Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2012
КРИМСЬКИМИ СЛ╤ДАМИ «СОНЦЕПОКЛОННИКА»

Джерела

ДО В╤ДРОДЖЕННЯ МУЗЕЮ МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО В С╤МЕ╥З╤

Культурно-просв╕тницьке сп╕втовариство Криму ╕ Укра╖ни в радянськ╕ часи спромоглося закарбувати пам’ять про кримський пер╕од життя ╕ творчост╕ класика укра╖нсько╖ л╕тератури М. М. Коцюбинського. В 70-т╕ роки минулого стол╕ття були в╕дкрит╕ мемор╕альний музей Коцюбинського та б╕бл╕отека його ╕мен╕ в смт. С╕ме╖з. На жаль, в умовах пол╕тичних под╕й останн╕х десятил╕ть (розпад СРСР, кримськотатарськ╕ проблеми, м╕сцев╕ негаразди та ╕н.) втримати такий сол╕дний р╕вень не вдалося. Так сталося, що на будинку в С╕ме╖з╕ збереглася т╕льки мемор╕альна дошка…
╤ от навесн╕ група делегат╕в Сонячног╕рсько╖ конференц╕╖ «Коцюбинський ╕ сучасн╕сть» вирушила до С╕ме╖зу, аби взяти участь у в╕дкритт╕ в╕дродженого музею письменника. ╤н╕ц╕ював нашу по╖здку невтомний ялтинський кра╓знавець Володимир Навроцький, який наполегливо сприяв завершенню реставрац╕йних роб╕т, сп╕лкувався з орган╕заторами музею, зокрема, з М. Г. Макаренком, О. В. Куликовою, Н. М. Костянець, представниками м╕сцево╖ влади. Не зайвим буде нагадати, що серед поважних гостей були столичн╕ л╕тературознавц╕, прац╕вники АН Укра╖ни В. О. Дорошкевич та ╤. Т. Купр╕янов: ╖хн╕ батьки були близькими до родини Коцюбинських, а як вчен╕-досл╕дники л╕тератури чимало зробили для досл╕дження та популяризац╕╖ творчост╕ письменника ще в радянськ╕ дово╓нн╕ часи.
На автобусн╕й зупинц╕ нас чекав ще один учасник — ялтинський журнал╕ст, кра╓знавець ╕ правозахисник Мирослав Мисяк. Коли ми нарешт╕ в╕дшукали маленький охайний дворик музею, розпочалася урочиста хвилина. З прив╕танням до господар╕в, громадськост╕ С╕ме╖зу, присутн╕х вчител╕в ╕ учн╕в звернувся директор В╕нницького музею М. М. Коцюбинського Фед╕р Любацький. Перер╕завши, як годиться, червону стр╕чку, ми вс╕ п╕днялися на веранду ╕ до к╕мнат музею. Саме тут у 1911 роц╕ разом ╕з с╕м’╓ю мешкав ╕ в╕дпочивав незабутн╕й Сонцепоклонник. Прац╕вник щойно в╕дкритого музею Над╕я Костянець ознайомила присутн╕х з творч╕стю митця, ╕з з╕браними в експозиц╕ях фоторепродукц╕ями.
Володимир Навроцький пов╕домив про усп╕хи м╕сцевого кра╓знавства, про певн╕ перешкоди ╕ труднощ╕ в розв’язанн╕ окремих питань ╕ насамк╕нець представив гостей з╕брання.
╤гор Терент╕йович Купр╕янов, який свого часу не т╕льки пл╕дно працював на нив╕ в╕тчизняного л╕тературознавства (десятки б╕ограф╕чних статей про письменник╕в в УЛЕ, монограф╕╖ про поет╕в Криму тощо), а й разом з╕ сво╖м другом В. О. Дорошкевичем п╕шки пройшов узбережжям Криму, досл╕дивши його ╕сторико-л╕тературн╕ м╕сця.
У сво╖й допов╕д╕ Мирослав Мисяк розпов╕в про г╕рк╕ моменти в дол╕ С╕ме╖зького музею, понищену б╕бл╕отеку ╕м. М. Коцюбинського, про жалюг╕дний стан сучасного кримського л╕тературного кра╓знавства (музей Лес╕ Укра╖нки, Укра╖нський д╕м, будинок, де працював ╕ жив Степан Руданський, довгобуд Ялтинсько╖ укра╖номовно╖ школи тощо).
Готуючись до конференц╕╖ «Михайло Коцюбинський ╕ сучасн╕сть», Донецько–Дн╕пропетровська делегац╕я (Бабець П., Бичкарьова С.) провела ретельну п╕дготовчу роботу, аби з╕брати докупи ╕ в╕дродити коло Катеринославських друз╕в ╕ соратник╕в по перу Михайла Михайловича. Зокрема, це стосу╓ться таких в╕домих в тогочасн╕й л╕тератур╕ ╕мен, як Михайло Комаров (жив у Одес╕), Ольга Косач-Кривенюк (сестра Лес╕ Укра╖нки), В. Гегело, Петро ╢фремов (Катеринослав), Микола Чернявський (мешкав у Херсон╕), ╢вген Чикаленко та ╕н. Ц╕ матер╕али в популярн╕й форм╕ були подан╕ для широкого загалу шанувальник╕в укра╖нсько╖ л╕тературно╖ класики в м╕сцевих ╕ обласних часописах.
В урочистий момент в╕дкриття музею М. М. Коцюбинського (третього в Укра╖н╕) перед зац╕кавленою аудитор╕╓ю хот╕лось поговорити про перспективи подальшого досл╕дження «Кримсько╖ доби» творчост╕ як самого письменника, так ╕ кола його однодумц╕в ╕ соратник╕в: М. Чернявського, ╢. Чикаленка, Лес╕ Укра╖нки (чотири листи до М. М.), В. Н╕мцевича, О. Кониського та ╕н.
Саме в Криму зустр╕лись ╕ познайомились письменник М. М. Коцюбинський ╕ видатний укра╖нський культурно-осв╕тн╕й д╕яч Олександр Кониський (1836-1900). Саме в цей час Олександр Кониський створив к╕лька л╕тературних твор╕в — опов╕дання «Ранок в Алупц╕» (в╕дгом╕н сво╓╖ прац╕ над житт╓писом Т. Шевченка) та поез╕╖, що ув╕йшли до циклу «Скорботних п╕сень» (вид. ЛНВ. — 1898). Саме в С╕ме╖з╕ у 1895 р. написано в╕рш «Б╕ля моря в Криму»:

Др╕ма╓ море, в╕тер спить,
Сувор╕ гори сном повит╕;
Н╕му╓ пишний кедр; мовчить
╤ лавр, немов журбою битий.
╤ тьмяно, сумно круг мене.
Ос╕ння хмара, н╕ч пану╓,
Листок н╕де не шелехне,
В пуст╕м туман╕ все н╕м╕╓…
Отак густа невол╕ сила
Сво╓ю тяжкою рукою
Мене покрила, сповила,
Немов сповивачем нудьгою.

Щаслив╕ мит╕ мав Михайло Коцюбинський, бо саме його «…доля закинула… аж у Крим…». Сталося це у травн╕ 1895 року, коли письменник при╖хав сюди на роботу у склад╕ ф╕локсерного ком╕тету.
Кримська весна запала в душу лаг╕дним сонцем, св╕жими барвами, п’янкими ароматами, а перше кримське л╕то письменника принесло багато вражень. Жив ╕ працював у С╕ме╖з╕, Кастропол╕, Кучук-Ко╖, Кекене╖з╕, поблизу Ялти. ╤ хоч щоденна праця на виноградниках в╕дбирала багато сил, та все ж навколишня краса долала втому, надихала його, чуйного до всього прекрасного, малювала в уяв╕ образи, п╕зн╕ше майстерно виписан╕ в художн╕х творах.
Михайло Михайлович не раз тонув «в глибоких долинах, зелених од винограду ╕ повних сизо╖ ╕мли…» («На камен╕»). Ходив там, де «…мало не з-п╕д н╕г, зб╕гали вниз по кам’яних горбах плантац╕╖ тютюну й винограду. Р╕вн╕ л╕н╕╖ кущ╕в виглядали, немов зелен╕ рядки величезно╖ книги, розкрито╖ до читання…» («В путах шайтана»). Ц╕ жив╕ образи кримсько╖ д╕йсност╕, так╕ ж яскрав╕ ╕ у творах письменника, додають ╖м особливого колориту.
Захоплювало письменника ╕ кримське море. «Блакитне, сл╕пучо-блакитне, як кримське небо…», «…невинне ╕ чисте, як д╕вчина, в сл╕пучо-блакитних шатах, з низкою перл╕в-п╕ни на ши╖, рад╕сно осм╕ха╓ться до берега, ╕ пеститься, ╕ тулиться до нього, немов кохаюча ╕стота» («В путах шайтана»). Михайло Михайлович в╕дчував, як «море диха╓, св╕жий солоний в╕ддих його шелестить листвою, пестить обличчя, бадьорить груди» («В путах шайтана»). В╕н бачив, як «…воно мл╕ло у спец╕ л╕тнього дня, дихало млою ╕, дел╕катними тонами зливаючись з далеким небосхилом, чарувало й вабило у свою чисту, теплу ╕ рад╕сну блакить…» («В путах шайтана»).
Можливо, саме таким н╕жним ╕ ласкавим запам’яталося море письменников╕, коли разом ╕з нареченою В╕рою Устим╕вною подорожували в урочище Свято╖ Тр╕йц╕, спускалися на самий берег моря, ходили на виноградники в Кекене╖з╕, де працював Михайло Михайлович. Спогади про той щасливий день стали для них незабутн╕ми, бо саме тод╕, 24 вересня 1895 року, Михайло Михайлович та В╕ра Устим╕вна не лише милувалися красою узбережжя, а й дали одне одному слово: по╓днати сво╖ дол╕ назавжди. Через р╕к, знову будучи в Криму, Михайло Михайлович писав до В╕ри Устим╕вни, сво╓╖ дружини, про те, ск╕льки в душ╕ поез╕╖ в╕д тих прекрасних спогад╕в!
╤ м╕сця тут надто гарн╕. На мис╕ Тр╕йц╕ ще й дос╕ збер╕гаються залишки середньов╕чного укр╕плення Кучук-╤сар, а б╕ля самого моря, на м╕сц╕ середньов╕чного поселення, тепер сто╖ть маяк. У Х╤Х стол╕тт╕ ц╕ земл╕ належали генералу Феодос╕ю Дмитровичу Рев╕л╕от╕, командиру Балаклавського грецького прикордонного батальйону, створеного ще за час╕в ╕мператриц╕ Катерини ╤╤ для охорони узбережжя. Була облаштована приваблива садиба, яка мала назву — дача «Свята Тр╕йця».Така назва поширилася ╕ на найближч╕ околиц╕. Ще у 1830-т╕ роки були закладен╕ сади ╕ виноградники. Виноградники ма╓тку були майже ╓диними виноградниками на П╕вденному берез╕ Криму, що давали прибуток сво╖м власникам. Виноградн╕ плантац╕╖ були добре доглянут╕, знаходились вище старого шосе б╕ля татарського села Кекене╖з.
На час перебування там Михайла Коцюбинського садиба Рев╕л╕от╕ була покинутою, розпроданою частинами з торг╕в у 1886 роц╕, але ще добре видн╕лися залишки буд╕вель, неогороджених фруктових сад╕в. Про це в╕домо з пут╕вника по Криму М. Головк╕нського за 1894 р╕к. Та й виноградники оч╕кувала лиха доля — чудов╕ плантац╕╖ постраждали в╕д ф╕локсери.
Не пощастило й виноградникам Кастрополя, що з 1893 року належали ╕нженеру-технологу Микол╕ ╤вановичу Первушину, спадко╓мцю Московського торгового дому ╤. А. Первушина. Виноградн╕ плантац╕╖ Первушина займали всього 3 десятини земл╕. ╥х ╕ оглядав М. М. Коцюбинський вл╕тку 1895 року з метою виявлення гр╕зного шк╕дника. Вражен╕ ф╕локсерою виноградники хазя╖н не став в╕дновлювати, а вир╕шив будувати кл╕матичний курорт. За короткий час в основному у Нижньому Кастропол╕ М. ╤. Первушин побудував дев’ять двоповерхових будинк╕в, службов╕ прим╕щення та ╕н. Гарну рекламу курорту щор╕чно давав пут╕вник по Криму А. Безчинського, в якому розпов╕далося про вс╕ зручност╕ курорту. Особлива увага зверталася на чудовий парк з р╕дк╕сною ╕ ц╕нною рослинн╕стю. Таким став Кастрополь через к╕лька рок╕в п╕сля перебування там Михайла Коцюбинського.
А за час╕в письменника в Кастропол╕ добре збер╕галися старовинн╕ будови, як╕ належали ще попередн╕м власникам ц╕╓╖ м╕сцевост╕ — Демидовим ╕ Толям. Деяк╕ з них дожили ╕ до сьогодн╕. Наприклад, у Верхньому Кастропол╕ приверта╓ увагу будинок старо╖ кладки з п╕дп╕рними ст╕нами, де, за св╕дченням старожил╕в, мешкали виноградар╕ та люди, як╕ працювали на виноградниках. Можливо, там жив ╕ Михайло Михайлович п╕д час роботи в Кастропол╕.
Напевне, пейзаж╕ Кастрополя захопили ╕ вразили письменника сво╓ю красою, неповторн╕стю, залишили в творч╕й уяв╕ добрий спомин. ╤ дос╕ величним баст╕оном сто╖ть у Кастропол╕ над морем Чорна скеля, з вершини яко╖ в╕дкрива╓ться незбагненна картина: морська далеч╕нь в╕д самого Сарича аж до мису Кекене╖з, а позаду неприступн╕ укр╕плення г╕р, мов фортец╕, укрит╕ зверху плоског╕р’ям яйли. На схилах — в╕ков╕ дерева ф╕сташки, дуба, ял╕вця, кущ╕ ладанника, ╕глиц╕, жасмину. Гордо тримаються сонячн╕ асфодел╕ни, п’янким ароматом огорта╓ чебрець. Усе, як ╕ було…
Щасливий той, хто п╕знав цей «рай», серцем ╕ душею пригорнувся до нього, з╕гр╕вся його променистим сонцем, став щирим сонцепоклонником!..

Над╕я КОСТЯНЕЦЬ,
зав╕дувач екскурс╕йного в╕дд╕лу туристичного бюро «В╤ЗИТ», прац╕вник музею М. М. Коцюбинського в С╕ме╖з╕
Петро БАБЕЦЬ,
╕сторик–кра╓знавець, Дн╕пропетровщина

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10727

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков