Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2012
ПРАВДА, ЛЮБОВ ╤ СИЛА ТЕАТРУ

Поверн╕ть на сцену «С╕льву», – просили, наст╕йно вимагали глядач╕ багато рок╕в у дирекц╕╖ Кримського академ╕чного укра╖нського музичного театру. ╤ це в╕дбулося 12 жовтня нин╕шнього року. Прем’╓рою ц╕╓╖ популярно╖ та улюблено╖ в усьому св╕т╕ оперети ╤. Кальмана, що в авторськ╕й редакц╕╖ п╕д назвою «Королева чардаша» розпочала тр╕умфальну ходу в 1915 роц╕, театр в╕дкрив св╕й новий 58-й сезон.

В╤ВАТ, ОПЕРЕТА!

У нов╕й постановц╕, приурочен╕й 130-р╕ччю з дня народження угорського композитора, вже майже не залишилося н╕кого з попереднього складу виконавц╕в ролей. Головних геро╖в грають молод╕ артисти, лише Валер╕й Карпов, народний артист Укра╖ни, який 25 рок╕в тому виконав роль Бон╕, тепер став на сцен╕ старшим за в╕ком Ферр╕. А ╕стор╕ю аристократа Едв╕на та артистки вар’╓те С╕льви пристрасною музичною мовою блискуче розпов╕в дует заслуженого артиста Укра╖ни Владислава Черн╕кова та заслужено╖ артистки АРК Тамари Гончаренко.
Традиц╕йний сюжет про св╕т, де ╓ щир╕сть ╕ непорозум╕ння, на╖вна самов╕ддан╕сть ╕ фальш, пристрасть ╕ розлука, з’╓дну╓ться вокальними парт╕ями, грайливими д╕алогами, запальними танцями в яскраве ╕ динам╕чне фе╓ричне видовище. Такий сценар╕й просто не ма╓ права на нещасливий ф╕нал. ╤ спектакль справджу╓ спод╕вання глядач╕в. ╤з багатьох ж╕нок на св╕т╕ для героя ╤. Кальмана з першо╖ до останньо╖ хвилини третьо╖ д╕╖ кумиром ╓ одна. ╥хн╓ вза╓мне захоплення, дружба ╕ молод╕сть завершуються щастям кохання, сп╕взвучним людям у минул╕ в╕ки ╕ сьогодн╕. За це «С╕льву» справедливо називають оперетою вс╕х час╕в ╕ народ╕в.
Ц╕╓ю постановкою театр п╕дтвердив свою добру традиц╕ю розпочинати кожний новий сезон прем’╓рою. ╤ вона буде в цьогор╕чному репертуар╕ не одна, — сказав на прес-конференц╕╖ директор театру, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Володимир Загурський. В╕н вибачився перед журнал╕стами за тимчасов╕ незручност╕, пов’язан╕ ╕з закриттям входу в адм╕н╕стративну частину прим╕щення. Останн╕ штрихи в його прикрашанн╕ перед в╕дкриттям сезону роблять ремонтники ╕, як завжди, не встигають.
— Якщо ран╕ше ми щороку з╕ сво╖х прибутк╕в витрачали близько п’ятдесяти тисяч гривень на косметичн╕ ремонти, то нин╕шнього року ця сума буде б╕льшою в десять раз╕в, — сказав В. Загурський. – За ф╕нансово╖ п╕дтримки Ради м╕н╕стр╕в АРК в╕дремонтовано закул╕сну частину театру, гримувальн╕ к╕мнати артист╕в.
Минулий театральний сезон, за його словами, був дуже усп╕шним для трупи. При план╕ 231 спектакль з╕грано 316, тобто сцена була в д╕╖ майже щодня, а ╕нколи – ╕ по два рази на день. Обслужено близько 120 тисяч глядач╕в, отримано 3 м╕льйони 450 тисяч гривень доход╕в. Це найб╕льша за останн╕ роки сума, яка зростала в цифров╕й прогрес╕╖ в╕д 200 тисяч до 500, в╕д 1 м╕льйона до п╕втора, двох.
Однак нав╕ть з досягнутим власним ф╕нансовим рекордом театр не може соб╕ дозволити розк╕шний шик, бо п╕сля оплати вс╕х рахунк╕в за енергонос╕╖, як╕ можуть вбити ╕ закрити будь-який заклад, добових прац╕вникам на гастролях та ╕нших господарських витрат йому з кожно╖ зароблено╖ гривн╕, як не рахуй, залиша╓ться 25 коп╕йок. Не отримуючи за останн╕ п’ятнадцять рок╕в з державного бюджету ф╕нансово╖ п╕дтримки, колектив багато що робить не за рекомендованим штатом чи кошторисом, а всупереч йому: ставить спектакл╕, на як╕ в ╕нших театрах витрачають вдв╕ч╕ б╕льш╕ суми (постановка «С╕льви», наприклад, об╕йшлася в 40 тисяч гривень при потреб╕ 80-100 тисяч), оц╕ню╓ при стартовому оклад╕ артист╕в 1700 гривень ╖хню високу майстерн╕сть ╕ профес╕онал╕зм з коеф╕ц╕╓нтом «два». Економ╕я в затратах досяга╓ться за рахунок пошуку творчих р╕шень в оформленн╕ декорац╕й, пошитт╕ костюм╕в, як╕ повинн╕ бути не просто дорогими, як у реальному житт╕, а дорого виглядати з╕ сцени як об’╓кт зображення, антураж. А тут можлив╕ комб╕нац╕╖ з╕ шматк╕в дорогих ╕ дешевших тканин.

В╤ЧН╤ Ц╤ННОСТ╤ ТА ПР╤ОРИТЕТИ, ПРОДИКТОВАН╤ ЧАСОМ ╤ ПОЧУТТЯМИ

У насичен╕й жанров╕й ╕ творч╕й пал╕тр╕ театру кримський глядач ознайомився у травн╕ цього року з виставою «Американська комед╕я» за п’╓сою в╕домого американського драматурга Д. Патр╕ка «Чи не пришити стареньку?!», сп╕впереживаючи одинок╕й бабус╕ Памел╕, яка допомага╓ новим знайомим – шахраям Бреду, Солу та Глор╕╖ замислитися над сво╖ми вчинками ╕ спробувати зм╕нити життя. ╥╖ постановку зд╕йснив головний режисер театру, заслужений артист Укра╖ни Юр╕й Федоров. А для сво╓╖ наступно╖ прем’╓ри в новому сезон╕ в╕н обрав яскравий, пластичний, з внутр╕шн╕м драматизмом матер╕ал комед╕╖ абсурду «Давай займемося…» В. Красногорова. ╥╖ постановка, зд╕йснена понад десять рок╕в тому в Рос╕╖ в╕домим режисером Романом В╕ктюком, з усп╕хом йде б╕льш як у двадцяти кра╖нах св╕ту.
— Спектакль порушу╓ головну проблему сучасност╕: при певному благополучч╕ людей виника╓ повний деф╕цит сп╕лкування, ╕нтересу одне до одного, — говорить Ю. Федоров. — Повноц╕нн╕ почуття ╕ тривал╕ уподобання п╕дм╕нюються контактами без будь-якого обов’язку, ╕ншими викривленнями ╕ деформац╕ями соц╕уму.
Фраза ╕з назви п’╓си «Давай займемося...» повторю╓ться безл╕ч раз╕в, однак секс, про який т╕льки й говорять персонаж╕, — просто п╕дм╕на ╕стинного смислу того, що чекають вони одне в╕д одного. Самого сексу нема╓ на сцен╕. Переживання ╕ розчарування д╕йових ос╕б передаються в пронизливих д╕алогах, снах ╕ фантасмагор╕ях, з’╓днаних музикою ╕ пластикою балету в джаз-модерн. ╤ це не вульгарно, не банально ╕ ц╕лком пристойно. Це вистава для дорослих, на яку д╕ти до 18-ти рок╕в не допускаються. ╥╖ називають занадто авангардною для пров╕нц╕╖, столичною. Однак Ю. Федоров зн╕ма╓ вуаль з ц╕╓╖ теми ╕ доводить ╖╖ актуальн╕сть та сво╓часн╕сть на кримськ╕й сцен╕.
Ц╕╓ю постановкою театр оперативно реагу╓ на сучасн╕ запити глядач╕в, розмовля╓ з ними з╕ сцени мовою мистецтва драматург╕╖ про проблеми в сусп╕льств╕, як╕ порушуються телебаченням, к╕но╕ндустр╕╓ю, на стор╕нках ╕нтернету. Плану╓ться орган╕зац╕я колективних перегляд╕в спектаклю студентською молоддю з подальшим обговоренням.
В╕дпов╕д╕ на складн╕ запитання, пов’язан╕ з поняттями свободи сов╕ст╕ ╕ творчост╕, змушу╓ шукати ╕ постановка режисером В╕ктором Гуменюком драматично╖ поеми «Орг╕я» Л. Укра╖нки. Цю драму житт╓вих позиц╕й в╕дзначено дипломом «За в╕рн╕сть античн╕й тем╕» на цьогор╕чному Х╤V М╕жнародному фестивал╕ античного мистецтва «Боспорськ╕ агони».
При висок╕й конкуренц╕╖ м╕ж театрами С╕мферополя побила вс╕ рекорди популярност╕ рок-опера-балет «Юнона та Авось», яка два роки в укра╖нському театр╕ збира╓ аншлаг. На 70 в╕дсотк╕в заповню╓ться його зал на показах й ╕нших вистав, що знаходяться в репертуар╕ по два-три роки. ╥х змогли побачити також глядач╕ кримських м╕ст – Ялти, ╢впатор╕╖, Севастополя, Джанкоя, Красноперекопська, куди щороку театр ви╖жджа╓ у курортний сезон на гастрол╕. А розпочинаються вони навесн╕ ╕ завершуються восени традиц╕йно в Керч╕, у великому зал╕ будинку культури «Корабел». Тут демонструються за один ви╖зд повноц╕нних, з ус╕ма декорац╕ями, ш╕сть спектакл╕в, у тому числ╕ два прем’╓рних, як╕ жодного разу не повторювалися. ╤ це виклика╓ ╕нтерес у публ╕ки, а колективу забезпечу╓ тридцять в╕дсотк╕в прибутк╕в в╕д загально╖ театрально-гастрольно╖ д╕яльност╕.

НА СПЕКТАКЛ╤ – ВС╤╢Ю РОДИНОЮ

Прем’╓ри ╕ постановки, визнан╕ кращими в минулих театральних сезонах, у нин╕шньому будуть показан╕ в рамках п’яти напрямк╕в абонемент╕в. ╥х можна придбати в кас╕ театру до 24 жовтня. За п╕драхунками дирекц╕╖, користування ними на 30 в╕дсотк╕в дешевше, н╕ж разова куп╕вля квитк╕в на спектакл╕. Абонемент № 1 «Нац╕ональний», наприклад, включа╓ в свою програму укра╖номовн╕ вистави «Орг╕я», «За двома зайцями», «Ене╖да», «Майська н╕ч», «Циганка Аза», «Сорочинський ярмарок». Нин╕ зд╕йсню╓ться п╕дготовка до постановки мюзиклу «Л╕сова п╕сня» за драмою-фе╓р╕╓ю Л. Укра╖нки, що ╓ вершиною ╖╖ творчост╕.
Ус╕╓ю родиною в зручний час вих╕дних дн╕в можна подивитися вистави р╕зних жанр╕в за абонементом «С╕мейний», а за «Дитячим» — музичн╕ казки, чар╕вн╕ фантаз╕╖, шоу з пригодами ╕ нав╕ть п╕ратський бойовик, як у к╕ноустанов╕.
Прекрасний св╕т музики (абонемент № 4) – це фе╓р╕я живого звуку з п╕дготовленого театром п╕д кер╕вництвом головного диригента, заслуженого д╕яча мистецтв АРК Олександра Коваленка циклу концерт╕в симфон╕чних твор╕в П. Чайковського, С. Прокоф’╓ва, Г. Свиридова, В.-А. Моцарта… З шедевр╕в укра╖нсько╖ класично╖ музики прозвучать твори С. Гулака-Артемовського ╕ М. Лисенка. Щоб слухачам не було сумно на концертах, ╕нструментальна музика супроводжу╓ться в╕зуал╕зац╕╓ю. Цей техн╕чний прийом використову╓ нин╕ лише театральний Ки╖в, тож ус╕ ш╕сть минулор╕чних симфон╕чних програм укра╖нського театру стали в Криму його ориг╕нальним ексклюзивом.
П’ятий абонемент «Мистецтво балету», вперше запроваджений у нин╕шньому театральному сезон╕, запрошу╓ глядача до д╕алогу про в╕чн╕ ц╕нност╕ мовою поетичного танцю. В його програм╕ – балети «Ромео ╕ Джуль╓тта», «Бахчисарайський фонтан», «Дон К╕хот» та ╕нш╕, вечори балету. Зак╕нчено в репетиц╕йному зал╕ балет «Марн╕ обережност╕».
— Це наша десята за ш╕сть рок╕в хореограф╕чна постановка, — пов╕домила головний балетмейстер, заслужений д╕яч мистецтв АРК Ольга Бикова. – Наступний етап роботи — репетиц╕╖ на сцен╕ поки що затримуються через неготовн╕сть костюм╕в.
У репертуарному портфел╕ театру на майбутн╓ знаходяться також оперета «Мар╕ца», музична комед╕я «Пенелопа», мюзикл «Дванадцять ст╕льц╕в». Будуть у новому сезон╕ шоу ╕ творч╕ вечори пров╕дних вокал╕ст╕в, концерти-калейдоскопи ╕ м╕кропрограми, однак пр╕оритет надано музичним виставам. Кожним сво╖м виходом на сцену постановники та артисти реал╕зуються як творч╕ особистост╕, а новаторське трактування класично╖ ╕ сучасно╖ драматург╕╖, лицед╕йства з використанням синтезованих технолог╕й св╕тла ╕ кольору, за яким ретельно стежить Ю. Федоров, робить театр одним ╕з флагман╕в культурно-мистецького життя на п╕востров╕.

Валентина НАСТ╤НА

У рол╕ С╕льви - Т. Гончаренко

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10917

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков