Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
БЕЗ П╤ДТРИМКИ, ЗАТЕ З ПОСТАНОВОЮ В╤ДЗНАЧИВ КОСМАЧ СВО╢ 600-Р╤ЧЧЯ

В╤ДЛУННЯ СВЯТА

Село, мов писанка,
в долон╕ Бога
Дмитро ПАВЛИЧКО

21 жовтня 2011 року Верховна Рада Укра╖ни ухвалила постанову «Про в╕дзначення 600-р╕ччя села Космач Кос╕вського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕». В сел╕ Космач в╕дбулись урочистост╕ з приводу ц╕╓╖ под╕╖.
Космач традиц╕йно в цей час ма╓ храмове свято Петра, на яке вже понад стол╕ття з’╖жджаються сюди з ус╕х усюд люди, бо в храм╕ святих апостол╕в Петра ╕ Павла в р╕зн╕ часи були настоятелями мудр╕ священики, а серед них Еману╖л Лисинецький, Василь Романюк, якого згодом було у Космач╕ висвячено на владику Ужгородського ╕ Хустського, а небавом обрано патр╕архом Ки╖вським ╕ вс╕╓╖ Руси-Укра╖ни. В цьому храм╕ свого часу сп╕вав Службу Божу хор Михайла Мороза, який складався в основному з учн╕в Олекси Новак╕вського. Зрештою, храм святих апостол╕в Петра ╕ Павла в╕руюч╕ греко-католицького обряду збудували в 1903-1905 роках ╕ прикрасили його ун╕кальними (кованими у В╕дн╕) хрестами. Ц╕ хрести пережили в╕йну ╕ багато чого бачили, бо в храм╕ хрестили видатного укра╖нця В’ячеслава Чорновола, а ще на початку минулого стол╕ття Олекса Новак╕вський зустр╕чав тут свого побратима Ф╕ларета Колессу. Таким чином, заслужено храм святих апостол╕в Петра ╕ Павла занесено до числа нац╕ональних пам’яток Укра╖ни ╕ в╕н охороня╓ться законом. Та, на жаль, святкування 600-р╕ччя Космача побачили лише три хрести на куполах церкви, бо два вже встиг незаконно зняти священик Василь Гунчак з пам’ятки арх╕тектури, зам╕нивши ╖х новими.
Отож святкування 600-р╕ччя Космача починалось великим Богослуж╕нням у храм╕ святих апостол╕в Петра ╕ Павла за участ╕ владики Андр╕я та к╕лькох священик╕в. Оп╕сля духовенство, до якого долучились настоятель храму Свято╖ Тр╕йц╕ ╤гор Андр╕йчук та отець-м╕трат Зенон Харкавий з Австрал╕╖ разом з параф╕янами та святковими хоругвами, попрямувало на с╕льський майдан до Народного дому, який тепер назива╓ться Будинок культури, бо саме тут знаходилась сцена ╕ в╕дбувались ус╕ урочистост╕.
Музиканти ╕з села Брустури на рогах ╕ тремб╕тах спов╕стили про початок свята. На сцену п╕днялось духовенство та заступники голови обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Р. Струтинський, районно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ ╤. Грималюк, голова Кос╕всько╖ районно╖ ради А. Клуб (кер╕вники ╤вано-Франк╕всько╖ обласно╖ ради у святкуванн╕ участ╕ не брали) та Космацький с╕льський голова Д. Пожоджук, як╕ звернулися з прив╕таннями до учасник╕в свята. З в╕тальним словом до присутн╕х звернулися ╕ владика Андр╕й, радник мера одного з французьких м╕ст Й. Авр╕ль, голова ком╕с╕╖ з питань науки та осв╕ти обласно╖ ради Д. Дзв╕нчук…
У постанов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни п╕дкреслено: звернутися до Президента Укра╖ни з пропозиц╕╓ю нагородити державними нагородами мешканц╕в ╕ вих╕дц╕в з села Космач. Так╕ пропозиц╕╖ було подано ╕ п╕дготовлено в╕дпов╕дн╕ документи, але жодно╖ нагороди за п╕дписом Президента Укра╖ни космачани не отримали, хоча тут працю╓ близько трьох тисяч народних майстр╕в, ╕ серед них так╕ ╕менит╕, як Гаф╕я Чорняк (вишила альбом зразк╕в космацько╖ вишивки), Ганна Линдюк (делегат семи м╕жнародних з’╖зд╕в писанкар╕в), майстриня з виготовлення сирно╖ ╕грашки Олена Кравчук, яких було представлено до почесного звання «Заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни». Натом╕сть ╖м вручив Р. Струтинський нагороди голови обласно╖ адм╕н╕страц╕╖ «За заслуги перед Прикарпаттям». Майстри ╕з св╕товим ╕менем мусили задовольнитися й цим.
Ц╕кавою, самобутньою виявилась концертна програма. З небувалим усп╕хом виступили оркестр народних ╕нструмент╕в села Космач, родинний ансамбль танцю ╤люк╕в та Ванджурак╕в села В╕пче з Гуцульщини, фольклорно-етнограф╕чний ансамбль с. Путятинц╕ з Оп╕лля, с╕л Нижн╕в, Верхн╕й Верб╕ж з Покуття, акордеон╕стка з Франц╕╖ Сец╕ла Ш╕з Авр╕ль, аматорський ансамбль «Намисто» з Бойк╕вщини та етнограф╕чний колектив «Шовкова косиця» з Надв╕рно╖… Окрасою свята стали здобутки народних майстр╕в, як╕ презентували сво╖ вироби: космацьк╕, лемк╕вськ╕, под╕льськ╕ писанки, покутську ╕ гуцульську керам╕ку, космацьку, буковинську, борщ╕вську ╕ слобожанську вишивку, народн╕ музичн╕ ╕нструменти, космацьк╕ кресан╕ ╕ вес╕льн╕ в╕нки, сирну ╕грашку ╕ вироби з б╕серу… А ще вс╕ охоче смакували традиц╕йн╕ гуцульськ╕ страви, запивали ╖х медовухою.
В програм╕ свята в╕дбувались ╕ масов╕ спортивн╕ по╓динки з боротьби дзюдо, шах╕в, а також проходив 8 м╕жнародний з’╖зд писанкар╕в та наукова конференц╕я «Космач в ╕стор╕╖ Гуцульщини та Укра╖ни». На з’╖зд╕ писанкар╕в презентувала свою персональну виставку писанок уродженка Космача Уляна Л╕нда. Одночасно д╕яла велика виставка бойк╕вських, лемк╕вських, под╕льських, покутських, гуцульських та слобожанських писанок. На науков╕й конференц╕╖ «Писанка – паспорт Укра╖ни» ц╕кавими були допов╕д╕ о. Зенона Харкавого «Розвиток укра╖нського писанкарства в Австрал╕╖», професора, доктора ф╕лолог╕чних наук, зав╕дувача в╕дд╕лу фольклористики ╤нституту мистецтвознавства, фольклористики та етнолог╕╖ ╕м. М. Т. Рильського НАН Укра╖ни Миколи Дмитренка «Символи укра╖нського фольклору та укра╖нсько╖ писанки», Вадима Рудого з Буковини «Карукован╕ писанки», Ярослава Осадци з Тернополя «Популяризац╕я писанки товариством «Вертеп», Мар╕╖ Янко з╕ Львова «Фестивал╕ лемк╕всько╖ писанки», Зенов╕я Пеньонжика ╕з Звенигорода «Символ╕ка укра╖нсько╖ писанки»…
У Постанов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни зазначалось: Нац╕ональному банку Укра╖ни виготовити ╕ ввести в об╕г юв╕лейну монету, присвячену 600-р╕ччю села Космач. Монети банк не виготовив – пап╕р все стерпить. Постанова зобов’язувала «Укрпошту» видати сер╕ю поштових марок, присвячених 600-р╕ччю Космача. Натом╕сть випущено маркований конверт, де зам╕сть марки на малюнку скирта соломи, довкола яко╖ цв╕те р╕пак. ╤ зазначено, що це кра╓вид Космача, хоча вс╕м в╕домо, що н╕ пшеничних лан╕в, н╕ пос╕в╕в р╕пака у Космач╕ нема╓, бо це ж гори. Прост╕ше було зам╕сть марки поставити космацьку писанку ╕ проблему було б вир╕шено.
Ще в одному пункт╕ постанови наголошу╓ться: передбачити у цьому сел╕ в╕дкриття школи народного мистецтва з п╕дготовки фах╕вц╕в з художньо╖ обробки деревини та металу, шк╕ри ╕ хутра, вишивки, ткацтва, писанкарства. Не передбачено. Як мовиться, казав пан – кожух дам – тепле його слово. ╤ основне: в постанов╕ не обмовлено жодним рядком про ф╕нансове та матер╕ально-техн╕чне забезпечення в╕дзначення 600-р╕ччя Космача. А це значить, що держава кошт╕в на цю под╕ю не передбачила. Та попри вс╕ негаразди свято таки в╕дбулося. Без державно╖ п╕дтримки. Зате з постановою.

Дмитро ПОЖОДЖУК,
заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни
с. Космач,
╤вано-Франк╕вська область

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11197

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков