Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
ЖИТИ ПО СОВ╤СТ╤

Не лишилося вже н╕кого. Батька вбили, коли Володимир був шестир╕чним хлопчиком, бо Олекс╕й Якович вдруге став у чергу за баландою, аби нагодувати сина, якого тримав на руках ╕ у якого перша порц╕я трав’яно╖ юшки т╕льки ще б╕льше розпалила голод. Вбили ударом по голов╕, залишивши малих д╕тей п╕д оп╕кою матер╕. Тод╕ ж померли в╕д голоду сестрички Тоня та Мар╕я. Н╕на загинула у в╕йну на пароплав╕, в який влучив н╕мець. Вона була медичним прац╕вником. Сашка не стало вже за мирних час╕в. В╕д╕йшла у в╕чн╕сть ╕ мати Агаф╕я Григор╕вна.
Та, кажуть, нема╓ н╕чого страшн╕шого, н╕ж пережити власних д╕тей. А ╖х було аж четверо: тро╓ син╕в ╕ дочка. Син╕в у кв╕тучому в╕ц╕, з тридцяти до сорока рок╕в, добила оковита, а доцю задушив ╖╖ власний чолов╕к. Сидить у в’язниц╕ ╕ зараз, та кому в╕д того легше? Померла й дружина Мар╕я, мати його д╕тей.
Так Володимир Олекс╕йович Чермошенцев лишився на св╕т╕ без ╓дино╖ р╕дно╖ душ╕. ╤ хоча вже понад двадцять рок╕в як ма╓ ╕ншу дружину, турботливу укра╖ночку Валентину, та все одно в╕н так ╕ не навчився б╕льше посм╕хатися. Зда╓ться, погляд його гарних син╕х очей пост╕йно спрямований кудись у минуле, там його думки, почуття, а тут, серед нас, — лише т╕лесна оболонка. Та це лише зда╓ться, бо життя 85-р╕чного вояка УПА ще не втратило сенсу, в╕н небайдужий, принциповий та незламний, як ╕ в молод╕ роки.
— Я тут, щоб пам’ятати ╕ розпов╕дати про далек╕ буремн╕ часи, — зауважу╓ Володимир Чермошенцев. — ╤ я пам’ятаю ус╕х тих хлопц╕в, як╕ залишилися спати в╕чним сном п╕д волинськими березами. Багато кого не перепоховано й дос╕. Побоююсь, що така доля сп╕ткала ╕ нашого кур╕нного Юрка, хоча люди божилися, що поховають його за християнськими звичаями.
Пораненого Юрка ворог добив другим постр╕лом прямо у Володимира на руках, коли той намагався доправити кур╕нного у безпечне м╕сце. Не один ╕ не два св╕дки далеких во╓нних час╕в кажуть: то неправда, що радянськ╕ солдати вирушали в атаку ╕ гинули з криком: «За Род╕ну! За Стал╕на!», а ось найостанн╕шими словами вояк╕в УПА завжди були «Слава Укра╖н╕!». ╤ св╕док тому — м╕й сп╕врозмовник. З ними на вустах помер ╕ Георг╕й Чуйковський, котрого знали як Юрка.
Серед правд ╕ неправд, якими люди р╕зних переконань намагаються п╕дкр╕пити свою позиц╕ю, продираюся до т╕╓╖ н╕чим не прикрашено╖ правди, якою вже ст╕льки рок╕в живе Володимир Олекс╕йович ╕ з якою в╕н, етн╕чний рос╕янин ╕з Поволжя, так ╕ не розлучився, попри свою генетику та оточення (а це Крим ╕ кримчани з притаманним для них св╕тобаченням).
Так, то д╕йсно була в╕йна ╕ була вза╓мна ненависть тих, хто не хот╕в бачити свою Укра╖ну п╕д чужим чоботом, ╕ тих, хто вважав ╖╖, у тому числ╕ ╕ зах╕дний рег╕он, частиною Радянського Союзу, де люди мають жити за загальними законами, що встановлюються в Москв╕. П’ятнадцятир╕чний Володимир, який потрапив до повстанц╕в випадково, через свою рос╕йську мову пост╕йно ризикував бути «посадженим на кол» або з «виколотими очима». Такою перспективою погрожував його сп╕вв╕тчизникам один ╕з повстанц╕в, з яким зав’язалася у хлопця розмова на початку його л╕сового життя. «Х╕ба ж ми першими почали мучити вас, москал╕в? Х╕ба ж це ми прийшли на вашу землю? Це ви погнали наших людей сотнями тисяч до Сиб╕ру. Скажи, де тепер моя ж╕нка ╕ мал╕ д╕ти? Ск╕льки ви, москал╕, на Укра╖н╕, ст╕льки й помирають наш╕ люди в╕д голоду та холоду. Тож буде п╕д вами гор╕ти наша укра╖нська земля!»
З невимовним страхом вислуховував Володимир цей монолог, добре усв╕домлюючи, чим у будь-який момент в╕н може ск╕нчитися. А п╕зн╕ше не забував н╕ на хвилину поради тих, хто одразу ж поставився до нього по-доброму: «Мовчи, бо тво╖ балачки — то смерть твоя, кацапчук!». Ще б пак, Володимир розмовляв мовою, яка була неабияким подразником для повстанц╕в!
Тож, повертаючись до сьогодення, ма╓мо зазначити: мовне питання в Укра╖н╕ — це не просто умова комфортного проживання в н╕й представник╕в укра╖нського ╕ рос╕йського народ╕в, пан╕вна мова — це водночас ╕ перевага ц╕ло╖ системи ц╕нностей, це визначення переможця у рясно политих кров’ю змаганнях середини минулого стол╕ття, це ╕ вшанована чи то попрана пам’ять тих, для кого Укра╖на була понад усе. ╤ чи справедливо, коли у так╕й ситуац╕╖ диктують свою волю люди, як╕ не люблять ╕ н╕коли не полюблять Укра╖ну, для яких вона ╕ дос╕ «н╓зал╓жна» ╕ серця яких б’ються в ун╕сон з кремл╕вськими курантами? Тож, коли депутати-кримчани роблять вигляд, що н╕чого цього не усв╕домлюють, що йдеться передус╕м про гарантован╕ рос╕йськомовн╕ анотац╕╖ до л╕к╕в, хочеться звернутися до них ╕з проханням: будьте милосердними, в укра╖нц╕в, на в╕дм╕ну в╕д вас, нема╓ ╕ншо╖ держави, ╕ не може автоматично ставати Рос╕╓ю будь-яка територ╕я, на яку ступила нога рос╕янина чи того, хто себе ╕дентиф╕ку╓ з представниками цього народу. Хочеться просити, благати ╕ переконувати, бо ╕нший шлях для укра╖нського народу неприйнятний. Та чи здатен дослухатися до таких прохань, скаж╕мо, Михайло Бахар╓в, який к╕лька дн╕в тому заявив по телебаченню: «Мы их кормим, а они нас учат, на каком языке нам разговаривать», а також наголошував на необх╕дност╕ федерал╕зац╕╖ Укра╖ни? Чи то народний депутат В. Колесн╕ченко, що розводився з приводу укра╖нсько╖ «шароварщины», «хуторянства» та «пещерного национализма», ╕ не посоромився зрештою оголити проблему: «Вам в слове «русский» слышится «Россия»? Ну зв╕сно, що не «Америка» ╕ не «Китай»!
А ось у Володимира Чермошенцева сво╖ асоц╕ац╕╖  ╕ зовс╕м ╕нший х╕д думок.
— То невже ми, рос╕яни, так╕ н╕кчемн╕ люди, що не можемо допомогти укра╖нцям побудувати свою державу? — знову ╕ знову повторю╓ в╕н. — У кожного народу ма╓ бути своя держава. То х╕ба в Укра╖н╕ нема╓ вже щирих укра╖нц╕в ╕ вс╕ вони сплять п╕д березами?
Ще не виросла на той час береза для Володимира Черемошенцева (спод╕ваюся, нема╓ ╖╖ й дос╕), хоча в╕н, згодом вже повноц╕нний вояка УПА, кулеметник, який дав клятву ╕ д╕яв зг╕дно з нею, потрапив у полон ╕ фактично не мав шанс╕в вижити. В управл╕нн╕ НКВД його катували, ламали ребра, руки, виривали н╕гт╕ обценьками, про це ╕ зараз несила згадувати. Та Джура (псевдо Володимира), приходячи до тями п╕сля чергових тортур, розм╕рковував про втечу, хоч, на перший погляд, це здавалося неможливим. Але ж йому вдалося втекти з н╕мецького табору, зв╕дки хлопчину разом з ╕ншими полоненими ганяли на щоденну каторгу — на виготовлення з вуг╕лля коксу. Тод╕ в╕н, тринадцятир╕чний п╕дл╕ток, зовс╕м заслабнув ╕ його пом╕стили до спец╕ального табору, де перебували хвор╕, а вартов╕ ╖х особливо не пильнували — на що так╕ здатн╕? К╕лька дн╕в п╕сля втеч╕ Володимир просид╕в у будц╕ разом ╕з собакою, яка охороняла таб╕р ╕ няньчила саме сво╖х цуценят. Вона виявилася значно добр╕шою за сво╖х господар╕в. Пот╕м хлопчина вирушив з Н╕меччини п╕шки додому. Назавжди запам’яталася чешка «мама» Надя Заградник, у яко╖ з тиждень прожив на горищ╕. А зак╕нчилося все зустр╕ччю ╕з повстанцями ╕ новим полоном, що не м╕г нав╕ть йти в пор╕вняння з попередн╕м, н╕мецьким. Але Володимиру, зовс╕м юному, до безтями хот╕лося жити, ╕ в╕н ризикнув. П╕д час чергового допиту визвався показати кри╖вку, яка насправд╕ вже давно не була зад╕яна повстанцями. А поки енкаведисти в цьому переконувалися, юнак,  влучивши момент, кинувся у л╕сову хащу ╕ вт╕к.
Нелегкою була дорога до Криму, бо до Рос╕╖ добратися в╕н не спод╕вався, а в Криму на нього чекала матуся. Згадував, як вона, втративши чолов╕ка ╕ працюючи поштарем, з роботи поверталася ледь живою — мусила носити пошту у п’ять чи ш╕сть с╕л. ╤ хоч зароб╕ток був жалюг╕дним, та все одно голодна смерть, як вдома на Поволж╕, ╖м б╕льше не загрожувала. Та, зак╕нчивши початкову школу в нин╕шньому с. Поштовому Бахчисарайського району (н╕бито перейменованому на честь матер╕!), Володимир вже п╕шов на св╕й хл╕б — почав пасти с╕льське стадо. ╤ так тривало до само╖ в╕йни, аж доки не побавились вони з товаришем гранатою, яку сприйняли за батарейку. Коли «батарейка» зашип╕ла, Володимир щосили кинув ╖╖ подал╕ в╕д себе, а там були н╕мц╕. Ось ╕ довелося вт╕кати, куди оч╕ дивляться, рятуючись в╕д розправи.
╤ коли то воно все було? Володимиру здавалося, що дуже-дуже давно. Й хот╕лося думати, що вдома на нього чекають в╕дпочинок ╕ безпека. Та де там! В╕н н╕бито знову ╕ знову чув, як енкаведисти називають його зрадником, здавалося нав╕ть, що тако╖ думки про нього й сус╕ди ╕ що хтось ╕з них раптом запита╓: «А де ти був, хлопче, увесь цей час?». Ось якби в╕н мав хоча б паспорт чи якесь посв╕дчення, то м╕г би повернутися до активного життя ╕ позбутися цих думок, а так доводилося перебувати в становищ╕ нелегала. Довго тривати це не могло — треба було налагоджувати «стосунки» ╕з державою ╕ жити дал╕. Володимир усв╕домлював: задля цього доведеться дечим пожертвувати. ╤ якщо нав╕ть це тюрма, то краще потрапити туди за крад╕жку, н╕ж за те, в чому ран╕ше чи п╕зн╕ше його можуть звинуватити.
Разом з товаришами в╕н ц╕лком св╕домо пробрався до колгоспного виноградника ╕ нав╕ть з╕тхнув з полегшенням, коли його схопили. Бо х╕ба ж в╕н м╕г оч╕кувати, що н╕ за що, н╕ про що одержить десять рок╕в ув’язнення? Так ╕ опинився Володимир Олекс╕йович  в Рос╕╖ на л╕соповал╕. Мало хто ╕з шестисот кримчан, одягнених в╕дпов╕дно до м╕сцевого кл╕мату, зм╕г витримати випробування сорокаградусним морозом. Люди мерли як мухи. А Володимир Чермошенцев витримав ╕ це, чесно заробляючи щодня сво╖ 300 грам╕в хл╕ба, як╕ можна було одержати лише виконавши встановлену норму. Перш н╕ж до його рук потрапила електропилка, були жилка, боян, зм╕йка, та разом з електропилкою ╕ норма зб╕льшилась вп’ятеро.
Так тривало с╕м рок╕в. Аж до смерт╕ Стал╕на. Але ╕ пот╕м хорошого було мало. Про найважлив╕ше у сво╓му житт╕ мусив мовчати, аж до здобуття Укра╖ною незалежност╕. Щоправда, намагався передати сво╖ переконання синам, та в школ╕ ╖х навчали зовс╕м ╕ншому. Можливо, тому ╕ тягнулися вони до чарчини, що не уживалася батькова правда з оф╕ц╕йною, а ще гр╕шить Володимир Олекс╕йович на татарську хату, яку купив для сво╓╖ родини в Бахчисара╖: ймов╕рно, жалкували за нею колишн╕ хазя╖ ╕ нав╕ть проклинали тих, кому вона д╕сталася...
Та як би там не було, Володимир Олекс╕йович н╕ про що не шкоду╓. В╕н назива╓ себе укра╖нцем ╕ бандер╕вцем, пиша╓ться грамотою, якою на честь 85-р╕ччя нагородило його кер╕вництво КУНу. Ось т╕льки н╕-н╕ — та й з╕рветься з його вуст сповнене болю: «Х╕ба ми повинн╕ бути ворогами!» Бо насправд╕ Володимир Чермошенцев не зрадив свого рос╕йського народу, це його зрадили т╕, хто виступав ╕ продовжу╓ виступати в╕д ╕мен╕ рос╕ян ╕ з чи╖ми словами та д╕ями важко погодитися людин╕, яка намага╓ться жити по сов╕ст╕.

Тамара СОЛОВЕЙ

Володимир Олекс╕йович Чермошенцев у редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10551

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков