Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 17.08.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 17.08.2012
У МУЖНОСТ╤ НЕМА╢ ОБМЕЖЕНЬ НА В╤К

З╕ святом!

З письменником ╤ваном Мельниковим я зустр╕лася в Гарн╕зонному будинку оф╕цер╕в С╕мферополя. У серпн╕ в╕н в╕дзнача╓ сво╓ 85-р╕ччя, ╕ до ц╕╓╖ дати тут про нього, полковника медично╖ служби В╕йськово-Морських Сил Укра╖ни у в╕дставц╕, готували святкову програму. На стол╕ лежали робоч╕ вар╕анти кольорових аф╕ш великого формату, р╕зн╕ ╕нформац╕йн╕ матер╕али, книги. Методисти обговорювали сценар╕й, ╕ для мене це була найкраща нагода д╕знатися з перших уст про вс╕ в╕хи життя ╕ творчост╕ автора 28 книг про д╕тей ╕ п╕дл╕тк╕в, як╕ в роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни поряд з дорослими у статус╕ син╕в ╕ дочок полк╕в воювали на фронтах ╕ в тилу ворога, зд╕йснюючи бойов╕ подвиги. Загальний тираж видань рос╕йською, укра╖нською, болгарською та румунською мовами склав чотири м╕льйони прим╕рник╕в.
Лише за останн╕х десять рок╕в вийшло п’ять нових книг, серед яких найб╕льш затребуваним став зб╕рник опов╕дань «Вони захищали В╕тчизну», в якому розпов╕да╓ться про Геро╖в Радянського Союзу, кавалер╕в орден╕в Слави ╕ нагороджених чотирма медалями «За в╕двагу», що проживають у Криму. Чотири рази перевидавався документальний роман «Сини ╕дуть у б╕й», ╕ вс╕ тираж╕ розкуплен╕. А зб╕рник документальних опов╕дань ╕ пов╕стей «╥м не вручали пов╕сток...» перевидавався в╕с╕м раз╕в. ╤ншого такого прикладу нема╓ в жодного з письменник╕в кра╖н СНД.
Опов╕дання ╕ пов╕ст╕ ╤. Мельникова з перших рядк╕в захоплюють читач╕в незвичайною долею сво╖х геро╖в. При вс╕й одноман╕тност╕ фронтових будн╕в кожен з них з притаманними лише йому рисами характеру розкрива╓ться неординарною особист╕стю ╕ запам’ятову╓ться як неповторний художн╕й образ.

НА В╤ЙН╤ – З С╤МНАДЦЯТИ РОК╤В

У б╕ограф╕╖ ╤вана Мельникова ╓ еп╕зоди, схож╕ з героями його книг. Йому було тринадцять рок╕в, як розпочалася в╕йна. В╕н жив тод╕ в п╕вденному Казахстан╕, куди, залишившись главою с╕м’╖ п╕сля смерт╕ чолов╕ка, спочатку пере╖хала з села Дранка В╕нницько╖ област╕ одна мама Ганна Григор╕вна. За умовами державного переселення – для облаштування ╕ впорядкування садиби. А через р╕к – ранньою весною Ваню з двома старшими братами перев╕з на нове м╕сце д╕д Григор╕й. Там, у горах Джунгарського Алатау, старий солдат ╕ помер у 1942 роц╕, розпов╕вши перед смертю внуку про те, як обороняв Порт-Артур у рос╕йсько-японську в╕йну. Трич╕ поранений у 1905 роц╕, в╕н врятував прапор полку ╕ вийшов з оточення до сво╖х.
В один день у с╕м’ю прийшли два похоронн╕ листи на старших син╕в. Пов╕домлялося, що Микола ╕ Спиридон загинули смертю хоробрих п╕д Стал╕нградом. ╤ван тод╕ сказав матер╕:
— Тепер я п╕ду на фронт добровольцем. В╕домщу фашистам за брат╕в.
Мати зойкнула в╕д горя, заплакала:
— ╤ ти туди ж, на смерть!
╤ в нього на оч╕ накочувалися сльози, однак в╕д свого р╕шення в╕н не в╕дступав. Який п╕дл╕ток тод╕ не рвався на фронт? Т╕льки в╕к його був не призовний. Йому не виповнилося ще с╕мнадцяти. Тод╕ в╕н схитрував, додав соб╕ к╕лька м╕сяц╕в ╕ необх╕дний документ отримав… за подарунок дружин╕ начальника паспортного стола. Подарунком було сало ╕з заколотого вдома кабанчика. Не захот╕ла п╕сля цього мати одна залишатися в чужому краю. Удвох з сином вони повернулися восени 1944 року на визволену в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в в╕нницьку землю. Зв╕дти ╕ п╕шов ╤ван на фронт.
М╕сцем призначення новобранц╕в стала Австр╕я. В╕йна наближалася до к╕нця ╕ п╕д В╕днем ╖хн╕й ешелон розвернули в протилежний б╕к. Прибули на Далекий Сх╕д. Було це в с╕чн╕ 1945 року. Мельникова з групою земляк╕в розпод╕лили на флот ╕, пройшовши курс навчання на остров╕ Рос╕йський, в╕н став радистом-телеграф╕стом.
Наступ радянських в╕йськ розпочався 8 серпня, ╕ за к╕лька тижн╕в м╕льйонна Квантунська арм╕я японц╕в, як╕ пост╕йно атакували корабл╕ з вантажами, що йшли ╕з США за ленд-л╕зом, була повн╕стю розбита. Загинуло багато земляк╕в ╤вана. В╕н ╕ сам був контужений, однак в╕д госп╕тал╕зац╕╖ в╕дмовився. У двадцятих числах серпня пов╕тряний десант моряк╕в-тихоокеанц╕в, у склад якого входив Мельников, був направлений у Порт-Артур. Д╕знавшись про це, японц╕ сп╕шно залишили м╕сто. Десантники без будь-якого опору вв╕йшли в бухту Електричну.
Так ╤ван Мельников побував у Порт-Артур╕, де воював його д╕д Григор╕й Карась, унтер-оф╕цер, командир гармати, що прикривала вх╕д у бухту. В╕н останн╕й п╕шов з батаре╖. Св╕й четвертий хрест святого Георг╕я отримав за врятування прапора. Мельников з моряками п╕днявся на стр╕мку скелю. Вклонилися героям, як╕ сорок рок╕в тому захищали це рос╕йське м╕сто, п╕дняли на вершин╕ прапор радянського в╕йськово-морського флоту ╕ дали салют з автомат╕в.
В╕йна зак╕нчилася, однак ситуац╕я на Далекому Сход╕ залишалася напруженою. Демоб╕л╕зац╕я в╕дкладалася. ╤ прослужив тут ╤ван ще ц╕лих с╕м рок╕в без жодно╖ в╕дпустки. Там розпочалася л╕тературна д╕яльн╕сть Мельникова. В 1948 роц╕ у флотськ╕й газет╕ «Бойова вахта» був опубл╕кований його перший в╕рш. В╕н писав поетичн╕ твори, репортаж╕ та нариси, як╕ друкувалися в ц╕й газет╕, а також у московському «Червоному флот╕», «Казахстанськ╕й правд╕». Брав участь у перш╕й творч╕й конференц╕╖ письменник╕в Примор’я. ╤ все ж л╕тература ще не усв╕домлювалася ним як головна справа життя, як покликання. Це прийшло п╕зн╕ше, в Криму.

З ТИХООКЕАНСЬКОГО УЗБЕРЕЖЖЯ НА БЕРЕГ ЧОРНОМОРСЬКИЙ

╤ван Мельников як демоб╕л╕зований моряк при╖хав у листопад╕ 1951 року на буд╕вництво П╕вн╕чно-Кримського каналу. Його направили на спорудження С╕мферопольського водосховища ╕ Салг╕рсько╖ зрошувально╖ системи. Працювали на будов╕ ударними темпами, жили в наметах. Вони стояли на тому м╕сц╕, де нин╕ знаходяться корпуси Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського. Використовуючи передов╕ методи, с╕мферопольц╕ в 1953 роц╕ зайняли перше м╕сце у Всесоюзному змаганн╕ молодих буд╕вельник╕в. ╤ван працював екскаваторником, був комсоргом ц╕╓╖ найб╕льшо╖ в т╕ роки будови кра╖ни. Вечорами продовжував навчання, перерване в╕йною.
Коли буд╕вництво було завершено, в╕н у 1955 роц╕ по╖хав з друзями-механ╕заторами на осво╓ння ц╕линних земель Казахстану в Кокчетавськ╕й област╕. Мел╕оративна бригада кримчан з травня по листопад виконала два р╕чних плани з обводнення нових ╕ старих с╕л краю. Денну норму механ╕затори перевиконували у в╕с╕м раз╕в. Там, на ц╕лин╕, ╤. Мельников отримав атестат про середню школу ╕ в 29 рок╕в вступа╓ у Кримський медичний ╕нститут. Тод╕ ж, у студентськ╕ роки, була написана його перша документальна пов╕сть «Б╕ля самого синього моря» — про д╕тей одного з кращих в Укра╖н╕ табор╕в з Алушти, де в╕н працював старшим вожатим.
П╕сля зак╕нчення ╕нституту л╕кував хворих туберкульозом у санатор╕╖ «Старий Крим». Прагнучи стати х╕рургом, навчався на працях Миколи Амосова, який курирував санатор╕й. З в╕дзнакою зак╕нчивши курс спец╕ал╕зац╕╖ з фт╕з╕ох╕рург╕╖ у Харков╕, працював у Ялтинському санатор╕╖ «Долосси», пот╕м – в одному з найб╕льших в Укра╖н╕, заснованому А. Чеховим, кл╕н╕чному санатор╕╖ його ╕мен╕. Пров╕в б╕льше двохсот усп╕шних операц╕й на грудн╕й кл╕тц╕. Пац╕╓нти говорили: «Нехай мене оперу╓ ╤ван Карпович. В╕н да╓ шанс на життя».
У С╕мферопольському гарн╕зонному в╕йськовому госп╕тал╕, де працював 22 роки, в╕н врятовував людей уже здавалося б у безнад╕йних ситуац╕ях, вийняв одного разу осколок м╕ни, який знаходився б╕ля серця. По стопах батька п╕шов ╕ син В╕ктор, працю╓ л╕карем-травматологом.

Л╤Н╤Я ВОГНЮ ПРОЙШЛА КР╤ЗЬ ДИТЯЧ╤ ДУШ╤

 Ще студентом-медиком навчаючись у л╕тоб’╓днанн╕ працювати з╕ словом, ╤ван почав сп╕вроб╕тничати з Кримським рад╕о. Виходила тод╕ в еф╕р п╕вгодинна передача «Кримська п╕онер╕я». Для не╖ ╕ готував в╕н матер╕али, роз’╖жджаючи з репортером по всьому Криму. Написав б╕льше десяти телесценар╕╖в. Журнал╕стика стала його другою профес╕╓ю. Одного разу в Старому Криму запросили Мельникова на веч╕р «Пам’ятай ╖хн╕ ╕мена». Там в╕н вперше почув про подвиги Юр╕я Стоянова, познайомився з його мат╕р’ю Мариною Григор╕вною. Весь веч╕р просид╕в у не╖ в гостях, слухаючи ╖╖ повну г╕ркоти розпов╕дь про долю син╕в, про те, що закатован╕ г╕тлер╕вцями Толя ╕ Митя вважаються зрадниками. В╕н загор╕вся ╕де╓ю встановити всю правду про юних п╕дп╕льник╕в ╕ партизан╕в Старого Криму. Багато раз╕в зустр╕чався з партизанами та учасниками п╕дп╕лля, листувався з ними. Лист╕в над╕йшло б╕льше двохсот. З╕бран╕ матер╕али стали основою для невелико╖ пов╕ст╕. Вона друкувалася в к╕лькох номерах «Кримського комсомольця», а пот╕м – у «П╕онерськ╕й правд╕».
Не вс╕ учасники тих под╕й во╓нних рок╕в погодилися з викладом ╖х письменником. ╤ в╕н вир╕шив продовжити досл╕дження. Працював ц╕лих десять рок╕в. За дозволом на публ╕кац╕ю нового розширеного рукопису представники Кримського обкому компарт╖ Укра╖ни ╖здили нав╕ть у Ки╖в. Другий на м╕сц╕ Мельникова давно б здався, взявся б за ╕ншу, б╕льш в╕дкриту для сусп╕льства тему. Т╕льки не в╕н. ╤ книга «Доки б’╓ться серце» за назвою першого нарису про брат╕в Стоянових ╕ старокримських юних п╕дп╕льник╕в та партизан╕в вийшла у св╕т. Правда, рукопис все-таки скоротили вдв╕ч╕. Було це в 1969 роц╕, а в повному авторському вар╕ант╕ ╖╖ опубл╕кували через десять рок╕в у Болгар╕╖.
Письменник продовжив збирати в╕домост╕ про подвиги юних солдат╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни. ╤ кожен його пошук ув╕нчувався новим опов╕данням чи пов╕стю. ╥х друкували газети ╕ журнали, траслювали по рад╕омовленню ╕ телебаченню, включали в колективн╕ зб╕рники.
Творч╕стю ╤. Мельникова та його документальними опов╕даннями зац╕кавилися в Ки╓в╕. З резолюц╕╓ю ЦК комсомолу Укра╖ни його було направлено у видавництво «Молодь». Там прочитали рукопис ╕ сказали автору: «В тебе л╕тературн╕ опов╕дання, а ми – сусп╕льно-пол╕тичне видавництво». Переадресували ╖х у «Веселку». П’ять рок╕в рецензенти рекомендували переробити то одне, то ╕нше опов╕дання. Не давали книз╕ ходу. А в 1991 роц╕ рукопис взагал╕ повернули назад автору як л╕тературу комун╕стично╖ епохи, пол╕граф╕чний наб╕р розсипали.
Забрав св╕й труд ╤. Мельников ╕ в╕ддав у ветеранську орган╕зац╕ю Криму. ╥╖ голова – контр-адм╕рал Павло Максимов сказав йому тод╕: «Ми знайдемо можлив╕сть видати книгу в Криму». ╤ в к╕нц╕ 1998 року таке р╕шення було прийнято. Воно стало чудовим подарунком письменнику в переддень Нового року.
— Ваш рукопис зайняв перше м╕сце у конкурс╕ на видання соц╕ально значущо╖ л╕тератури до 55-р╕ччя визволення Криму в╕д фашистських окупант╕в, — сказали йому по телефону з Республ╕канського ком╕тету АРК з ╕нформац╕╖. – При╖жджайте.
В╕н швидко з╕брався ╕ по╖хав з дружиною. Сам не м╕г, був тод╕ на чотири роки розбитий парал╕чем. Визначили обсяг книги ╕ строки ╖╖ випуску. День ╕ н╕ч сид╕в письменник за робочим столом, переробляючи книгу в╕дпов╕дно до нового часу. ╤ в 2000 роц╕ зб╕рник п╕д назвою «╥м не вручали пов╕сток…» вийшов ╕з друку тиражем три тисяч╕ прим╕рник╕в. Текст наст╕льки сподобався читачам, що за один р╕к книга перевидавалася ще три рази по три тисяч╕ прим╕рник╕в на замовлення М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки АРК, Севастопольсько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ ветеран╕в. За цю книгу в 2001 роц╕ ╤. Мельникову було присуджено Прем╕ю АРК ╕ присво╓но звання заслуженого прац╕вника культури Автономно╖ Республ╕ки Крим.
За десять рок╕в, що минули з часу першого видання цього зб╕рника, в╕н перевидавався в╕с╕м раз╕в. В останн╓, восьме видання автор включив ш╕сть нових документальних розпов╕дей, написаних у 2009 – 2011 роках ╕ опубл╕кованих у цей пер╕од з продовженням у к╕лькох номерах газети «Флот Укра╖ни». З 320 стор╕нок першого випуску у видавництв╕ «Тавр╕я» книга потовст╕шала до 550 стор╕нок за рахунок опов╕дань: «Запов╕даю вижити», «Чапайонок», «Партизанська попелюшка», «Гвард╕╖ ╓фрейтор», «На чужому берез╕», «У п’ятнадцять д╕вочих рок╕в».
— Я багато раз╕в писав про Валентину Коз╕ну як труд╕вницю, Героя Соц╕ал╕стично╖ Прац╕, лауреата Державно╖ прем╕╖ колишнього Союзу. Вона — ╓дина в св╕т╕ доглядала сто тисяч курей-несучок на птахофабриц╕ «П╕вденна», — прокоментував мен╕ ╤. Мельников. — А в опов╕данн╕ «У п’ятнадцять д╕вочих рок╕в» вона вперше розкрива╓ться як в╕дважна розв╕дниця П╕вн╕чного з’╓днання партизан╕в Криму.
Розголос про цю книгу п╕шов по всьому Союзу такий великий, що всерос╕йська газета «Ветеран Рос╕╖» оголосила конкурс кращих реценз╕й ╕ розпов╕дей школяр╕в про не╖. А нагородою для переможц╕в — чотирьох учениць школи №8 з м╕ста Балашово Саратовсько╖ област╕ стала по╖здка в Крим ╕ зустр╕ч з автором та його героями. Вона в╕дбулася в Рос╕йському культурному центр╕ С╕мферополя. Учениц╕ з╕ сво╓ю вчителькою та письменником побували в ╢впатор╕╖, Алушт╕ та Севастопол╕. А через деякий час в╕н сам ╕з трьома вже дорослими героями сво╖х опов╕дань був ╖хн╕м гостем на саратовськ╕й земл╕.
На початку 2004 року за р╕шенням парламенту Криму вида╓ться документальний роман ╤. Мельникова «Сини ╕дуть у б╕й», який в╕дразу ж став найб╕льш читабельною книгою року. В Рос╕╖ в╕н визнаний кращою книгою 2004 року на в╕йськово-патр╕отичну тему.
— Це головна моя книга, — говорить письменник. — Вона чотири рази видавалася рос╕йською мовою, а нин╕ готу╓ться до друку укра╖нською ╖╖ п’яте видання.
За цю книгу автор, ╓диний серед рос╕йськомовних письменник╕в кра╖н СНД, удосто╓ний двох диплом╕в — Союзу письменник╕в Рос╕╖ «За служ╕ння В╕тчизн╕» та М╕жнародно╖ академ╕╖ наук педагог╕чно╖ осв╕ти «За безц╕нний вклад в осв╕ту ╕ виховання покол╕нь патр╕от╕в В╕тчизни».

ОРЛЯТА ВЧАТЬСЯ ВИСОКО Л╤ТАТИ

— ╤нод╕ я чую в╕д деяких критик╕в, що опов╕дання про юних геро╖в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни правдив╕, однак гордитися тут н╕чим, тому що бути цього не повинно було, — пише автор у п╕слямов╕ до книги «╥м не вручали пов╕сток…» Справд╕, антигуманно позбавляти д╕тей дитинства. Та правом╕рно запитати: а життя позбавляти можна? Адже фашизм позбавляв д╕тей ╕ даху над головою, ╕ ╖ж╕, ╕ тепла, ╕ батьк╕всько╖ ласки, ╕ права на осв╕ту, ╕ нав╕ть… самого життя.
В Керч╕ фашистськ╕ окупанти наказали батькам в╕д╕слати д╕тей до школи. Рано-вранц╕ 245 д╕тей з книжками ╕ зошитами пустилися в дорогу. Вони б╕льше не повернулися. Коли фашист╕в вигнали, то за в╕с╕м к╕лометр╕в в╕д Керч╕ у глибокому яру на Багер╕вському шосе було знайдено 245 труп╕в. Ц╕лий р╕в, заповнений дитячими т╕лами!
╤з книг ╤вана Мельникова читач╕ д╕знаються, яких зв╕рячих катувань зазнали в╕д г╕тлер╕вц╕в Толя ╕ Митя Стоянови, Серг╕й Талдик╕н ╕ Гена Субот╕н, Льоня Димченко ╕ пол╕ський Гаврош — Климко Кадюк. А що чекало на тих, кого в╕дправляли в Н╕меччину, в колону до яких потрапив Миколка Крупський?.. У кращому випадку — рабська праця, у г╕ршому — табори смерт╕… Проти цього й боролися д╕ти разом з батьками, в╕дстоюючи сво╓ право на в╕льне ╕ щасливе життя в сво╖й кра╖н╕.
Дв╕ третини книги «╥м не вручали пов╕сток…» — це розпов╕д╕ про син╕в ╕ дочок фронтових арм╕йських полк╕в. Севастопольська д╕вчинка З╕на Подольська у тринадцять рок╕в захища╓ р╕дне м╕сто в╕д фашист╕в, а через к╕лька м╕сяц╕в п╕д Керчю ста╓ лейтенантом медично╖ служби. Однак вона в╕дмовля╓ться в╕д оф╕церського звання, йде на фронт рядовим б╕йцем ╕ ста╓ ╓диною в св╕т╕ 14-р╕чною д╕вчинкою — вод╕╓м танка Т-34! Вона оволод╕ла ц╕╓ю профес╕╓ю лише для чолов╕к╕в всупереч арм╕йським правилам ╕ п╕д Тернополем отримала звання гвард╕╖ сержанта танкових в╕йськ.
Командиром протитанково╖ гармати стала юний старший сержант-артилерист Лера Соколова. На ╖╖ рахунку — десятки п╕дбитих фашистських танк╕в. За геро╖зм ╖╖ нагороджено трьома орденами В╕тчизняно╖ в╕йни ╕ двадцятьма медалями, в тому числ╕ медаллю «За в╕двагу». Тома Воловик була ╓диною 14-р╕чною д╕вчинкою серед прославлених на ц╕лий св╕т геро╖в «Мало╖ земл╕». У неповних 17 рок╕в повернулася з фронту до себе додому в С╕мферополь З╕на Рад╕онова з чотирма бойовими орденами ╕ двадцятьма медалями солдатсько╖ доблест╕. ╢ особлив╕ заслуги на в╕йн╕ в партизанки Кат╕ Кириленко, юно╖ сан╕тарки госп╕талю Вал╕ Таран та операц╕йно╖ сестри фронтового госп╕талю Вал╕ ╤ваново╖.
Нема╓ р╕вних серед усього загону арм╕йських хлопчик╕в подвигу в╕йськових розв╕дник╕в Сашка Бондарчука ╕ Павлика Ларишк╕на. Прославленому моряку В╕т╕ Савченку не було й 14 рок╕в, коли в╕н захищав «Малу землю» в склад╕ 393 окремого батальйону морсько╖ п╕хоти, брав участь у визволенн╕ Болгар╕╖. Хлопчик з Краснодарського краю Миколка Крупський став хоробрим кримським партизаном. А Валя Котик — ╓диний в Укра╖н╕ п╕дл╕ток, удосто╓ний за св╕й подвиг звання Героя Радянського Союзу.
Був б╕ль в╕д утрат. Однак багатьох в╕йна провела живими через сто смертей ╕, п╕знавши солдатську долю, вони тепер сам╕ розпов╕дають про не╖ правду сучасним д╕тям. Ск╕льки радост╕ було, коли ╤. Мельников при╖жджав на так╕ зустр╕ч╕ з героями сво╖х книжок! Вони були почесними гостями «Артека» ╕ «Молодо╖ гвард╕╖», почесними делегатами зльот╕в школяр╕в Криму та Укра╖ни. П╕сля виходу сво╓╖ першо╖ книги «Б╕ля самого синього моря» в 1960 роц╕ ╖╖ автор проводив по 150 лекц╕й у р╕к. ╤ цей лекц╕йний практикум продовжу╓ться ним ╕ нин╕, лише географ╕чн╕ рамки його розширилися, давно перетнувши меж╕ п╕вострова. В 2009 роц╕, наприклад, ╤. Мельников на запрошення губернатора побував у Курськ╕й област╕, де зняли про нього ф╕льм. Виступав у Б╓лгород╕, Краснодар╕, Новорос╕йську та Москв╕. На замовлення М╕носв╕ти Рос╕╖ було видано його книгу «Им не вручали повесток…» рос╕йською мовою.
У 2010 роц╕ пров╕в б╕льше двадцяти зустр╕чей у Б╕лорус╕, у 2011 – в р╕зних рег╕онах Укра╖ни. Весною 2012 року зд╕йснив презентац╕ю сво╖х книг у школах Ки╓ва та Одеси. Нин╕ письменник творчо опрацьову╓ укладений ним ╕ виданий у 2008 роц╕ колективний зб╕рник «Вони захищали В╕тчизну». Половину обсягу — двадцять друкованих аркуш╕в займають його тринадцять опов╕дань. Доповнен╕ новими творами, вони будуть видан╕ авторською книгою «Кра╖ну закрили собою».
— П╕д час зустр╕чей з школярами я ще ╕ ще раз переконуюся в тому, що тематика про д╕тей-геро╖в В╕тчизняно╖ в╕йни дуже потр╕бна нашим д╕тям, якщо ми хочемо, щоб вони виросли розумними, мужн╕ми, см╕ливими, чесними, мали в сво╓му серц╕ доброту, повагу до р╕дних, до вс╕х, хто допомага╓ ╖м стати майбутн╕м сво╓╖ кра╖ни, — говорить письменник. — ╤ дума╓ться мен╕, що заради цих д╕тей, яким так хочеться бути схожими на син╕в ╕ дочок полк╕в, варто було присвятити сво╓ життя пошукам нев╕домих юних геро╖в. Сотн╕ довгих ╕ коротких дор╕г. Сотн╕ зустр╕чей з р╕дними, близькими тих юних геро╖в, хто не повернувся з в╕йни, розмови з ╖хн╕ми друзями, командирами, однополчанами. Зустр╕ч╕ з синами ╕ дочками полк╕в, яким пощастило повернутися додому. Все для того, щоб записати ╖хн╕ спогади, в╕дтворити геро╖чне минуле п╕дл╕тк╕в, яким не вручали пов╕сток. Мо╖ д╕ти-геро╖ — ╕сторичн╕, реальн╕. Все, що написано мною, — подяка ╖м, пам’ять про них.

Валентина НАСТ╤НА

Рядки, обпален╕ в╕йною
╤ван МЕЛЬНИКОВ
В╤РН╤СТЬ КЛЯТВ╤
(З КНИГИ «╥М НЕ ВРУЧАЛИ ПОВ╤СТОК...»)

НЕ ЧЕКАЙ МЕНЕ, МАМО

Б╕лясто-с╕рий туман, н╕би настояний на пороховому диму, повол╕ сповзав з Мекенз╕╓вих г╕р, затягуючи Севастопольську бухту. З боку Дуванкоя* все ближче п╕дповзали артилер╕йськ╕ вибухи. Ухкало то б╕ля Графсько╖ пристан╕, то поблизу Костянтин╕вського равел╕ну, то раптом висок╕ фонтани вибух╕в п╕дн╕малися на територ╕╖ заводу Орджон╕к╕дзе, де вже другий день гор╕ли майстерн╕.
У центр╕ м╕ста, б╕ля нап╕взруйновано╖ ст╕ни, на Зелен╕й г╕рц╕, сид╕в на камен╕ хлопчик рок╕в тринадцяти, кирпатий, з круглим, рум’яним, мов у д╕вчини, обличчям, зас╕яним ластовинням.
— Далекоб╕йн╕ б’ють, — тоном знавця пояснив д╕вчинц╕, що стояла поруч, зр╕дка даючи ╖й глянути у б╕нокль. — Бачиш крейсер? Зараз в╕н ударить з головного кал╕бру сво╖х гармат.
Справд╕ т╕╓╖ ж мит╕ крейсер «Червоний Крим» дав залп з гармат. В╕дкрили вогонь й ╕нш╕ корабл╕. Та невдовз╕ бухту заволокла густа пелена туману, ╕ тепер т╕льки за постр╕лами можна було здогадатися, що зав’язалася чергова артилер╕йська дуель м╕ж захисниками Севастополя ╕ ворогом, що рвався до м╕ста. Чорноморц╕ зупинили фашист╕в б╕ля п╕дн╕жжя Мекенз╕╓вих г╕р, ст╕йко стримуючи натиск 11-╖ н╕мецько╖ арм╕╖. Саме зв╕дти, з-п╕д Дуванкоя, били по Севастополю ворож╕ гармати.
Коли стихли вибухи, стало чути, як шурхотить сухим листям в╕тер, кружляючи його по брук╕вц╕ безлюдних вулиць.
— Миколко, чу╓ш, Миколко! — мовила д╕вчинка, не в╕дриваючи б╕нокль в╕д очей, в окулярах якого було лише одне скло. — Уже н╕чого не видно ╕ нав╕ть не чути.
— Ударили по них добряче, от ╕ замовкли, — в╕дпов╕в Миколка, забираючи у д╕вчинки б╕нокль. — Нехай знають наших чорноморц╕в!.. Ех, якби мен╕...
— А ти хот╕в би попасти туди, на саму-сам╕с╕ньку передову?
— Що з того, — з╕тхнув хлопчик. — Я, скажу тоб╕, З╕но, як другу, уже дв╕ч╕ т╕кав. Батько нав╕ть ременем в╕дшмагав. Сам, бач, у громадянську, таким, як я, пацаном, юнгою був на корабл╕, а мен╕ — «сиди вдома». Однаково втечу! Дочекаюсь, поки його п╕дводний човен п╕де на завдання, ╕ утечу.
— А коли не в╕зьмуть, скажуть, що маленький?
— В╕зьмуть. Адже я мужчина! Це ваша, ж╕ноча справа — сид╕ти вдома... Правда, у сан╕тари ╕ ж╕нок беруть. Ось Олю вчора в ╤нкерманський госп╕таль узяли.
— Олю узяли?! — здивувалась З╕на.
З Олею, старшою сестрою шк╕льного друга, З╕на частенько сварилася, захищаючи Миколку в╕д несправедливих нападок. Та наприк╕нц╕ травня у них налагодились гарн╕ стосунки, особливо п╕сля шк╕льно╖ спартак╕ади, де З╕на зайняла перше м╕сце з г╕мнастики й плавання, побивши рекорд Ол╕, який вона утримувала к╕лька рок╕в. А зараз Оля знову випередила ╖╖. Правда, Оля на три роки старша, але на зр╕ст вони однаков╕. То чому ж Олю узяли, а ╖й в╕дмовили? Т╕льки вчора З╕на ходила в Учбовий центр Тсоав╕ах╕му. Старенький худорлявий методист, поправивши окуляри на перен╕сс╕, ╕, зм╕рявши гострим поглядом д╕вчинку, ф╕лософськи пояснив:
— Бойовий сан╕тар — це бойовий сан╕тар! Якщо не сьогодн╕, то завтра його можуть узяти на поле бою. А туди, шановна, беруть т╕льки в ш╕стнадцять, ╕ то не кожного. З тобою ж, п╕онерко Подольська, й розмовляти н╕хто не стане.
Висока на зр╕ст, струнка д╕вчинка з тугою довгою косою за спиною, опустила чорн╕ оч╕. Що вона могла заперечити методисту? ╥й справд╕ нещодавно минуло тринадцять рок╕в. Що з того, що вона чемп╕он серед юн╕ор╕в з плавання ╕ г╕мнастики, ма╓ значок «Ворошиловський стр╕лець»? Усе це не йде у рахунок, бо ╖й лише тринадцять, усього тринадцять. А ось Ол╕ — ш╕стнадцять, ╕ ╖╖ взяли.
З╕на с╕ла поруч з хлопчиком ╕, глянувши запитливо в його с╕р╕ оч╕, сказала, переходячи майже на шеп╕т:
— Миколко, а я дов╕рю тоб╕ свою та╓мницю. Поклянися, що н╕кому не скажеш.
— Дам свою голову в╕дтяти! — мовив хлопчик, пров╕вши н╕гтем великого пальця по ши╖.
— Так ось, я теж вир╕шила будь що п╕ти на фронт. У медсанбат╕ майже домовилась. А вже як попаду туди, то на фронт╕ буду скор╕ше за Олю. Ось побачиш!
— Ти д╕вчинка бойова. Якщо додаси соб╕ рок╕в зо три, обов’язково в╕зьмуть, — впевнено п╕дтримав д╕вчинку Миколка.
— Я так ╕ зроблю, ось побачиш, Миколко, так ╕ зроблю. А зараз...
З╕на замовкла, озирнулась навс╕б╕ч ╕ зняла з ши╖ п╕онерський галстук. Розстелила його на кол╕нах, приклала до нього два пальц╕:
— А зараз давай поклянемося, н╕би на прапор╕ нашому.
Миколка поклав свою праву руку на п╕онерський галстук ╕ промовив лише одне слово:
— Клянуся!
— Н╕, н╕! Треба б╕льше, треба сказати все, все до к╕нця. Мен╕ зда╓ться, треба ось так. — Вона трохи помовчала, пот╕м розпрямила плеч╕ ╕, зсунувши суворо брови, урочисто сказала: — Я, п╕онерка З╕на Подольська, клянуся стати б╕йцем Червоно╖ Арм╕╖ ╕ разом з геро╖чними захисниками Севастополя громити фашистську сволоту, поки битиметься у мо╖х грудях серце, поки тектиме по жилах мо╖х кров! У боротьб╕ з ворогом в╕ддам ус╕ сво╖ сили, а коли знадобиться, то й усю свою кров, до ╓дино╖ крапл╕! Буду в╕рна ц╕й клятв╕ до ц╕лковитого розгрому фашизму, до к╕нця свого життя!
Миколка захоплено дивився на свою подругу; в╕н вперше бачив ╖╖ такою зосередженою, серйозною, н╕би враз подоросл╕шою. Сл╕дом за нею повторив клятву так само урочисто ╕ щиро. ╤ тод╕ З╕на поц╕лувала св╕й галстук ╕ заховала в кишеню курточки.
Ц╕ д╕ти виросли в легендарному Севастопол╕, вони з раннього дитинства знали про його геро╖чну ╕стор╕ю, кожна кл╕тинка ╖хнього т╕ла була просякнута любов’ю ╕ в╕ддан╕стю сво╓му м╕сту. ╤ ус╕ вони — хлопчики й д╕вчатка, хот╕ли бути такими, якими були в ус╕ часи геро╖ Севастополя. То ж х╕ба могла бути ╕ншою клятва?
Прийшовши додому, З╕на в той же день в╕др╕зала косу, взула мамин╕ туфл╕ на високих каблуках ╕ вперше припудрила обличчя. ╥й здавалося, що так вона вигляда╓ доросл╕шою. Глянувши на себе в дзеркало ╕ ще раз поправивши коротку стрижку, З╕на п╕шла в медсанбат.
Сивоволосий фельдшер з двома нашивками поранення на грудях приск╕пливо оглянув постать д╕вчинки. На зр╕ст н╕би схожа на ш╕стнадцятил╕тню. ╤ вже була тут. Гарна д╕вчинка, ум╕ла, бойова. ╤ все ж...
— То ск╕льки, кажеш, тоб╕ буде рок╕в? — перепитав в╕н.
— Та ж ш╕стнадцять, ще позавчора минуло, — ч╕тко в╕дпов╕ла З╕на ╕ почервон╕ла.
— Ну, якщо позавчора, тод╕ ╕нша справа, — лукаво посм╕хнувся фельдшер, п╕дкрутив вуса ╕ почав оформляти картку курсанта.
...Зак╕нчити курси З╕н╕ не довелося. Прийшов у медсанбат старший лейтенант ╕ сказав:
— Д╕вчатка, довчитеся пот╕м, коли роз╕б’╓мо фашист╕в. А сьогодн╕ десятьох бажаючих прошу здати мен╕ сво╖ картки, за годину ви╖жджа╓мо на передову.
З╕на здала свою картку ╕, в╕д╕йшовши уб╕к, замислилась. Як же побачити маму, як пов╕домити, що вона йде на фронт? Та й що скаже мама? Коли вона записалася на курси сан╕нструктор╕в, мама схвалила: «Гарну справу знайшла, доню. Може, п╕сля в╕йни л╕карем станеш».
А тепер — на фронт. Уявивши, як заплаче мама, як приказуватиме, З╕на вперше здригнулася. Та р╕шення свого вона не зм╕нить. Треба бути несхитною, стояти на сво╓му. Адже клялася... На галстуку присягалася...
Мами вдома не було, ╕ З╕на в╕дчула одночасно ╕ полегшення, ╕ смуток. Та сво╖ми переживаннями займатися було н╕коли. Треба було посп╕шати: вона розгорнула пакунок, який принесла, ╕ перш за все ушила п╕лотку, що виявилася надто великою. Пот╕м одягла в╕йськову форму: мамо р╕дна, та на н╕й все обвиса╓! Г╕мнастерка до кол╕н, штани волочаться по земл╕. Дещо квапливо п╕дшила, дещо зашпилила, п╕дперезалася ременем ╕ глянула в дзеркало.
— Ну, здрастуй, червоноарм╕╓ць Подольська! — сказала сама соб╕, схопила зошит ╕ швидко написала: «Дорога мамочко, не чекай на мене сьогодн╕. Йду на фронт захищати наш р╕дний Севастополь. Я обов’язково повернуся, ось побачиш. ╤ нав╕дуватиму тебе, мамочко. Ц╕лую, З╕на».

СТЕЖКОЮ МАТРОСА К╤ШКИ

У т╕сн╕й, наскр╕зь продимлен╕й цигарками землянц╕ б╕ля грубки-буржуйки сид╕ли четверо моряк╕в. Один з них розливав з чайника окр╕п. На «хл╕б та с╕ль», сказан╕ З╕ною тихим, боязким голосом, н╕хто не в╕дпов╕в. Мабуть, не почули ╖╖. Вона знала, що в╕д пост╕йно╖ стр╕лянини глухнуть.
— Доброго здоров’я! Я тепер ваш сан╕нструктор! — голосно ╕ дзв╕нко вигукнула д╕вчинка.
— Ось це по-нашому, по-матроськи, — хрипкуватим баском в╕дпов╕в за вс╕х старшина, з обличчя трохи схожий на матроса К╕шку. В╕н пригладив вуса, розпрямив мускулисту спину ╕, виструнчившись, в╕драпортував:
— В╕дд╕лення розв╕дник╕в в╕та╓ свого сан╕нструктора й запрошу╓ покуштувати флотського чаю. Рапорт прийняв командир в╕дд╕лення, старшина ╤ статт╕ Василь Шуриг╕н!
Стримуючи посм╕шки, моряки розступилися, пропускаючи З╕ну до нар. Показали, куди покласти речм╕шок. Примостившись на кра╓чку дерев’яного помосту, д╕вчинка крадькома розглядала моряк╕в. Ус╕ висок╕ на зр╕ст, кремезн╕, справжн╕ тоб╕ богатир╕. Старшина тицьнув ╖й у руки котелок з ча╓м. Котелок був дуже гарячий, ╕ д╕вчинка з гуркотом опустила його на табуретку.
— Н╕чого, хлопче, — д╕ловито зауважив Шуриг╕н, — звикнеш. Зараз т╕льки ча╓м ╕ з╕гр╕ва╓мось. Правда, якщо ваш Ескулап змилу╓ться, то п╕дкине ╕нод╕ й м╕цн╕ший нап╕й.
— Це ж який Ескулап? — не зрозум╕ла З╕на.
— Ну й медицина... Був такий бог медицини у грек╕в. Ну, та про Ескулапа пот╕м, а зараз ось що, юнго, — лукаво примружившись, сказав Шуриг╕н. — У розв╕дник╕в ╓ золоте правило: добувати «язика» ходять ус╕, не виключаючи медицини. Прикинь лишень — б╕ля фашистського окопу мене поранило, ╕ що я гукатиму: «Дядечку фр╕це, перев’яжи, будь ласка, мою н╕жку ╕ в╕днеси до наших!» Зрозум╕в? Тож прямий тоб╕ резон з нами у розв╕дку ходити. Усв╕домив, хлопче?
— Угу! — в╕дпов╕ла З╕на.
— Не «угу», а так точно!
— Так точно, ходитиму у розв╕дку! Якщо... якщо в╕зьмете, звичайно.
— Чого ж, уважимо бойового сан╕тара. Коли-небудь в╕зьмемо, — нап╕вжартома, нап╕всерйозно пооб╕цяв старшина, одягаючи на ходу бушлат.

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 17.08.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10639

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков