створюють голкою з ниткою справжн╓ диво на тканин╕ Св╕тлана Петренко, Маргарита Астред╕нова, ╤рина Левандовська,  Людмила Гукова… ╤з ╢впатор╕╖ при╖жджа╓ в С╕мферополь на заняття студ╕╖ Галина С╓рпухова.
Дивлюся на ╖хн╕ вишит╕ картини, що демонструються на виставц╕ в Кримському етнограф╕чному музе╖, ╕ почуття в╕д них захоплююч╕. Вража╓ об’╓м ╕ глибина простору в зображуваних предметах, станах людини та природи, найтонш╕ тональн╕ переходи кольор╕в, як╕ в╕дображають вс╕ пори року, ╖хн╕ барви та в╕дт╕нки. Одних майстринь б╕льше приваблюють кв╕ти – вишукан╕ троянди та ╕риси,  екзотичн╕ цикламени та крокуси, польов╕ маки та ромашки, ╕нших – пейзаж╕ з полотен в╕домих художник╕в та фотозн╕мк╕в кримських кра╓вид╕в: мису Айя, Б╕ло╖ скел╕, н╕чного Гурзуфа, в╕зит╕вок Криму – Ведм╕дь-гори ╕ в╕трильника. Головна ознака портрет╕в – витончен╕сть, а вишит╕ хом’ячок, ╖жачок, б╕лочка, джм╕ль ╕ равлик – справжн╕й зоокуточок для д╕тей.
Це вже третя в етнограф╕чному музе╖ експозиц╕я студ╕╖ «Мелод╕я шовку», як╕й у 2009 роц╕ М╕н╕стерством культури Автономно╖ Республ╕ки Крим присво╓но звання «Народний любительський колектив», ╕ кожна з них перетворювалася в справжн╓ свято цього ориг╕нального та ун╕кального виду вишивки, що давало нов╕ поштовхи для його розвитку. П╕сля того, як по кримському телебаченню було показано репортаж╕ про другу виставку в грудн╕ минулого року, кер╕внику студ╕╖                Н. Шульженко зателефонували з Севастополя ╕ запропонували при╖хати в м╕сто з╕ сво╖ми виробами. ╤ 8 с╕чня нин╕шнього року, через два дн╕ п╕сля закриття с╕мферопольсько╖ експозиц╕╖, вона в╕дкрилася в Севастопольському Дом╕ Москви у тому ж формат╕. ╤нтерес до не╖ в чорноморському м╕ст╕ був дуже великий. На к╕лькох проведених Н. Шульженко майстер-класах сформувалося дв╕ нов╕ групи майстр╕в художньо╖ вишивки.
— Бачите ц╕ стр╕чки, — показу╓  Н. Шульженко р╕знокольоровий серпантин у сво╖х руках. — Вони красив╕, але холодн╕ ╕ бездушн╕. Наше завдання поляга╓ в тому, щоб ╕з цих тоненьких шовкових ниточок створити картини з живим цв╕том, вклавши в них тепло долонь ╕ душу.
У нових майстринь-початк╕вц╕в колекц╕я ниток лише почина╓ формуватися, необх╕дно╖ для вишивання гами кольор╕в часто не вистача╓. Тож Натал╕я ╤ван╕вна д╕литься з ними сво╖ми власними запасами ╕ кожного разу на заняття з вишивальницями у Севастопол╕ ╖де з великою сумкою ниток ╕ стр╕чок. А вони недавно привезли в студ╕ю «Мелод╕я шовку» сво╖ перш╕ зак╕нчен╕ роботи.
Ще одну школу художньо╖ вишивки орган╕зувала в лютому 2012 року при С╕мферопольському болгарському товариств╕ учениця Н. Шульженко — ╤рина Левандовська. Вона ж проводить за експонатами розгорнуто╖ на другому поверс╕ музею виставки майстер-класи для в╕дв╕дувач╕в. Майстрин╕ спод╕ваються, що ╖хня колекц╕я, в як╕й до вже в╕домих з попередн╕х показ╕в класичних зразк╕в багатошарового творення малюнк╕в шовком додалося багато нових вироб╕в, подару╓ людям незабутн╕ хвилини зустр╕ч╕ з╕ св╕том прекрасного в житт╕. В╕н поряд з нами, ╕ його можна не лише побачити, а й створити власноруч.

Валентина НАСТ╤НА
Фото О. Носаненка

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10549

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков