Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 31.08.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 31.08.2012
ФЕСТИВАЛЬ УКРА╥НСЬКО╥ КНИГИ В КРИМУ

Спочатку було Слово...

Щор╕чний ХII Всеукра╖нський фестиваль укра╖нсько╖ книги «Феодос╕я-2012» проходить у давньому м╕ст╕ грек╕в та к╕ммер╕йц╕в. На нього з’╖хались б╕бл╕отекар╕, письменники, художники, члени-актив╕сти Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка, директори шк╕л та вчител╕ укра╖нсько╖ мови м╕ста Феодос╕╖. До оргком╕тету фестивалю ув╕йшли: письменник ╢вген Б╕лоусов, головний спец╕ал╕ст Голос╕╖всько╖ ЦБС м╕ста Ки╓ва Зоя Логвиненко, просв╕тяни Св╕тлана Фещенко, Валер╕я Комарова, начальник управл╕ння культури Феодос╕йсько╖ м╕ськради Тамара Стеблюк, директор ЦБС м╕ста Феодос╕╖ Галина Малярчук та ╖╖ заступник ╕з роботи з д╕тьми Олена Степанова. Фестиваль орган╕зовано сп╕льними зусиллями Рескому АРК з ╕нформац╕╖, Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕м.    Т. Шевченка, Феодос╕йського виконкому. Також в ньому взяли участь представники ДО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр» та кримських ЗМ╤.
Це вже дванадцятий фестиваль укра╖нсько╖ книги. З кожним роком зм╕ню╓ться його програма. Цьогор╕ч члени оргком╕тету вир╕шили проводити це свято за тематичними днями: веч╕р знайомства, день поез╕╖, день фахового сп╕лкування, б╕бл╕отек та б╕бл╕отекар╕в, кра╓знавчо╖ книги у музе╖ старожитностей, ф╕нальна зустр╕ч. Як ╕ передбачали орган╕затори, цього року усп╕шним був день дитячо╖ книги, адже дуже активну участь в ньому взяли сп╕вроб╕тники дитячих б╕бл╕отек з╕ Львова, Фастова, Севастополя, Дн╕пропетровська, К╕ровограда та Феодос╕╖.
Програма фестивалю була розрахована на в╕с╕м дн╕в — з 16 до 23 серпня. Спочатку пройшов за╖зд учасник╕в та ╖хня ре╓страц╕я, зас╕дання жур╕ конкурсу в Центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Гр╕на. На другий день п╕сля екскурс╕╖ учасник╕в до Нац╕онально╖ картинно╖ галере╖ ╕м. ╤. Айвазовського в╕дбулося урочисте в╕дкриття фестивалю ╕ книжкових виставок, в яких взяли участь р╕зн╕ орган╕зац╕╖ та учасники. Наступного дня – зустр╕ч з сучасними укра╖нськими поетами з╕ Львова, Ки╓ва, Феодос╕╖: Людмилою Пуля╓вою, Наталею Сав╕ною, Валер╕╓ю Норченко. Окр╕м того, на гор╕ Узун-Сирт у рамках акц╕╖ «Укра╖нська книга завжди на висот╕», назва яко╖ ма╓ символ╕чне звучання, бажаюч╕ змогли пол╕тати на дельта- та парапланах. У день фахового сп╕лкування – в╕дкрите зас╕дання жур╕ на визначення кращо╖ книги фестивалю. Юн╕ читач╕ зустр╕лися в день дитячо╖ книги з 14-р╕чним поетом ╕з К╕ровограда Дмитром Литвинюком, який, до реч╕, — наймолодший учасник фестивалю. Проект «Кан╕кули з книжкою» представили феодос╕йський поет ╢вген Б╕лоусов та льв╕вська поетеса Людмила Пуля╓ва. Льв╕в’яни також под╕лилися досв╕дом популяризац╕╖ дитячого читання. У день б╕бл╕отек та б╕бл╕отекар╕в директор ЦБС м. Феодос╕я Галина Малярчук розпов╕ла про матер╕альний стан б╕бл╕отек м╕ста. На сьомий день фестивалю учасникам представили книжковий фонд одн╕╓╖ з найстар╕ших наукових б╕бл╕отек Укра╖ни – Феодос╕йського музею старожитностей. Тетяна Нел╕на, директор Фаст╕вського державного кра╓знавчого музею, ознайомила учасник╕в з видавничою програмою кра╓знавчо╖ л╕тератури. Цього ж дня в╕дбулася зустр╕ч з поетом ╢вгеном Безкоровайним ╕з Тернополя. В останн╕й день – закриття фестивалю — зустр╕ч╕ з письменниками Укра╖ни, нагородження переможц╕в конкурсу на кращу книгу.
Здавалося б, така насичена програма ма╓ вселяти в наш╕ душ╕ велик╕ спод╕вання на подальший розвиток укра╖нсько╖ книги. Однак реальн╕ умови, що склалися на сьогодн╕ в наш╕й держав╕ в галуз╕ книгодруку, досить поган╕: впала к╕льк╕сть тираж╕в, д╕ти майже не читають, оск╕льки ╓ мережа ╤нтернет, а в держави нема╓ достатн╕х кошт╕в для розвитку видавничо╖ справи.
Коли орган╕затори т╕льки розпочинали проведення свого фестивалю дванадцять рок╕в тому, то головним чином акцентували свою увагу на тому, що книга ма╓ бути написана державною мовою, громадянином Укра╖ни, суто на основ╕ укра╖нських реал╕й. Але на сьогодн╕ ╓ твори громадян Укра╖ни, написан╕ рос╕йською, кримськотатарською та ╕ншими мовами, як╕ теж претендують на участь у конкурс╕. Отже, зараз запрошують ус╕х письменник╕в – громадян Укра╖ни. До того ж цей конкурс авторський. Тут дивляться саме на творч╕сть письменника. З цього року члени жур╕ пишуть реценз╕╖ на отримуван╕ твори. Профес╕онали дають початк╕вцям чимало корисних порад щодо оформлення й зм╕сту твору.
На думку ╕н╕ц╕атора проведення фестивалю, письменника ╢вгена Б╕лоусова, Крим виг╕дно в╕др╕зня╓ться пом╕ж ╕нших рег╕он╕в сво╓ю туристично-кра╓знавчою ╕м╕джевою продукц╕╓ю. Чимало художник╕в-╕люстратор╕в, автор╕в текст╕в працю╓ над укладанням альбом╕в, буклет╕в, дов╕дково╖ л╕тератури, створюючи досить привабливий образ п╕вострова.
Сам письменник видав сорок с╕м книг, що ╓ показником досить ефективно╖ прац╕. У нього двадцять ш╕сть нагород, у тому числ╕ м╕жнародних. Цього року з друку вийшло дв╕ його книги – опов╕дання про художника ╤вана Айвазовського та льотчика Амет-хана Султана. Написав в╕н також пов╕сть-казку про життя ╕ творч╕сть славетно╖ укра╖нсько╖ майстрин╕-вишивальниц╕ В╕ри Ро╖к («Чар╕вна голка В╕ри Ро╖к»), видав «Казки та легенди Криму», «Легенди Артеку», «Славетн╕ ╕мена Укра╖ни», опов╕дання про л╕каря-письменника Степана Руданського.
Окр╕м твор╕в ╢. Б╕лоусова на книжкових стендах б╕бл╕отечно╖ зали представлено твори класик╕в ╕ сучасних письменник╕в: Д. Антоновича, М. Рильського, Ю. Ковтуна, В. Барки, ╤. Дзюби, О. Силина, О. Забужко, О. Волкова та багатьох ╕нших. Взагал╕ книжкове р╕зноман╕ття диву╓ ╕ вража╓! На оч╕ потрапляють науков╕ прац╕ на кшталт «Укра╖нсько-рос╕йського трансл╕терованого словника власних ╕мен ╕ найпоширен╕ших пр╕звищ», «Короткого тлумачного словника укра╖нсько╖ мови», науково-популярного журналу «Школа юного вченого», в якому ц╕каво, доступно ╕ ╜рунтовно розпов╕да╓ться про науку, «Археолог╕чн╕ пам’ятки Фаст╕вщини», «Фаст╕вщина: стор╕нки ╕стор╕╖». В╕дкриттям цього року ╓ творч╕сть льв╕всько╖ поетеси Людмили Пуля╓во╖, яка тор╕к стала лауреатом у ном╕нац╕╖ «Поез╕я». А сп╕вроб╕тники ЦБС м. Севастополя над╕слали книги про Перемогу 1945 року. Прикладом для ╕нших музе╖в та наукових установ ╓ ефективна праця Фаст╕вського державного музею у книговидавнич╕й справ╕: за останн╕ роки там випустили книги майже п╕втори сотн╕ найменувань! Тож спасиб╕ фестивалю за поширення цього безц╕нного досв╕ду, за п╕дтримку укра╖нсько╖ книги, укра╖нського слова на кримськ╕й земл╕!

Олекс╕й Н╤К╤ТЧЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 31.08.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10696

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков