Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 31.08.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 31.08.2012
СТУКОТИТЬ У ГРУДЯХ СЕРЦЕ УКРА╥НСЬКЕ...

Про перебування укра╖нц╕в на територ╕╖ Криму в╕домо з давн╕х час╕в. П╕д час рос╕йсько-турецьких во╓н вони брали участь у боях на боц╕ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. П╕сля при╓днання до не╖ Криму багато дворян ╕ чиновник╕в укра╖нського походження отримали в Таврид╕ земельн╕ над╕ли ╕ переселили на них сво╖х кр╕посних людей. Серед них були княз╕ Горчакови ╕ Долгорукови – нащадки княз╕в Черн╕г╕вських, Мус╕ни-Пушк╕ни – катеринославськ╕ пом╕щики. В к╕нц╕ ХV╤╤╤ стол╕ття на п╕востров╕ поселилася с╕м’я Перовських з родини графа Разумовського, внука останнього гетьмана Укра╖ни, а також нащадки гетьман╕в: Полуботка – Г. Милорадович та Апостола – ╤. Муравйов-Апостол.
Укра╖нц╕ об╕ймали важлив╕ посади на державн╕й служб╕ в Криму, вкладаючи значн╕ кошти в його економ╕чний, соц╕альний ╕ культурний розвиток. Укра╖нськ╕ вчен╕ зробили вагомий внесок у створення ╕ розвиток Тавр╕йського ун╕верситету, кримського арх╕ву, брали активну участь у д╕яльност╕ Тавр╕йсько╖ вчено╖ арх╕вно╖ ком╕с╕╖. Випускники навчальних заклад╕в С╕мферополя стали видатними д╕ячами науки ╕ культури. З м╕стом пов’язан╕ ╕мена багатьох в╕домих усьому св╕тов╕ актор╕в, як╕ побували тут на гастролях, письменник╕в ╕ художник╕в, що жили в ньому ╕ творили.
Цими арх╕вними матер╕алами, оформленими на трьох стендах з фотограф╕ями та витягами з ╕сторичних документ╕в, в╕дкрива╓ться в Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополь виставка «Укра╖нська культура в╕д минулого до сьогодення». ╥╖ орган╕зовано ╕ зд╕йснено презентац╕ю сп╕льно з Всеукра╖нським ╕нформац╕йно-культурним центром напередодн╕ в╕дзначення 21-╖ р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни.
— Кожного року до ц╕╓╖ дати ми проводимо сво╓р╕дну рев╕з╕ю з показом нових експонат╕в, — сказала директор музею ╤рина Вдовиченко. – У минулому роц╕, наприклад, зд╕йснено огляд потужностей м╕ських п╕дпри╓мств, а нин╕шню виставку присвятили в╕домим укра╖нцям С╕мферополя – пол╕тикам, д╕ячам мистецтва, культури та осв╕ти.
Експозиц╕я склада╓ться з трьох частин. У перш╕й, розм╕щен╕й б╕ля входу в заклад, на трьох стендах оформлен╕ результати досл╕джень з р╕зних джерел – арх╕в╕в, книг, приватних колекц╕й, як╕ зд╕йснила науковий сп╕вроб╕тник музею Людмила В’юницька. Розглядаючи ╖х, я побачила багато в╕домих з шк╕льних ╕ вуз╕вських навчальних програм ╕сторичних ос╕б, як╕ ╓ горд╕стю держави. Наприклад, В. Долгоруков (Кримський) – генерал-аншеф, нащадок княз╕в Черн╕г╕вських, у 1771 роц╕ командував 2-ою Рос╕йською арм╕╓ю, таб╕р яко╖ знаходився поблизу Ак-Мечет╕. В ╖╖ склад╕ воював ╕з загоном козак╕в полковник Запорозько╖ С╕ч╕ А. Ковпак.
Дорожн╕ зам╕тки про Крим написав дипломат ╕ письменник ╤. Муравйов-Апостол. На п╕востров╕ побували класик рос╕йсько╖ та укра╖нсько╖ л╕тератури Микола Гоголь, командир громадянсько╖ в╕йни в Укра╖н╕ Микола Щорс. Укра╖нська сп╕вачка Оксана Петрусенко — родом з Балаклави. Одним ╕з орган╕затор╕в у 1913 роц╕ в С╕мферопол╕ помолого-сад╕вничо╖ станц╕╖ був селекц╕онер-плод╕вник Лев Симиренко. Тавр╕йський ун╕верситет у 1920-1921 роках очолював природознавець, перший президент Укра╖нсько╖ академ╕╖ наук Володимир Вернадський, а в 1922-1944 роках у С╕мферопол╕ працював академ╕к батального живопису, педагог Микола Самокиш. Будинок, де в╕н жив, нин╕ ╓ пам’яткою ╕стор╕╖ та культури.
У центр╕ друго╖ частини виставки, розм╕щено╖ в експозиц╕йному зал╕, знаходиться колекц╕я вироб╕в знаменито╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕, Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни В╕ри Ро╖к. ╥х подарував для д╕ючого на пост╕йн╕й основ╕ в музе╖ куточка майстрин╕ ╖╖ син Вадим Ро╖к. В╕н п╕сля смерт╕ матер╕ продовжу╓ ╖╖ справу з пропаганди укра╖нсько╖ народно╖ культури в Криму, орган╕зову╓ виставки вишитих нею та ╖╖ учнями декоративних вироб╕в, проводить конкурси. Сам в╕н за високий профес╕онал╕зм ╕ д╕яльн╕сть з розбудови Укра╖нсько╖ держави удосто╓ний звань заслуженого прац╕вника транспорту Укра╖ни та Автономно╖ Республ╕ки Крим.
Експозиц╕ю В╕ри Ро╖к з ╖╖ колекц╕╓ю сувен╕рних наперстк╕в доповнюють вишивки народних майстр╕в з р╕зних рег╕он╕в Криму, предмети народного побуту ╕ гончарно╖ керам╕ки 60-х рок╕в ХХ стол╕ття та виставка книг про укра╖нську культуру з особисто╖ б╕бл╕отеки колишнього професора Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського Олександра Губаря.
Продовжують мистецьку пал╕тру на виставц╕ чудов╕ куточки живописно╖ укра╖нсько╖ природи на картинах кримського художника Миколи Лядовського: «Над р╕кою», «Тала вода», «Травнева зелень», «Перед святом», «Старий д╕м», «╫анок» та ╕нш╕. Цю сер╕ю «Седн╕вськ╕ пейзаж╕» в╕н створив, ви╖жджаючи щовесни на натюрн╕ етюди в м╕стечко Седн╕в Черн╕г╕всько╖ област╕, де знаходиться творча база Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни.
Третя частина виставки присвячена укра╖нцям, як╕ живуть сьогодн╕ в С╕мферопол╕ ╕ в╕дом╕ його жителям сво╓ю активною д╕яльн╕стю в р╕зних сферах. На стендах ╕ в скляних в╕тринах розм╕щено книги, нотн╕ зб╕рники, аф╕ш╕, компакт-диски, буклети, нагороди та ╕нш╕ матер╕али, в яких розкриваються творч╕ здобутки в╕домо╖ концертно-оперно╖ сп╕вачки, заслужено╖ артистки Укра╖ни, сол╕стки Кримсько╖ ф╕лармон╕╖ Натал╕ Безкоровайно╖, нагороджено╖ орденом княгин╕ Ольги, професора ╕ театрознавця В╕ктора Гуменюка, поета Данила Кононенка, письменника ╤вана Мельникова, журнал╕ста В╕ктора Качули, художниц╕ Тетяни Шевченко та ╕нших. Багато з них були присутн╕ в зал╕ ╕ сво╖ми виступами доповнили розпов╕дь ведучо╖ презентац╕йно╖ програми – наукового сп╕вроб╕тника музею В╕ри Карпово╖ та кадри слайд-шоу. В ньому демонструвалися фотоматер╕али з ╕нтернет-сайту Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру, на якому, починаючи з 2008 року, розм╕щено нариси та зарисовки про б╕льш як с╕мдесят в╕домих людей Криму.
Один ╕з геро╖в ц╕╓╖ розпов╕д╕ – Анатол╕й Ковальський, активний громадський д╕яч, талановитий фотохудожник, очолю╓ Кримське в╕дд╕лення громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Зелена планета Крим», ╓ доцентом Кримського агротехнолог╕чного ун╕верситету. В╕н вважа╓, що минуле Укра╖ни ще не повн╕стю досл╕джено ╕ вивчено. Треба, на його думку, подивитися в ус╕х арх╕вах на нього так, як було в д╕йсност╕, а не в коментарях ╕деолог╕в р╕зних пол╕тичних спрямувань.
Про «б╕л╕» плями в ╕стор╕╖ Укра╖ни, про спор╕днен╕сть людей, як╕ п╕дставляють одне одному плече, засаджують трояндами вулиц╕, в╕дкривають сво╖ духовн╕ острови, матер╕ал╕зуючи в╕чне прагнення до процв╕тання ╕ багатства р╕дно╖ земл╕, публ╕куються матер╕али в ╓дин╕й укра╖номовн╕й газет╕ автоном╕╖ «Кримська св╕тлиця», яка в грудн╕ нин╕шнього року буде в╕дзначати 20-р╕ччя з часу виходу першого номера. ╥╖ редактор В╕ктор Качула, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, автор ╕ виконавець власних п╕сень, частина з яких записана ним з донькою Юлею, студенткою Нац╕онально╖ академ╕╖ кер╕вних кадр╕в культури ╕ мистецтв, на компакт-диску «Може, мамо, я хоч трохи кращим св╕т зроблю!», розпов╕в, що в цьому роц╕ редакц╕я продовжила багатор╕чну практику сп╕лкування з читачами проведенням р╕зноман╕тних акц╕й, фестивал╕в ╕ конкурс╕в з роз╕грашем ноутбука ╕ дитячого велосипеда для наймолодших читач╕в та автор╕в.
У к╕лькох останн╕х номерах газети «Кримська св╕тлиця» друку╓ться з продовженням опов╕дання дитячого письменника ╤вана Мельникова «В╕рн╕сть клятв╕». В╕йськовий х╕рург, журнал╕ст, письменник, автор 28 книг про д╕тей-геро╖в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, серед яких – «╥м не вручали пов╕сток…», «Сини ╕дуть у б╕й», «Вони захищали В╕тчизну» та ╕нших, в╕н у сво╓му виступ╕ розпов╕в про те, як у перш╕ пово╓нн╕ роки п╕сля фронту ╕ служби в арм╕╖ при╖хав у Крим, працював на спорудженн╕ С╕мферопольського водосховища. Коли роботи були зак╕нчен╕, подав заявку на ц╕лину. Однак його мел╕оративний заг╕н з 80 чолов╕к не пускали — люди потр╕бн╕ були тут. Тод╕ в╕н через ЦК комсомолу Укра╖ни все-таки добився пут╕вки на ударне буд╕вництво кра╖ни.
П╕сля обводнення ц╕линних земель Казахстану повернувся назад у Крим. Працював л╕карем, писав книги ╕ поступово, р╕к за роком, в╕дтворював у документально-художньому вигляд╕ хронолог╕ю подвигу п’ятдесяти д╕тей ╕ п╕дл╕тк╕в у боротьб╕ з фашистськими загарбниками. Всього ╖х в ╕стор╕╖ в╕йни нал╕чу╓ться близько двохсот. За цей л╕тературний труд письменник став лауреатом Прем╕╖ АРК, дипломантом М╕жнародно╖ академ╕╖ наук педагог╕чно╖ осв╕ти Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, заслуженим прац╕вником культури АРК. Йому присво╓но звання почесного громадянина м╕ста Старий Крим.
— Треба кожному мати у сво╓му житт╕ мету ╕ наполегливо до не╖ йти, — переконана сп╕вачка Наталя Безкоровайна. – ╤ усп╕х обов’язково прийде.
Вона багато що в сво╖й профес╕йн╕й д╕яльност╕ зробила з приставкою «вперше». Першою в Криму зд╕йснила запис диска св╕тово╖ вокально╖ класики, який ув╕йшов у золоту колекц╕ю держави, в╕дкрила для укра╖нського слухача вокальн╕ перлини – солосп╕ви талановитого укра╖нського композитора Василя Безкоровайного, який творив музику в ем╕грац╕╖ у США. У 2011 роц╕ за популяризац╕ю укра╖нсько╖ п╕сн╕ сп╕вачка удосто╓на високо╖ музично╖ нагороди «Крим ТВ». А на в╕дкритт╕ виставки в музе╖ вона виконала ар╕ю Наталки з опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка».
До цього музичного акорду свята при╓днався бандурист Володимир Сухенко, у виконанн╕ якого прозвучали народн╕ п╕сн╕ «Ой чий то к╕нь сто╖ть» та «╤шов козак потайком». Н╕жн╕ та замр╕ян╕, дзв╕нк╕ та рад╕сн╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕ полюбилися людям. В╕д них, за словами поета Василя Симоненка, «стукотить у грудях грудочка любимо╖ земл╕» — нашо╖, кримсько╖, укра╖нсько╖…

Валентина НАСТ╤НА
Фото О. Носаненка

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 31.08.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10708

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков