Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
«ВАРФОЛОМ╤╥ВСЬК╤ НОЧ╤» СЕВАСТОПОЛЯ

ДО 95-╥ Р╤ЧНИЦ╤ ПОЧАТКУ КОМУН╤СТИЧНОГО ТЕРОРУ В КРИМУ
(Продовження. Поч. у № 50)

При вс╕й сво╖й стих╕йност╕ севастопольський терор ум╕ло керувався б╕льшовицькими л╕дерами ╕ в╕дкривав ╖м шлях до влади та встановлення «пролетарсько╖ диктатури». П╕д впливом терору ╕ загрозою нових розстр╕л╕в вибори нового складу Ради в╕йськових ╕ роб╕тничих депутат╕в в╕дбулися 18 грудня, та новий склад ради знову не задовольнив б╕льшовик╕в. Виявилося, що за парт╕йною приналежн╕стю депутати розпод╕лилися таким чином: члени демократичних парт╕й – 89, безпарт╕йн╕ – 50, б╕льшовики ╕ сп╕вчуваюч╕ – 35, меншовики – 6, польськ╕ соц╕ал╕сти – 6. П╕сля проведених репрес╕й б╕льшовикам вдалося долучити до сво╓╖ фракц╕╖ у виконком╕ ще 11 депутат╕в та обрати головою Севастопольсько╖ ради б╕льшовика М. А. Пожарова. Практично п╕д залпи розстр╕л╕в ╕ кровопролиття б╕льшовики зайняли всю виконавчу владу у Севастопол╕.
Наступного дня б╕льшовики оголосили головою В╕йськово-революц╕йного ком╕тету (ВРК) у склад╕ 18 б╕льшовик╕в ╕ 2 есер╕в спец╕ально присланого з Петрограда члена бюро РСДРП (б) ╕ колишнього голову М╕уссько╖ ради, кер╕вника б╕льшовицько╖ орган╕зац╕╖ Севастополя латиського стр╕льця Юр╕я Гавена (Яна Ернестовича Даумана). Ком╕тет взяв на себе права губернсько╖ влади ╕ для «революц╕йно-доц╕льних» потреб запровадив революц╕йний трибунал. Отримавши владу, Ю. Гавен рапортував до Петрограда, що «вся влада перейшла в руки орган╕зованого В╕йськово-революц╕йного ком╕тету. Самосуди зупинено. ...М╕сто перебува╓ п╕д охороною революц╕йно налаштованих матрос╕в ╕ солдат╕в».
Ось так швидко було наведено «революц╕йний» порядок у м╕ст╕ та у Севастопольськ╕й фортец╕, за два дн╕ зникла матроська ненависть до «ненависних» оф╕цер╕в ╕ адм╕рал╕в! Та це ще не була остаточна перемога б╕льшовик╕в у боротьб╕ за флот. Флот, по сут╕, лише розд╕лився на два табори: прихильник╕в УНР та б╕льшовик╕в. Перш╕ виконували розпорядження Укра╖нського в╕йськового ком╕тету, друг╕ – В╕йськово-революц╕йного ком╕тету. Однак позиц╕╖ Чорноморського укра╖нського в╕йськового ком╕тету значно применшувало, якщо не п╕дривало, проголошення III Ун╕версалом Укра╖ни без Криму. Л╕дери УНР н╕бито сам╕ вручили сво╖м противникам можлив╕сть, яка, незважаючи на п╕дтримку укра╖нц╕в кримськими татарами, дозволяла ненависникам укра╖нсько╖ ╕де╖ проголошувати Крим рос╕йською територ╕╓ю, демонструвати, що влада в Укра╖н╕ не ма╓ прав втручатися у кримськ╕ справи, баламутити матрос╕в фактом, що «буржуазна Центральна Рада» сама позбавила укра╖нських роб╕тник╕в ╕ селян флоту як засобу ╖хнього захисту в╕д св╕тово╖ буржуаз╕╖, с╕яти сум’яття в голови людей та стверджувати, що флот УНР не потр╕бен зовс╕м, позаяк Укра╖на його утримати не зможе.
У той ╕сторичний час для повного опанування б╕льшовиками ситуац╕╖ у Севастопол╕ на завад╕ стояли ек╕паж╕ корабл╕в п╕д жовто-блакитними прапорами, ╕ найперше дредноут «Воля», який викликав велике занепоко╓ння ╕ переполох серед б╕льшовицьких фракц╕й Центрофлоту ╕ Ради.
Поки у б╕льшовик╕в Севастополя не було у руках повно╖ влади, вони вимушен╕ були миритися з укра╖нським рухом у Севастопол╕ та з наявн╕стю укра╖нських прапор╕в на щоглах корабл╕в флоту. Ситуац╕я зм╕нилася з часу захоплення влади В╕йськово-революц╕йним ком╕тетом. 23 грудня 1917 року на терм╕новому зас╕данн╕ Центрофлоту ╕ виконкому Севастопольсько╖ ради ВРК з ╕н╕ц╕ативи члена презид╕╖ ВРК К. З╓д╕на Центрофлот проголосував резолюц╕ю, якою вимагав спустити на л╕нкор╕ «Воля» укра╖нський прапор. Команда л╕нкора в╕дмовилася виконувати це р╕шення. Тод╕ В╕йськово-революц╕йний ком╕тет спланував операц╕ю ╕з захоплення дредноута. З укра╖нцями вир╕шили не панькатися, примусити ╖х силою спустити укра╖нськ╕ прапори, ╕ першим кораблем для прикладу ╕ншим обрали флагман флоту – л╕н╕йний корабель «Воля». На приклад╕ «Вол╕» вже легше було розправитися з крейсером «Пам’ять Меркур╕я», «Завидним» та ╕ншими есм╕нцями ╕ суднами, що стояли п╕д укра╖нськими прапорами. Спершу представники ВРК запропонували судновому ком╕тету л╕нкора добров╕льно спустити жовто-блакитний прапор. Отримавши р╕шучу в╕дмову ек╕пажу, «Волю» заблокували з берега ╕ моря, позбавили корабель, який щойно повернувся з походу п╕д Трапезунд, можливост╕ поповнювати запаси. Ситуац╕ю на корабл╕ значно ускладнювало в╕дправлення понад 300 член╕в ек╕пажу, палких прихильник╕в УНР, на захист Центрально╖ Ради у листопад╕ 1917 року. З собою вони забрали ╕ «барвистий» корабельний жовто-блакитний прапор. Зам╕сть тих, хто вибув, ек╕паж поповнили матросами з Флотського ек╕пажу та л╕нкора «Свободная Россия», як╕ у сво╖й б╕льшост╕ були байдужими до нац╕ональних устремл╕нь укра╖нц╕в. Це значно полегшило б╕льшовикам добитися в╕д ек╕пажу сво╖х домагань спустити з корабля укра╖нський прапор.
П╕д веч╕р 24 грудня 1917 року великий озбро╓ний б╕льшовицький заг╕н матрос╕в з М╕нно╖ див╕з╕╖, л╕нкора «Свободная Россия» ╕ балт╕йц╕в на баржах п╕д╕йшов до л╕нкора з обох борт╕в, вдерся на корабель ╕ силою захопив флагман флоту, який стояв без пального, води ╕ пров╕з╕╖. Захопивши корабельний арсенал ╕ порохов╕ погреби, беззбройному ек╕пажу поставили ультиматум: зам╕сть жовто-блакитного прапора п╕дняти червоний. Командир л╕нкора кап╕тан 1 рангу О. Т╕хмен╓в ультиматум б╕льшовик╕в прийняв, однак судновий ком╕тет, п╕дтриманий членами укра╖нсько╖ залоги корабля, знову в╕дмовився служити п╕д червоним прапором. Та п╕д загрозою застосування збро╖ становище укра╖нц╕в стало безвих╕дним, ╕ 700 укра╖нських моряк╕в вимушен╕ були з╕йти на берег до флотського ек╕пажу. Так був б╕льшовизований флагман флоту дредноут «Воля». П╕днявши на «Вол╕» червоний прапор, б╕льшовики поповнили ек╕паж дредноута моряками з флотського ек╕пажу, л╕нкора «Мар╕я» ╕ перетворили дредноут на флагмана б╕льшовицького терору, опору б╕льшовицьких сил Севастопольського гарн╕зону. П╕сля завершення ц╕╓╖ операц╕╖ член В╕йськово-революц╕йного ком╕тету Над╕я Островська ви╖хала до Петрограда з допов╕ддю «о прод╓ланой работ╓» та за новими ╕нструкц╕ями.
Про захоплення б╕льшовиками «Вол╕» ╕ загрозу розправи над ╕ншими кораблями п╕д укра╖нськими прапорами – надто сили були нер╕вними – укра╖нський ком╕сар кап╕тан 2 рангу ╢. Ак╕мов негайно спов╕стив Моргенраду, зв╕дки отримав розпорядження Дмитра Антоновича негайно направити крейсер «Пам’ять Меркур╕я» з есм╕нцями «Завидний», «Зоркий» ╕ «Звонкий» до Одеси, яка залишилась ╓диним укра╖нським портом.
Усп╕шно зд╕йснивши перех╕д морем, у Одес╕ вс╕ корабл╕ ув╕йшли до складу формованого Району захисту п╕вн╕чно-зах╕дно╖ частини Чорного моря флоту УНР, водночас силою сво╓╖ збро╖ вони мали надавати допомогу укра╖нським береговим в╕йськовим частинам у випадку прориву п╕д Одесу б╕льшовицьких в╕йськ. З одеського порту у той час продовжувалася операц╕я з евакуац╕╖ морем укра╖нських вояк╕в з Кавказького фронту.
Черговим кроком щодо встановлення диктатури В╕йськово-революц╕йного ком╕тету стало знищення будь-яких ознак свободи слова у Севастопол╕, для чого 60 матрос╕в л╕нкора «Свободная Россия» 7 с╕чня 1918 року конф╕скували вс╕ севастопольськ╕ друкарн╕. З цього дня у Севастопол╕ стали виходити лише б╕льшовицьк╕ газети. 12 с╕чня 1918 року для надання сво╖м д╕ям видимост╕ громадсько╖ п╕дтримки В╕йськово-революц╕йний ком╕тет з╕брав об’╓днане зас╕дання Севастопольсько╖ ради, Центрофлоту, представник╕в роб╕тничих ╕ селянських рад, суднових ком╕тет╕в, соц╕ал╕стичних парт╕й ╕ орган╕зац╕й та Головного ком╕сара флоту. У прийнят╕й резолюц╕╖ зазначалося, що «Севастополь не зупиниться перед будь-якими засобами для того, щоб довести справу революц╕╖ до переможного к╕нця». Член Севастопольсько╖ ради кубанський б╕льшовик Семен Рябоконь в╕дверто заявив: «Усю буржуаз╕ю треба розстр╕лювати. Зараз ми перебува╓мо при влад╕, тому вбива╓мо. Яка це революц╕я, коли не р╕зати буржуаз╕ю?».
Важливим кроком для зм╕цнення влади б╕льшовик╕в ╕ проведення в життя орган╕зованого терору проти насамперед нац╕онально-патр╕отичного руху було створення В╕йськово-революц╕йного штабу та Ком╕с╕╖ з охорони м╕ста. Цьому штабу п╕дпорядкували 1-й ╕ 2-й Чорноморськ╕ загони, створен╕ з прибулих до м╕ста червоногвард╕йц╕в, броненосець берегово╖ оборони «Адм╕рал Грейг» надали йому як плавучу в’язницю, трюми ╕ прим╕щення якого заповнили сотнями арештованих «контрреволюц╕онер╕в». П╕дпорядкований штабу контррозв╕дувальний в╕дд╕л Центрофлоту став активно виявляти таких, як на кораблях, так ╕ у самому м╕ст╕.
22 с╕чня 1918 року телеграфом ╕з Петрограда до Севастополя над╕йшов кер╕вний циркуляр К-2977, зм╕ст якого вимагав: «Принять строгие меры наблюдения за контрреволюционерами, всякие попытки сопротивляться советской власти беспощадно подавлять. Наркоминудел Петровский».
Це була пряма вказ╕вка для б╕льшовицьких в╕йськово-революц╕йних штаб╕в з орган╕зац╕╖ репрес╕й. Не гаючись, Севастопольський ревштаб разом з Ком╕с╕╓ю з охорони м╕ста («по делам крепости флота и города») виключно з б╕льшовик╕в сформував каральн╕ «летюч╕ загони» з наданням ╖м необмежено╖ влади. Так, в арх╕вних матер╕алах збер╕гся «Ордер за № 2887» такого зм╕сту: «Дан сей члену летучего отряда рабочих Севастопольского порта Литваку на право обыска и ареста, где он найдет нужным. Комиссия по делам крепости флота и города». Зараз встановити ск╕льки у грудн╕-с╕чн╕ 1918 року у Севастопол╕ впало «нужных» жертв б╕льшовицького терору зда╓ться вже неможливим, але про ╖хню масов╕сть св╕дчать якимось дивом збережен╕ окрем╕ арх╕вн╕ документи.
У к╕нц╕ с╕чня хвил╕ насилля ╕ терору у Севастопол╕ було тимчасово припинено ╕ це викликало критику Ю. Гавена з боку його однопарт╕йц╕в у Криму та звинувачення його у «м’якот╕лост╕». У в╕дпов╕дь на несправедливу, як в╕н вважав, критику Ю. Гавен заявив таке: «Считаю нужным напомнить, что я применил массовый красный террор еще в то время, когда он еще партией официально не был признан. Так, напр., в январе 1918 года я, пользуясь властью пред. Севаст. Военно-Револ. Комитета, приказал расстрелять более шестисот офицеров-контрреволюционеров».
21 лютого 1918 року б╕льшовицький уряд прийняв написаний Лен╕ним декрет «Социалистическое Отечество в опасности», який проголошував, що: «Неприятельские агенты, спекулянты, громилы, хулиганы, контрреволюционные агитаторы, германские шпионы расстреливаются на месте преступления». Декрет вимагав на м╕сцях «мобилизовать батальоны для рытья окопов под руководством военных специалистов. …В эти батальоны должны быть включены все работоспособные члены буржуазного класса, мужчины и женщины, под надзором красногвардейцев; сопротивляющихся – расстреливать».
П╕сля отримання декрету ╕ критики в м’якот╕лост╕ ВРК орган╕зував у Севастопол╕ нову, набагато б╕льшу ╕ добре сплановану та п╕дготовлену, другу криваву хвилю терору проти в╕йськових та цив╕льних ос╕б, п╕дозрюваних у виступах проти б╕льшовицько╖ влади, вершина яко╖ припала на день народження Червоно╖ Арм╕╖ ╕ Флоту – 23 лютого, нин╕шн╕й День захисника В╕тчизни. Зброю бандам головор╕з╕в м╕г видавати нав╕ть Ком╕тет пожежно╖ охорони та Ком╕тет бухгалтер╕╖ Севастопольського порту. До слова, в арх╕вних справах збереглись посв╕дчення на право нос╕ння збро╖ роб╕тников╕ порту Жукову ╤гнату Опанасовичу ╕ прац╕вников╕ бухгалтер╕╖ порту Михайлу Крошицькому. 31 грудня 1917 року на потреби В╕йськово-революц╕йного ком╕тету було видано 10 кулемет╕в, 50 кулеметних стр╕чок ╕ 500 ручних гранат. 2 с╕чня 1918 року з Заводського ком╕тету Тульського збройового заводу матросу з крейсера «Очаков» було в╕дпущено 575 гвинт╕вок ╕ ст╕льки же револьвер╕в. Напередодн╕ спланованих масових вбивств у Севастопол╕ в лютому 1918 року був виданий наказ Центрального ком╕тету Чорноморського флоту (Центрофлоту) в╕д 15 лютого 1918 року № 92 «Про посилення жорстокост╕ щодо перебування в м╕ст╕ прибулих транспортом ╕ перев╕рки членами ком╕с╕╖ з охорони м╕ста». Наказ п╕дписали тимчасово виконуючий обов’язки Першого в╕дпов╕дального члена оперативно╖ частини управл╕ння Центрофлоту контр-адм╕рал М. Сабл╕н ╕ в╕д Центрофлоту б╕льшовик Новицький.
20 лютого ввечер╕ на л╕нкор╕ «Борець за свободу» орган╕зован╕ б╕льшовиками збори суднових ком╕тет╕в вир╕шили «змусити буржуаз╕ю схилити голову» ╕ затвердили план д╕й «аж до повного винищення буржуаз╕╖». Збори обрали ком╕с╕ю з 25 ос╕б на чол╕ з головою Центрофлоту б╕льшовиком С. Романовським, а також з╕ С. Шмаковим ╕ анарх╕стом Басовим. Резолюц╕╓ю в╕д 20 лютого 1918 року розпочалася друга, наймасштабн╕ша хвиля б╕льшовицького терору у Севастопол╕, що повн╕стю нагадала ╕сторичн╕ Варфолом╕╖вськ╕ ноч╕. Однак репрес╕╖ не оминули ╕ сам ек╕паж «Борця за свободу», ╕ не лише оф╕цер╕в, а й член╕в його суднового ком╕тету, який не п╕дтримував д╕╖ б╕льшовицьких головор╕з╕в. Першими «за п╕дозрою провокац╕╖» були заарештован╕ ╕ без суду розстр╕лян╕ командир л╕н╕йного корабля «Борець за свободу» кап╕тан 1 рангу Зар╕н, затим члени суднового ком╕тету унтер-оф╕цер Феодос╕й М╓шок ╕ матрос Павло Сокирко, прапорщики Василь Ал╓щенко ╕ Микола Сукачов. За письмовими св╕дченнями родич╕в страчених, б╕льшовицьк╕ летюч╕ загони конвоювали арештованих до вор╕т Панорами, де ╕ вчинили над ними жорстоку розправу.
У т╕ траг╕чн╕ зимов╕ дн╕ жахливими були ╕ севастопольськ╕ ноч╕ – у м╕ст╕ ╕ гарн╕зон╕ по-бандитськи, вноч╕, вир╕залося все цив╕л╕зоване, все укра╖нське, все, що по╓днувало море, м╕сто ╕ флот. Збережен╕ окрем╕ стор╕нки Севастопольського державного арх╕ву св╕дчать, що оп╕вноч╕ 20 лютого 1918 року на Кам’янськ╕й пристан╕ з╕бралося б╕льше 3 тисяч озбро╓них матрос╕в на чол╕ з заступником голови В╕йськово-революц╕йного ком╕тету Басовим. Щоб н╕хто не зум╕в утекти, м╕сто було оточене матроським загоном. Близько друго╖ години ноч╕ натовп матрос╕в розпочав масов╕ обшуки, грабунки ╕ вбивства. За св╕дченням вц╕л╕лого в’язня севастопольсько╖ тюрми К. Л╕дзаря, перша матроська б╕льшовицька банда з’явилася у м╕ськ╕й тюрм╕ з вимогою видати ╖м в’язн╕в за в╕дпов╕дним списком. Севастопольська рада п╕дтвердила ╖хню вимогу. У ту н╕ч були розстр╕лян╕ муфт╕й Челеб╕╓в, адм╕рал Львов, кап╕тан 1 рангу Карказ, лейтенант Цв╕гман, колишн╕й городовий Синиця. Дорогою до м╕сця вбивства у Карантинн╕й балц╕ жертв катували ╕ п╕сля розстр╕лу грабували ╕ знущалися над ╖хн╕ми мертвими т╕лами. Другий матроський заг╕н продовжив розстр╕ли в’язн╕в о четверт╕й годин╕ ранку. За далеко не повними даними протягом трьох ночей було вбито ╕ замордовано понад 600 ос╕б. Т╕ла вбитих заборонили видавати для похорону ╖хн╕м р╕дним, привезли на Графську пристань ╕, ховаючи сво╖ злочини, вбитих завантажували на барж╕ ╕ топили в мор╕. Море ще тривалий час прибивало трупи до берега… За переказами багатьох ветеран╕в Севастополя, у т╕ лютнев╕ ноч╕ кулемет у Стр╕лецьк╕й бухт╕ вноч╕ не замовкав…
Св╕док тих под╕й В. М. Краснов св╕дчив в ем╕грац╕╖, що «у Севастопол╕ за одну н╕ч, в лютому, сталася друга р╕занина оф╕цер╕в, але цього разу вона була добре орган╕зована, вбивали за планом ╕ вже не т╕льки морських, але взагал╕ вс╕х оф╕цер╕в ╕ ц╕лий ряд поважних громадян м╕ста, всього б╕льше 800 ос╕б. Вбивали по-зв╕рячому – виколювали оч╕... Це були масов╕, жахлив╕ розстр╕ли». За спогадами очевидц╕в, яким вдалося пережити цю трагед╕ю, т╕ла загиблих на вулицях лежали купами. Збирали ╖х спец╕ально призначен╕ команди на вантажн╕ автомоб╕л╕ ╕ звозили на Графську пристань, там вантажили на барж╕ ╕ вивозили в море...
Особливо жахливими стали ноч╕ на 22 ╕ 23 лютого 1918 року. Урочисто вшановуючи сьогодн╕ цей день як День захисника В╕тчизни, севастопольц╕ не в╕дають про безвинн╕ страшн╕ жертви старших покол╕нь мешканц╕в м╕ста, котрих г╕рше за будь-яких окупант╕в позбавили життя сам╕ творц╕ цього б╕льшовицького свята.
У н╕ч на 22 лютого 1918 року Ком╕с╕я з охорони м╕ста дала припис п╕дняти матрос╕в л╕н╕йного корабля «Мар╕я», сформувати фортечну ╕ зал╕зничну комендантськ╕ команди, а також виставити застави к╕льцем навколо м╕ста ╕ зд╕йснювати безперервн╕ чергування б╕ля шосейних дор╕г, тобто блокувати м╕сто з берега ╕ моря. Арх╕вн╕ документи беззаперечно наводять факти, що в розстр╕лах т╕╓╖ ноч╕ брали участь «летюч╕ загони» ╕з числа матрос╕в-б╕льшовик╕в та роб╕тничих дружин. Згодом, виступаючи на II Загальночорноморському з’╖зд╕, матрос Б╓ля╓в розказував про под╕╖ того дня: «Коли… я повертався на корабель, то побачив матрос╕в з гвинт╕вками. …╥х було багато, 3 тис. чолов╕к. Вс╕ вони зайняли вулиц╕, саме м╕сто було оточене так, щоб н╕хто не вт╕к… Заарештованих спочатку приводили в Раду… Там були ╕ оф╕цери, ╕ священик, ╕ так просто хто попало. Там були зовс╕м похил╕, хвор╕ люди. Половина матрос╕в вимагала забити ╖х… Н╕хто не знав н╕ заарештованих, н╕ того, за що ╖х заарештували… Прийшла шайка матрос╕в та вимагала в╕ддати ╖х. …Згодилися вивести ╖х ╕з зали. А близько 12 години ноч╕… я д╕знався, що вс╕х повбивали…»

Мирослав МАМЧАК
м. Севастополь

(Продовження буде)

НОМАН ЧЕЛЕБ╤ДЖИХАН — кримськотатарський пол╕тичний ╕ державний д╕яч. Один з орган╕затор╕в першого Курултаю, перший голова уряду проголошено╖ в 1917 роц╕ Кримсько╖ народно╖ республ╕ки, перший муфт╕й мусульман Криму, Литви, Польщ╕ ╕ Б╕лорус╕. В╕домий також як Челеб╕ Челеб╕╓в, саме так його ╕м’я було записано в оф╕ц╕йних рос╕йських документах. Слова його в╕рша «Ant etkenmen!» («Я клянусь!») стали нац╕ональним г╕мном кримських татар.
У с╕чн╕ 1918 р. б╕льшовики заарештували Челеб╕джихана. 23 лютого 1918 р. в╕н був розстр╕ляний у м╕ськ╕й в’язниц╕ Севастополя матросами-б╕льшовиками, а його т╕ло викинули в Чорне море...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11198

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков