Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
ЧЕТВЕРТИЙ КУРЕШ. В╤ДРОДЖЕНА БОРОТЬБА

В здоров╕м т╕л╕ — здоровий дух!

Нещодавно у м. С╕мферопол╕ в спортивному комплекс╕ «Локомотив» в╕дбувся ╤V м╕жнародний турн╕р з нац╕онально╖ кримськотатарсько╖ боротьби куреш, присвячений священному святу Курбан-Байрам. Це традиц╕йний вид спорту у тюркських народ╕в — нац╕ональна боротьба на поясах, яка внесена до ре╓стру нац╕ональних вид╕в спорту. Вона ╕ тепер розвива╓ться як в╕дроджений вид спорту кримських татар. Колись дуже популярна боротьба куреш незаслужено була забута ╕ виключена з перел╕ку розвинутих ╕ культивованих вид╕в боротьби.
╤стор╕я боротьби сяга╓ глибини стол╕ть. Так, легендарний епос Алпамиш, що з’явився тисячу рок╕в тому, опису╓ куреш як один з найулюблен╕ших ╕ найшанован╕ших вид╕в спорту, що широко був поширений в т╕ давн╕ часи на земл╕ Середньо╖ Аз╕╖. Великий учений ╕ мислитель Ав╕ценна писав, що заняття боротьбою куреш ╓ одним з кращих способ╕в п╕дтримки здоров’я, т╕ла ╕ духу. Добропорядн╕сть, мужн╕сть, хоробр╕сть, чесн╕сть ╕ справедлив╕сть до суперника — це т╕ якост╕, як╕ вихову╓ цей вид боротьби. Так╕ умови ╕ критер╕╖ змагань з боротьби куреш.
У кожному селищ╕ були сво╖ силач╕, вони користувалися повагою в народ╕ ╕ були прикладом для п╕дл╕тк╕в. ╢вген Марков у сво╖й прац╕ «Нариси Криму» на рубеж╕ XVII-XIX ст. не без захоплення в╕дгукувався про культуру кримських татар, як╕ населяють п╕востр╕в.
До депортац╕╖ кримських татар у 1944 роц╕ в Криму були сво╖ легендарн╕ борц╕. Це — Рефат Тантана (м. Ялта), Фазил Сулейман (м. Карасубазар), Якуб Джафер (м. Бахчисарай) та багато ╕нших. Пройшовши величезний ╕сторичний шлях розвитку, боротьба як форма розваги, забави, прояву сили ╕ сьогодн╕ користу╓ться великою популярн╕стю серед нащадк╕в кримських татар, як╕ залишили п╕востр╕в у ХVI-XIX ст. Боротьба куреш, залишаючись серцевиною народних свят, ╓ складовою частиною нац╕онально╖ культури.
Б╕льш╕сть народ╕в св╕ту мають або мали сво╖ нац╕ональн╕ види спорту, як╕ були запозичен╕ ╕ з плином часу модерн╕зован╕ сьогодн╕ в традиц╕йн╕ види спорту. А сьогодн╕шн╕й куреш належить до забутих вид╕в боротьби чи до нових? Стародавн╕й куреш проводився фактично на гол╕й земл╕, п╕д в╕дкритим небом, босон╕ж. Сьогодн╕ — в спортзалах, на комфортних матах, у спортивному одяз╕ затвердженого зразка та в борц╕вському взутт╕. Б╕й проходить на визначений час, на бали. Чиста перемога для борця — це ╕деал у перемоз╕, але все-таки вона на другому план╕. Отже, беручи до уваги сучасний розвиток, це новий вид боротьби, модерн╕зований п╕д сьогодн╕шн╕ стандарти ╕ культуру спорту на основ╕ древнього куреш. У кураш (ферганський вар╕ант), як ╕ в б╕льшост╕ р╕зновид╕в ц╕╓╖ боротьби на поясах, борються в ст╕йц╕ ╕ зг╕дно з прийнятими правилами. Кидки, проведен╕ в ст╕йц╕, оц╕нюються суддями. Оц╕ню╓ться прийом, початий всередин╕ безпечно╖ зони г╕лам (татам╕) ╕ зак╕нчений за межами небезпечно╖ л╕н╕╖ г╕лам. Тривал╕сть бою — 4 хв. чистого часу.
Кримська федерац╕я нац╕онально╖ боротьби куреш була створена 19 грудня 2008 року, тод╕ ж на установч╕й конференц╕╖ було затверджено статут федерац╕╖. За цей пер╕од було проведено б╕льше 40 турн╕р╕в за участ╕ Кримсько╖ федерац╕╖ куреш, з них 12 м╕жнародних, чемп╕онат╕в св╕ту та Укра╖ни. У листопад╕ 2009 року в С╕мферопол╕ був проведений ╤ м╕жнародний турн╕р, який тепер проводиться щор╕чно. Команда Криму в 2009 роц╕ брала участь у чемп╕онат╕ св╕ту з боротьби кураш у м. Алушта та з боротьби кореш у м. Казань. З 2009 до 2012 р. команда борц╕в з Криму брала участь в м╕жнародних турн╕рах у Туреччин╕, Рос╕╖, Румун╕╖ та чемп╕онатах Укра╖ни, де пос╕дала призов╕ м╕сця. Великий внесок у розвиток куреш на м╕жнародному р╕вн╕ зробили: Сал╕ Неджат (Румун╕я), ╤бра╖м Арадж╕ (Туреччина), Сейдамет Яг’я╓в (Крим). Сп╕льно з ними проводилися сем╕нари та зустр╕ч╕ з розвитку боротьби куреш. У вересн╕ 2012 р. команда Криму, завдяки п╕дтримц╕ нового президента Федерац╕╖ куреш Ленура Едемовича ╤слямова, брала участь у чемп╕онат╕ св╕ту з боротьби на поясах у м. Астана (Казахстан), де було представлено 32 держави. Наш╕ борц╕ здобули 2 бронзов╕ медал╕ ╕ принесли Укра╖н╕ 4-те командне м╕сце. Студентами К╤ПУ була розроблена форма для боротьби куреш. За рахунок спонсорсько╖ допомоги виготовлено 90 комплект╕в борц╕вських форм ╕ видано учасникам р╕зних турн╕р╕в. Федерац╕╓ю була розроблена своя емблема. Восени 2012 р. кер╕вництвом федерац╕╖ вид╕лено 14 нац╕ональним школам Криму борц╕вськ╕ мати, проведена оплата за оренду борц╕вських зал╕в, роботу тренер╕в, було забезпечено матер╕альне стимулювання борц╕в. Також нам╕чено буд╕вництво спец╕ального спортивного комплексу. Вже випущено два навчальних пос╕бники з боротьби куреш (автори — Сейдамет Яг’я╓в, Бахт╕яр Асанов — викладач╕ К╤ПУ). Зараз ведеться робота з видання пос╕бника кримськотатарською мовою на латин╕.
╤V м╕жнародний турн╕р з нац╕онально╖ боротьби куреш пройшов в обстановц╕ нац╕онального свята. Учасники, гост╕ та глядач╕ залишилися задоволен╕ проведенням цього спортивного турн╕ру. В турн╕р╕ взяли участь 180 борц╕в з 8 кра╖н, боролися за призов╕ м╕сця в 6 вагових категор╕ях. Головний суддя — Р. Казаков, секретар — Е. Муртаза╓в. Переможцями стали у вагов╕й категор╕╖ 60 кг — Ернест Вел╕ша╓в; 70 кг — член нац╕онально╖ зб╕рно╖ Укра╖ни з греко-римсько╖ боротьби, учасник Ол╕мп╕ади в Лондон╕ 2012 р. Ленур Тем╕ров; 80 кг — Еннан Сеферов; 90 кг — Ам╕т Аблям╕тов; 100 кг — ╤л╕мдар Сай╕дов; у ваз╕ понад 100 кг — ╤гор Задерновський. Переможц╕ турн╕ру нагороджувалися в╕д ╕мен╕ федерац╕╖ справжн╕ми золотими медалями, кубками та ц╕нними подарунками. А переможц╕ в абсолютних вагових категор╕ях за традиц╕╓ю отримували в нагороду живого барана ╕ повинн╕ були з бараном на плечах зробити коло пошани навколо борц╕вського мату. Особливо хочеться вид╕лити сл╕пого борця Ленура К╕радж╕╓ва, який завдяки сво╖й ц╕леспрямованост╕, завзятост╕ ╕ дивовижному для сл╕по╖ людини почуттю р╕вноваги пров╕в г╕дн╕ бо╖. Великий ╕нтерес викликали показов╕ виступи грузинських борц╕в, як╕ представляли Всеукра╖нську федерац╕ю грузинсько╖ нац╕онально╖ боротьби «чидаоба». Також пройшли показов╕ бо╖ серед наймолодших борц╕в.
Урочисте в╕дкриття турн╕ру та нагородження переможц╕в провели: президент КФНБ «Куреш» Ленур ╤слямов; дворазовий чемп╕он св╕ту, чемп╕он Ол╕мп╕йських ╕гор у м. Мюнхен 1972 року Рустем Казаков (паралельно в м. Алушта 27-28 жовтня проходив щор╕чний Х╤ м╕жнародний турн╕р з греко-римсько╖ боротьби на приз Р. А. Казакова); голова Меджл╕су кримськотатарського народу Мустафа Джем╕л╓в; президент всесв╕тнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров; мер м╕ста Антак’я (Туреччина) Лютф╕ Саваш. Гост╕ висловили свою п╕дтримку для сп╕льного розвитку концепц╕╖ боротьби куреш у Криму ╕ позитивно поставилися до створення Укра╖нсько╖ федерац╕╖ боротьби куреш та ╖╖ виходу на м╕жнародний р╕вень. П╕сля турн╕ру вс╕х охочих пригощали традиц╕йним пловом з коржиками. Спод╕ва╓мося, що в майбутньому в╕дроджена кримськотатарська нац╕ональна боротьба знайде нових шанувальник╕в ╕ отрима╓ б╕льш широкий розвиток.

Руслан ФЕСЕНКО
Фото автора

(Висловлю╓мо щиру вдячн╕сть головному секретарю КФНБ «Куреш» Енверу Усе╖нову за сприяння в п╕дготовц╕ цього матер╕алу)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11203

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков