Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 02.11.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 02.11.2012
СВЯТО МУЗИКИ Й ПОЕЗ╤╥

Зустр╕ч з поез╕╓ю – це завжди свято, особливо ж, коли в╕рш╕ звучать з вуст самого автора, збагачуючись неповторними живими ╕нтонац╕ями. ╤ коли автор – людина добре знана, яка щодня щедро д╕литься сво╖м науковим ╕ викладацьким досв╕дом з молодими й спраглими до знань.
Особливою сердечною й теплою атмосферою запам’ятався слухачам – ╕ юним, ╕ досв╕дченим – музично-поетичний веч╕р Юр╕я Львовича Афанась╓ва, що в╕дбувся нещодавно в ки╖вському м╕ському Будинку вчителя. Юр╕й Львович, доктор ф╕лософських наук, професор, зав╕дувач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Ки╖вського ун╕верситету ╕м. Б. Гр╕нченка, ╓ автором семи поетичних зб╕рок, у кожн╕й з яких – замилування красою життя, тонкий гумор, виважений ╕ водночас безпосередн╕й погляд на св╕т. Погляд поета, що робить в╕рш под╕бним до крапельки бурштину, в як╕й застига╓ неповторна мить.
Високе призначення поез╕╖ – ув╕чнити прекрасн╕ митт╓вост╕ життя ╕ явити ╖хню красу читачев╕ – вт╕лене автором у блискучому образ╕ «хронокристал╕в» (в╕рш з однойменно╖ зб╕рки в╕дкривав творчий веч╕р). Юр╕й Афанась╓в справля╓ враження не т╕льки як тонкий, ╕рон╕чний ╕ глибокий л╕рик, а й як людина, що вм╕╓ одразу заволод╕ти увагою залу, вступити з ним у в╕двертий ╕ невимушений д╕алог. Говорити просто про складне – це дар, ╕ ним щедро над╕лений поет-науковець. Юр╕й Афанась╓в зверта╓ться до серйозних тем, близьких сучасн╕й людин╕, – часу ╕ шлях╕в подолання його нищ╕вно╖ сили; су╓ти, яка здатна поглинути, ╕ творчост╕, що не п╕двладна ╖й; мови – найб╕льшого скарбу й одв╕чного начала, яке ╓дна╓ ╕ п╕дносить над буденн╕стю. Витонченою афористичн╕стю позначен╕ рядки поета, що сприймаються як поетичн╕ формули житт╓во╖ мудрост╕:
…Каждый день проживай
как последний,
С ощущеньем,
 что все впереди.
У в╕ршах Юр╕я Афанась╓ва нерозривно по╓днан╕ багатий досв╕д ╕ св╕же, майже дитяче, св╕тосприйняття, адже плекати в соб╕ дитину – ╓диний шлях залишитися поетом у прагматичному св╕т╕:
Я в тебе неопытность люблю,
Я свою неопытность лелею.
╤ тому особливе м╕сце у творчост╕ автора пос╕дають в╕рш╕, пов’язан╕ з р╕дною В╕нниччиною, мат╕р’ю, дитинством. Усв╕домлення сво╓╖ причетност╕ до життя р╕дного краю, мало╖ батьк╕вщини, що завжди було прикметою ╕нтел╕гентних, обдарованих натур, стало одним з лейтмотив╕в творчого вечора.
Влучн╕ спостереження й щемкий ф╕лософський струм╕нь властив╕ поетичному образу Ки╓ва, що поста╓ у в╕ршах Юр╕я Афанась╓ва. Л╕ричний портрет древньо╖ столиц╕ вража╓ багатством граней ╕ розма╖ттям настро╖в – це й «м╕сто Галахвастова», занурене в су╓ту, ╕ одв╕чна дорога до храму, ╕ Дн╕про, яким пливе душа, залюблена в красу.
«Про кохання сказано все, але не вс╕ма» – ця в╕дома сентенц╕я наклада╓ на поета особливу в╕дпов╕дальн╕сть, адже, звертаючись до найголовн╕шого з людських почутт╕в, в╕н завжди ризику╓ виявитися банальним. Тому особливим завданням для митця ╓ в╕днайдення власно╖ мови кохання, ╕ Юр╕й Афанась╓в вдало знаходить таку мову. Серйозн╕ слова далеко не завжди здатн╕ в╕дбити всю глибину й невимовн╕сть того дива, яке виника╓ м╕ж двома людьми, ╕ автор щедро привносить у сво╖ рядки теплий гумор («Теор╕я кохання»), часом перетворю╓ в╕рш на житт╓рад╕сну замальовку, де головне чита╓ться м╕ж рядками («Л╕фт»).
╤, звичайно, особливий настр╕й створила стих╕я музики, нев╕дд╕льна в╕д стих╕╖ поез╕╖: п╕сн╕ на слова Юр╕я Афанась╓ва у виконанн╕ заслужених д╕яч╕в мистецтв Оксани Петриково╖ та В╕ктор╕╖ Касьяново╖; чудов╕ музиканти ╕нструментального ансамблю п╕д кер╕вництвом заслуженого д╕яча мистецтв Валентина Касьянова; блискуч╕ п╕ан╕сти – пров╕дний концертмейстер ╤рина Ант╕п╕на ╕ Тимур Паянський. Музичн╕ композиц╕╖ «Одеська п╕сня» ╕ «Мадемуазель» виконали роль сво╓р╕дних ╕нтермед╕й у п╕днесеному, сповненому св╕тла й ╕нтелектуально╖ напруги музично-драматичному д╕йств╕.
Попри загальноприйняте нин╕ твердження про «непопулярн╕сть» поез╕╖, творчий веч╕р Юр╕я Афанась╓ва засв╕дчив, що поетичне слово й сьогодн╕ збер╕га╓ сво╓ неперес╕чне значення для повноц╕нного духовного життя людини, ╕ сьогодн╕ здатне нести добро ╕ красу вс╕м, хто прагне долучитися до нього. Тож побажа╓мо автору натхнення, нових творчих звершень ╕ незабутн╕х зустр╕чей з шанувальниками його поез╕╖.

Ольга БАШКИРОВА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 02.11.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10966

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков