Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 16.11.2012
ДЕНЬ ПИСЕМНОСТ╤ ТА МОВИ СВЯТКУВАЛИ В МЕРЕЖ╤

У Севастопол╕ День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови зустр╕ли ран╕ше, н╕ж в ус╕й кра╖н╕. Трет╕й експрес-турн╕р в ╤нтернет╕ п╕д гаслом «Ой, яка чудова укра╖нська мова!» в╕дбувся ще 4 листопада 2012 р. з 12.00 до 12.30. На електронну скриньку над╕йшло всього 268 лист╕в в╕д севастопольських школяр╕в. Щоправда, жур╕ взяло до розгляду в╕дпов╕д╕ 122 конкурсант╕в, як╕ в╕дпов╕дали умовам конкурсу.
Найактивн╕шими учасниками турн╕ру виявились учн╕ г╕мназ╕й № 1 (25 учасник╕в), № 7 — 19, № 5 — 5; спец╕ал╕зовано╖ школи № 57 — 5, загальноосв╕тн╕х шк╕л № 6 — 8, № 9 — 8, № 34 — 5, № 44 — 6 учасник╕в.
Переможцями серед учн╕в 7-8 клас╕в стали учениц╕ 8 класу ЗОШ № 31 ╤рина Мадюк╕на та Юл╕я Лисенко, призерами — Анатол╕й Чередниченко (7 клас СШ № 45) та Людмила Горнович (7 клас г╕мназ╕╖ № 24).
У груп╕ 9-10 клас╕в перемогла учениця 9 класу г╕мназ╕╖ № 5 ╕м. Лес╕ Укра╖нки Олександра Баклицька, ╤╤ м╕сце пос╕ла Олександра Адаменко (10 клас г╕мназ╕╖ № 1), ╤╤╤ м╕сце — Юл╕я Биковська (10 клас г╕мназ╕╖ № 1).
Вручення прем╕й ╕ диплом╕в в╕дбулось 8-9 листопада 2012 р. у загальноосв╕тн╕х навчальних закладах, в яких навчаються переможц╕.
Управл╕ння осв╕ти ╕ науки СМДА, ╤нститут п╕слядипломно╖ осв╕ти СМГУ та громадський ком╕тет «Укра╖нський Севастополь» зробили важливу справу для кращого ознайомлення молод╕ з державною мовою, збереження та розвитку ╕нтелектуального потенц╕алу м╕ста Севастополя.
Добрих сл╕в заслугову╓ методист з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури ╤ПО СМГУ Валентина Лопатюк, яка була орган╕затором конкурсу. Допомогли в орган╕зац╕╖ та проведенн╕ конкурсу вчител╕ школи № 11 Наталя Т╕унова та Лариса Воржева.
Меценатом просв╕тницького заходу став севастопольський п╕дпри╓мець В╕тал╕й Осадчий.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ

ТИМ ЧАСОМ...

УКРА╥НСЬКА МОВА ВПЕРШЕ ЗА РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТ╤ ВТРАЧА╢ ПОЗИЦ╤╥...

Цього року укра╖нська мова вперше за роки незалежност╕ втрача╓ позиц╕╖ в осв╕т╕ та книговиданн╕, — зазначають експерти. Про це сказав на прес-конференц╕╖ в УН╤АН на тему: «Становище укра╖нсько╖ мови в 2012 роц╕: цифри, факти, динам╕ка» сп╕вкоординатор руху «Прост╕р свободи», кер╕вник проекту «Огляд становища укра╖нсько╖ мови» Тарас Шамайда, посилаючись на дан╕ анал╕тичного огляду «Становище укра╖нсько╖ мови в Укра╖н╕ у 2012 роц╕».
За його словами, «у 2012 роц╕ укра╖нська мова вперше за роки незалежност╕ втрача╓ позиц╕╖ в осв╕т╕ та книговиданн╕, проте трима╓ться у к╕нопрокат╕. Хоча ╓ позитивн╕ тенденц╕╖, але збер╕га╓ться ц╕лковите дом╕нування рос╕йсько╖ мови в теле- та рад╕опростор╕».
Анал╕тичний огляд базу╓ться на даних статистики, соц╕олог╕╖ та власних мон╕торингових досл╕джень, зд╕йснених волонтерами по вс╕й кра╖н╕.
Укра╖нську мову називають р╕дною 2/3 громадян Укра╖ни, а 53% сп╕лкуються переважно укра╖нською. При цьому автори досл╕дження зазначають, що в незалежн╕й Укра╖н╕ д╕ють потужн╕ чинники русиф╕кац╕╖ та формування у нос╕╖в укра╖нсько╖ мови комплексу меншовартост╕. Найпотужн╕шими з цих чинник╕в ╓ телебачення та рад╕о, а також сфера послуг ╕ друкован╕ видання.
У прайм-тайм 8-ми найрейтингов╕ших телеканал╕в у жовтн╕ 2012 року лише 28% еф╕рного часу займають програми укра╖нською мовою, 44% — рос╕йськомовн╕ ╕ 28% — двомовн╕.
«Ц╕ показники трохи кращ╕, н╕ж тор╕к, коли укра╖номовн╕ програми становили лише 22% еф╕ру, але про панування укра╖нсько╖ мови в нац╕ональному телепростор╕ говорити не доводиться», — зазначив Т. Шамайда.
За його словами, на 6-ти найрейтингов╕ших рад╕останц╕ях п╕сн╕ укра╖нською мовою становлять лише 3,4% в╕д загально╖ к╕лькост╕ п╕сень у прайм-тайм (минулого року — 4,6%). Водночас п╕сень рос╕йською мовою — 60% в╕д загально╖ к╕лькост╕.
Кр╕м того, рос╕йською мовою в Укра╖н╕ вида╓ться понад 60% сумарного тиражу газет, 83% — журнал╕в, прода╓ться близько 87% книг (переважна частина яких — ╕мпорт з Рос╕╖).
Т. Шамайда зауважив, що вперше за багато рок╕в сумарний наклад книг, що друкуються укра╖нською мовою в Укра╖н╕, становить менше половини в╕д ус╕х надрукованих книг.
Мон╕торинг мовно╖ ситуац╕╖ у 29 найб╕льших м╕стах Укра╖ни засв╕дчив, що у сфер╕ торг╕вл╕ та послуг переважа╓ рос╕йська мова, на транспорт╕ — укра╖нська, при цьому ситуац╕я дуже р╕зниться залежно в╕д рег╕ону.
Загалом з 290 заклад╕в харчування 29 м╕ст лише у 50% вив╕ска виконана укра╖нською мовою, у 46% ╓ меню укра╖нською мовою ╕ лише у 36% прац╕вники в╕дпов╕дають укра╖нською мовою укра╖номовним кл╕╓нтам.
У в╕зуальн╕й та звуков╕й ╕нформац╕╖ на автобусних та зал╕зничних вокзалах загалом по Укра╖н╕ дом╕ну╓ укра╖нська мова. При цьому на вс╕х видах транспорту за останн╕й р╕к використання укра╖нсько╖ мови у звуков╕й та в╕зуальн╕й ╕нформац╕╖ пом╕тно зб╕льшилося.
Однак прац╕вники дов╕дкових бюро в╕дпов╕дають укра╖номовним пасажирам укра╖нською лише на 66% автовокзал╕в, 55% зал╕зничних вокзал╕в ╕ лише у 3 ╕з 8 найб╕льших аеропорт╕в.
Кр╕м того, 68% ф╕льм╕в у легальному к╕нопрокат╕ дубльован╕ або озвучен╕ укра╖нською, решта — 32% — мають укра╖нськ╕ субтитри.
Шеф-редактор ╕нтернет-видання «Тексти» Роман Кульчинський зазначив, що в одних сферах ситуац╕я з використанням укра╖нсько╖ мови покращилася, в ╕нших — навпаки.
«У цьому роц╕ 50 на 50. В одних сферах укра╖нська мова покращувала сво╓ вживання, в ╕нших важливих сферах було менше вживання», — сказав в╕н.
Експерти вважають, що в 2013 роц╕ ситуац╕я з використанням укра╖нсько╖ мови значно пог╕ршиться у зв’язку ╕з застосуванням скандального Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики». На ╖хн╓ переконання, цей закон запустив процес руйнування мовно-культурного простору кра╖ни.
Як вважають експерти, якщо цей закон не буде скасовано в законодавчому та судовому порядку, хвиля русиф╕кац╕╖ ╕ рег╕онально╖ фрагментац╕╖ Укра╖ни ставатиме з часом усе потужн╕шою ╕ загрожуватиме не лише укра╖нськ╕й мов╕, але й незалежност╕ та ц╕л╕сност╕ кра╖ни.
«Наступного року тенденц╕╖ пог╕ршаться, оск╕льки почне на повну потужн╕сть проявлятися суть закону про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики, який дуже грамотно ╕ детально розпису╓ ╕ заклада╓ десятки р╕зноман╕тних механ╕зм╕в русиф╕кац╕╖ в ус╕х сферах», — застер╕г Т. Шамайда.
Анал╕з статистичних даних та власний мон╕торинг мовно╖ ситуац╕╖ в ус╕х рег╕онах Укра╖ни зд╕йснено на волонтерських засадах актив╕стами руху «Прост╕р свободи» (dobrovol.org) за сприяння ╤нтернет-видання «Тексти» (texty.org.ua).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11022

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков