Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 14.12.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 14.12.2012
«ВАРФОЛОМ╤╥ВСЬК╤ НОЧ╤» СЕВАСТОПОЛЯ

ДО 95-╥ Р╤ЧНИЦ╤ ПОЧАТКУ КОМУН╤СТИЧНОГО ТЕРОРУ В КРИМУ

У н╕ч з 15 на 16 грудня 1917 року б╕льшовики силою захопили владу у Севастопол╕ ╕ заволод╕ли Центрофлотом, цим тод╕шн╕м флотським «парламентом». Б╕льшовицький переворот у Севастопол╕ ╕ в╕дпов╕дно зм╕на пол╕тичного напрямку Центрофлотом стали в╕дправною точкою проведення б╕льшовицького геноциду, терору ╕ масових вбивств як в╕йськовослужбовц╕в, так ╕ мирних мешканц╕в Севастополя, що поширювалося на все кримське узбережжя. Вбивства ╕ справжня р╕занина ув╕йшли в ╕стор╕ю Севастополя як «Варфолом╕╖вськ╕ ноч╕». Однак ця кривава стор╕нка нашого ╕сторичного минулого ╕ надал╕ прихову╓ться в╕д широко╖ громадськост╕ ╕ засудження. ╤ на двадцять першому роц╕ незалежност╕ Укра╖ни ситуац╕я 1917-1918 рок╕в вида╓ться такою, що мовби Чорноморський флот ╕ севастопольц╕ радо зустр╕ли проголошення радянсько╖ влади, вс╕м серцем линули до б╕льшовик╕в ╕ в сво╖й абсолютн╕й б╕льшост╕ не сприймали укра╖н╕зац╕ю Чорноморського флоту та факту проголошення незалежно╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки. До пам’ятник╕в натхненник╕в ╕ орган╕затор╕в масових вбивств севастопольц╕в та кримчан ╕ дал╕ за участ╕ м╕сцево╖ влади урочисто покладаються кв╕ти. Проте арх╕вн╕ документи та спогади учасник╕в тих под╕й св╕дчать, що ситуац╕я кардинально в╕др╕знялася в╕д т╕╓╖, яку донин╕ нам малюють замовн╕ ╕сторики.
Прибувши з Рос╕╖, б╕льшовики для реал╕зац╕╖ плану захоплення влади у Севастопол╕, нав╕ть всупереч в╕дм╕н╕ II Всерос╕йським з’╖здом Рад (25-26 жовтня 1917 р.) смертно╖ кари, вибрали основним засобом метод проведення «класово-стих╕йного» терору. У зв’язку з проголошенням УНР, наявн╕стю «сепаратистських» теч╕й на Чорноморському флот╕ та в Криму загалом Лен╕н ╕ Свердлов поставили завдання перетворити Севастополь «в Кронштадт юга». Для цього особисто Я. Свердловим до Севастополя були направлен╕ члени РСДРП (б) Юр╕й Гавен, Микола Пожаров, л╕вий есер Вен╕ам╕н Сп╕ро ╕ Н╕на Островська. Остання п╕д виглядом журнал╕стки.
Та про все по порядку. Для Севастополя вибрали повторення харк╕вського вар╕анту захоплення влади. Насамперед на м╕тингу 12 грудня 1917 р. б╕льшовицька фракц╕я заявила, що виходить з╕ складу Севастопольсько╖ ради та ╖╖ виконкому як «др╕бнобуржуазних» ╕ прийняла резолюц╕ю з вимогою про негайне переобрання ради, а також прийняла ухвалу про в╕дкликання представник╕в флоту з Генерально╖ морсько╖ ради УНР. Водночас б╕льшовицькими л╕дерами за кронштадтським досв╕дом були санкц╕онован╕ матроськ╕ самосуди ╕ розстр╕ли оф╕цер╕в у Севастопол╕. Ц╕ груднев╕ дн╕ ув╕йшли в ╕стор╕ю флоту ╕ Севастополя як перша севастопольська р╕занина, перш╕ «Варфолом╕╖вськ╕ ноч╕».
Особливим у план╕ п╕дготовки до захоплення влади ╕ встановлення б╕льшовицького терору у Севастопол╕ ╓ р╕шення Першого загальночорноморського з’╖зду, прийняте на противагу командуванню флотом 6 листопада 1917 року п╕д тиском б╕льшовицько╖ фракц╕╖, про в╕дправлення на Дон збройного матроського загону чисельн╕стю в 2500 ос╕б та ряду корабл╕в для боротьби з отаманом Калед╕ним. Такий заг╕н був сформований ╕ п╕д кер╕вництвом б╕льшовик╕в в╕дправлений на Дон та п╕д Б╓лгород. Однак, зазнавши в╕д оф╕церських ╕ козачих частин поразки п╕д Ростовом ╕ Б╓лгородом та значних втрат, матроськ╕ загони у грудн╕ 1917 — с╕чн╕ 1918 року повернулися до Севастополя з прагненням помсти. Побит╕ в бойових сутичках матроськ╕ загони вже були б╕льше анарх╕стськими, н╕ж в╕йськовими п╕дрозд╕лами. Оск╕льки оф╕цери флоту виступали проти походу на Дон, а к╕стяком козачих в╕йськ, як╕ ╖х перемогли, були оф╕цери, прибул╕ «червоногвард╕йц╕» стали вважати вс╕х флотських оф╕цер╕в «попл╕чниками контрреволюц╕╖», причиною загибел╕ сво╖х товариш╕в ╕ загрозою ╕снування «пролетарського братства ╕ свободи».
Повернення розбитого матроського загону ╕ похорон убитих були використан╕ б╕льшовиками як вдала п╕дстава для захоплення влади. 10 грудня 1917 року до Севастополя доставили т╕ла загиблих п╕д Б╓лгородом 60 моряк╕в, яких хоронили того ж дня. «Похороны матросов, — згадував очевидець тих под╕й, п╕дполковник 6-го Морського полку, георг╕╖вський кавалер Микола Кр╕шевський, — были колоссальной демонстрацией: убитых уложили в открытые гробы, не обмытых, в крови, с зияющими ранами. Процессию сопровождали все матросы, весь гарнизон, все оркестры и громадная толпа простонародья, всего тысяч сорок. Вся эта масса обошла город, часто останавливаясь при произнесении самых кровожадных речей, направленных против офицеров и интеллигенции. Толпа ревела, требовала немедленного избиения офицеров, и только случайно оно не произошло».
Похорон загиблих ╕ майстерна б╕льшовицька демагог╕я створили масовий психоз у гарн╕зон╕, вперше сформувавши пр╕рву в╕дчуження м╕ж оф╕церами ╕ матросами. Оф╕церський корпус був виставлений поголовною «контрреволюц╕╓ю», а наявн╕сть збро╖ в оф╕цер╕в — головною загрозою революц╕╖. Загроза озбро╓но╖ «контрреволюц╕╖» стала причиною обговорення судовими ком╕тетами, як╕ один за одним стали виносити гр╕зн╕ резолюц╕╖: «Сметем всех явных и тайных контрреволюционеров, старающихся препятствовать на пути к завоеванию революции… Ни одного револьвера, ни одной сабли у офицеров быть не должно. Все виды оружия должны быть у них отобраны. Вооруженная контрреволюция является опасностью для революции... За укрывательство оружия офицеры подвергаются немедленному аресту».
Всл╕д за першим загоном 12 грудня 1917 року до Севастополя з-п╕д Б╓лгорода повернувся зб╕льшовизований 1-й Чорноморський революц╕йний заг╕н, який за п╕дтримки севастопольських б╕льшовик╕в в╕дкрито в╕дмовився п╕дкорятися м╕сцев╕й влад╕, вважаючи ╖╖ контрреволюц╕йною, ╕ п╕д загрозою застосування сили поставив вимогу ╖╖ розпуску за 24 години. Б╕льшовицька фракц╕я заявила про св╕й вих╕д з ради ╕ поставила вимогу терм╕нових перевибор╕в ради. Окрилен╕ п╕дтримкою РНК РРФСР, у першу чергу ф╕нансовою, б╕льшовики стали готуватися до захоплення влади у Севастопол╕ – головн╕й флотськ╕й столиц╕, яку, щоби не виникало сумн╕в╕в у ╖хн╕х нам╕рах, накрили хвилею червоного терору.
Першою жертвою б╕льшовицького терору у Севастопол╕ став м╕чман Микола Скородинський з есм╕нця «Ф╕дон╕с╕». 13 грудня 1917 року в╕н критично висловився на адресу члена Севастопольсько╖ ради Н╕ни Островсько╖, прислано╖ з Петрограда б╕льшовицько╖ функц╕онерки, яка активно закликала матрос╕в до «р╕занини оф╕цер╕в». «Едва он сказал эти слова, — пише Кр╕шевський, — как из стоявшей позади его группы матросов кто-то выстрелил в него в упор из револьвера, убив наповал».
15 грудня 1917 року команда плавучих засоб╕в Севастопольсько╖ фортец╕ поставила вимогу Севастопольськ╕й рад╕ створити «в╕йськово-революц╕йний трибунал з необмеженими правами для боротьби з╕ спекулянтами, мародерами, контрреволюц╕онерами й ╕ншими злочинцями революц╕╖». Ввечер╕ того ж дня б╕льшовицький ком╕сар Чорноморського флоту Василь Романець розпорядився арештувати оф╕цер╕в есм╕нця «Гаджибей».
Виконуючи ц╕ та ╕нш╕ б╕льшовицьк╕ вказ╕вки, у н╕ч з 15 на 16 та з 16 на 17 грудня зб╕льшовичен╕ матроськ╕ загони п╕д кер╕вництвом б╕льшовик╕в Мокроусова ╕ Драчука та ╖хн╕х пол╕тичних союзник╕в – есер╕в ╕ анарх╕ст╕в — «заарештували багатьох оф╕цер╕в ╕ в╕двезли ╖х до тюрми. Коли ж тюремний начальник в╕дмовився ╖х прийняти, то оф╕цер╕в в╕дразу розстр╕ляли б╕ля Малахового кургану». Б╕ля Малахового кургану було замордовано 32 оф╕цери. Серед замордованих були начальник штабу флоту контр-адм╕рал Митрофан Каськов, головний командир Севастопольського порту, начальник див╕з╕╖ м╕нних корабл╕в в╕це-адм╕рал Павло Новицький, голова в╕йськово-морського суду генерал-лейтенант Юл╕й Кетр╕ц.
Т╕╓╖ ноч╕ було затримано вдома, на кораблях ╕ безп╕дставно розстр╕ляно ще 12 оф╕цер╕в М╕нно╖ див╕з╕╖, у тому числ╕ ш╕сть – з есм╕нця «Гаджибей» та чотири – з есм╕нця «Пронизливий», зап╕дозрених у «контрреволюц╕йн╕й» п╕дтримц╕ УНР, а всього по м╕сту у перший день терору було замордовано 128 оф╕цер╕в флоту.
П╕д час грудневих зв╕рств у Севастопол╕ був замордований ╕ молодший брат поетеси Анни Ахматово╖ м╕чман В╕ктор Горенко, на зв╕стку про смерть якого вона в╕дгукнулася в╕ршем, створивши перший ╕ нараз╕ ╓диний нерукотворний пам’ятник б╕льшовицьким жертвам у Севастопол╕:
Для того ль тебя носила
Я когда-то на руках,
Для того ль сияла сила
В голубых твоих глазах!
Вырос стройный и высокий,
Песни пел, мадеру пил,
К Анатолии далекой
Миноносец свой водил.
На Малаховом кургане
Офицера расстреляли —
Без недели двадцать лет
Он глядел на Божий свет.
У н╕ч з 16 на 17 грудня, згадував М. Кр╕шевський, полювання на оф╕цер╕в в╕дбувалося по всьому м╕сту, але особливо кривавим воно було на Чесменськ╕й (зараз вул. Сов╓тська) ╕ Соборн╕й (зараз вул. Суворова) вулицях та б╕ля зал╕зничного вокзалу – там проживало найб╕льше оф╕церських родин. Почалися провокац╕╖, як╕ орган╕зовувалися б╕льшовиками сп╕льно з╕ злочинцями ╕ анарх╕стами. За св╕дченнями очевидц╕в, вони нагадували середньов╕чн╕ зв╕рства. Микола Кр╕шевський, якому дивом вдалося уникнути розправи, писав: «Вся небольшая вокзальная площадь была сплошь усеяна толпой матросов, которые особенно сгрудились правее входа. Там слышались беспрерывные выстрелы, дикая ругань сотрясала воздух, мелькали кулаки, штыки, приклады... Кто-то кричал: «Пощадите, братцы, голубчики»... Кто-то хрипел, кого-то били, по сторонам валялись трупы — словом, картина, освещенная вокзальными фонарями, была ужасна. …На мгновенье я увидел бледные, помертвелые лица, еще момент — и в коридоре или на лестнице затрещали выстрелы...».
Арешти, обшуки ╕ самосуди тривали ╕ в н╕ч на 17 грудня. Блукаючи вноч╕ м╕стом, бандитськ╕ шайки матрос╕в накидалися на кожну квартиру, де бачили бодай якийсь рух у в╕кн╕, в╕дкривали вогонь ╕з рушниць чи кидали гранати. Як пов╕домляла газета «Крымский вестник», саме так був поранений «недавно возвратившийся с театра военных действий (германского фронта) молодой врач А. П. Гефтман, проживавший в доме своих родителей и во время стрельбы вышедший на балкон; ружейная пуля попала Гефтману в область шеи и повредила сонную артерию…».
Б╕льшовики намагалися терором ╕ страхом п╕д╕рвати авторитет ╕снуючо╖ в╕йськово╖ ╕ цив╕льно╖ влади у Севастопол╕, пос╕яти у св╕домост╕ людей жах ╕ знев╕ру. За два наступн╕ дн╕ без суду було розстр╕ляно ╕ замордовано ще 34-х оф╕цер╕в. Багатьох оф╕цер╕в ╕ в╕домих у Севастопол╕ людей просто топили в Стр╕лецьк╕й бухт╕ ╕ б╕ля Графсько╖ пристан╕, прив’язуючи до н╕г чи до голови корабельний баласт або кам╕ння. Створен╕ б╕льшовиками «революц╕йн╕ трибунали» арештовували ╕ розстр╕лювали насамперед авторитетних оф╕цер╕в. Так вчинили з оф╕церами на ескадреному м╕ноносц╕ «Керч» та л╕н╕йному корабл╕ «╤оанн Златоуст».
Самосуди ╕ розстр╕ли мали великий розголос серед мешканц╕в м╕ста ╕ особового складу флоту. М╕сто ц╕пен╕ло в╕д жаху. «Известия Севастопольского Ревкома» в╕д 28 листопада (за ст. ст. – авт.) опубл╕кували далеко не повний список ╕з 1634 розстр╕ляних, серед яких було 278 ж╕нок, а 30 листопада продовжили список б╕льшовицьких жертв – без р╕шення суду було розстр╕ляно ще 1202 особи, з яких 88 – ж╕нки. За неповними даними за перший тиждень б╕льшовицько╖ влади жертвами полягло б╕льше восьми тисяч севастопольц╕в. Передус╕м розстр╕лювали кор╕нних севастопольц╕в та укра╖нц╕в, прихильник╕в флоту УНР. Жертв було б б╕льше, але втрутився Укра╖нський в╕йськовий ком╕тет, який силою сво╓╖ збро╖ зв╕льняв з-п╕д арешту безп╕дставно арештованих оф╕цер╕в. Арх╕вн╕ документи св╕дчать про зв╕льнення ними з-п╕д арешту п’ятьох оф╕цер╕в есм╕нця «Неспок╕йний», серед врятованих в╕д розправи судовим ком╕тетом був ╕ командир цього корабля кап╕тан 2 рангу Як╕в Шрамченко, який в ем╕грац╕╖ залишив спогади про т╕ «жуткие дни».
Гавен з Пожаровим терором у Севастопол╕ не обмежилися. За спогадами М. Стар╕кова: «Утром 15 января 1918 г. большевики высадили десант и захватили власть в Евпатории. Дальше начались обыски и аресты. Врывавшиеся большевики отбирали не оружие, а все то, что попадало им под руки. Словно ангелы смерти, шныряли по Евпатории матросы «с вымазанными сажей лицами или в масках... Они арестовывали офицеров и всех заподозренных в контрреволюции. За три-четыре дня было арестовано свыше 800 человек. Обхождение с арестованными было наглое, грубое, над ними издевались. Офицеров было приказано кормить только остатками, собранными из мисок прочих арестантов». Десантним загоном, який захопив ╢впатор╕ю, а згодом ╕ Феодос╕ю, командував матрос-б╕льшовик Мокроусов.
У часи розгулу терору ╕ криваво╖ р╕занини вноч╕ з 15 на 16 грудня 1917 року в╕дбулося зас╕дання б╕льшовицько╖ фракц╕╖ Центрофлоту з╕ сво╖ми пол╕тичними союзниками. На зас╕данн╕, користуючись анарх╕╓ю ╕ розгублен╕стю у м╕ст╕, б╕льшовики вир╕шили створити Тимчасовий революц╕йний ком╕тет п╕д головуванням б╕льшовика-матроса ╤. Л. Сюсюкалова ╕ взяти владу в сво╖ руки. На вимогу цього ком╕тету т╕╓╖ ж ноч╕ було проведено терм╕нове зас╕дання виконавчого ком╕тету Севастопольсько╖ ради, Центрофлоту ╕ представник╕в соц╕ал╕стичних парт╕й, на якому б╕льшовики першими звинуватили раду в безд╕яльност╕ ╕ у безлад╕ в м╕ст╕. Севастопольськ╕й рад╕ п╕д загрозою застосування збро╖ було поставлено ультиматум — протягом 12 годин зв╕льнити прим╕щення ради. Тож кер╕вники Севастопольсько╖ ради заради збереження життя вимушен╕ були передати всю владу Тимчасовому революц╕йному ком╕тетов╕. Таким чином, у Севастопол╕ в╕дбувся фактичний переворот ╕ силове захоплення влади б╕льшовиками.
Першою постановою Тимчасового революц╕йного ком╕тету була оголошена «беспощадная война контрреволюционной Центральной Раде», прийнято р╕шення «спустити з «Вол╕» укра╖нський прапор ╕ п╕дняти червоний», розпустити д╕ючу м╕ську раду та призначити делегатськ╕ збори флоту ╕ гарн╕зону на 11 годину ранку наступного дня у театр╕ «Ренесанс». За такий короткий терм╕н, з оп╕вноч╕ до ранку, орган╕зувати вибори делегат╕в в╕д широкого флотського загалу практично було неможливим, на що ╕ розраховували б╕льшовики. Тому в╕дбулося зас╕дання лише заздалег╕дь по╕нформованих б╕льшовицьких представник╕в, як╕ обрали В╕йськово-революц╕йний ком╕тет (ВРК) з 20 член╕в на чол╕ з головою Миколою Пожаровим. До презид╕╖ ВРК ув╕йшли б╕льшовики Гавен Ю. П., З╓д╕н В. Я., Пожаров М. А., Драчук К. ╢., Марченко Г. ╤. ╕ матрос Сюсюкалов ╤. Л. 17 грудня «революц╕йн╕ матроси ╕ роб╕тники» продовжили «р╕шучу боротьбу з контрреволюц╕╓ю», внасл╕док чого без суду було розстр╕ляно ще 30 оф╕цер╕в. Колишн╕й член Севастопольсько╖ ради О. Каппа згадував: «Коли на другий день п╕сля грудневих жах╕в я запитав голову (М. Пожарова – авт.): «Чи це к╕нець?». В╕н сказав: «Поки так, але сполохи ще будуть».
За прикладом середньов╕чних Варфолом╕╖вських зв╕рств терор у Севастопол╕ проводився в основному п╕д покровом ноч╕. В н╕ч з 19 на 20 грудня у м╕ст╕ було вбито ще 7 чолов╕к. Серед цих жертв були доктор Володимир Куличенко, викладач М╕нно╖ школи, настоятель в╕йськово╖ Свято-Митрофан╕всько╖ церкви на Корабельн╕й сторон╕ прото╕╓рей Афанас╕й (Михайло Чефранов), лейтенант Володимир Погорельський, був заколотий штиками в арештантському замку (нин╕ площа Повсталих, де розм╕щу╓ться торговий комплекс) старший оф╕цер л╕нкора «╢встаф╕й» кап╕тан 2 рангу Василь Орлов.

Мирослав МАМЧАК
м. Севастополь

(Продовження буде)

На фото: Б╕льшовицьке катування

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 14.12.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11166

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков