Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 28.09.2012
ВИРОК ╤СТОР╤╥

Хто не зна╓ минулого...

Василь ДЕРГАЧ

К╤НОСЦЕНАР╤Й ЗА ТРИЛОГ╤╢Ю «КАРА ╤СТОР╤╥»

(Продовження. Поч. у № 38)

— Та звичайно ж, куплю мо╖й мал╕й балеринц╕. — ╤ звертаючись до дочки, запитав: — Ти ж як, донечко, ╕ зараз в танцювальний гурток ходиш?
— ╤ я ходжу в танцювальний, ╕ ╤васик гурток малювання в╕дв╕ду╓.
— Тод╕ привезу вам, д╕тки, ╕ балетки для тебе, Оксаночко, ╕ фарби для малювання нашому художнику. У тебе, ╤васику, дуже гарний малюнок нашо╖ р╕чки з очеретами вийшов. А зараз що малю╓ш?
— Я хочу портрет Тараса Шевченка намалювати.
— Молодець, синку. Дуже добре, що ти взявся працювати над портретом нашого укра╖нського поета-кобзаря.
А через к╕лька хвилин, разом пооб╕давши за столом, батько в супровод╕ Оксани та ╤васика вийшов аж на горбок за селом.
— Провели мене трохи, а тепер додому йд╕ть, мо╖ р╕дненьк╕. А я вже п╕ду, куди мене моя доля веде.
Д╕ти поб╕гли додому, а в╕н п╕шов дал╕. ╤ все обертався, дивився на д╕тей та рукою до них помахував. Вони завжди його проводжали, коли в╕н виходив з р╕дного подв╕р’я.
Але сьогодн╕ його серце особливо чогось боляче щем╕ло. Адже надвор╕ був зовс╕м незрозум╕лий для багатьох громадян Укра╖ни, тривожний ╕ страх╕тливий 1938 р╕к.
Так ╕ у вагон╕ ╖хав до само╖ Мушкет╕вки, слухав не весел╕ше, н╕ж його думки, бринькання на балалайц╕ ╕нвал╕да з Мосп╕но╖. З Мушкет╕вки трамва╓м по╖хав у м╕сто Стал╕не ╕ скоро був у обласному ф╕нв╕дд╕л╕.
Старший бухгалтер цього в╕дд╕лу Носов, трохи сутулий в╕д пост╕йно╖ роботи за столом, п╕днявся назустр╕ч йому, п╕дкликав до себе жестом руки:
— Олекс╕ю Васильовичу, до мене давайте.
П╕д╕йшов. Прив╕талися. Розгорнув папери Носов, сяк-так переглянув:
— Ну, начебто у зв╕т╕ все гаразд.
— Що, сходиться дебет з кредитом? — хот╕в пожартувати Олекс╕й, але той Носов зовс╕м невесело до нього:
— Отже, вважай, що зв╕т ти здав мен╕. А тепер ось ╕ди з цими хлопцями.
Олекс╕й глянув, а збоку дво╓ в цив╕льному. Один рукою на двер╕ показу╓:
— П╕шли з нами.
— А куди?
— Пот╕м скажемо.
Спустились сходами вниз. Б╕ля п╕д’╖зду стояла вже крита чорна машина. Олекс╕я, як розпеченим зал╕зом, пропекла здогадка — та це ж «чорний ворон»! Тим часом один з наглядач╕в у в╕дчинен╕ двер╕ машини заштовхнув Олекс╕я.

СЦЕНА ЧЕТВЕРТА.
СТИЛЬ ДИКТАТОРА

Кремл╕вськ╕ апартаменти Стал╕на. В╕н, суворий, насуплений, з сердитим поглядом, сидить на високому кр╕сл╕ за довгим ╕ широким столом. По боках цього ж столу сидять на сво╖х ст╕льцях члени так званого кер╕вного парт╕йного органу — Пол╕тбюро ЦК ВКП(б). Найближче до Генерального Секретаря к╕нооператор висв╕тлю╓ його найближчих попл╕чник╕в Молотова, Ворошилова, Кагановича, Бер╕ю, Кал╕н╕на, Жданова. Оддал╕к столу стоять б╕ля сво╖х ст╕льц╕в ╢жов ╕ ще один у генеральськ╕й форм╕.
СТАЛ╤Н (Пихнув димом, витяг люльку з рота. Продовжу╓ говорити): — Класовий ворог знахабн╕в ще б╕льше. Нахабно затримують буд╕вництво автозаводу на Волз╕. В с╕льському господарств╕ зменшили врожа╖. Нестача з╕браних зернових може призвести до повторення голоду 33-го року. (Посмоктав люльку, пихнув димом, знову в╕дставив руку з люлькою). Парт╕я переходить до р╕шучих д╕й. Чу╓ш, товаришу Молотов? (Той п╕днявся). Я давав завдання тоб╕. Ти в’язниц╕ п╕дготував?
МОЛОТОВ: — Так точно, товаришу Стал╕н!
СТАЛ╤Н: — Особисто перев╕рив по областях, ск╕льки кожна тюрма може вм╕стити арештованих?
МОЛОТОВ: — В’язниц╕ вс╕х промислових район╕в готов╕ до повного заселення ╖х т╕╓ю к╕льк╕стю ворог╕в народу, на яку ми передбача╓мо.
СТАЛ╤Н: — Це добре. С╕дай.
МОЛОТОВ: — Питання дуже важливе, я постою, товаришу Стал╕н.
СТАЛ╤Н: — Бер╕я! Як у тебе з тво╖ми охоронцями? Ти зб╕льшив чисельн╕сть ╖х, як ми ще до цього вир╕шували?
БЕР╤Я (П╕дхопився за столом): — Бойовий контингент наркомату готовий до роботи. Чисельн╕сть зб╕льшено удв╕ч╕, як ╕ було Вами наказано, товаришу Стал╕н. Зараз тут присутн╕й нарком ╢жов. В╕н може все уточнити, якщо треба, товаришу Стал╕н.
СТАЛ╤Н (Пихнув люлькою, подивився на ╢жова. Ще помовчав, а дал╕): — Не треба детал╕. Б╕льшовикам, парт╕╖ треба результат. Чули?! (Насупив брови, знову пихнув люлькою. Пот╕м ще раз суворо глянув на Бер╕ю, на ╢жова, на генерала. Дал╕ перев╕в погляд на Жданова). ╤ щоб я не чув б╕льше про якийсь в╕дб╕рковий п╕дх╕д до визначення винних у гальмуванн╕ соц╕ал╕зму. Це ж ти, Жданов, висловлював таку думку? (Жданов п╕дв╕вся, кивнув головою ╕ теж залишився стояти). Забудьте про якийсь там гуман╕зм. (Стал╕н п╕двищив голос). Чули? Чули вс╕?! Якщо ворог не зда╓ться, його знищують! ╤ншого принципу парт╕я б╕льшовик╕в не повинна дотримуватись. (Пихнув люлькою, поглянув на Постишева). Суворий нагляд, особливий тиск потр╕бно зд╕йснити на Укра╖ну. Там дуже розумних розвелось багато. (Постишев, тод╕шн╕й секретар ЦК КП(б)У, засовався, п╕дн╕ма╓ться. Голос Стал╕на посувор╕шав): Сиди вже... Бо ще й не так посадимо, якщо сам не можеш ╕нших посадити.
ПОСТИШЕВ (Таки п╕днявся. Несм╕ло говорить): — Та хот╕лося, щоб т╕льки тих, хто д╕йсно винен...
СТАЛ╤Н (Перекривля╓): — «Д╕йсно винен». Таке скажеш. Л╕с рубають — ск╕пки летять. Чув? Треба уважн╕ше стежити за ворогами... Поки будеш розбиратися, вони тебе знищать. (Помовчав, пот╕м глянув на вс╕х). Отож слухайте вс╕. Хай вони нас бояться! ╥хн╕й страх нам завжди буде допомагати. В цю перех╕дну епоху саме страх ╓ нашим союзником. Отож к╕нчайте няньчитись. Вс╕м д╕яти так, як на попередн╕й нарад╕ домовились. Чули? Отож виконуйте наш╕ домовленост╕. А тепер все. Нарада зак╕нчена. Вс╕ в╕льн╕. А ти, Клим, залишся. Про тво╖х генерал╕в окремо поговоримо. (Вс╕ виходять. Ворошилов залиша╓ться за столом).

СЦЕНА П’ЯТА.
БЕЗ ВИНИ ВИНУВАТ╤

Р╕дн╕ брати Н╕ни Федос╕╖вни обидва з села повт╕кали. Ще в колектив╕зац╕ю. Коли ╖хн╕х батьк╕в розкуркулювали. Зараз працюють в Мак╕╖вц╕. Тепер вони обидва — шахтар╕. Стах на шахт╕ «Кап╕тальн╕й» слюсарю╓ п╕д землею, а Конон прох╕дником на «Грузьк╕й». Штреки для вуг╕льних лав проклада╓.
Як син╕в куркульських ╖х влада не ч╕пала: б╕льшовицькому Донбасов╕ роб╕тники потр╕бн╕. Вони працювали ╕ разом зустр╕чалися дуже р╕дко. А вчора Конон ╖здив у м╕ську л╕карню. Щось у грудях коле. Шахтний медик написав пап╕рця туди ╕ йому сказав прямо:
— Вас треба глибше обстежити. ╥дьте обов’язково. Бо можете, — чу╓те? — й дуба вр╕зати.
В м╕ськ╕й л╕карн╕ послухали його груди ╕ виписали р╕зних л╕к╕в. То Конон оце по дороз╕ й заскочив до старшого брата.
Дружина Стаха Уляна щиро зрад╕ла гостев╕. Швиденько попоралась б╕ля плити, паруючо╖ картопл╕-топтанки в тар╕лочки поклала, за ст╕л Конона запросила. Випили брати по чарочц╕, про новини родинн╕ словом перекинулись, а дал╕ молодший прямо запитав старшого про те, що вс╕х мак╕╖вчан зараз пече:
— А як у вас? Беруть людей?
— Беруть, братику, — сумно глянув на нього старший брат. — У нас ╕ головного ╕нженера взяли, ╕ механ╕ка. ╤ все вноч╕ орудують.
— У нас головного не ч╕пають, а начальника вже нема. Його ╕ двох прох╕дник╕в ось т╕льки вчора взяли.
— Що т╕ кремл╕вц╕ надумали? Пов╕р, братику, ночами майже не сплю. В╕конниця од в╕тру стукне, а я вже схоплююсь. Нерви — як струни. Донощик╕в розвелося. Пап╕рець в м╕л╕ц╕ю — зразу й саджають. Вс╕ вже одне одного бояться. — Стах помовчав мить якусь. А пот╕м гостро глянув на Конона: — Кому- кому, а нам з тобою, Кононе, треба зараз остер╕гатись. Батьки наш╕, куркул╕, десь на п╕вноч╕ загинули, а нас тут доб’ють.
— За що, Стасе? Та що ж я жити не маю права?
— Про як╕ ти права говориш? У б╕льшовик╕в нема╓ такого поняття. Ми винн╕ зг╕дно з сучасними правилами т╕льки тим, що д╕ти розкуркулених. Отак тепер на нас дивляться. Та ти про це мовчи.
— Та я про це н╕кому. Боюсь я, брате. — В╕н глянув у в╕кно: — Бач, веч╕р густ╕ша╓. Мен╕ пора додому. Спасиб╕ вам за хл╕б-с╕ль, здоров’я вам доброго, — п╕днявся з-за столу Конон.
— ╤ тоб╕ щасливо╖ дороги. В╕тай Килину, — потис подану руку Стах.
Коли Конон п╕шов, Уляна обережно, аби не розбудити поснулих д╕тей, постелила Стахов╕ на диван╕, сама скра╓чку притулилась. Довго лежав Стах. До стукоту власного серця прислухався. Про д╕тей роздумував, про ╖хн╓ майбутн╓. Мал╕ дво╓ ще в школу ходитимуть, а старшого вже, мабуть, у фабзавуч доведеться... ╤ раптом серед цих думок в╕н почув стук у двер╕. За мить стук повторився. Гостра думка пронизала мозок: «Все. Це за мною». В╕н торкнув за плече дружину:
— Улю! Чу╓ш?
Вона схопилась зразу:
— Що таке, Стасику? — запитала злякано.
— Стукають, кажу. П╕дожди, св╕тло не вмикай. — Стах почав швидко одягатись. А в двер╕ вже стукали чимось зал╕зним. Уляна в н╕чн╕й сорочц╕ п╕д╕йшла до в╕кна, глянула через ф╕ранку:
— Ой, Стасику! Це за тобо-о-ю... Там аж тро-о-╓... — Вона почала тихенько схлипувати.
— Тихо, Улю, не плач... — Стах прошепот╕в ╖й: — Я зараз на горище. Драбину п╕сля мене в╕дставиш. ╤ не в╕дчиняй. Кр╕зь двер╕ скажи, що мене нема╓ вдома.
Уляна отороп╕ла:
— Та ти що?! Вир╕шив т╕кати? Та все одно ж знайдуть. Буде ще г╕рше.
— Г╕рше не буде. Хоч так, хоч ╕нак розстр╕ляють... — Драбиною в с╕нях в╕н пол╕з на горище ╕ закрив за собою ляду.
А стукати продовжували. Уляна ув╕мкнула осв╕тлення в с╕нях, поклала драбину п╕д ст╕ну, аж тод╕ об╕звалась:
— Хто тут?
— В╕дчиняйте! Нам потр╕бен Мартиненко Стах.
— Стаха зараз нема╓.
— Його звечора бачили. Будеш брехати — тебе заберем!
— А хто ви?
— М╕л╕ц╕я. В╕дчиняйте!
— Не в╕дчиню. Треба вдень ходити.
Зв╕дти почувся удар по дверях. Пот╕м хруснула дошка. Мабуть, знадвору пробували вивертати двер╕ ломом.
Уляна перелякалась ще б╕льше. В╕дскочила в к╕мнату, зачинила к╕мнатн╕ двер╕ на два гачки. Пройшла до д╕тей. Серце ╖╖ стискувалось в╕д жалю за малими. Це ж ╕ ╖х заберуть. А Людочц╕ всього чотири роки. Боже! Куди ж вони ╖х?.. Туга ╕ приречен╕сть рвали серце, затискували думки ╕ повертались назовн╕ т╕льки сльозою.
А там ще раз вдарили ╕ затихли. Уляна тихенько п╕д╕йшла до в╕кна, глянула на пор╕г. Там тепер н╕кого не було. Почула, як на вулиц╕ загурчала автомашина. Тод╕ вона, не вмикаючи св╕тла, поставила драбину, п╕дняла ляду. Тихенько гукнула на горище:
— Стасику! Вони по╖хали. Чу╓ш? Злазь.
У в╕дпов╕дь почула його шеп╕т:
— Вони можуть залишити зас╕дку. Не виходь. Почека╓мо до ранку.
Уляна ще раз оглянула весь дворик кр╕зь в╕кно. У п╕тьм╕ н╕чого не розглед╕ла. Тут же в с╕нях нащупала вмикач дворового л╕хтаря ╕ вв╕мкнула його. Через маленьке с╕нешн╓ в╕конце пом╕тила, як з пал╕садника на вулицю метнулась якась постать. Стах був правий, наглядача вони таки залишили. Про це допов╕ла Стахов╕:
— Так, Стасику. За нашим порогом стежили.
— Сволота. Взяли в облогу. Хоча б до ранку кудись переб╕гти.
— А той уже кудись поб╕г.
— А може, вони поруч якогось другого залишили. Ти л╕хтар вимкнула?
— Н╕, забула. Та я зараз...
— Н╕, н╕. Не вимикай. Ти з хати простеж, чи там нема ще когось?
Уляна ще раз оглянула дворик, н╕кого не пом╕тила. А стала уважно оглядати вулицю, то побачила, що на вуличн╕й лав╕, притулившись до штахетного тину, сидить-таки наглядач. Ж╕нка зрозум╕ла, що т╕ б╕льшовицьк╕ страж╕ прийдуть ще раз до них. ╤ зразу ж взялась готувати Стахов╕ речм╕шок.
Коли почало св╕тати, Стах зл╕з з горища. Вв╕йшов до хати ╕ сказав:
— Вони пости позн╕мали перед св╕танком. Бач, таки бояться засв╕титись. А я передран╕шньою ╕млою ╕ проскочу. Я п╕ду, щоб ти знала, до Конона, а тод╕ подивимось, як дал╕. Прощай, Улю. — В╕н обняв ╖╖, поц╕лував. — Бережи д╕тей, Уленько. Все. Я п╕шов.
В╕н вийшов з хати. Уважно оглянув вулицю. На вулиц╕ н╕кого не було ╕ в╕н см╕лив╕ше п╕шов через селище Войкове на шахту «Грузьку»...
У двер╕ братово╖ хатини Стах постукав через якусь годину. В╕дчинив сам Конон. В╕дчув одразу — трапилась якась б╕да.
— Заходь. Що сталось, брате?
— Сталось саме те, про що вчора говорили, — в╕дпов╕в уже в с╕нях.
Конон оглянув всю вулицю ╕ зачинив двер╕ зсередини на великий гак. Пот╕м став перед Стахом, насупив сво╖ густ╕ брови:
— Та що ж це вони... Вже й за нас взялися.
— Отож. За втечу в╕д розкуркулення в╕дплачують. Вт╕к тод╕, то тепер в ГУЛАЗ╕ в╕дбувай... Якщо зовс╕м не прик╕нчать... ц╕╓╖ ноч╕ за мною при╖хали. Я зразу ж на горище. Уляна ╖м не в╕дчинила. Вже й двер╕ взялися ламати. Лишили свого наглядача. А пот╕м ╕ в╕н зник. То я теж, як бачиш, з дому зник. День пересиджу у тебе, а пот╕м буду дал╕ к╕гт╕ рвать. Конон послухав, подумав, а тод╕:
— А може, й мен╕ треба з тобою?
— Та чого й тоб╕. Ще ж не ч╕пають, то й сиди. Воно, звичайно, разом було б над╕йн╕ше. Але... Сиди тут. Ще встигнеш хомута на шию...
— А я чув, що на Дн╕пропетровщин╕ в Павлоград╕ нов╕ шахти будують. На роботу, кажуть, нав╕ть без паспорт╕в приймають. От туди б рвонути.
— Уряд наш хитро будови розпочина╓. Безпаспортн╕ будуть ╕ за безц╕нь працювати. Ми ж також без паспорт╕в починали. ╥м потр╕бн╕ були дешев╕ роб╕тники, то й нас, вт╕кач╕в, прийняли.
— Та б╕с ╖х бери, я готовий ╕ тепер за п╕вц╕ни працювати, аби лиш до в’язниц╕ не поперли.
— А мене вже, бач, пруть... Отож буду сам кудись... Чув, що й на Урал╕ можна притулитись. Далеко це. Та що вд╕╓ш. Х╕ба хочеш — мусиш, — сказав сумовито, а тод╕ запитав: — Коли тоб╕ на роботу?
— Завтра в першу зм╕ну.
— Тод╕ давай завдання мен╕. Може, допоможу якусь домашню роботу зробити.
— Та я хот╕в дрова рубати сьогодн╕.
— От ╕ давай разом. В сара╖ т╕льки. Щоб менше бачили.
Брати п╕шли в сарай. Т╕льки приладналися до роботи, як при╖жджа╓ до хв╕ртки автомашина. Заходять у дворик одразу три м╕л╕ц╕онери. Зразу й побачили обох.
— Хто з вас Мартиненко Конон?
— Я, — збл╕днувши, озвався молодший.
— По╖дете з нами. А хто це? — показу╓ пальцем на Стаха.
— Та це зайшов... — розгубився Конон, бо╖ться назвати брата.
— То хто в╕н? — продовжу╓ допитуватись м╕л╕ц╕янт з петлицями лейтенанта. Тод╕ зверта╓ться прямо до Стаха: — Ваш╕ документи?
Стах подав паспорт. Той розгорнув, перечитав ╕ показу╓ паспорт ╕ншому:
— Ось ╕ цей брат╕шка. Прочитай. Той другий перечитав ╕, не в╕ддаючи паспорта, прор╕к переможно:
— Так ось де ти, Стах Мартиненко! Попався? Руки давай! Обом братам на руки над╕ли кайданки ╕ через годину вони були в камер╕ Мак╕╖всько╖ тюрми.

СЦЕНА ШОСТА.
КОСОВИЦЯ ДИКТАТУРИ

Репрес╕╖, страх ╕ безнад╕я весь 1937-й р╕к людей пригн╕чували. Вс╕ жили в тривоз╕. Ходили як налякан╕. Напружено чекали. Кожен з острахом на роботу приходив. ╤ якщо не забрали, полегшено з╕тхнувши, додому повертався. Вс╕ чекали б╕ди. А вона багатьох уже безпосередньо торкнулася. Або викликають в м╕л╕ц╕ю, або незваними при╖жджають ╕ беруть прямо з дому.
А що там, у верхах, д╕╓ться. Добрий знайомий агронома ╤лл╕ Матулевського у Москв╕ працю╓. При╖жджав якось. По секрету розказував, що в наркомат╕ важко╖ промисловост╕ вс╕х сп╕вроб╕тник╕в пересаджали, один Орджон╕к╕дзе лишився. Генеральний прокурор Вишинський люту╓. По рад╕о т╕льки й чу╓ш про пол╕тичн╕ процеси.
Тих╕н слухав друга ╕ сво╓ теж додавав:
— А пам’ята╓ш нашу знайому стареньку Луцикову? Есеркою була. Вже нема ╖╖.
— Не дивно, — кивав йому ╤лля. — Наш обласний прокурор Руденко взагал╕ розперезався. Та йому ╓ з кого приклад брати. Ти ж чув, Бухар╕на ╕ Рикова в лютому прямо на Пленум╕ ЦК парт╕╖ арештували. Нав╕ть в самому НКВС саджати сво╖х почали.
— Та тих беруть за те, що знають же вони багато секретного. От ╕ прибирають ╖х, щоб не було св╕дк╕в. Те ж саме, як ╕ п╕сля К╕ровсько╖ справи. Тод╕ теж вс╕х п╕д одну м╕тлу гребли, хто був там близько... А чого взялись в╕йськових розпинати? М╕й зять чув, що начебто самого Стал╕на вони готувалися вбити...
— Ну, тод╕ ясно, що ╖м «вишка» забезпечена. Стал╕н — ф╕гура недоторканна. В╕н сам визнача╓, хто «ворог народу», а м╕л╕ц╕я, ╢жов — т╕льки виконавц╕.
— Це так. Н╕ суду, н╕ сл╕дства. Показав вождь на когось пальцем — амба йому.
— Там, нагор╕, д╕╓ жорстокий принцип диктату. Жодно╖ власно╖ думки! Т╕льки виконання вказ╕вок вождя. Його оточення — вс╕ безмовн╕ слуги. В╕н нав╕ть ╖хн╕х дружин саджа╓, а вони йому п’ятки лижуть...

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10815

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков