Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
ЧИ ХЛ╤Б НЕ ПЕРЕТВОРИТЬСЯ НА КАМ╤НЬ?

Закон про депортованих

Кажуть, жити в епоху зм╕н — це для перес╕чно╖ людини неабияке випробування. Приблизно те ж саме можна сказати ╕ про передвиборний пер╕од. Верховна Рада, яка у тому ж склад╕ мр╕╓ залишитися назавжди, посп╕хом ухвалю╓ непродуман╕, а ╕нод╕ й ризикован╕ чи шк╕длив╕ закони за принципом: п╕сля мене —  хоч потоп, ╕ в над╕╖, що бодай це «п╕сля мене» настане не скоро, й тод╕ все якось залагодиться. ╤ н╕хто не зважа╓ на людей, збурених законом про засади мовно╖ пол╕тики в Укра╖н╕, а на черз╕ — прийнятий 20 червня у першому читанн╕ закон «Про в╕дновлення прав ос╕б, депортованих за нац╕ональною ознакою».
Чи актуальний в╕н сьогодн╕? Вже двадцять рок╕в, як актуальний! А чи працювали над ним ретельно, з урахуванням ус╕х житт╓вих реал╕й, ╕ чи впису╓ться в╕н у рамки можливостей нашо╖ держави, якщо розглядати його економ╕чну складову? Думаю, що на сьогодн╕ це законопроект-мр╕я, та ще й рожевого кольору, який пом╕ж тим викличе у сусп╕льств╕ чимало потряс╕нь.
Депортованим громадянам та ╖хн╕м нащадкам цим законом об╕ця╓ться наступне: в╕дшкодування про╖зду до Криму та провезення майна, надання одноразово╖ допомоги, безкоштовного житла або, за бажання, земл╕ для його спорудження, земельних д╕лянок для с╕льськогосподарсько╖ д╕яльност╕ тощо. Та найпроблемн╕шим моментом ╓ такий: «Вилучен╕ внасл╕док депортац╕╖ буд╕вл╕ та ╕нше майно по можливост╕ (якщо будинок не зайнятий, а майно збереглося) повертаються депортован╕й особ╕ або ╖╖ спадко╓мцям натурою. У раз╕ в╕дсутност╕ тако╖ можливост╕ заявнику в╕дшкодову╓ться варт╕сть буд╕вель та майна». По-перше, незайнятого житла сьогодн╕ практично не ╕сну╓ в природ╕, в ╕ншому раз╕, якщо за ним н╕хто не доглядав останн╕ майже 70 рок╕в, воно давно перетворилось на ру╖ни. Те ж саме можна сказати ╕ про майно. ╤ як довести, кому належало те чи ╕нше майно 70 рок╕в тому: показавши пальцем на те, що сподобалося? Колись до нашо╖ осел╕ п╕д╕йшла стара татарка ╕ почала у груб╕й форм╕ розпитувати, чи добре нам живеться в татарськ╕й хат╕, до реч╕, побудован╕й у 1959 роц╕. Та ╕ як можна визначити варт╕сть нерухомост╕, яка колись належала депортованим громадянам, т╕╓╖, що безл╕ч раз╕в ремонтувалася, оновлювалася ╕ яку вже неможливо уявити в первинному вар╕ант╕? Переконана: це безмежне поле для зловживань, судово╖ тяганини, м╕жнац╕ональних та внутр╕шньо нац╕ональних (бо чим г╕рш╕ т╕, чи╓ майно не збереглося, тож оц╕нц╕ ╕ в╕дшкодуванню не п╕дляга╓?) конфл╕кт╕в. Склада╓ться враження, що виникне необх╕дн╕сть у створенн╕ спец╕ального органу, який займатиметься виключно цими питаннями. Бо в╕дом╕ приклади, коли ╕ до ухвалення закону люди завалювали судов╕ ╕нстанц╕╖ заявами щодо повернення батьк╕вського майна ╕ доходили до Страсбурга, до реч╕, люди не б╕дн╕, котрим держава безкоштовно надала комфортн╕ квартири, яких не мали ╖хн╕ батьки.
Важко соб╕ уявити цив╕л╕зованим ╕ «велике переселення» народ╕в, яке розпочнеться внасл╕док пункту закону, що передбача╓ повернення висланих та ╖хн╕х нащадк╕в для пост╕йного проживання саме в той населений пункт, де вони жили до в╕йни. Ц╕лком ╕мов╕рно, що б╕льш╕сть депортованих виявиться жителями С╕мферополя та П╕вденнобережжя, нав╕ть якщо це ╕ не зовс╕м так. Та й в будь-якому раз╕ доведеться вив╕льняти м╕сце в густо населених районах, порушуючи права ╕нших людей, як╕ там живуть ╕ не мають перед кримськими татарами жодно╖ провини.
╤ важко спод╕ватися, що це когось зупинить, бо право на повернення дово╓нно╖ топон╕м╕ки кримськими татарами активно просува╓ться в життя вже сьогодн╕, ще до ухвалення закону. ╤ розглядають вони його значно ширше, н╕ж це передбачено. В документац╕╖, п╕дготовлен╕й у Меджл╕с╕, м╕сто С╕мферополь вже перетворилося на Акъмесджит, хоча оф╕ц╕йно ц╕╓╖ назви не було н╕ до в╕йни, н╕ до революц╕╖. З в╕дпов╕дним клопотанням звернувся Меджл╕с ╕ до голови Ради м╕н╕стр╕в Криму А. Могильова, який теж не побачив сенсу у перейменуванн╕, що, до реч╕, об╕йшлось би в досить сол╕дну суму (пут╕вники, географ╕чн╕ карти, розклад руху потяг╕в ╕ л╕так╕в, печатки, штампи ╕ багато-багато ╕ншого).
Законом передбачен╕ також «умови реаб╕л╕тац╕╖ депортованих ос╕б» (якщо в абсолютному смисл╕ про таке взагал╕ доц╕льно говорити через 70 рок╕в п╕сля завдання ╖м морально╖ та матер╕ально╖ шкоди). Бо колишн╕ д╕ти перетворилися на л╕тн╕х людей, у яких взагал╕ не обходиться без проблем з╕ здоров’ям. А щоб його п╕дтримати (╕ це слушно), депортован╕ особи одержуватимуть безкоштовн╕ пут╕вки для в╕дпочинку ╕ л╕кування в санаторно-курортних закладах. А пенс╕я ╖хня зросте через те, що роки, проведен╕ в м╕сцях спецпоселення, для перерахування пенс╕й будуть обраховуватись у потр╕йному розм╕р╕. До цього додадуться 50-в╕дсоткова знижка вартост╕ комунальних послуг, твердого палива, газу, квартплати та л╕к╕в, що в╕дпускаються за рецептом. Матимуть депортован╕ громадяни й ╕нш╕ п╕льги, зокрема позачергове влаштування до заклад╕в соц╕ального захисту, хоча знов-таки не варто забувати, що при цьому черга ╕ час оч╕кування для ╕нших громадян сутт╓во зростуть ╕ становище ╖хн╓ пог╕ршиться.
Тож, надаючи преференц╕╖ одному народов╕ (про грек╕в, н╕мц╕в, болгар та ╕нших депортованих не згадую — вони навряд чи матимуть до держави сутт╓в╕ претенз╕╖), доведеться обмежувати в правах решту кримчан. Зв╕сно, що якби хоча б частину цих зобов’язань взяли на себе правонаступниця Радянського Союзу — Рос╕я чи то кра╖ни, де залишили сво╖ матер╕альн╕ надбання депортован╕ громадяни, ситуац╕я б пом’якшилася. Але ж за злочини стал╕н╕зму доведеться розплачуватись н╕ в чому не повинним укра╖нцям, на яких в╕дшкодування збитк╕в депортованим ляже тяжким тягарем, оск╕льки виплати ╕ компенсац╕╖ зд╕йснюватимуться державним коштом, а у бюджет╕ нема╓ коп╕йчини нав╕ть на в╕дшкодування про╖зду для ╕нвал╕д╕в ╕ на п╕льги щодо оплати комунальних послуг ╕нвал╕дам першо╖ групи — теж. А тепер про пол╕пшення життя, я б нав╕ть сказала: про зменшення страждань найзнедолен╕ших у осяжний пер╕од можна нав╕ть не за╖катися, оск╕льки в╕дновлення прав депортованих стане пр╕оритетним, а грошей у казн╕ в╕д цього не зб╕льшиться. Коли пов╕домляють по телебаченню, що проведення «╢вро-2012» об╕йшлося кожному укра╖нцев╕ у 2 тисяч╕ гривень, мимовол╕ замислю╓шся: а у ск╕льки ж об╕йдеться ця нова програма, враховуючи, що основний тягар припаде на кримський бюджет?
╤ хоча факт ухвалення цього законопроекту не дуже рекламу╓ться, у багатонац╕ональному сусп╕льств╕ вже в╕дчува╓ться певний спротив. Зокрема, знову почина╓ розкручуватися ╕дея, яку озвучив два м╕сяц╕ тому л╕дер укра╖нських комун╕ст╕в ╕ яка, здавалося б, на той час викликала всезагальне обурення. А тепер знов-таки чита╓мо в кримськ╕й прес╕: «Неплохо было бы разобраться с тем, можно ли считать несправедливо депортированными тех высланных из Крыма татар, которые на самом деле принимали участие в боевых действиях и карательных операциях на стороне фашистской Германии?»
А чи випадково поряд з фотограф╕╓ю дв╕ч╕ героя СРСР Амет-хана Султана на к╕лькаметров╕й висот╕ у С╕мферопол╕ з’явилася свастика?
Поц╕кавилася думкою щодо законопроекту перес╕чних громадян.

Ольга Б╕ляченко, п╕дпри╓мець, 53 роки, укра╖нка:
— Гадаю, що одн╕ ╕ т╕ ж сам╕ пункти закону не можна поширювати на депортованих ос╕б ╕ ╖хн╕х нащадк╕в, як╕ народилися значно п╕зн╕ше. Взагал╕ ж внасл╕док в╕йни та стал╕н╕зму постраждало дуже багато людей. В╕дшкодовуючи збитки одним, не треба забувати тих, що стали жертвами стал╕нських репрес╕й, голодомор╕в, ╕ пол╕пшення становища одного народу за рахунок цих людей вважаю неприпустимим. Взагал╕ трагед╕ю кримських татар доц╕льно було б розглядати в контекст╕ пол╕тичних репрес╕й в ц╕лому. А ще треба подумати, чи п╕д силу Укра╖н╕ виконати так╕ зобов’язання, чи спочатку ╖╖ потр╕бно вибудувати, справедливу, заможну, в як╕й вс╕ дотримуються Конституц╕╖. Щодо топон╕м╕ки, то за радянськими назвами, думаю, н╕хто не пошкоду╓, а ось маючи нам╕р перейменувати С╕мферополь, треба поц╕кавитися думкою ще й ╕нших людей, як╕ тут живуть. Взагал╕ ж, ухвалення цього законопроекту вважаю сво╓р╕дним хабаром для кримськотатарського народу, як ╕ мовного — для рос╕ян.

Н╕на Тюря╓ва, 85 рок╕в, рос╕янка:
— На початку в╕йни ми жили у Свердловськ╕й област╕. Наша вулиця носила ╕м’я Тараса Шевченка. ╤ н╕хто з ╖╖ жител╕в, як ╕ з сус╕дн╕х вулиць, кого забрали на в╕йну, додому не повернувся. Загинуло ╕ дво╓ мо╖х двоюр╕дних брат╕в. То було велике горе, яке зачепило ус╕х. Пам’ятаю, як до нас привозили евакуйованих прибалт╕в. У когось ╕з них була в руках торбинка, а у когось — н╕чого взагал╕. А десь лишилися д╕м ╕ майно, за як╕ пот╕м н╕хто н╕кому не повертав грош╕. В╕йна стерла з лиця земл╕ чи не третину с╕л Б╕лорус╕╖, ╕ н╕хто за це теж не в╕дшкодовував збитки. А яких понев╕рянь зазнали т╕, кого вивезли батрачити до Н╕меччини! Тож, думаю, ц╕ питання треба вир╕шувати по справедливост╕, не лише на користь одного народу. До реч╕, може статися й таке: держава в╕зьме на себе певн╕ зобов’язання, як у випадку ╕з д╕тьми в╕йни, а виконувати ╖х ╖й буде не п╕д силу. ╤ за ус╕м цим — протестн╕ акц╕╖, судов╕ позови, соц╕альна напруга.

Валер╕й Басиров, 63 роки, ╕з укра╖нсько-кримськотатарсько╖ родини:
— Звичайно, депортац╕я — це нонсенс, ╕ в цьому питанн╕ треба назавжди поставити крапку, тим б╕льше, якщо ми хочемо жити в правов╕й держав╕. А тепер щодо окремих пункт╕в програми. У людини така природа, що вона завжди хот╕тиме б╕льше, н╕ж ма╓. ╤ якщо хтось отрима╓ в╕дшкодування, то цього захочуть й ╕нш╕, хто, можливо, не матиме такого права. Думаючи про св╕й народ, автор законопроекту не подумав про тих, хто живе поряд, про те, що люди пересваряться м╕ж собою. Тепер  щодо вибору м╕сця проживання та повернення житла... Народився я на Урал╕, ╕ якщо майже через 60 рок╕в туди по╖ду, то н╕хто мене там не чекатиме, н╕хто не поверне або ж не надасть мен╕ нове житло.
Всього треба добиватися власною працею, а не розраховувати на державу, бо нав╕ть при великому бажанн╕ так╕ витрати ╖й просто не п╕д силу. ╤ ухвалити такий закон, це все одно, що пооб╕цяти людям, що вони житимуть при комун╕зм╕. А ще б не хот╕лося, аби пол╕тики використовували народи ╕ стравлювали ╖х.

Кримська татарка Надж╕╓ прокоментувати закон в╕дмовилася. Вона розхвилювалася ╕ ледь не розплакалась, та висловила побоювання, що його все одно не приймуть.

А делегат Курултаю За╖р Смедля╓в законопроект вважа╓ недостатньо радикальним, «таким, який би влаштовував ус╕х». Виявля╓ться, свого часу в╕н був ухвалений Верховною Радою ╕ заветований Президентом Кучмою. А тепер За╖р-ага побою╓ться, що якщо закон ╕ приймуть, з нього можуть вилучити найсутт╓в╕ше.
— Хот╕лося б не понев╕рятися, благаючи вид╕лити мен╕ землю, ╕ одержати те, що належало мо╖м предкам. Сьогодн╕ в будинку мо╓╖ бабус╕ — школа. ╤ в╕д д╕дусевого земельного паю у колгосп╕ н╕хто не в╕дмовлявся. Треба встановити варт╕сть певно╖ земельно╖ одиниц╕ ╕ виплачувати людям компенсац╕ю. Ми, звичайно, не хочемо в╕дбирати грош╕ у пенс╕онер╕в ╕ в╕ддавати ╖х кримським татарам, але кошти в Криму ╕ без того ╓, ними просто треба розумно розпоряджатися. ╢ ╕ земля. На жаль, цей закон не врахову╓, що ми втратили свою державн╕сть, в ньому не прописано нав╕ть гарантоване представництво кримських татар у влад╕.
А досв╕д повернення майна господарям вже ╕сну╓. Для цього варто розглянути ситуац╕ю в кра╖нах Балт╕╖. Там 70–80% власник╕в повернули ╖хн╓ майно, лише 7% ╖х знайти поки що не вда╓ться. А люди, як╕ живуть в чужих квартирах ╕ користуються чужими речами, мають бути готовими до того, що це колись ск╕нчиться.

Свою думку щодо законопроекту озвучив у прес╕ й директор ╤нституту кра╖н СНД од╕озний Костянтин Затул╕н. В╕н заявив:
— Этот закон, вместо того, чтобы примирять и снимать проблему депортированных народов, взвинчивает ее во много раз, создавая вместо этого проблему большинства и его самочувствия на Крымском полуострове. Этот закон предоставляет привилегии, которые будут поводом для многочисленных скандалов и конфликтов на самом разном уровне.
Костянтин Затул╕н у зв’язку з цим теж наводить приклад кра╖н Балт╕╖, де було вир╕шено повернути майно ем╕грантам, в╕д чого постраждало дуже багато людей.
— Достаточно вспомнить судьбу Вии Артмане, которая умерла не так давно: ей фактически пришлось встречать свою старость на улице. Абсолютно не имея отношения ни к каким репрессиям, она была выселена из квартиры, которую занимала в течение всей жизни.
Тож якого можна д╕йти висновку? Звичайно, закон потр╕бен, ╕ з цим не можна звол╕кати, допоки вс╕ ми не станемо багатими ╕ щасливими, якщо д╕йсно хочемо п╕дтримати громадян, котр╕ зазнали страх╕ть депортац╕╖ ╕ яких дедал╕ лиша╓ться менше ╕ менше.
Зауважмо, що серед виселених ╕з Криму народ╕в кримськ╕ татари зазнали найб╕льших моральних збитк╕в, бо н╕ греки, н╕ в╕рмени, н╕ болгари, н╕ н╕мц╕ не одержали тавра народу-зрадника, яке й дос╕ пече серця тим, чи╖ батьки ╕ д╕ди гинули на фронтах Велико╖ В╕тчизняно╖, як ╕ тим, чи╖ р╕дн╕ лишилися лежати непохованими на великих просторах Рос╕╖, через як╕ товарняк посп╕шав на далеку чужину. Воно пече серце кожн╕й людин╕, котра прагне правди ╕ справедливост╕, особливо, якщо спостер╕гала, як в Криму витравлялася пам’ять про цей народ ╕ створювався йому ст╕йкий негативний ╕м╕дж.
Тому все, що стосу╓ться морально╖ частини питання, ма╓ негайно бути узаконено. Йдеться про визнання Укра╖ною факт╕в депортац╕╖ народ╕в та нац╕ональних меншин незаконними ╕ злочинними, про реаб╕л╕тац╕ю цих народ╕в ╕ нам╕ри стосовно в╕дновлення ╖хн╕х прав.
Але щодо матер╕ально╖ частини питання — не все просто. У першу чергу треба подбати про пол╕пшення життя тих, хто реально зазнав депортац╕╖, нехай передбачен╕ законом п╕льги хоч тр╕шки пол╕пшать ╕ продовжать ╖хн╓ життя, в╕д цього держава не збанкруту╓. Решта ж пункт╕в програми ма╓ виконуватися поетапно, з урахуванням реальних можливостей, а також потреб та статк╕в кримськотатарських родин ╕ поширюватися лише на нащадк╕в, що народилися в м╕сцях депортац╕╖ (можливо, не в повному обсяз╕). В╕д ╕де╖ щодо повернення або в╕дшкодування житла ╕ майна доц╕льно в╕дмовитись, аби запоб╕гти конфл╕ктам, як╕ не йдуть на користь жодному народов╕.
╤ сл╕д пам’ятати: нац╕ональне питання надчутливе ╕ розглядати його корисливим оком або ж торкатися брудними руками неприпустимо, бо хл╕б одразу ж перетворюватиметься на кам╕нь.
Треба пам’ятати й ╕нше: в╕дновлення прав депортованих не ╓ к╕нцевою метою кримськотатарських пол╕тик╕в, як╕ тримають курс на створення нац╕онально╖ автоном╕╖, як ╕ рег╕ональна рос╕йська мова — лише сходинка для рос╕ян на шляху до здобуття нею державного статусу, ╕ це теж не ╓ ╖хньою к╕нцевою метою... Чи не забагато спокус ╕ ризик╕в?

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10558

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков