Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2012
ШЛЯХ ДО СЕБЕ, ДОДОМУ, ДО УКРА╥НИ

Сьогодн╕ наш сп╕врозмовник — голова громадського об’╓днання «Укра╖нська громада Криму» Владислав Хмеловський.
Народився Владислав Григорович у сел╕ Сн╕жки, що на Сумщин╕, похрестили його в райцентр╕ (с. См╕ле), ╕ все це в╕дбувалося неподал╕к Конотопа, Батурина, Глухова, — тобто в козацькому кра╖. ╤ це для нього — не просто зб╕г обставин, а можливо, нав╕ть ота прихована першопричина, через яку саме так склалася його доля. Може, тому ╕ став в╕н волелюбною людиною, що такими були його предки, такою була ╕ сама атмосфера тих кра╖в.
╤ хоча п╕сля зак╕нчення Ки╖вського пол╕техн╕чного ╕нституту пере╖хав до Криму працювати тут за розпод╕лом на С╕мферопольському електротехн╕чному завод╕, його вдача в╕д цього не зм╕нилася, тим б╕льше, що на той час вже пов╕яло в╕тром великих зм╕н, який пригнув когось щонайнижче до земл╕, когось – покотив, як перекоти-поле, у далек╕ кра╖ни, а когось навчив знову ╕ знову випрямлятися, не п╕дкоряючись н╕як╕й негод╕.
Владислав Григорович, здавалося, опинився у р╕дн╕й стих╕╖. Бо йому ж хот╕лося проявити себе ╕ як спец╕ал╕ста, ╕ як особист╕сть, а серце п╕дказувало, що можливост╕ для цього були майже необмеженими. В╕н одразу ж вдався до громадсько-пол╕тичного життя (спочатку це була орган╕зац╕я «Добра воля», пот╕м – демократичний рух «Народний фронт Криму»). За радянсько╖ влади все це було непросто. А мета тод╕ здавалася зрозум╕лою – розвиток сусп╕льства гальмують компарт╕йна номенклатура та ╖╖ рудименти ╕ варто лише повалити тотал╕таризм, як скута народна ╕н╕ц╕атива активно запрацю╓ на ╕нтереси всього сусп╕льства.
Та ось вже, здавалося б, ╕ Комун╕стична парт╕я на меж╕ заборони, ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ та парт╕╖ ростуть як гриби п╕сля дощу ╕ ╓ можлив╕сть в них себе проявити, та н╕ ПЕВК, н╕ СДПУ(о) не викликають бажання сп╕впрацювати з ними довго ╕ всерйоз, та й сам╕ швидко втрачають св╕й авторитет, виконавши тимчасову функц╕ю.
Лише на початку 2000-х рок╕в, ставши симпатиком «Нашо╖ Укра╖ни», Владислав Григорович, здавалося, знайшов себе.
Ув╕йшовши до лав парт╕╖, коли небо було помаранчевим в╕д прапор╕в, в╕н, тим не менше, не упод╕бнився багатьом, хто з╕брав свого часу з ц╕╓╖ грядки хороший врожай ╕ одразу зас╕яв новий уже п╕д ╕ншим сонцем та активно почав паплюжити ╕деали, як╕ в╕дкрили перед ними пол╕тичне майбутн╓.
На мо╓ запитання, яким бачить уроки Помаранчево╖ революц╕╖, в╕н зауважу╓:
— Недостатньо монол╕тна ╕ згуртована команда, що д╕яла демократичними методами, не здатна була зреал╕зувати т╕ велик╕ об╕цянки, як╕ ╕ навертали до ц╕╓╖ пол╕тично╖ сили людей з найр╕зноман╕тн╕шим св╕тобаченням. Кожен оч╕кував в╕д влади свого, ╕ одне ╕нод╕ суперечило ╕ншому. Президент поводився так, н╕би ма╓ чар╕вну паличку ╕ ось-ось розпочне з ╖╖ допомогою д╕яти. Та увесь цей романтичний флер скоро порушила «дама з косою», яка розпочала в╕дверту боротьбу за владу ╕ вже невдовз╕ стала заявляти з високих трибун про доц╕льн╕сть усунення д╕ючого президента. Тож суперечност╕ м╕ж нам╕рами ╕ реальними можливостями з часом уже перестали компенсовуватися бездоганною патр╕отичною риторикою найпорядн╕шого ╕ найб╕льш укра╖нського серед наших президент╕в. А можливо, саме через ц╕ сво╖ риси в╕н ╕ не зм╕г грати м╕ченими картами, як це роблять шулери, через що ╕ виграють?

— Сьогодн╕ ви в╕домий передовс╕м як л╕дер ГО «Укра╖нська громада Криму». Розкаж╕ть, що це за орган╕зац╕я? Як ви прийшли до цього?
— Перш за все культурно-просв╕тницька ╕, звичайно ж, патр╕отична. Наше головне завдання — в╕дродження ╕ консол╕дац╕я укра╖нсько╖ громади. Хочу зазначити, що мо╓ навчання в ╕нститут╕, служба в арм╕╖ ╕ робота проходили в рос╕йськомовному середовищ╕. Але ж укра╖нська мова – це мова мо╖х матер╕ ╕ батька, також ╖хн╕х батьк╕в. ╤ тому м╕й шлях ╕ д╕╖ ╓ природн╕ми, хоча ╕ не простими.
Сьогодн╕ для нас не ╕сну╓ питання про рег╕ональн╕ мови в Криму. Лише статус ╓дино╖ державно╖ мови на безальтернативних засадах почав давати результати, як укра╖нцям перекрили кисень. Тож уже нема╓ загрози, що в один прекрасний день Володимир Константинов може опинитися в рол╕ Миколи Азарова ╕ йому доведеться вшановувати державну мову хоча б у такий анекдотичний спос╕б. Отже, першими в╕д опанування державно╖ мови зв╕льнили себе чиновники. Лише по-справжньому укра╖нська влада зможе нормал╕зувати ситуац╕ю. До реч╕, в цьому роц╕ на День Конституц╕╖ Укра╖ни я особисто зав╕тав у приймальню Верховно╖ Ради Криму до ╖╖ голови Володимира Константинова та залишив йому в подарунок букварик «Укра╖нська абетка» та книгу «Мала ╕стор╕я Укра╖ни». Бо ж державний службовець такого рангу ма╓ знати державну мову та ╕стор╕ю сво╓╖ кра╖ни. Поки що, на м╕й погляд, не вчить в╕н укра╖нську мову, не шану╓ укра╖нську ╕стор╕ю. А за нових обставин в цьому взагал╕ в╕дпаде потреба.

— В╕дома ╕н╕ц╕атива дев’яти укра╖нських громадських орган╕зац╕й Криму, як╕ клопочуться про надання укра╖нськ╕й мов╕ на п╕востров╕ теж статусу рег╕онально╖. Що це, жест в╕дчаю?
— У даному випадку важливо не те, як звучатиме оф╕ц╕йний статус мови, а те, з якою рвучк╕стю в╕н вт╕люватиметься у життя. ╤ якщо кримськ╕й громад╕ байдуже до державно╖ укра╖нсько╖, то ╕ сто раз╕в байдуже буде до укра╖нсько╖ рег╕онально╖.
Позиц╕я ГО «Укра╖нська громада Криму» поляга╓ в тому, що укра╖нська мова ма╓ бути ╓диною державною на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни. ╤ не треба принижувати себе ╕н╕ц╕ативами щодо надання укра╖нськ╕й мов╕ статусу рег╕онально╖ в Криму. Для нас це не питання кон’юнктури, а принципова ╕ посл╕довна позиц╕я. Буде укра╖нська влада в Укра╖н╕ – укра╖нська державна мова набуде повноц╕нного статусу на вс╕й територ╕╖ держави. А захищати сво╖ ╕нтереси треба не з допомогою зумисного приниження, а под╕бно тому, як це роблять кримськ╕ татари. Ось заявив депутат Чубаров, що йому в парламент╕ потр╕бен перекладач, ╕ сто╖ть на сво╓му.

— Як╕ укра╖нськ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ чи парт╕╖ ви могли б назвати серед тих, що з ними ГО «Укра╖нська громада Криму» по дороз╕?
— Передус╕м ми ор╕╓нту╓мося на укра╖нськ╕ патр╕отичн╕ орган╕зац╕╖. Це «Просв╕та», «Мемор╕ал», Сп╕лка оф╕цер╕в Укра╖ни, Союз Укра╖нок, а також парт╕╖, як╕ створювалися ще у 90-т╕ роки не п╕д кон’юнктуру. П╕дтриму╓мо ми ╕ газету «Кримська св╕тлиця». Я гордий з того, що у важкий для не╖ час ми боролися разом. До так звано╖ об’╓днано╖ опозиц╕╖ в Криму ставлюся з пересторогою. Участ╕ у наших патр╕отичних заходах вона не бере ╕ сприяння у вир╕шенн╕ болючих для нас питань, у раз╕ усп╕шних вибор╕в, ми в╕д не╖ не оч╕ку╓мо.

— Чи ╕сну╓ сьогодн╕ загроза державн╕й незалежност╕, ╕ чого ми не ма╓мо робити, щоб не втратити найдорожче?
— Не ма╓мо допустити до влади т╕ сили, як╕ задля цього готов╕ на усе ╕ це вже демонструють сво╓ю повед╕нкою. Бо для них розм╕нною монетою може стати ╕ державна незалежн╕сть. Мусимо ор╕╓нтуватися на моральн╕ критер╕╖ ╕ патр╕отизм людей, яким вони притаманн╕, що здатн╕ захистити нац╕ональн╕ ╕нтереси держави.

— Чи можна, на вашу думку, любити ту чи ╕ншу кра╖ну, п╕клуватися про ╖╖ добробут, «згораючи» на робот╕, ╕ не любити ╖╖ мову, ╕стор╕ю, звича╖, традиц╕╖, х╕ба що за винятком борщу?
— Нас тривалий час п╕дгодовували красивими абстрактними гаслами, це було ╕ за радянських час╕в. Але настав момент, коли економ╕чна, точн╕ше, матер╕альна складова для багатьох пос╕ла перше м╕сце. Люди не в╕дчувають реально╖ турботи про сво╓ життя ╕ нав╕ть в╕дкрито заявляють соц╕ологам, що готов╕ продати св╕й виборчий голос за незначну суму. Для багатьох ситуац╕я сьогодн╕ нестерпна, вона нагаду╓ зубний б╕ль, коли найбажан╕шою у св╕т╕ ╓ знеболювальна п╕гулка. ╤ гр╕х кожному, хто в такий спос╕б в╕зьметься вт╕шати людство. А якщо коротко: влада в Укра╖н╕ ма╓ належати укра╖нським патр╕отам, як╕ люблять свою землю, укра╖нську мову, укра╖нську культуру, укра╖нську осв╕ту, укра╖нськ╕ традиц╕╖. Така влада не буде д╕яти всупереч ╕ на шкоду власному народов╕.
А у те, що можна любити кра╖ну ╕ п╕клуватися про ╖╖ добробут, не люблячи ╖╖ мови, традиц╕й, звича╖в, р╕дних для ╖╖ громадян, не в╕рте. Треба передовс╕м любити цих людей, цей народ, що потом ╕ кров’ю в╕ками виборював свою незалежн╕сть, що сформувався як нац╕я ╕ утворив свою Укра╖нську державу. ╤ вс╕ «вор╕женьки» наш╕ мають пам’ятати, що укра╖нський народ не дозволить зневажати себе на Богом дан╕й йому земл╕.
Важливо, щоб укра╖нц╕ Криму в цей в╕дпов╕дальний для кра╖ни час на парламентських виборах п╕дтримали укра╖нськ╕ патр╕отичн╕ сили. Я закликаю вас це зробити обов’язково.

Розмовляла Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10747

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков