Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
ЗУПИН╤МО МОВНИЙ ТЕРОРИЗМ!

Кримський Майдан

Минулого тижня в студ╕╖ ДТРК «Крим» у передач╕ «В╕дкрита пол╕тика» обговорювалося «мовне питання». Точн╕ше, закон Колесн╕ченка — К╕валова «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», який був ухвалений 3 липня Верховною Радою з порушенням мислимих ╕ немислимих правил ╕ норм укра╖нського законодавства. ╤ вже т╕льки з ц╕╓╖ причини в╕н не може бути п╕дписаний Президентом Укра╖ни.
Але не це головне.
Страшна ╕ небезпечна суть цього закону не лише для ╕снування укра╖нсько╖ мови — в╕н несе загрозу для Укра╖ни як незалежно╖ держави.
╤ це не переб╕льшення! Вважа╓ться, зг╕дно з опитуваннями, що мовне питання сто╖ть аж на 36-му (чи близько до того) м╕сц╕, н╕бито укра╖нц╕в це не перейма╓. Мабуть, серед рос╕ян чи рос╕йськомовних саме така картина. То чому «захисники» так звано╖ двомовност╕ б’ються в ╕стериц╕ за впровадження цього закону? Т╕льки тому, що «бабушк╕» не можуть прочитати анотац╕╖ до л╕к╕в мовою держави, в як╕й живуть?! Можна погодитися, що це незручно. Але ми йдемо на перехрестя, чека╓мо зеленого св╕тла, щоб перейти через вулицю, виносимо см╕ття до переповнених см╕тник╕в, б╕га╓мо магазинами та вишуку╓мо, де ╓ дешевш╕ товари. Все це теж незручно...
Написано сотн╕ статей про величезну загрозу, яку несе в соб╕ безтямне, безв╕дпов╕дальне ставлення до мови. Це як вибухова речовина тротил – в╕н схожий на господарське мило, його можна нав╕ть кинути у вогонь, ╕ в╕н буде просто гор╕ти. Але якщо вставити детонатор — страшний вибух рознесе на шматки ╕ винних, ╕ невинних. Цей закон ╓ детонатором. ╤ як╕ будуть насл╕дки, в╕домо одному Господу Богу. Сотн╕ постанов, розпоряджень, указ╕в було вже прийнято за царського ╕ б╕льшовицького режим╕в про заборону укра╖нсько╖ мови. Кров’ю м╕льйон╕в укра╖нц╕в було заплачено за р╕дну мову ╕ Укра╖ну. То чого хочуть автори законопроекту? Втопити Укра╖ну в кров╕, розд╕лити за югославським вар╕антом, знищити як державу, виконати, нарешт╕, мр╕ю московських ╕мперц╕в?
Ведучий передач╕ Мащенко (ось таке антиукра╖нське пр╕звище!) представив якесь коло, бо столу не було. В╕с╕м учасник╕в: дво╓ укра╖нц╕в, один кримський татарин, решта – укра╖ноненависники. Серед решти — сумно в╕домий Колесн╕ченко та заступник голови РНБО Шуфрич.
Мащенко прокоментував ухвалення закону таким чином: «Несколько поломанных стульев, выбитых зубов, порванная рубашка», ╕ дал╕: «Олег Тягнибок открыто призвал к оружию». А в╕н, Мащенко, журнал╕ст, зна╓ ж, що Тягнибок не говорив про це ╕ спростував цю маячню у ЗМ╤, пославшись у сво╓му виступ╕ на в╕дозву в╕домого к╕норежисера, нин╕ пок╕йного Юр╕я ╤лл╓нка «До збро╖»: «Не знаю кращо╖ в╕дозви, н╕ж ц╕ безсмертн╕ слова: «╕ мертвим, ╕ живим, ╕ ненародженим!..» Сьогодн╕ в Укра╖н╕ вони звучатимуть приблизно так: «Титульному етносу Укра╖ни — бомжам, нев╕льним неле╜алам-зароб╕тчанам по вс╕х неукра╖нах, рабиням ╕ рабам секс-╕ндустр╕╖ глобал╕зму, геро╖чним жебракам-осв╕тянам, безсилим в╕д голоду вченим, митцям у внутр╕шн╕й ем╕╜рац╕╖, обеззбро╓н╕й слав╕ Укра╖ни — в╕йськовим, нацькованим на неньку чиновникам, студентам ╕ пенс╕онерам — жертвам чергового геноциду окупац╕йно╖ влади, сотням тисяч самогубц╕в ╕з в╕дчаю, м╕льйонам абортованих через безнад╕ю. Приспаному ╕нтелекту Укра╖ни ╕ в солодкому сн╕ незалежност╕ — з╜валтованому. ╤ все ж таки ╓дин╕й над╕╖ нац╕╖ — пост╕нтел╕╜енц╕╖ — в╕дозва: «До збро╖!» Моя зброя — м╕й ╕нтелект. Наша зброя — наш ╕нтелект!» Юр╕й ╤лл╓нко, 10 липня 2010 р.
Мабуть, нема╓ потреби переказувати х╕д дискус╕╖. Окр╕м соц╕олога Курсе╖това, вся «решта» була за двомовн╕сть, «русский – второй государственный, никакого вреда украинскому языку нет». Ну, позиц╕я Колесн╕ченка ╕ Шуфрича в╕дома, вража╓ ставлення н╕мецько╖ та болгарсько╖ меншин Криму. Пройшли через виселення, депортац╕ю, повернулися до Криму, ╕ все одно ╖м потр╕бна друга державна. Рабська залежн╕сть в╕д ╕мпер╕╖-поневолювача збер╕га╓ться генетично в кров╕, перебуваючи в Укра╖н╕, меншини д╕ють проти Укра╖ни, ╖╖ незалежност╕?! Маю маленьку над╕ю, що не вс╕ укра╖нц╕ болгарського та н╕мецького походження п╕дтримують позиц╕ю сво╖х представник╕в.
Редактор «Крымской правды» Бахар╓в, як завжди, виступив не т╕льки за «придание русскому языку государственного статуса», але ще й почав говорити про розд╕лення Укра╖ни на рег╕они, федерал╕зац╕ю. Це ╓ друга небезпека знищення Укра╖ни.
Отримати слово укра╖нцям, як╕ були в студ╕╖, можна було лише з╕ скандалом. В╕домого вченого, академ╕ка УЕАН, заслуженого д╕яча науки ╕ техн╕ки АРК, лауреата прем╕╖ ╕м. Дмитра Нитченка, голову Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ Петра Вольвача Мащенко взагал╕ пооб╕цяв «удал╕ть» з╕ студ╕╖. Це, мабуть, за його ╓диний виступ.
На жаль, Реф╕ку Курсе╖тову теж потр╕бен «русский язык как официальный». Ви, кримськ╕ татари, повернулися до Криму в Укра╖ну, ╕ наша держава п╕сля кремл╕вського злочину проти вас взяла весь тягар щодо вашого облаштування на себе. ╢ справедлив╕ нар╕кання, що мало вид╕ля╓ться кошт╕в. А перес╕чним укра╖нцям багато чогось (кошт╕в, п╕льг, квартир) вид╕ля╓ться? Н╕, друже, наш╕ ╕ ваш╕ кошти залишаються в кишенях ол╕гарх╕в ╕ в╕дпливають до офшор╕в на К╕пр та ╕н. Ви ма╓те знати небезпеку впровадження другого державного, а на вашу думку, – оф╕ц╕йного «русского языка». Якщо в Укра╖н╕ питання кримськотатарсько╖ нац╕онально╖ автоном╕╖ дискуту╓ться ╕ серед укра╖нц╕в також ма╓ чимало прихильник╕в, то Москов╕я показала, як вир╕шуються нац╕ональн╕ питання там. Невже чеченська трагед╕я н╕чому не навчила?
Мащенко ставив представникам укра╖нсько╖ громади Владиславу Хмеловському та Олегу Фомушк╕ну запитання: «Почему вы так отчаянно сопротивляетесь повышению статуса русского языка, ведете себя как заурядные националисты? Интересно, чем вас не устраивает этот законопроект?»
╤ д╕йсно, чому?
Чому укра╖нка з Полтави прийшла до Представництва Президента Укра╖ни в Криму вимагати другого державного «язика»!?
З кожним днем укра╖нцям ста╓ зрозум╕лим повне банкрутство пол╕тики, що сьогодн╕ зд╕йсню╓ться. М╕зерн╕ пенс╕╖ б╕льшост╕ укра╖нського народу, якщо захвор╕в, то найдешевше – вмерти, бо ц╕ни на л╕ки захмарн╕, а на операц╕╖ ╕ погот╕в, комунальн╕ платеж╕ неп╕дйомн╕ для б╕льшост╕ людей. А молод╕ люди, як╕ н╕коли не зможуть заробити соб╕ на квартиру, в╕дпов╕дно – одружитися, народити д╕тей? Вони ось-ось прийдуть ╕ спитають: де мо╓ житло? Вимагаю пристойну зароб╕тну плату! ╤ цей перел╕к можна продовжувати без к╕нця.
В той же час за 2010-2011 роки т╕льки до офшорно╖ зони К╕пру вивезено 53 млрд. долар╕в!!! Народ вже не сприйма╓ владу ц╕╓╖ парт╕╖ ╕ ╖хн╕х сател╕т╕в. Провладним пол╕тикам треба перетворити цей пот╕к незадоволення в укра╖ноненависництво ╕ спрямувати на укра╖нц╕в, з╕штовхнути народи Укра╖ни в боротьб╕ м╕ж собою, тому й вкида╓ться в обговорення ╕ прийма╓ться такий закон. ╤ вибитими зубами депутат╕в та роз╕рваними сорочками не об╕йдеться. Дай, Боже, розуму народу Укра╖ни, мо╖м землякам-кримчанам, мудрост╕ Президенту не п╕дписувати цей закон, якщо не хоче в╕н стати нов╕тн╕м Геростратом, спаливши Укра╖ну у вогн╕.
У численних висновках фах╕вц╕в ╕ сол╕дних, авторитетних ╕нституц╕й зазначено, що законопроект суперечить Конституц╕╖ Укра╖ни ╕ спрямований на знищення укра╖нсько╖ мови. В╕н зазнав нищ╕вно╖ критики у висновках орган╕в державно╖ влади та ╖╖ п╕дрозд╕л╕в: Головного науково-експертного управл╕ння Верховно╖ Ради Укра╖ни (23.05.2012), парламентських Ком╕тет╕в – з питань культури ╕ духовност╕ (23.09.2011), з питань бюджету (03.11.2011), М╕н╕стерства ф╕нанс╕в Укра╖ни (09.09.2011), М╕н╕стерства юстиц╕╖ Укра╖ни (27.09.2011).
Не п╕дтримали цей законопроект також проф╕льн╕ установи НАН Укра╖ни: ╤нститут мовознавства (16.09.2011), ╤нститут укра╖нсько╖ мови (22.09.2011), ╤нститут пол╕тичних ╕ етнонац╕ональних досл╕джень (22.09.2011), ╤нститут л╕тератури ╕мен╕ Тараса Шевченка, ╤нститут держави ╕ права (05.09.2011), Укра╖нський мовно-╕нформац╕йний фонд (09.09.2011), а також Академ╕я наук вищо╖ школи Укра╖ни (16.09.2011) та ╤нститут ф╕лолог╕╖ КНУ ╕мен╕ Тараса Шевченка (вересень 2011 року).
Наведемо деяк╕ аргументи.
Головне науково-експертне управл╕ння Апарату Верховно╖ Ради Укра╖ни 23 травня 2012 р. надало висновок, що цей законопроект м╕стить чимало вад, як╕ засв╕дчують необх╕дн╕сть його доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень ╕ пропозиц╕й. У висновку Головне науково-експертне управл╕ння зазначило, що окрем╕ положення законопроекту № 9073 не повною м╕рою узгоджуються з в╕дпов╕дними положеннями Конституц╕╖ Укра╖ни та м╕жнародних документ╕в, ратиф╕кованих Укра╖ною, зокрема ╢вропейською харт╕╓ю рег╕ональних мов ╕ мов меншин, та р╕шенням Конституц╕йного Суду Укра╖ни в╕д 14 грудня 1999 р. № 10рп/99 у справ╕ про оф╕ц╕йне тлумачення положень статт╕ 10 Конституц╕╖ Укра╖ни щодо застосування державно╖ мови.
На думку управл╕ння, концептуальною вадою законопроекту ╓ те, що у ньому мова розгляда╓ться не як одна ╕з найважлив╕ших етнонац╕ональних ознак, а як територ╕альна ознака, що не узгоджу╓ться з теор╕╓ю етносу та нац╕╖.
У висновку також зазначено, що, незважаючи на те, що в Конституц╕╖ Укра╖ни терм╕н «рос╕йська мова» вжива╓ться в ╓диному контекст╕ з терм╕ном «мови нац╕ональних меншин Укра╖ни», у законопроект╕ простежу╓ться тенденц╕я надання рос╕йськ╕й мов╕ особливого статусу, що в╕др╕зня╓ться в╕д статусу ╕нших мов нац╕ональних меншин, на як╕ поширюються положення ╢вропейсько╖ харт╕╖.
Головне науково-експертне управл╕ння зверта╓ увагу на те, що «в╕дсутн╕сть ч╕ткост╕ у визначенн╕ терм╕н╕в «у межах територ╕╖» ╕ «у межах адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць» призводить до того, що на органи м╕сцевого самоврядування, як╕ д╕ють у межах адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць, що мають статус рег╕он╕в, законопроектом покладаються функц╕╖ визнання мов рег╕ональними. До того ж вживання терм╕на «рег╕ональн╕ мови» стосовно таких адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць, як село, селище, м╕сто тощо (пункт четвертий статт╕ 5 законопроекту), ╓ некоректним».
Недосконалим, на думку управл╕ння, вигляда╓ запропонований у законопроект╕ механ╕зм визнання мов рег╕ональними або мовами меншин та застосування щодо цього в╕дпов╕дних заход╕в (частини третя — сьома статт╕ 7 законопроекту). Передбачен╕ законопроектом 10 в╕дсотк╕в ╕ б╕льше чисельност╕ населення рег╕ону, а в окремих випадках менше 10 в╕дсотк╕в населення в╕дпов╕дно╖ територ╕╖, на як╕й поширена ця мова, для прийняття м╕сцевими радами р╕шення про визнання мови рег╕ональною ╕ використання ╖╖ на в╕дпов╕дн╕й територ╕╖, на думку управл╕ння, вбача╓ться дов╕льною. До того ж м╕жнародно-правов╕ акти такого критер╕ю визнання мови рег╕ональною не м╕стять. Зокрема, ╢вропейська харт╕я рег╕ональних мов або мов меншин не пов’язу╓ визнання мови рег╕ональною з певним в╕дсотком представник╕в нац╕ональних меншин у загальному склад╕ населення в╕дпов╕дно╖ адм╕н╕стративно-територ╕ально╖ одиниц╕. Нею передбача╓ться зд╕йснення охоронних ╕ заохочувальних заход╕в, спрямованих на забезпечення використання рег╕ональних мов, ╕ в жодному раз╕ не передбачено прийняття органами м╕сцевого самоврядування спец╕альних р╕шень про визначення територ╕й використання рег╕ональних мов.
На думку управл╕ння, запропонована законопроектом 10-в╕дсоткова чисельн╕сть нос╕╖в рег╕онально╖ мови для визнання на територ╕╖ в╕дпов╕дних адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць ╖╖ мови рег╕ональною може призвести до непорозум╕нь та напруги на мовному ╜рунт╕. Адже меж╕ проживання нац╕ональних меншин та поширення ╖хн╕х мов не завжди зб╕гаються ╕з межами адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць.
Ком╕тет Верховно╖ Ради Укра╖ни з питань культури ╕ духовност╕ д╕йшов висновку, що законопроект «не в╕дпов╕да╓ положенням Конституц╕╖ Укра╖ни (статт╕ 10, 22, 24, 92, 157), не ма╓ ф╕нансово-економ╕чного об╜рунтування» ╕ ухвалив р╕шення «рекомендувати Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни в╕дхилити зазначений проект закону». У висновку зазначено, що терм╕н «рег╕ональна мова» подекуди ототожню╓ться з конституц╕йним поняттям «мови нац╕ональних меншин Укра╖ни», що суперечить Конституц╕╖ Укра╖ни, яка не м╕стить терм╕на «рег╕ональн╕ мови».
Начальник в╕дд╕лу департаменту ф╕нанс╕в соц╕ально╖ сфери М╕н╕стерства ф╕нанс╕в Валентина Брусило заявила, що у раз╕ ухвалення в ц╕лому законопроекту «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» видатки на його виконання становитимуть в╕д 12 до 17 м╕льярд╕в гривень на р╕к. Також вона зазначила, що автори законопроекту не надали жодних розрахунк╕в вартост╕ реал╕зац╕╖ закону. М╕н╕стерство не п╕дтримало ухвалення даного законопроекту.
У висновках Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖ зазначено, що законопроект не в змоз╕ забезпечити належний баланс м╕ж розвитком ╕ використанням державно╖ мови як об’╓днуючого чинника в житт╕ сусп╕льства та розвитком ╕ захистом мов меншин (02.12.2011).
Центр пол╕тико-правових реформ д╕йшов висновку, що:
* голосування за законопроект за юридичними насл╕дками ╓ нелег╕тимним;
* законопроект порушу╓ Конституц╕ю Укра╖ни та п╕дрива╓ конституц╕йний лад;
* законопроект ╓ спробою п╕дм╕нити поняття «державна мова», оск╕льки створю╓ умови, за яких ╖╖ знання не буде потр╕бним.
Попри так╕ нищ╕вн╕ висновки проект закону був прийнятий.
В газетн╕й статт╕ неможливо детально проанал╕зувати весь закон, наведу лише дек╕лька приклад╕в. У суд╕ буде багатомовн╕сть. Судяться: рос╕янин — позивач, кримський татарин — в╕дпов╕дач. Кожен наполяга╓ на сво╖й мов╕ судочинства. Суддя (рос╕янин) вир╕шу╓ на користь рос╕йсько╖ мови. Кримський татарин наполяга╓ запросити перекладача. Хто його буде запрошувати? В суду грошей нема╓, зобов’язують рос╕янина за св╕й рахунок. В╕дпов╕дач вимага╓ в╕д позивача — рос╕янина позовну заяву надати кримськотатарською мовою. ╤ рос╕янин б╕га╓ по С╕мферополю, розшуку╓ перекладача з кримськотатарсько╖, та ще й не абикого, а з в╕дпов╕дною л╕ценз╕╓ю, щоб той переклав позов.
В сел╕ дитсадок на одну групу, багатомовн╕сть. Укра╖нц╕ соб╕, рос╕яни соб╕, а кримськотатарськ╕ батьки соб╕ вимагають в╕дкрити в╕дпов╕дн╕ групи. Можна уявити, що буде в╕дбуватися? Найв╕рог╕дн╕ше, с╕льський голова (зв╕сно ж, рос╕янин, бо Крим) затвердить для вс╕х рос╕йськомовну групу, мотивуючи р╕шення в╕дсутн╕стю кошт╕в.
Ст. 24 ч. 3. «Телерад╕оорган╕зац╕╖ Укра╖ни можуть на власний розсуд вести мовлення державною мовою, рег╕ональними мовами або мовами меншин, мовами м╕жнародного сп╕лкування та ╕ншими мовами, – як одн╕╓ю, так ╕ к╕лькома мовами. Обсяги загальнодержавного, рег╕онального ╕ м╕сцевого мовлення державною мовою, рег╕ональними мовами або мовами меншин мають в╕дпов╕дати чисельност╕ мовних груп ╕ визначаються самими мовниками». Уявля╓те, як кер╕вник компан╕╖ буде п╕драховувати, а ск╕льки у нього слухач╕в (глядач╕в) в╕д р╕зних меншин, щоб забезпечити в╕дпов╕дний в╕дсоток мовлення. Яка буде мова?
Таким же чином майже кожна стаття закону звужу╓ використання укра╖нсько╖ мови, кожна стаття просякнута неповагою до всього укра╖нського, а потерпати в╕д д╕й цього закону будуть вс╕ в╕с╕мнадцять вказаних у закон╕ нац╕ональних меншин. У чварах, сепаратизм╕, безлад╕, хаос╕, вза╓мн╕й ненавист╕ постане нов╕тня Ру╖на.
То, можливо, автори законопроекту й справд╕ провидчо передбачили, що т╕льки вогнем можна випалити цю коросту, ╕ з вогню народиться нова Укра╖нська Укра╖на?

Петро СМОЛЯН╤НОВ,
заступник голови ГО «Укра╖нська громада Криму»
м. С╕мферополь

Заступник голови «Укра╖нсько╖ громади Криму» Петро Смолян╕нов (крайн╕й праворуч на фото) виступа╓ на м╕тингу на захист державно╖ укра╖нсько╖ мови б╕ля Представництва Президента Укра╖ни в Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10568

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков