Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 16.11.2012
«╤З ГЛИБИНИ В╤К╤В УКРА╥НСЬКА ДЕРЖАВА УТВЕРДЖУВАЛАСЯ ЧЕРЕЗ ПИСЕМНЕ СЛОВО...»

Прив╕тання Президента Укра╖ни В╕ктора ЯНУКОВИЧА з нагоди Дня укра╖нсько╖ писемност╕ та мови
Шановн╕ сп╕вв╕тчизники!
Щиро в╕таю вас ╕з Днем укра╖нсько╖ писемност╕ та мови!
Укра╖нська мова ╓ потужним фактором консол╕дованого державотворення, що сприя╓ збагаченню духовно╖ культури сусп╕льства.
╤з глибини в╕к╕в Укра╖нська держава утверджувалася через писемне слово. Шлях його розвитку окреслений у визначних надбаннях наших предк╕в — славетн╕й Пов╕ст╕ минулих л╕т, Слов╕ о полку ╤горев╕м, святому Пересопницькому ╢вангел╕╖. Перлини словесно╖ творчост╕ ХI-ХVI стол╕ть стали вагомим п╕д╜рунтям для розвитку таланту багатьох великих укра╖нц╕в.
Ц╕ та ╕нш╕ в╕копомн╕ писемн╕ здобутки засв╕дчили, що укра╖нський народ ма╓ сво╓ неповторне обличчя в ╕стор╕╖ св╕тово╖ цив╕л╕зац╕╖.
Сьогодн╕ актуальними залишаються системн╕ зм╕ни у мовному законодавств╕, спрямован╕ на всеб╕чний розвиток та зм╕цнення позиц╕й державно╖ мови у нин╕шньому складному динам╕чному св╕т╕.

* * *

В╕тання м╕н╕стра культури Укра╖ни
Михайла КУЛИНЯКА
до Дня укра╖нсько╖ писемност╕ та мови

Шановн╕ друз╕!
9 листопада наша кра╖на в╕дзнача╓ надзвичайно важливе для нас свято – День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови. Це свято було встановлено в 1997 роц╕ Указом Президента Укра╖ни на п╕дтримку ╕н╕ц╕атив громадських орган╕зац╕й та з урахуванням важливо╖ рол╕ укра╖нсько╖ мови в консол╕дац╕╖ укра╖нського сусп╕льства. Воно спрямоване на п╕дтримку р╕дно╖ мови, ╖╖ вивчення, розвиток ╕ популяризац╕ю та водночас демонстрац╕ю ╖╖ багатства та красоти. Це свято спрямоване на об’╓днання нац╕╖ на шляху до в╕дродження духовност╕, формування державност╕, адже саме р╕дна мова ╓ найб╕льшим скарбом для кожного народу, ознакою зр╕лост╕ громадянського сусп╕льства та г╕дного майбутнього прийдешн╕х покол╕нь.
Цього ж дня православна церква вшанову╓ пам’ять святого преподобного Нестора Л╕тописця, який був посл╕довником видатних творц╕в слов’янсько╖ писемност╕ Мефод╕я ╕ Кирила, ╕ якого називають основоположником писемно╖ укра╖нсько╖ мови.
Мова – одна ╕з найважлив╕ших ознак нац╕╖. Саме вона п╕дтриму╓ нац╕ональну самосв╕дом╕сть, любов до р╕дно╖ земл╕ та повагу до себе. Укра╖нська мова ув╕брала в себе найкращ╕ та найвеличн╕ш╕ здобутки нашого народу. Укра╖нська нац╕я ма╓ свою могутню класичну л╕тературу, сво╖х визнаних св╕товим товариством ген╕╖в: Тараса Шевченка, ╤вана Франка, Лесю Укра╖нку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника. Укра╖нська мова визнана одн╕╓ю ╕з найкрасив╕ших ╕ мелод╕йн╕ших мов св╕ту. Наша мова ма╓ потужний масив писемност╕, ╕стор╕╖ та культури, яка нарахову╓ багато тисячол╕ть.
Однак ╕стор╕я становлення укра╖нсько╖ мови нарахову╓ багато жорстоких стор╕нок, впродовж стор╕ч вона зазнавала нищ╕вних утиск╕в та заборон як з боку царсько╖ Рос╕╖, так ╕ Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖. Варто згадати наказ Катерини ╤╤ про заборону викладати укра╖нською мовою в Ки╓во-Могилянськ╕й академ╕╖ (1763 р), закриття у 1817 роц╕ дано╖ академ╕╖ як головного центру укра╖нсько╖ культури, дикунський та╓мний циркуляр царського м╕н╕стра Валу╓ва, який заборонив друк книг укра╖нською мовою (1863 р), Емський указ 1876 року, численн╕ репрес╕╖ проти д╕яч╕в укра╖нсько╖ культури ╕ нав╕ть заборону виголошення церковних пропов╕дей укра╖нською мовою. Всього нараховують 22 заборони укра╖нсько╖ мови, 8 з яких – у радянський час.
Укра╖нська мова виборола сво╓ право на ╕снування. ╤з здобуттям Укра╖ною незалежност╕ одним ╕з найважлив╕ших завдань, що постало перед державою, ╓ створення умов для розвитку та утвердження укра╖нсько╖ мови як державно╖.
Наше ставлення до р╕дно╖ мови форму╓ ставлення св╕тово╖ сп╕льноти до нас як до нац╕╖. В╕д нас залежить, якими побачить укра╖нц╕в св╕т. Збер╕гати ╕ розвивати р╕дну мову – це будувати незалежну, справд╕ в╕льну кра╖ну, виховувати г╕дних представник╕в свого народу ╕ пишатися сво╓ю Батьк╕вщиною.

9 листопада 2012 р.
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11021

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков