Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 03.08.2012
БУДУВАТИ Д╤М, ПОЧИНАЮЧИ З ФУНДАМЕНТУ

Б╕льше року тому, переглядаючи кримську пресу, я натрапив на ц╕каву статтю ╤сма╖ла Хат╕пова «Давайте построим общий дом» («Голос Крыма» 29.04.2011). У н╕й ╕шлося про створення в АРК «територ╕й пр╕оритетного розвитку». В╕дразу написав в╕дгук у вищезгадану газету, але дос╕ його там не побачив надрукованим. Пояснити це можу лише тим, що кримськотатарськ╕ видання чомусь старанно обходять питання укра╖нсько-кримськотатарського сп╕вроб╕тництва. Адже значно зручн╕ше просто «тиснути» на Ки╖в, не маючи н╕ перед ним, н╕ перед кримським укра╖нством жодних зобов’язань. Зрозум╕ло, що така л╕н╕я не сприятиме швидкому вир╕шенню кримськотатарсько╖ проблеми. Б╕льше року стаття пролежала в шухляд╕, але нещодавно я подумав: доки в сусп╕льств╕ ╓ так╕ люди, як ╤сма╖л Хат╕пов (хай нав╕ть вони ╕ в меншост╕), доти живе й над╕я на те, що Крим поступово ставатиме толерантн╕шим, а сп╕вжиття нац╕ональних громад гармон╕йн╕шим. Вважаю, що заторкнута кримськотатарським автором тема ╓ вартою того, щоб з нею ознайомилися наш╕ читач╕.
По-перше, раду╓ те, що автор п╕дходить до вс╕х питань зважено, обходиться без ярлик╕в ╕ не спрощу╓ проблему. Про державу Укра╖на в╕н пише стриман╕ше, н╕ж його сп╕вплем╕нники: «Внутриполитическая обстановка в Украине тоже не располагает решать в полном объеме проблемы по восстановлению прав крымских татар. Особенно это ощущается в Крыму, где ни о какой национальной автономии и слышать не хотят. Это воспринимается всеми жителями как угроза их благополучному и спокойному проживанию на этой благодатной земле. Центральные власти не могут не учитывать настроения большинства населения этого региона…»
Слава Богу, нема жодного слова про столичних укра╖нських «асим╕лятор╕в», як╕ т╕льки й мр╕ють про те, щоб кримськ╕ татари пошвидше втратили свою самобутн╕сть ╕ перем╕шалися з рос╕йськомовним населенням. ╤нш╕ под╕бними закидами частенько гр╕шать, ╕ це робить подальше сп╕лкування неможливим. А ось зважений п╕дх╕д ╤сма╖ла Хат╕пова п╕дштовху╓ не т╕льки кримчан, але ╕ материкових укра╖нц╕в до роздум╕в ╕ д╕алогу. Автор пише:
«Есть ли выход из создавшегося положения, который устроил бы всех — и крымских татар, и большинство населения Крыма, и в целом государство Украина? На мой взгляд, такой путь существует. Он очень непростой, компромиссный, промежуточный, потребует доскональной проработки, тщательной подготовки и, конечно, определенных денежных средств. Но при общей поддержке можно будет добиться желаемой цели, которая позволит снять если не все, но очень многие проблемы ключевого характера.
В чем суть предложения? Нужно провести эксперимент вначале в одном из регионов Крыма, где уже будут применяться другие качественно новые подходы в работе во всех сферах жизнедеятельности людей и где будет соблюдаться не на словах, а на деле самый главный принцип — закон об абсолютном равенстве всех граждан. Надо будет создать в Крыму экспериментальную территорию приоритетного развития, где всем людям, независимо от их национальности и вероисповедания, будет комфортно жить, растить детей и уверенно смотреть в будущее. В этом смысл эксперимента. А накопившийся наработанный положительный опыт в политической, экономической, межнациональной сферах затем следует постепенно внедрять по всему Крыму…»
Дал╕ автор наголошу╓ на деяких важливих моментах:
«В то же время это должны быть районы, где проживает довольно большое число крымских татар. Это очень важно, потому что, несмотря ни на что, в отличие от политиков, простые люди разных национальностей за уже многие годы совместного проживания научились ладить между собой. По большому счету, простым людям делить нечего. У них уже общие цели и задачи – достойно жить, растить и выучить своих детей, накормить свои семьи (…)
Ключевым объединяющим фактором в области межнациональных отношений для большинства жителей может стать признание на территории Крыма 3-х государственных языков – украинского как общегосударственного, а русского и крымскотатарского как государственных регионального значения. Это повлечет за собой обозначение на трех языках на этой территории всех организаций, учреждений, населенных пунктов, улиц, домов, медицинских, учебных, культурных заведений и многого другого. Во всех детских садах, школах, других учебных заведениях по специально разработанной программе, как в отдельных группах, так и на совместных занятиях, будет вестись учеба на всех трех языках. При этом надо будет наладить изучение родных языков для представителей других народов».

ХТО ЗАЦ╤КАВЛЕНИЙ В ЕКСПЕРИМЕНТ╤?

Перш за все, треба задуматися над питанням: як╕ сили будуть зац╕кавлен╕ у створенн╕ в Криму «експериментально╖ територ╕╖ пр╕оритетного розвитку».
Рос╕ян Криму це навряд чи пораду╓, адже так чи ╕накше йтиметься про звуження рос╕йськомовного ╕нформац╕йного простору. Хай нав╕ть ╕ незначне. У зм╕нах до кращого зац╕кавлен╕ х╕ба що кримськ╕ татари ╕ неасим╕льован╕ укра╖нц╕, як╕ не хочуть втрачати свою самобутн╕сть ╕ ставати частинкою «русского мира». Вони краще розум╕ють прагнення кримських татар, готов╕ до компром╕с╕в. Звичайно, у першу чергу ╖х буде ц╕кавити питання розвитку укра╖нсько╖ мови, але об’╓ктивно вони зац╕кавлен╕ в тому, щоб кримське сусп╕льство ставало толерантн╕шим. Тому вони можуть бути союзниками у тих починаннях кримських татар, де будуть врахован╕ культурн╕ потреби укра╖нц╕в.
Думаю, знайдуться сп╕вчуваюч╕ також серед представник╕в ╕нших нац╕ональностей, зокрема серед демократично налаштованих рос╕ян. 
Столична влада об’╓ктивно повинна бути зац╕кавлена в такому експеримент╕ (це створювало б ╖й ╓вропейський ╕м╕дж!), проте наш╕ «слуги народу» тепер будуть б╕льше зайнят╕ майбутн╕ми виборами ╕ майновими питаннями; навряд чи вони в╕двол╕катимуться для вир╕шення того шляхетного завдання, про яке пише ╤сма╖л Хат╕пов. До того ж, тепер зменшилася роль ╕ можливост╕ укра╖нсько╖ опозиц╕╖, тому можна буде розраховувати головним чином на активних порядних кримчан, як╕ розум╕ють, що реч╕ матер╕альн╕ ╕ духовн╕ дуже вза╓мопов’язан╕. Але якщо усп╕хи не забаряться, якщо в╕д експерименту бодай трохи виграють укра╖нц╕ Криму, то допомога буде ╕ з боку материково╖ Укра╖ни. Журнал╕сти, економ╕сти, пол╕тологи, громадськ╕сть – не залишаться осторонь. Що стосу╓ться територ╕╖ проведення експерименту, то я згоден з автором – це повинн╕ бути райони компактного проживання кримських татар: Бахчисарайський, Б╕лог╕рський, Красногвард╕йський. А ще можна зад╕яти один чи два п╕вн╕чно-зах╕дн╕ райони Криму, де укра╖нц╕ складають б╕льш╕сть. Колись же ╕ там треба в╕дкривати укра╖нськ╕ школи ╕ садочки.

ПЕРЕВАГА «СИНИЦ╤ В РУКАХ»

Свого часу автор цих рядк╕в багато писав про мови в Криму, про ╕сторичну топон╕м╕ку п╕вострова, про укра╖нсько-кримськотатарське сп╕вроб╕тництво.
Завжди наполягав на необх╕дност╕ д╕яти зважено, адже спадок в╕д радянсько╖ влади ми отримали не найкращий. Не вс╕ мене розум╕ли: пророс╕йськ╕ д╕яч╕ попереджали, що «загравання» з кримськими татарами н╕ до чого доброго не призведе. Мовляв, вони вимагатимуть для себе все б╕льше й б╕льше, а слов’янське населення в╕дчуватиме наростаючий дискомфорт… Кримськ╕ татари не були такими категоричними, але вважали, що запропонован╕ заходи мають половинчастий характер. Мовляв, зм╕ни настануть нескоро, а для татар будь-яке звол╕кання смерт╕ под╕бне. Це якщо говорити про мову ╕ культуру. Укра╖нц╕ говорили, що поки ми не в╕двою╓мо для себе хоча б частинку ╕нформац╕йного простору в Криму, то про ефективне сп╕вроб╕тництво з кримськими татарами можна ╕ не мр╕яти. Оск╕льки вони в╕рять не ст╕льки нам, ск╕льки пророс╕йським засобам масово╖ ╕нформац╕╖. Справд╕, чи багато з них читають доброзичлив╕ матер╕али про себе у «Кримськ╕й св╕тлиц╕»? Зате кримськотатарська б╕льш╕сть при всьому бажанн╕ н╕як не може ╕гнорувати величезний масив пророс╕йських ЗМ╤. Не пом╕чати ╕ не засвоювати того, що пишуть там — у Криму практично неможливо. Враховуючи тираж╕ ╕ вплив останн╕х, нема╓ н╕чого дивного в тому, що багато кримських татар дивляться на реч╕ кремл╕вськими очима. Принаймн╕ чимало з них повторювали тези про «насильницьку укра╖н╕зац╕ю». Розум╕ю, що п╕д час правл╕ння Ющенка зовс╕м не вир╕шувалися кримськотатарськ╕ проблеми, але ж не треба забувати, що попри патр╕отичну риторику президента укра╖нц╕ АРК так ╕ не в╕дважилися… заговорити р╕дною мовою. Та й наша «Кримська св╕тлиця» при ньому ледь-ледь живот╕ла. Це була епоха «╕м╕тац╕йного державотворення», пора втрачених можливостей. Одним словом, та м╕ф╕чна «насильницька укра╖н╕зац╕я» зовс╕м не заважала об’╓днуватися з укра╖нцями.
Як би там не було, я повн╕стю згоден з настановами ╤сма╖ла Хат╕пова, що н╕коли не варто втрачати над╕╖, ╕ що дорогу подола╓ той, хто в╕дважно зробив перший крок... А ще б╕льше згоден з тим, що «синиця в руках – це краще, н╕ж журавель у неб╕». Пам’ятаю, як брав ╕нтерв’ю у льв╕вського ╕сторика Ярослава Грицака. Йшлося про в╕дновлення кримськотатарсько╖ топон╕м╕ки. Професор говорив про те, що в╕дновлювати дово╓нн╕ назви треба, але вс╕ чи частково – ╕нше питання. Може, достатньо повернути найважлив╕ш╕ — з ╕сторично╖ точки зору. ╤ взагал╕, непогано б п╕д╕йти до цього питання з компром╕сних позиц╕й. Адже треба враховувати ╕ точку зору рос╕йськомовного населення. До реч╕, стаття так ╕ називалася: «Компром╕с – хл╕б ╕ вино демократ╕╖». На жаль, сам╕ кримськ╕ татари в питаннях топон╕м╕ки — велик╕ максимал╕сти; б╕льш╕сть пол╕тично активних людей налаштован╕ так: все або н╕чого! З таким диктатом рос╕йськомовна б╕льш╕сть н╕коли не погодиться. До реч╕, опитан╕ мною три роки тому укра╖нц╕ Криму говорили, що компром╕с може полягати в тому, щоб назви населених пункт╕в на придорожн╕х стовпах писати трьома мовами. Кримськотатарською мовою подавати давню ╕сторичну назву. В цьому випадку, позиц╕я укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ була б╕льш н╕ж компром╕сна. Адже вийде, що написи будуть рос╕йською, кримськотатарською ╕… ледь укра╖н╕зованою формою рос╕йсько╖ мови. Наприклад, зараз пишуть «Земляничне» («Земляничное»), хоча варто б – «Суничне». Але вс╕ пам’ятають, що нав╕ть таку компром╕сну форму «укра╖н╕зац╕╖» пророс╕йськ╕ орган╕зац╕╖ зустр╕ли вкрай неприхильно. ╤ все-таки вважаю, що на експериментальн╕й територ╕╖ можна буде спробувати таку «тримовн╕сть». Правда, ╕нту╖ц╕я п╕дказу╓ мен╕: щоб рос╕йськомовне населення п╕шло на як╕сь мовн╕ поступки, потр╕бна бодай перспектива швидкого економ╕чного зростання в тому рег╕он╕. Може, допомогли б турецьк╕ ╕нвестиц╕╖? Адже Туреччина об╕цяла п╕дтримувати сво╖х кримськотатарських брат╕в. Турецька економ╕ка за потужн╕стю – тринадцята в св╕т╕, так що певн╕ п╕дстави для оптим╕зму ╓. А поки пол╕тичний кл╕мат в АРК не сприя╓ зустр╕чному руху народ╕в. Реал╕зу╓ться ╕деолог╕я рос╕йського нац╕онал╕зму, а кожна етн╕чна група зациклена лише на власних проблемах. Чиновники ж (незалежно в╕д нац╕ональност╕) прагнуть не ст╕льки до вдосконалення сусп╕льства, ск╕льки до особистого збагачення. Такий вже нин╕ час...

ШУКАТИ ДРУЗ╤В, ЗБИРАТИ «ЗОЛОТ╤ КРУПИНКИ»

Щоб там не казали про красу г╕рського Криму, про приваблив╕сть кримських пляж╕в – головною ц╕нн╕стю п╕вострова, який називають «медаллю на грудях планети», все-таки ╓ люди. Саме вони можуть зробити Крим по-справжньому процв╕таючим. На щастя, як в╕рно в╕дзнача╓ ╤сма╖л Хат╕пов, на в╕дм╕ну в╕д пол╕тик╕в прост╕ люди р╕зних нац╕ональностей навчилися ладити м╕ж собою. Неодноразово чув в╕д рос╕ян та укра╖нц╕в, що завдяки кримським татарам вони навчилися робити теплиц╕ ╕ тепер вирощують овоч╕ у сво╓му господарств╕. А на базар якщо ╕ ╖дуть, то лише для того, щоб продавати, а не купувати. Можна т╕льки здогадуватися про весь сумарний потенц╕ал кримськотатарського народу. Мою тезу опосередковано п╕дтверджу╓ болгарський ентуз╕аст М╕тко Каркашев, який вир╕шив власноруч створити музей, присвячений кримськотатарськ╕й д╕аспор╕ у Болгар╕╖. Хоч там вона не така вже й велика. Кримськ╕ татари вже давно ви╖хали з Казахстану, але тепер зам╕сть них уже казахи танцюють хайтарму ╕ сп╕вають кримськотатарську п╕сню «Мен гогерджин олайим». Яким же тод╕ сумарним творчим потенц╕алом волод╕ють ус╕ кримськ╕ татари, що проживають в АРК? «Кримська св╕тлиця» регулярно пише про таких людей, друку╓ ╖хн╕ твори. Вс╕ ми зна╓мо ╕ любимо Ахтема Ал╕╓ва, який прикраша╓ Крим трояндами, молоду вчительку Сусанну Меметову — авторку статт╕ «Крос-культурна експедиц╕я», юного письменника Бек╕ра Абла╓ва. Якби кримськотатарськ╕ ЗМ╤ наст╕льки ж активно п╕дтримували укра╖нц╕в, давали ╖м можлив╕сть висловитися на сво╖х шпальтах, то, думаю, не було б особливих проблем з╕ створенням «зон пр╕оритетного розвитку». Добротний будинок можна збудувати лише на м╕цному фундамент╕. Його основою може бути т╕льки «критична маса» доброзичливих ╕ небайдужих людей р╕зних нац╕ональностей. Саме тих, хто схильний до д╕алогу. Робити ставку лише на чиновник╕в на╖вно – вони в кращому випадку просто не будуть заважати. Або в м╕ру сво╖х сил п╕дтримають справу, добре орган╕зовану «знизу». Тому ми повинн╕ навчитися гуртувати людей, збирати от╕ безц╕нн╕ «золот╕ крупинки», як╕, на перший погляд, не надто пом╕тн╕ в соц╕ум╕. Гарним прикладом для нас може бути всесв╕тн╕й рух Фетхуллаха Гюлена. Цей видатний турецький ф╕лософ не лише зм╕г заронити в сусп╕льство мудр╕ ╕де╖, але й забезпечив ╖м довге життя. Як саме? В╕н навчив друз╕в ╕ однодумц╕в творити соц╕альн╕ мереж╕. Для укра╖нц╕в це суперактуально! ╤ взагал╕, перш н╕ж говорити про толерантн╕сть в Криму, треба ознайомитися з духовною спадщиною великого мусульманина. ╤ навчитися думати не лише про сво╖ проблеми, але й проблеми сус╕да. ╤накше добра, шляхетна ╕дея ╤сма╖ла Хат╕пова захлинеться ще на ранн╕й стад╕╖ реал╕зац╕╖.

Сергей ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10588

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков