Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 03.08.2012
Чи працював «рег╕онал» Д. Мендел╓╓в у Криму?

Прагнучи п╕дняти св╕й ╕м╕дж, Парт╕я рег╕он╕в п╕д сво╖м логотипом заклика╓ жител╕в п╕вострова пишатися ╕сторичними персонами, як╕ мали будь-яке в╕дношення до Криму. В силу мо╓╖ профес╕╖ мене особливо зац╕кавило пр╕звище видатного вченого-х╕м╕ка Д. ╤. Мендел╓╓ва. ╤ ось що я знайшов. З величезними труднощами в╕н склав вступн╕ ╕спити (середн╕й бал 3,2 ╕з 5) в 1850 роц╕ до Головного педагог╕чного ╕нституту. Кр╕м того, аб╕тур╕╓нт написав розписку, зг╕дно з якою повинен п╕сля зак╕нчення ╕нституту в╕дпрацювати 8 рок╕в за м╕сцем призначення.
Б╕ографи вченого не перестають дивуватися, як неусп╕шний г╕мназист за дек╕лька рок╕в перетворився в обдарованого студента: якщо на першому курс╕ в╕н був 25-м ╕з 28 студент╕в, то через р╕к сьомим; на момент зак╕нчення ╕нституту про Мендел╓╓ва говорили як про обдарованого студента ф╕зико-математичного факультету. На жаль, вс╕ ц╕ роки його супроводжувала серйозна хвороба – кровотеча горла. Воно ╕ не дивно: вс╕ р╕дн╕, в тому числ╕ батьки, померли в╕д сухот леген╕в.
Тому п╕сля зак╕нчення навчання, незважаючи на те, що його пр╕звище було в списках стажування за кордоном, Мендел╓╓в за рекомендац╕╓ю л╕кар╕в вибрав для роботи п╕вдень Рос╕╖, а саме Р╕шель╓вський л╕цей в Одес╕. В╕н не без п╕дстав розраховував серйозно зайнятися наукою (а така можлив╕сть там була) ╕ п╕дготуватися до вступних ╕спит╕в на ступ╕нь маг╕стра. Але випускник планував, а М╕н╕стерство народно╖ осв╕ти вир╕шувало, точн╕ше писар, який переплутав документи ╕ виписав Мендел╓╓ву направлення на роботу старшим учителем природничих наук у г╕мназ╕╖ закуткового С╕мферополя. Помилка писаря вибила випускника ╕нституту з кол╕╖, ╕ Мендел╓╓в в╕дправився в М╕н╕стерство та наговорив нечемностей директору департаменту. В справу втрутився м╕н╕стр народно╖ осв╕ти А. Норов. Учасник Бород╕нсько╖ битви, поет, видатний ╕сторик в╕дзначався крутим характером. В╕н викликав до себе директора департаменту, де працював писар, ╕ молодого фах╕вця. В╕дчитавши першого, в╕н звернувся до Мендел╓╓ва з╕ словами: «А ти, щеня! Ще не встиг з╕скочити з╕ шк╕льно╖ лави, а вже грубиш старшим. Дивись, я цього не потерплю!». ╤ не став скасовувати указ про призначення. Вбитий горем, Мендел╓╓в почав збиратися в дорогу. Напередодн╕ в╕н побував на прийом╕ у л╕каря Н. Здекауера, що прославився в майбутньому заснуванням Рос╕йського товариства народного здоров’я. В╕н уважно обстежив бл╕дого студента ╕, не поставивши точного д╕агнозу, дав ц╕лу низку рекомендац╕й. Д╕знавшись, що Мендел╓╓в ╖де до С╕мферополя, Здекауер наполегливо порадив потрапити там на прийом до уславленого х╕рурга М. ╤. Пирогова, ╕ нав╕ть написав рекомендац╕йного листа.
На той час у Криму йшла англо-франко-турецько-рос╕йська в╕йна, а Пирогов зав╕дував медичною частиною рос╕йських в╕йськ. Ц╕╓ю рекомендац╕╓ю Мендел╓╓в слушно скористався. Знаменитий х╕рург по сут╕ повернув його до життя. В╕н сказав, що у нього нема╓ н╕яких сухот. Повернувши листа, М. Пирогов розсм╕явся: «Збереж╕ть цей лист ╕ при нагод╕ в╕ддайте Здекауеру. Ви нас обох переживете». Д╕йсно, п╕сля ц╕╓╖ зустр╕ч╕ Мендел╓╓в прожив ще 50 рок╕в. Його хвороба була пов’язана з серцевим клапаном ╕ згодом пройшла. Все життя знаменитий х╕м╕к згадував не менш знаменитого х╕рурга: «Оце був л╕кар! Наскр╕зь людину бачив ╕ одразу зрозум╕в мою натуру».
На початку жовтня Мендел╓╓в прибув до С╕мферополя – м╕сця сво╓╖ першо╖ роботи. На вулицях неск╕нченн╕ обози з пораненими, бо╓запасами, пров╕антом, в╕йська. В степу за м╕стом п╕дн╕малися до неба стовпи смердючого диму в╕д спалення падал╕ ╕ см╕ття, щоб уникнути еп╕дем╕╖. С╕мферополь – неприглядне, глухе м╕стечко, вщерть забите лазаретами. П╕д лазарет була в╕дведена також г╕мназ╕я, куди одержав призначення Мендел╓╓в. Про навчання год╕ ╕ думати, дорожнеча ╕ страшенна спекуляц╕я. Знайти житло було неможливо. Зжал╕вшись над молодим чолов╕ком, директор г╕мназ╕╖ дав йому притулок у власн╕й квартир╕, яка знаходилась в прим╕щенн╕ г╕мназ╕╖. Мендел╓╓ву здавалось, що його життя зайшло в глухий кут: десь проводяться науков╕ досл╕дження, друкуються журнали, а йому в╕с╕м рок╕в прозябати в с╕мферопольському вигнанн╕. Повна депрес╕я.
В такому настро╖ в╕н одержу╓ листа в╕д однокурсника Янкевича, який добивався можливост╕ залишитися в Петербурз╕ ╕ не ╖хати через помилку писаря департаменту до Одеси: «Любезный Менделеев! После долгих усилий мне удалось наконец выхлопотать себе позволение остаться в Петербурге… Теперь мне пришла в голову мысль, не можешь ли ты занять моё место в Одессе, если захочешь, конечно… Во всяком случае, я считаю долгом уведомить тебя обо всем этом».
Лист Янкевича переповнив чашу терп╕ння Мендел╓╓ва. В╕н п╕шов до директора г╕мназ╕╖, у якого одержав «зароб╕тну» плату, ╕ на св╕й страх ╕ ризик без дозволу в к╕нц╕ жовтня по╖хав до Одеси, де через два тижн╕ об╕йняв посаду старшого вчителя математики в г╕мназ╕╖ при Р╕шель╓вському л╕це╖.
А в цей час директор Головного педагог╕чного ╕нституту, взнавши про б╕ди ╕ понев╕ряння свого кращого вихованця, звернувся до попечителя Одеського навчального округу перем╕стити Мендел╓╓ва ╕з С╕мферополя до Одеси, що ╕ було дозволено фактично задн╕м числом.
Тепер вам судити, чи коректно в╕шати мемор╕альну дошку на ст╕ну одн╕╓╖ ╕з шк╕л С╕мферополя з написом, що в н╕й працював Д. ╤. Мендел╓╓в, ╕ чи ма╓мо ми, кримчани, право пишатися цим фактом? А може, нас вчергове «розводять, як кошенят» — за словами нардепа-рег╕онала...

Василь ЧИРВА,
доктор х╕м╕чних наук, професор
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10597

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков