Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2012 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 07.12.2012
НА ЦИХ СТ╤НАХ ТРИМА╢ТЬСЯ ╤СТОР╤Я...

С╕мферополь часто сприймають як суц╕льний вокзал, транзитне м╕сто на шляху до морського узбережжя з його зонами в╕дпочинку, подорожами на вод╕ ╕ в горах, екскурс╕ями до визначних м╕сць, пов’язаних з р╕зними сферами життя людей на п╕востров╕. Однак в╕н ╕ сам може бути ц╕кавим екскурс╕йним об’╓ктом як п╕вденна столиця, як населений пункт, що з 2001 року ма╓ статус малого ╕сторичного м╕ста.
На його територ╕╖ розташовано 236 пам’яток культурно╖ спадщини, з них 114 – ╕стор╕╖ та монументального мистецтва, 94 – арх╕тектури та м╕стобудування, 15 – археолог╕╖ та арх╕тектурно-археолог╕чних комплекс╕в, 13 – нововиявлених. Проте нав╕ть сам╕ с╕мферопольц╕ часто не знають про деяк╕ з них. А м╕ж тим, у м╕ст╕ знаходиться с╕м пам’яток нац╕онального значення: будинки Мюльгаузена, Палласа, Таранова-Б╓лозьорова, зам╕ський д╕м М. Воронцова, пам’ятник письменнику К. Треньову, могила художника М. Самокиша ╕ п╕зньоск╕фське городище Неаполь Ск╕фський. Наприклад, про Неаполь Ск╕фський чули вс╕, але мало хто з городян побував у ньому. Значно б╕льший ╕нтерес проявляють до залишк╕в цього древнього кримського поселення ╕ноземн╕ туристи. Лише минулого року його в╕дв╕дали гост╕ майже з ус╕х кра╖н св╕ту. Тут було проведено фестиваль.
На громадських слуханнях з обговорення проекту Програми збереження ╕ використання культурно╖ спадщини м╕ста С╕мферополь на 2012-2015 роки ╖хн╕ учасники – представники установ ╕ громадських орган╕зац╕й звернули увагу м╕сько╖ влади на те, що добиратися громадським транспортом до Неаполя Ск╕фського дуже незручно. Д╕╓ лише один автобусний маршрут в╕д зал╕зничного вокзалу, де бува╓ найб╕льше потенц╕йних екскурсант╕в з числа прибулих на п╕востр╕в по╖здами пасажир╕в. В╕дкриття ж нових потр╕бно узгоджувати з адм╕н╕страц╕╓ю Придн╕провсько╖ зал╕зниц╕ – власником прим╕щення вокзалу, яке також ╓ пам’яткою арх╕тектури. ╤ поки це питання буде вир╕шуватися, у м╕ст╕ беруться до наступного туристичного сезону зб╕льшити к╕льк╕сть вказ╕вних покажчик╕в, а на к╕нцев╕й зупинц╕ д╕ючого автобусного маршруту встановити банер з детальним описом цього нового ╕сторико-культурного об’╓кта на його карт╕.
Сфера охорони культурно╖ спадщини, в першу чергу нерухомих пам’яток, останн╕ми роками стала одн╕╓ю з найб╕льш вразливих галузей господарського ╕ культурного життя. Недостатн╕сть ф╕нансування науково-досл╕дних ╕ ремонтно-реставрац╕йних роб╕т, у деяких випадках надм╕рно ╕нтенсивна експлуатац╕я окремих пам’яток, непристосован╕сть до сучасних умов знизили р╕вень економ╕чно╖ ефективност╕ ╖х використання в курортно-туристичному потенц╕ал╕ С╕мферополя.
Яке красиве м╕сце було колись б╕ля к╕нотеатру «Космос»! А сьогодн╕ воно поступово втрача╓ свою приваблив╕сть. У поганому стан╕ знаходяться сх╕дц╕ та «Ст╕на плачу» на мемор╕ал╕ «Дубки». Поблизу нього випасають худобу. А коли представники громадськост╕ спробували навести порядок там ╕ на ╕нших безгосподарних територ╕ях, то не змогли знайти ╖х балансоутримувач╕в.
Серг╕й Павл╕ченко, заступник начальника – начальник в╕дд╕лу охорони культурно╖ спадщини ╕ рекреац╕╖ головного управл╕ння арх╕тектури, буд╕вництва ╕ рег╕онального розвитку С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради, детально розпов╕в про те, як пам’ятки класиф╕куються за формами власност╕, як╕ з них перебувають у п╕дпорядкуванн╕ держави, Автономно╖ Республ╕ки Крим, а як╕ належать територ╕альн╕й громад╕ С╕мферополя. Ця третя група прим╕щень-пам’яток у зв’язку з деф╕цитом бюджетних кошт╕в тривалий час не реставрувалася, в н╕й не зд╕йснювалися ремонтн╕ роботи. Деяк╕ споруди дуже постар╕ли. На них втрачено декоративне оздоблення, д╕лянки карниз╕в ╕ балкон╕в знаходяться в авар╕йному стан╕. Початок ╖х реставрац╕╖ зроблено нещодавно в центральн╕й частин╕ м╕ста – на вулиц╕ Горького. ╤ на не╖ в╕дразу стало при╓мн╕ше дивитися.
Р╕шенням сес╕╖ м╕сько╖ ради в╕д 16 лютого 2012 року вс╕ пам’ятки ╕стор╕╖ та монументального мистецтва, пов’язан╕ з под╕ями Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни 1941-1945 рок╕в, а це комплекс «В╕чний вогонь», кладовища во╖н╕в, передан╕ на баланс м╕ському комб╕нату комунальних п╕дпри╓мств. Нин╕ на м╕сцях поховань встановлюються нов╕ охоронн╕ таблички з пластмаси зам╕сть попередн╕х з кольорових метал╕в, розкрадених зловмисниками.
А як пишалися вс╕ в м╕ст╕ набережною Салг╕ра! Однак недовгою була ця рад╕сть. Красива р╕зьблена огорожа привабила шукач╕в металу, ╕ вона частинами почала зникати з л╕вого ╕ правого берег╕в р╕чки. Зам╕нили реш╕тки на пластмасов╕, та злод╕йське око вже й на них спрямувало св╕й зловмисний приц╕л.
Настала зима. ╤ в пер╕од утеплення будинк╕в в╕д мороз╕в м╕ськ╕ арх╕тектори звертають увагу ╖хн╕х власник╕в, комунальних ╕ приватних, на те, щоб у ход╕ проведення цих роб╕т не зм╕нилося ╕сторичне обличчя фасад╕в, щоб уся проектно-реставрац╕йна документац╕я узгоджувалася з уповноваженими на це органами. Беручи до уваги те, що б╕льша частина нерухомих пам’яток С╕мферополя знаходиться в задов╕льному техн╕чному стан╕, м╕сцева влада досл╕джу╓ ╕ поступово оновлю╓ т╕ об’╓кти, як╕ з часом найб╕льше постар╕ли, почали руйнуватися. ╤ культурна спадщина поста╓ як комплекс багатонац╕онально╖ та багатов╕ково╖ ╕стор╕╖ осво╓ння територ╕╖ м╕ста. Справжн╕ми перлинами арх╕тектури ╕ м╕стобудування ╓ в ньому собори та ╕нш╕ буд╕вл╕ Укра╖нсько╖ православно╖ церкви, мечеть Кеб╕р-Джам╕ Духовного управл╕ння мусульман Криму. Нин╕ зак╕нчу╓ться реставрац╕я будинку Кримського етнограф╕чного музею. Наступного року плану╓ться початок в╕дновлювальних роб╕т у прим╕щенн╕ Дворянських збор╕в по вулиц╕ Горького.
Чекають в╕д владних структур прийняття остаточного р╕шення про переселення рад╕оредакц╕╖ ДТРК «Крим» з кенаси, яка перебува╓ в державн╕й власност╕, кримськ╕ кара╖ми, щоб розпочати в н╕й роботи ╕з створення Центрального музею свого етносу, б╕бл╕отеки та арх╕ву. Поки що вони мають можлив╕сть лише зд╕йснювати на третьому поверс╕ прим╕щення молебн╕. А п╕сля приведення ц╕╓╖ пам’ятки духовно╖ етнокультури в експозиц╕йний стан в╕н буде включений у туристичн╕ та екскурс╕йн╕ маршрути м╕ста.
Всього ор╕╓нтовний обсяг кошт╕в, необх╕дних для ф╕нансування програми в 2012-2015 роках, за словами С. Павл╕ченка, склада╓ понад 15,5 м╕льйона гривень. Фактично ж воно зд╕йсню╓ться в межах передбачених щор╕чних бюджетних призначень. Однак його можуть зб╕льшити благод╕йн╕ внески та ╕нш╕ джерела, не заборонен╕ чинним законодавством Укра╖ни.
Ц╕ об’╓кти – не просто буд╕вл╕ з каменю, вапняку, глини чи ╕ншого матер╕алу. В них, як у п╕дручнику п╕д в╕дкритим небом, закарбована предками наша ╕стор╕я, традиц╕йна багатонац╕ональна культура. Тож ╕ збер╕гати ╖х, показувати та розвивати нам треба вс╕м разом на основ╕ принцип╕в в╕дкритост╕ та загальнодоступност╕.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2012 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11127

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков