Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 03.08.2012
Слово — не полова, а язик — не помело...

ВОЛОДИМИР ЛИТВИН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОВИ
Верховна Рада Укра╖ни 31 липня в╕дмовилася задовольнити заяву голови ВР Володимира Литвина про зв╕льнення з посади сп╕кера парламенту. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, за ухвалення в╕дпов╕дного р╕шення проголосували 266 народних депутат╕в ╕з 279, заре╓строваних в сес╕йн╕й зал╕. В╕дпов╕дний проект постанови був внесений представниками б╕льшост╕.
П╕д час розгляду цього питання голови ВР В.Литвина не було в сес╕йн╕й зал╕ ╕ головував на зас╕данн╕ перший в╕це-сп╕кер парламенту Адам Мартинюк. Кр╕м того, парламент сво╖м р╕шенням п╕дтвердив повноваження В.Литвина на посад╕ голови ВР.
Як пов╕домлялося, В. Литвин 4 липня написав заяву про в╕дставку на знак протесту проти ухвалення Верховною Радою мовного закону. 6 липня Верховна Рада в╕дмовилась включити до порядку денного питання про в╕дставку В.Литвина з посади голови парламенту. Того ж дня В.Литвин заявив, що не п╕дпише закон про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики.
* * *
Голова Верховно╖ Ради Володимир Литвин 31 липня 2012 року п╕дписав Закон про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики. Документ направлено на п╕дпис Президенту.
╤нформац╕ю про це розм╕щено на сайт╕ Верховно╖ Ради, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ. Зг╕дно з документом, кожен ма╓ право в╕льно вибирати мову сп╕лкування, а також визнавати себе двомовним чи багатомовним ╕ зм╕нювати сво╖ мовн╕ уподобання.
Нагада╓мо, 3 липня ВР прийняла закон «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» авторства депутат╕в фракц╕╖ Парт╕╖ рег╕он╕в Вадима Колесн╕ченка й Серг╕я К╕валова. Закон ухвалили у другому читанн╕ 248 депутатськими картками.
Законопроект викликав значний резонанс у сусп╕льств╕, включаючи акц╕╖ протесту.
* * *
У Парт╕╖ рег╕он╕в в╕тають р╕шення голови Верховно╖ Ради Володимира Литвина про п╕дписання Закону про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики. Про це заявив народний депутат в╕д Парт╕╖ рег╕он╕в Олекс╕й Плотн╕ков, пов╕домили УН╤АН у прес-служб╕ ПР.
«Можна в╕тати таке р╕шення сп╕кера. Це позитивне р╕шення. У понед╕лок Верховна Рада теж дуже толерантно поставилася до Володимира Литвина, в╕дхиливши його прохання про в╕дставку», — сказав в╕н.
За словами О.Плотн╕кова, мовний закон «захистить права кожного громадянина Укра╖ни говорити р╕дною мовою, саме тому так важливо, щоб в╕н якомога швидше набув чинност╕». В╕н зазначив, що цього закону «давно чекають громадяни Укра╖ни». «Нарешт╕, цей закон набуде чинност╕ ╕ працюватиме на кра╖ну. В╕н консол╕дуватиме людей, незалежно в╕д ╖х нац╕ональност╕ ╕ м╕сця проживання. В╕н захистить права кожно╖ людини говорити р╕дною мовою», — заявив депутат-рег╕онал.
* * *
Закон Укра╖ни «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» був ухвалений з порушеннями ╕ не узгоджу╓ться з положеннями Конституц╕╖ та ратиф╕кованих нашою державою м╕жнародних документ╕в. На цьому наголосила радник Президента Укра╖ни — кер╕вник Головного управл╕ння з питань конституц╕йно-правово╖ модерн╕зац╕╖ Марина Ставн╕йчук у сво╖й в╕дпов╕д╕ на звернення громадсько╖ ╕н╕ц╕ативи «Партнерство «Новий Громадянин» щодо цього закону.
«Прийняття закону в╕дбулося з грубим порушенням вимог статей 47, 116-122, 130 Закону Укра╖ни «Про Регламент Верховно╖ Ради Укра╖ни», а значна частина положень закону не узгоджу╓ться з в╕дпов╕дними положеннями Конституц╕╖ Укра╖ни та м╕жнародних документ╕в, ратиф╕кованих Укра╖ною, зокрема ╢вропейською харт╕╓ю рег╕ональних мов ╕ мов меншин, та Р╕шенням Конституц╕йного Суду Укра╖ни в╕д 14 грудня 1999 року № 10рп/99 у справ╕ про оф╕ц╕йне тлумачення положень статт╕ 10 Конституц╕╖ Укра╖ни щодо застосування державно╖ мови», — заявила М. Ставн╕йчук.
Водночас вона звернула увагу на те, що в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Глава держави вир╕шить долю цього закону лише п╕сля його надходження на п╕дпис в установленому порядку.
* * *
Президента вже по╕нформували про звернення укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ у зв’язку з п╕дписанням мовного закону. Про це в коментар╕ УН╤АН сказала радник Президента Укра╖ни — кер╕вник Головного управл╕ння з гуман╕тарних ╕ сусп╕льно-пол╕тичних питань АП Ганна Герман.
Вона зауважила, що в Адм╕н╕страц╕ю Президента поки що не надходив Закон про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики. «Про те, що в╕н п╕дписаний головою парламенту, я дов╕далася з пов╕домлень у прес╕, в яких ╓ посилання на прес-службу Верховно╖ Ради Укра╖ни. Однак я можу п╕дтвердити те, що до Президента у зв’язку з ╕нформац╕╓ю про п╕дписання закону справд╕ звернулися представники укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Вони просять про нев╕дкладну зустр╕ч з главою держави для обговорення ситуац╕╖, яка склалася», — сказала Г.Герман.
Вона зазначила, що «в╕дом╕ громадськ╕ д╕яч╕, вчен╕, письменники написали Президентов╕ про те, що вони хот╕ли б уже завтра мати з Президентом Укра╖ни детальну розмову на цю тему».
«Ми передали Президентов╕ листа, який п╕дписало б╕льше десятка представник╕в укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Протокол глави держави пов╕домля╓ про заздалег╕дь узгоджений граф╕к Президента, який, як правило, не зм╕нюють спонтанно», — пов╕домила Радник глави держави ╕ додала: «Але я знаю Президента ╕ в╕рю, що В╕ктор Федорович знайде можлив╕сть, щоб обговорити таку важливу ╕ непросту проблему з л╕дерами громадсько╖ думки. Тому будемо чекати на в╕дпов╕дь глави держави».
«╢дине, в чому я впевнена ╕ про що я вже говорила – це те, що Президент сво╖м р╕шенням не скривдить жодно╖ соц╕ально╖ групи: ан╕ тих людей, як╕ р╕дною вважають укра╖нську мову, ан╕ тих, хто р╕дною вважа╓ рос╕йську чи ╕ншу мову», — запевнила Г.Герман.
* * *
Голова Верховно╖ Ради Володимир Литвин заре╓стрував у парламент╕ св╕й вар╕ант закону про мови в Укра╖н╕, яким, зокрема, пропону╓ться скасувати п╕дписаний ним 31 липня Закон «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики».
«Цим проектом пропону╓ться визнати таким, що втратив чинн╕сть, Закон Укра╖ни «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», оск╕льки його положення не в╕дпов╕дають Конституц╕╖ Укра╖ни, ╕ншим законам Укра╖ни, а також не узгоджуються з Законом Укра╖ни «Про ратиф╕кац╕ю ╢вропейсько╖ харт╕╖ рег╕ональних мов або мов меншин», — йдеться у пояснювальн╕й записц╕ до законопроекту про порядок застосування мов в Укра╖н╕.
Основна в╕дм╕нн╕сть в╕д мовного закону К╕валова-Колесн╕ченка поляга╓ в тому, що наявн╕сть рег╕онально╖ мови обласного значення встановлю╓ться на п╕дстав╕ даних Всеукра╖нського перепису населення, зг╕дно з якими к╕льк╕сть громадян Укра╖ни — нос╕╖в рег╕онально╖ мови у в╕дпов╕дно Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим, област╕, Ки╓в╕ чи Севастопол╕ становить не менше 15% в╕д загально╖ чисельност╕ громадян. ╤н╕ц╕ювання запровадження таких заход╕в зд╕йсню╓ться шляхом збору п╕дпис╕в громадян Укра╖ни.
Водночас у проект╕ Литвина, на в╕дм╕ну в╕д направленого на п╕дпис Президентов╕ закону, наголошу╓ться, що державна мова застосову╓ться на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни при зд╕йсненн╕ повноважень органами державно╖ влади та органами м╕сцевого самоврядування.
У законопроект╕ також п╕дкреслю╓ться, що в╕н набере чинност╕ п╕сля введення в д╕ю зм╕н до Закону «Про ратиф╕кац╕ю ╢вропейсько╖ харт╕╖ рег╕ональних мов або мов меншин», оск╕льки, на переконання Литвина, зм╕ст закону про ратиф╕кац╕ю ╢вропейсько╖ харт╕╖ «не в╕дпов╕да╓ ╕деолог╕чним засадам Харт╕╖, не ╓ збалансованим у п╕дходах до оц╕нки потреб р╕зних мов, натом╕сть стандартизу╓ ╖х, н╕велюючи в такий спос╕б ц╕л╕, що пересл╕ду╓ Харт╕я, а тому потребу╓ внесення зм╕н.

Вадим КРИЩЕНКО
СЛОВО ПРО Р╤ДНУ МОВУ

Тоб╕ виламували руки,
Тебе хот╕ли затоптать,
Та сл╕в тво╖х висок╕ звуки
Красою в╕чною дзвенять.
Молюсь тоб╕ я, р╕дна мово,
За тебе — в кревн╕й боротьб╕,
Бо я народжуюся знову
╤ воскресаю у тоб╕.
Час перекреслить ╕ забуде
Ус╕х перевертн╕в й н╕кчем.
А ти була ╕ в╕чно будеш,
Допоки на земл╕ живем,
Допоки сонце в неб╕ св╕тить,
Допоки ся╓ нам зоря...
Бер╕ть цю мову в серце, д╕ти,
╤з вуст пророчих Кобзаря.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10582

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков