Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.11.2012
ГОЛОДОМОР БУВ ГЕНОЦИДОМ

ЗАВТРА — ДЕНЬ ПАМ’ЯТ╤ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОР╤В ╤ ПОЛ╤ТИЧНИХ РЕПРЕС╤Й В УКРА╥Н╤

╤сторик пор╕вняв голоди в Укра╖н╕ та Казахстан╕

Те, що Голодомор 1932-1933 рок╕в на укра╖нських етн╕чних територ╕ях ╓ геноцидом, найповн╕ше може показати пор╕вняння його з голодом у Казахстан╕, який в╕дбувався у той самий час. Про це сказав доктор ╕сторичних наук Володимир Серг╕йчук на науковому сем╕нар╕, присвяченому
ц╕й проблем╕.
«Голодомор в Укра╖н╕ ╕ Казахстан╕ справд╕ ма╓ багато сп╕льних рис, але ╓ ╕ разюч╕ в╕дм╕нност╕, як╕ дають п╕дстави говорити про те, що Голодомор в Укра╖н╕ ╓ геноцидом укра╖нського народу», — пов╕домив ╕сторик.
На його думку, визначальним ╓ той факт, що казахам було дозволено ви╖здити у сус╕дн╕ рег╕они, як╕ в╕д голоду не потерпали. В. Серг╕йчук розпов╕в про це, пор╕внявши становище голодуючих укра╖нц╕в та казах╕в у межах Казахстану.
«Яким був голод для казах╕в ╕ для укра╖нц╕в у Казахстан╕? — веде дал╕ Серг╕йчук. — Голод у Казахстан╕ можна под╕лити на два напрямки — голод власне хл╕бороб╕в, якими були переважно укра╖нц╕, ╕ голод казах╕в, як╕ годувалися за рахунок худоби. Тому коли заможних казах╕в розкуркулили ╕ забрали в них коней, то вони залишилися без засоб╕в до ╕снування. Казахи, як╕ були ближчими до кордону ╕з рос╕йськими, узбецькими, киргизькими рег╕онами або з Кита╓м, взяли все, що могли, й п╕шли у ц╕ рег╕они шукати порятунок в╕д голоду. Укра╖нц╕ ж цього не могли зробити».
Кр╕м того, перекону╓ ╕сторик, влада сприяла порятунку казах╕в. Як доказ в╕н наводить оф╕ц╕йн╕ документи вищого та м╕сцевого р╕вня влади.
«Дуже вражаюча р╕зниця — казах╕в, на в╕дм╕ну в╕д укра╖нц╕в, н╕хто не зупиняв. В╕домо, що коли ми говоримо про ознаки геноциду, то головною ╓ зумисн╕ д╕╖ влади на знищення певно╖ групи населення. Казахська влада не приймала р╕шень, щоб заборонити ви╖зд казах╕в. Були постанови у Москв╕, зокрема постанова в╕д 22 с╕чня 1933-го, але вони не стосувалися Казахстану. Вони стосувалися ч╕тко Кубан╕ ╕ селянства УРСР. ╤нших рег╕он╕в Радянського Союзу не зач╕пали. Кр╕м того, була команда з Москви приймати казах╕в у ╕нших рег╕онах ╕ таким чином рятувати в╕д голоду. ╢ також документи, коли казахська влада у 1933-му просила сус╕дн╕ рег╕они не повертати у Казахстан людей, бо там ще були «продовольч╕ труднощ╕».
Володимир Серг╕йчук заперечу╓ думку про те, що Голодомор був насл╕дком непрофес╕йно╖ пол╕тики радянського кер╕вництва, оск╕льки бачить кардинальну р╕зницю у д╕ях центрально╖ влади щодо р╕зних рег╕он╕в. «Йдеться не лише про ф╕зичне знищення укра╖нц╕в — а це перша ознака геноциду. ╥х не пускали в ╕нш╕ рег╕они й не давали можливост╕ вим╕няти або ╕ншим чином отримати хл╕б, як пускали казах╕в, — друга ознака. Влада не звернулася до св╕тового сп╕втовариства, щоб надати допомогу голодуючим укра╖нцям, тобто св╕домо промовчала — третя ознака геноциду. У зв’язку з Голодомором було припинено укра╖н╕зац╕ю — четверта ознака».
На останн╕й тез╕ ╕сторик зупинився окремо. В╕н згадав Постанову ЦК ВКП(б) про припинення корен╕зац╕╖ у зв’язку з незадов╕льною здачею план╕в хл╕бозагот╕вл╕ 14 грудня 1932 року та ╖╖ насл╕дки, зокрема згортання укра╖н╕зац╕╖ не лише в УРСР, але ╕ в кубанських станицях — закриття укра╖нських шк╕л, театр╕в та ╕нших укра╖номовних установ.
В. Серг╕йчук п╕дкреслю╓, що ця постанова стосувалася ╕ Смоленщини — б╕лоруських етн╕чних район╕в. Однак там не було припинено д╕яльн╕сть жодно╖ б╕лорусько╖ школи чи б╕лорусько╖ орган╕зац╕╖, як╕ почали д╕яти в рамках корен╕зац╕╖. Таку пол╕тику щодо укра╖нц╕в В. Серг╕йчук вважа╓ ознакою «духовного геноциду», оск╕льки вона безпосередньо була пов’язана з пол╕тикою голоду.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11048

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков