Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
БЕЗСТРАШНА МАРУСЯ

Дол╕ людськ╕...

(Зак╕нчення. Поч. у № 29)

Мар╕я в╕дчула удар в голову ╕ гострий б╕ль в руц╕. ╤ тут же знепритомн╕ла. Удосв╕та розгор╕вся новий б╕й. Разом з ╕ншими старший сержант Байда знову в╕дбивала лют╕ атаки ворога, в╕дмовившись в╕дправитися в госп╕таль. Але через дек╕лька дн╕в ╖й стало г╕рше: рани нили все сильн╕ше, п╕днялася температура. Незважаючи на протести, командир наказав негайно в╕дправити Марусю до госп╕талю в п╕дземн╕й штольн╕. На л╕карняному л╕жку й д╕зналась, що ╖й присво╓но звання Героя. У Севастопол╕ вже йшли вуличн╕ бо╖. Захисники мужньо в╕дстоювали кожну п’ядь р╕дно╖ земл╕. Маруся, беручи участь в цих найостанн╕ших боях, була контужена. Евакуюватися на катер╕ не вдалося. П╕шли на Кавказ останн╕ корабл╕. Палахкот╕ло б╕ле м╕сто, захоплене ворогом. П╕днебесся вдень закривалося димом, а вноч╕ осв╕тлювалось пожарищами. На 35-й батаре╖ в Камишов╕й бухт╕ з╕бралися останн╕ захисники — ╕ жив╕, ╕ мертв╕. Рятуючись в╕д обстр╕лу, спускалися з обривистих скель до моря, ховалися серед кам╕ння, по гротах. Б╕йц╕ групи Мар╕╖ Байди намагалися прорватися в гори до партизан, але безусп╕шно. ╥хня група пробралася уздовж берега мало не до само╖ Балаклави.
На дванадцятий день п╕сля кап╕туляц╕╖ вс╕ вони разом з тяжкопораненою Мар╕╓ю були оточен╕ ╕ потрапили в полон у район╕ 35-о╖ батаре╖ на Херсонес╕. Багато хто з них, не бажаючи здаватися в полон, застрелився. З жахом згадувала Мар╕я Карп╕вна майже три страшн╕ роки в полон╕. Чого натерп╕лася — передати неможливо. ╤ побо╖, ╕ тортури, ╕ димляч╕ печ╕ крематор╕╖в, ╕ н╕мецьк╕ в╕вчарки, що рвуть людей, ╕ хвороби, ╕ муки, яких не перел╕чити. Багато полонених знали Марусю Байду, але н╕хто не видав. Вона ховалася п╕д ╕м’ям Мар╕╖ ╤ваново╖. Перебуваючи в полон╕, трималася мужньо ╕ ст╕йко. Н╕мц╕ ходили з ╖╖ фотограф╕ями на лист╕вках по с╕мферопольськ╕й в’язниц╕. Для маскування якомога б╕льше бинтувала обличчя. Не видав ╕ солдат з ╖╖ див╕з╕╖, що здався на мил╕сть ворогов╕ ╕ був призначений за зраду в тюремн╕ охоронц╕. Знайшовши хвилинку, лише ╕ встиг шепнути: «Сьогодн╕ ж╕нок визначатимуть в табори, постарайся ви╖хати з ними, а то пропадеш». Це була ╓дина можлив╕сть залишитися в живих, ╕ Маруся нею скористалася. Почалися понев╕ряння по фашистських «фабриках смерт╕»: укра╖нська «Славута», польський «Равенсбрюк»... По дороз╕ дв╕ ж╕нки втекли. У покарання за це кожна десята з ешелону була розстр╕ляна. Маруся виявилася в сво╓му ряду дев’ятою. Пройшла Мар╕я Карп╕вна ╕ концтаб╕р для в╕йськовополонених «Славута». Тут вона познайомилася з ж╕нкою ╕з С╕мферополя Ксен╕╓ю Карен╕ною, ╕ ╖м вдалося зв’язатися з таб╕рним п╕дп╕ллям, завдання якого вони виконували. К╕лька раз╕в у «Славут╕» Марус╕ загрожувало викриття. Пот╕м були концтабори в Р╕вному ╕ Любл╕н╕.
Коли згадувала п╕зн╕ше т╕ под╕╖, Мар╕╖ Карп╕вн╕ здавалося, що н╕ в одному табор╕ конво╖ри не зв╕рствували так, як у Р╕вному. Тривала дал╕ ╕ боротьба за життя в умовах концтабору. У Р╕вному в’язн╕, накривши ковдрою, задушили медсестру, що лежала на нарах поряд з Марусею. У кишен╕ зрадниц╕ знайшли список комсомольц╕в ╕ комун╕ст╕в, в якому було ╕ пр╕звище Мар╕╖. Н╕де вона не була так близька до загибел╕, як тут. Смерть знову впритул наблизилася до не╖, але наша землячка ╕ цього разу ╖╖ обдурила. Вноч╕ Марус╕ вдалося перебратися з табору в╕йськовополонених в таб╕р для цив╕льних, зв╕дки людей в╕дправляли в Трет╕й рейх. Як безкоштовну робочу силу Марусю в╕дправили до Австр╕╖. На як╕йсь станц╕╖ «остарбайтер╕в» висадили, пересортували, пов╕сили номерки ╕ продали заможному бауеру, на якого довелося працювати. Але незабаром, д╕знавшись по «таб╕рному телеграфу», що фашисти пов╕сили Ксен╕ю в Шепет╕вц╕, Мар╕я ледве не заколола вилами бауера. За це ╖╖ в╕дправили до табору в район╕ Зальцбурга, де працювала на л╕соповал╕ в Австр╕йських Альпах. Пробула там майже р╕к. Брала участь в ╕нтернац╕ональн╕й груп╕ таб╕рного Опору. За доносом провокатора була заарештована гестапо Зальцбурга. А там пощади не чекай. Допитував сам начальник гестапо. Почався допит по-н╕мецьки, а зак╕нчився по-укра╖нськи. Гер (пан) начальник був родом з Укра╖ни. Виходило, що земляк... Спершу «земляк» вибив Марус╕ зуби. Але н╕кого з товариш╕в Маруся не видала. Пот╕м почалися витончен╕ тортури.
╥╖ ув’язнили, посадили в цементному п╕двал╕, який поступово заповнювали крижаною водою, а пот╕м виводили до кам╕на, що гор╕в. Тортури холодом ╕ жарою були нестерпними, але Маруся мовчала ╕ н╕чого катам не сказала. А пот╕м повалилася з крупозним запаленням леген╕в. Дн╕ ╕ години г╕тлер╕вського Третього рейху були пол╕чен╕. Радянськ╕ в╕йська т╕снили ворога з╕ сходу, зв╕льняючи народи ╢вропи в╕д фашистського рабства. А з заходу наступали союзники — коал╕ц╕я Другого фронту. З полону Мар╕я Байда була зв╕льнена американськими в╕йськами 8 травня 1945 року. Американськ╕ солдати, що зв╕льнили в’язн╕в гестапо Зальцбурга, винесли ╖╖ з камери нап╕вживою ╕ л╕кували в американському польовому шпитал╕. Пот╕м були зустр╕ч з представниками радянського командування ╕ довга дорога на Батьк╕вщину, — розорену, спалену, змучену недугами ╕ голодом. У Джанкой повернулася в 1945 роц╕. Нав╕ть р╕дн╕ ╕ близьк╕ не в╕дразу ╖╖ вп╕знали. Таб╕рн╕ муки не пройшли дарма. У Марус╕ були туберкульоз ╕ ще купа хвороб. Але вона була молода, ╕ так хот╕лося жити! Незабаром вийшла зам╕ж за Ел╕с╓╓ва Степана Федоровича. (Один з його брат╕в, Олекс╕й Степанович, працював ф╕зруком в СШ № 1). У 1946 роц╕ народився син Анатол╕й, а пот╕м дочка Жанна. Перш╕ чотири п╕сляво╓нн╕ роки пройшли на л╕карняному л╕жку. Протягом року перенесла три складн╕ операц╕╖. Р╕зали ╕ латали ╖╖ л╕кар╕, витягуючи осколки п╕сля старих поранень. Вони не в╕рили, що Маруся житиме. Але вона вижила, вс╕м смертям на зло. Як кажуть в народ╕, вона, напевно, д╕йсно народилася в сорочц╕. До 1950 року працювала оф╕ц╕анткою в ресторан╕ б╕ля зал╕зничного вокзалу, на роз╕ вулиць Дзержинського (у роки окупац╕╖ ╖╖ називали Вокзальна) ╕ Кримсько╖. (На його м╕сц╕ зараз перукарня «Попелюшка» ╕ бар-ресторан «Царське подв╕р’я»). Але був ще ╕ досить складний пер╕од перев╕рки «компетентними» органами. П’ять рок╕в п╕сля в╕йни, поперем╕нно з л╕куванням, проходила перев╕рку на «благонад╕йн╕сть». Перев╕ряючих б╕льш за все ц╕кавило питання, як же ╖й вдалося пройти пекло фашистських концтабор╕в ╕ залишитися живою. ДПУшники попсували ╖й немало кров╕ ╕ нерв╕в. Виклики в каб╕нети сл╕дчих р╕зних ранг╕в у будь-який час доби, допити, недов╕ра.
╤ це при тому, що багато хто з них прекрасно знав легендарну б╕ограф╕ю Геро╖н╕. Врешт╕-решт «пов╕рили», переконавшись в ╖╖ чесност╕, в╕рност╕ радянським ╕деалам ╕ принципам, але спостереження тривало до 1951 року. Тод╕ ╖╖ востанн╓ викликали в ДПУ, показали титульний аркуш з концтабору з ╖╖ фотограф╕╓ю, зняли в╕дбитки пальц╕в ╕, н╕чого не пояснивши, для чого ╕ нав╕що, в╕дпустили. Про це д╕знався один з командир╕в Мар╕╖ Карп╕вни, з яким вона воювала на Перекоп╕ у вересн╕ 1941 року. (Можливо, це був сам Павло Батов, дв╕ч╕ Герой Радянського Союзу, командувач оборони Перекопу в 1941 роц╕). ╤ п╕шов з нею по ╕нстанц╕ях, д╕йшовши до Кримського обкому парт╕╖. ╤ лише тод╕ Батьк╕вщина не «забула» про подвиг в╕дважно╖ розв╕дниц╕. Мар╕╖ Карп╕вн╕ Байд╕ нарешт╕ була вручена заслужена в пер╕од оборони Севастополя винагорода – медаль «Золота З╕рка»         (№ 6183) Героя Радянського Союзу ╕ орден Лен╕на. У 1951 роц╕ ╖╖ прийняли в компарт╕ю. Пот╕м пере╖хала в Гурзуф, а через деякий час — до Севастополя. Працювала в систем╕ громадського харчування. Про подвиги Мар╕╖ Байди знову д╕зналася вся кра╖на, вона стала популярною ╕ улюбленою. Незабаром Севастопольський м╕ський ком╕тет парт╕╖ доручив Мар╕╖ Карп╕вн╕ в╕дпов╕дальну справу — направив керувати Палацом Одруження. У той час по вс╕й кра╖н╕ запроваджувалася нова радянська обрядов╕сть. Починали створювати с╕м’╖ д╕ти тих во╖н╕в, як╕ склали голови по вс╕й ╢вроп╕, зв╕льняючи народи в╕д фашистського рабства. Мар╕я Карп╕вна сприяла появ╕ звичаю покладати кв╕ти до пам’ятник╕в загиблим во╖нам. З 1961 до 1987 року вона зав╕дувала Севастопольським м╕ським РАГСом, з’╓днуючи законним шлюбом тисяч╕ закоханих сердець. За час роботи вона дала напуття ╕ вручила св╕доцтва про ре╓страц╕ю шлюб╕в приблизно 60000 молодих пар, заре╓струвала понад 70000 новонароджених. На ╖╖ честь на буд╕вл╕ РАГСу Лен╕нського району Севастополя встановлена мемор╕альна дошка. Севастопольц╕ й донин╕ знають ╕ пам’ятають Мар╕ю Карп╕вну не лише як скромну труд╕вницю, дбайливу мат╕р ╕ бабусю, але й активну громадську д╕ячку. Ця ж╕нка з добрими очима, котра багато що пережила ╕ вистраждала, добре знала, якою ц╕ною д╕стався мир кра╖н╕. Мар╕я Карп╕вна Байда неодноразово обиралася депутатом м╕сько╖ ради Севастополя, депутатом Верховно╖ Ради СРСР. Багато рок╕в Мар╕я Карп╕вна була секретарем Радянського ком╕тету ветеран╕в в╕йни (СКВВ), де головою був дв╕ч╕ Герой Радянського Союзу Павло Батов. ╤м’я Мар╕╖ Байди було присво╓не п╕онерськ╕й дружин╕ СШ № 36 м╕ста Севастополя. У 1976 роц╕ р╕шенням Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради Мар╕╖ Карп╕вн╕ Байда присво╓но звання «Почесний громадянин м╕ста-героя Севастополя». Вона також Почесний громадянин Автономно╖ Республ╕ки Крим. Жодна значна под╕я в Севастопол╕ не проходила без ╖╖ активно╖ участ╕. Мар╕я Байда пост╕йно зустр╕чалася з трудовими колективами, молоддю ╕ школярами. Бувала у в╕йськових частинах ╕ на кораблях Чорноморського флоту. В╕дв╕дувала м╕тинги на м╕сцях бо╖в друго╖ оборони Севастополя. Була ╕н╕ц╕атором створення мемор╕алу на м╕сц╕ 35-о╖ батаре╖. «Чому ми святку╓мо ╕ в╕дзнача╓мо лише наш╕ перемоги? — роздумувала Мар╕я Карп╕вна. — Чому пам’ятники звикли ставити лише там, де гнали ворога, ставили прапори? А перемога севастопольська народжувалася ось тут, де вмирали». Про легендарну геро╖ню створено в р╕зн╕ часи дек╕лька документальних к╕ноф╕льм╕в. Гостями ж╕нки-геро╖н╕ було багато в╕домих людей: пол╕тичн╕ д╕яч╕, письменники, космонавти, артисти. Вже в роки Незалежно╖ Укра╖ни Мар╕я Байда зустр╕чалася з командувачем Чорноморського флоту Касатоновим ╕ Президентом Укра╖ни Леон╕дом Кучмою. Леон╕д Данилович вручив Геро╖н╕ орден Богдана Хмельницького ╕ вносив пропозиц╕ю про присво╓ння Мар╕╖ Карп╕вн╕ Байд╕ звання Героя Укра╖ни. Це зробити ╕ зараз не п╕зно!
П╕шла з життя Мар╕я Карп╕вна Байда 30 серпня 2002 року ╕ похована на цвинтар╕ Комунар╕в у Севастопол╕ з в╕йськовими почестями. 20 вересня 2005 року було прийнято р╕шення присво╖ти Севастопольському дитячому парку в район╕ вулиц╕ Одесько╖ назви «Комсомольський парк ╕мен╕ Героя Радянського Союзу Мар╕╖ Байди». ╥╖ ╕м’я вис╕чене на плит╕ Мемор╕алу «Геро╖чним захисникам Севастополя», що одержали звання Героя Радянського Союзу за оборону Севастополя в 1941-1942 роках.
З фотограф╕╖ дивиться красиве миловидне обличчя. На плечах — мережива великого б╕лого ком╕ра, сплетен╕ во╓дино, немов еп╕зоди Велико╖ дол╕. Про це красномовно св╕дчать нагороди на грудях в╕дважного б╕йця ╕ просто прекрасно╖ ж╕нки, серед яких особливе м╕сце займають медал╕ «Золота З╕рка» Героя Радянського Союзу ╕ «За в╕двагу», а також ордени Лен╕на, В╕тчизняно╖ в╕йни 1 ступеня ╕ багато ╕нших винагород. Не владний час над душевною красою. Природа щедро обдарувала Мар╕ю Карп╕вну не лише ж╕ночою красою ╕ статтю, але ╕ доброю душею, ╕ чуйним характером, ╕ працьовит╕стю. А головне — силою вол╕ ╕ см╕лив╕стю. Перефразувавши слова Костянтина Симонова, про не╖ можна сказати: «╢ ж╕нки в кримських селищах». Нав╕ть читаючи в ориг╕нал╕ в╕рш фронтового кореспондента, письменника ╕ поета, який писав репортаж╕ в газет╕ «Червона З╕рка» п╕д час оборони Криму ╕ Севастополя, склада╓ться враження, що написан╕ вони саме про нашу землячку.
Зараз у Севастопол╕ живуть внуки ╕ правнуки Мар╕╖ Байди. У Джанко╖ до недавнього часу жила р╕дна сестра Мар╕╖ Карп╕вни — Натал╕я. Зараз в Джанко╖ живе двоюр╕дний брат Мар╕╖ Карп╕вни — Анатол╕й Данилович Байда, який працював головним ╕нженером ╕ директором заводу ЗБВ. В╕н дбайливо збер╕га╓ газети ╕ книги про свою знамениту сестру ╕ люб’язно надав ╕нформац╕ю про с╕м’ю Геро╖н╕ ╕ фотограф╕ю з особистого домашнього арх╕ву. Анатол╕й Данилович Байда давно займа╓ться вивченням родоводу сво╓╖ с╕м’╖ ╕ вважа╓, що ╖хн╕й р╕д походить з час╕в знаменитого козацького отамана, князя Байди-Вишневецького. Напевно, ╕накше ╕ не може бути! Козацькому роду нема переводу!

В╕ктор ТУРЧИН,
кра╓знавець
м. Джанкой

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10564

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков