Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2012
ПОЕЗ╤╢, ТИ ╤СКРА М╤Ж СЛОВАМИ!

Поет ╕ час

Життя мина╓, диво залиша╓ться.
Не пам’ятаю, що було вчора, а себе малого – пам’ятаю.
Мама т╕сно пелена╓ молодшого братика. ╤ на широк╕й наш╕й лежанц╕ вже б╕л╕╓ непорушна полотняна качалочка. Тато обгороджу╓ нас ночвами, ст╕льницею, затулою ╕ ще якимось там причандаллям.
– Дивись, Петю, не впади, – наказу╓ мама. – ╤ хлопчика доглядай. Ти старший…
Через прич╕лкове в╕кно бачу ╖х на споришев╕й стежин╕ м╕ж городами. Мама щораз озира╓ться, а тато маха╓ рукою за розкв╕тлими вишнями-черешнями. Посп╕шають обо╓ «у м╕сто». В╕д цього загадкового слова серденько мо╓ щемливо завмира╓. М╕сто – це завжди щось при╓мне, казкове, неспод╕ване. Т╕льки б цей хлопчик не плакав. Мен╕ ще н╕чого не говорить незнайоме ╕м’ячко Вася. Хлопчик та й год╕.
Скоса поглядаю на тугеньку качалочку, яка цмока╓, сопе, лепече ╕ врешт╕ заходиться оглушливим ревом.
– Ша, хлопчику! Спи, спи… – благально покочую по ряднин╕ галасливий сповиточок ╕ сам починаю пхинькати в╕д страху. Качалочка миттю замовка╓. ╤з пелюшок зухвало дивляться на мене здивован╕ туманн╕ оченята.
Як довго тягнеться час! Др╕маю. Прокидаюся. Присуваюсь до в╕кна, а там – щастя… ╤з вишнево╖ зав╕╖ випливають мама й тато. ╤ так╕ ж вони красив╕! Мама струнка, наче мальва. Обличчя смагляве, коси каштанов╕ з р╕вним прод╕лом. Тато б╕лочолий ╕ чорночубий. А брови у тата – надламан╕ крилята…
Ближче, ближче поквапливий туп╕т. Ось уже вистуку╓ засувка на дверях. А я щосил термошу качалочку:
– Хлопчику, хлопчику, вставай!
Тато вийма╓ з-п╕д кремово╖ сорочки б╕ло-син╕ м╕сяц╕ тар╕лок. ╤з маминого кошика викочу╓ться дерев’яна розмальована машина з каб╕нкою. ╤ цукерки, цукерки! Чар╕вн╕ медов╕ крутелики у шелестючих смугастих обгорточках. 
Пам’ять вимальову╓ позолочену ранковим променем ╕кону Богородиц╕. Вона дивиться маминими карими очима з т╕╓╖ молодо╖ далини. Мовби нагаду╓, що хрестили батьки свого перв╕стка п╕зно ╕ потайки. Боялися диявола. ╤ зосталося у св╕домост╕ таке: занурюють мене у свячену воду, а я вперто в╕дбиваюся руками ╕ ногами. Характер… Та добре, що встигли охрестити. Бо насувалися демонськ╕ часи для нашого роду ╕ всього народу. Хто м╕г тод╕ знати, що мама назавжди скал╕ч╕╓ на крижаних в╕трах бурякового лану, що тата пощадить велика в╕йна, але поглине мирна зав╕рюха, що та мить ╖хнього щасливого й безтурботного життя залишиться т╕льки на побур╕лому зн╕мку м╕ського фотографа? Усе ще мало бути…
Зал╕зною грозою вдарила у дитяче серце в╕йна. Вона косила жита ╕ людей, спопеляла землю ╕ небо, а я, чотирил╕тн╕й, дивився на не╖ широко розплющеними переляканими очима. Ось над самим комином нашо╖ хати блискавично прол╕тають гурк╕тлив╕ зелен╕ л╕таки. Не встигаю роздивитися ╖х, але щоразу ловлю поглядом сонячн╕ спалахи на квадратних окулярах ╕ чорному льотчицькому шолом╕. Наша няня, двоюр╕дна сестра Антося каже, що л╕таки с╕дають у пол╕ за Слободою. Тягну ╖╖ за руку, благаю: гайда туди! Б╕жимо через виг╕н – а там у два ряди вигр╕ваються на сонц╕ крилат╕ зелен╕ ангелята. ╤ так мен╕ хочеться ос╕длати хоч одного та й полинути в небо. Л╕тати! Ця пристрасть м╕цно обняла мо╓ серце ╕ вже н╕коли не випускала його з тих небесних об╕йм╕в. А тод╕шн╕ ангелята гр╕зно дихали вогнем ╕ на очах мо╖х, бувало, падали на землю. ╤ не в╕рилося, що та жахлива купа обгор╕лого зал╕за ще недавно л╕тала.
В╕йна котилася спочатку на сх╕д, пот╕м на зах╕д, а вразлива дитяча душа бачила й ф╕ксувала те, що ╖й хот╕лося. Ось я стою на трав’яному подв╕р’╖ по кол╕на у ромашках. Золотистий пилок с╕╓ться довкола ╕ приколису╓ мене у т╕нистому холодочку. ╤ враз, немов у казковому сн╕, на стежин╕ з’являються дво╓ у зеленому. Поруд╕л╕ п╕лотки, вицв╕л╕ обмотки. Рушниц╕ за плечима. Один засв╕чу╓ться такою знайомою усм╕шкою: «Петя, синочок!..» Вийма╓ ╕з нагрудно╖ кишеньки величезну, в синюватих наростах, сливу-скоросп╕лку ╕ несе мене до хати. Мама кв╕тне в╕д радост╕. П╕вторар╕чний Василько заходиться плачем. Тато з╕ сво╖м другом-солдатом посп╕шно с╕да╓ за ст╕л. А мен╕ вже не до них. Я в куточку обережно погладжую глянсуват╕ приклади довжелезних рушниць. Н╕чого ╕ншого не в╕дбилося в пам’ят╕. Т╕льки це: тато, слива, рушниц╕. Та й зустр╕ч була короткою. На дек╕лька хвилин в╕дпустили б╕йц╕в. Це ж треба: через р╕дне село в╕дступали…
Детал╕. Спалахи. В╕дблиски ╕ зблиски. Ц╕каво, чи саме так вони побачились би, скаж╕мо, «математичн╕й» душ╕?.. А моя заплакана душа вже б╕жить колючою стернею пово╓нного серпневого степу. Мен╕ всього ш╕сть ╕з хвостиком рок╕в. Та я вже маю першу профес╕ю. Я – пастух. Старш╕ «колеги» в╕длежуються у холодку п╕д шипшиною ╕ час в╕д часу доручають найменшому робити виснажливу «круглу» – завертати розтривожене ╜едзями величезне стадо колгоспних кор╕в. Заверта╓ш ╖х з одного боку, а вони, капосн╕, вже з ╕ншого розбрелися. Отак ╕ мета╓шся туди-сюди. А ввечер╕ ледве диба╓ш додому поколотими, закривавленими, задуб╕лими в╕д болю ногами. Що задуб╕лими, то правда. Коли настала пора готуватися до школи, мо╖ гартован╕ стопи були такими зашкарублими, що мама ледве в╕дтерла ╖х цеглиною у цебр╕ з окропом.
Не забувся ╕ перший заробок – м╕шок жита за мозольн╕ мо╖ трудодн╕. Та невдовз╕ повернувся з в╕йни тато ╕ прямо-таки вирвав мене з того колгоспного рабства. Зате мама не здавалася: «Що ж йому, байдики бити та по городах шастати? Най хоч нашу Муську пасе…» Муська – на диво розумна червоняста кор╕вка з б╕лою чирвою на лоб╕. А слухняна яка! ╤нша худобина так уперто пряму╓ у шкоду, що нав╕ть гр╕м не може ╖╖ зупинити. Т╕льки наша зна╓ зась. Ось ╕де соб╕ тихцем на зелену озимину, а я кричу: «Муська! Назад!» ╤ що ж ви дума╓те? Посто╖ть, помука╓ ╕ верта╓ться. С╕даю см╕ливо ╖й пом╕ж роги – понурить голову ╕ терпляче оч╕ку╓, поки я продемонструю пастухам ╖╖ лаг╕дну вдачу.
Життя суворе. ╤ ялова корова ста╓ зайвою на хазяйств╕. Саме така доля сп╕ткала б╕долашну нашу Муську. Ц╕лу добу протяжно стогнала вона у зачиненому хл╕в╕, негодована ╕ приречена. У рокований час я заховався за межею ╕ сид╕в там до п╕знього вечора…
На той час я вже був посвячений у та╖нство азбуки. Вабили мене прад╕д╕вський «Кобзар» ╕ старенька «Хрестомат╕я». Вечорами, коли засв╕чували гасову лампу, любив я дивитися, як тато чита╓. Його чорн╕ з вогниками з╕ниц╕ неквапливо, по-селянському зосереджено переб╕гали по рядках. ╤ мене просто чарувало незбагненне це д╕йство. А мама невдоволено бурчала: «Ну що ти внурився у книжку? Прочитай щось дитин╕». Завжди мовчкуватий тато довго вагався, мов перед стрибком у воду, ╕ врешт╕ глухуватим голосом починав: «У нед╕лю вранц╕-рано поле крилося туманом»…
Це було щось приголомшливе! Я й не знав, що за цими др╕бненькими зернинами л╕тер та╖ться таке диво. А тут ╕ мама пригадала см╕шн╕ ╕ трохи страшнуват╕ рядки: «Чого, брате, так зб╕л╕в? Що з тобою сталось?» П╕сля останн╕х сл╕в «А хвостик, як шило» вона вимогливо питала: «Ну, що то було?» Я кл╕пав пов╕ками, ╕ мама сердито гукала: «Х╕ба ж не ясно? Миш!» А ще жартувала, що зак╕нчила «чотири класи ╕ п’ятий коридор». Тому й повчала мене: «Слухай ╕ запам’ятовуй. Не л╕нуйся, гезинтир!» Деренчливе сл╕вце хльоскало дошкульним батогом ╕ та╖ло якусь маг╕чну силу. Довгенько не м╕г я второпати, що воно ╕ зв╕дки. Скор╕ше за все, почула десь матуся про дезертир╕в ╕ придумала соб╕ таку лайку. Жал╕слива, але й сувора, вона дуже скоро прилучила мене до читання. Якось непом╕тно минув я стад╕ю «по складах» ╕ вже сам досить-таки жваво читав зажуреним т╕ткам «Кобзаря». А вони сприймали долю наймички як свою власну долю.
Жили ми тод╕ в р╕дн╕й мамин╕й хат╕. Б╕дова родина Магдалюк╕в була всуц╕ль ж╕ночою. ╢диного синочка Миколу рано забрала дифтер╕я. Д╕д Левко Пилипович, якого я не застав на цьому св╕т╕, працював механ╕ком на Сосн╕вському цукрозавод╕. Застудився. Л╕кар╕ щось там передозували, ╕ в╕н осл╕пнув. А щоб замести сл╕ди, його просто отру╖ли. Було Настас╕ тод╕ ш╕стнадцять. От ╕ залишилася нап╕всиротою з мамою Горпиною Тимоф╕╖вною ╕ старшими сестрами Марфою, Даркою, Фросиною та Ониською. ╤ в кожно╖ з них не склалося с╕мейне життя. Т╕льки мам╕ мо╖й пощастило, та й то ненадовго…
Як зараз бачу лаг╕дну, добру бабусю Горпину. Ось я спритно вилажу на сливу-угорку, яку вже об╕рвали, а бабуся знизу примовля╓: «Петику, дивися, ондечки ще одна сливочка…» Так ╕ називали ╖╖ в нашому кутку: Ондичка. Немов кр╕зь туманну пелену мариться мен╕ тяжке вид╕ння: п’ятеро дочок повклякали б╕ля не╖ ╕ тужно примовляють: «Мамко, прост╕ть нам!» А вона ледь ворушить поб╕л╕лими смертними губами: «Бог простить…» Це т╕льки так заведено, коли прощаються нав╕ки. Бо ж насправд╕ н╕чим не завинили б╕дн╕ мо╖ т╕тоньки. Хоча як сказати. Д╕ти перед мамою завжди винуват╕…
Родина Перебийнос╕в була заможн╕шою. В н╕й дом╕нував культ батька, а мого д╕да Феодос╕я Даниловича. Крутий характером вусань був схожий на козацького полковника Максима Перебийноса-Кривоноса, який брав штурмом Шаргородську нашу фортецю ╕ якого д╕дусь не без гордост╕ вважав сво╖м предком. Та й сам був хоробро╖ вдач╕. Як ╕ вс╕ Перебийноси. Скаж╕мо, Данило Мойсейович Перебийн╕с недарма дослужився аж до прапорщика царсько╖ арм╕╖. Мабуть, не випадково ╕ тата мого назвали Мойсе╓м. Тиха ╕ на диво щедра бабуся Ганна Григор╕вна не раз примовляла: «Ох м╕й Мойсейко, найменшенький…»
С╕мейка була – як у того Омелька. П’ятеро син╕в ╕ п’ятеро дочок! А ╕мена як╕: Пилип, Антон, Левко, Яким (тат╕в близнюк). Ну й д╕вчата: Марина, Маланка, Мар╕я, Югина, Палажка… Прямо ╕з Кайдашевого ре╓стру!
Отака вона, р╕дня моя в╕д мами ╕ тата. Майже вс╕ не мали казенно╖ осв╕ти, але зак╕нчили, можна сказати, вищу батькову школу. Вс╕ любили читати, сп╕вати, вишивати. А в т╕тки Марини був нав╕ть чар╕вний синенький патефон. ╤ я у вих╕дн╕ та святков╕ дн╕ серцем розкручував чорн╕ сонечка сяйливих плат╕вок, як╕ дарували мен╕ незабутн╕ мелод╕╖, п╕днебесн╕ звуки, загадков╕ дзвони, голоси: «Там, де Ятрань круто в’╓ться», «Ой не шуми, луже», «╥хав козак на в╕йноньку»…
Тато дуже ревно ставився до мого навчання, тривожився, що з мене вийде. Та я, неборак, не часто радував його. Особливо не давалась мен╕ математика. Поки проходили арифметику, я просто знемагав од його диктаторського контролю. А вже з алгеброю стало легше. Тут я м╕г похитрувати. Напишу т╕льки умову задач╕, а знаку «дор╕вню╓» не ставлю. Тато подивиться ╕ каже: «Ну-ну». Пот╕м горта╓ п╕дручник алгебри, щось там вичиту╓. А я лиш ╓хидно усм╕хаюся. Та ось одного непри╓много вечора тато пита╓: «Ну як там ця… алгебра?» Показую, як повелося, задачу без р╕шення. ╤ тут (ой лишенько!) бере м╕й татонько ручку, ставить знак «дор╕вню╓», пише формулу за формулою та ще й примовля╓ тремтячими в╕д гн╕ву губами: «Ти що, за дурня мене ма╓ш?» Такий ось урок математики…
Урок цей мав долесяжне продовження. А поки що т╕шив я тата червоними п’ят╕рками за твори ╕ диктанти. Хоча й сам дивувався: граматики не знаю, а пишу на в╕дм╕нно. У Шаргородському агроном╕чному техн╕кум╕, куди я вступив, не могла нахвалитися мною улюблена вчителька ╕стор╕╖ ╢вген╕я Арсент╕╖вна Хитрик. А вчителька л╕тератури ╤рина Наум╕вна Рухваргер до Нового 1953-го року орган╕зувала конкурс, на якому я здобув першу в житт╕ прем╕ю за поетичний тв╕р. Тато шанобливо гладив пальцями дорог╕ в╕дзнаки – син╕й том Гоголя з нашим пр╕звищем та печаткою, р╕дк╕сну на той час п╕петкову авторучку – ╕ врешт╕ схвильовано мовив: «А може, ти будеш цим… писательом…»

Петро ПЕРЕБИЙН╤С
(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10870

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков