Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3008)
З потоку життя (6197)
Душі криниця (3423)
Українці мої... (1452)
Резонанс (1476)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1657)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ – ДУХОВНА ╢ДН╤СТЬ ПОКОЛ╤НЬ
Можна не сумн╕ватися, що Степан Руданський, великий прихильник укра╖нського слова, р╕дно╖ мови,...


ЧОМ, ЧОМ, ЗЕМЛЕ МОЯ…
Колись на хвилях Укра╖нського рад╕о часто звучала п╕сня «Чом, чом, земле моя»,...


ДУХОВНИЙ УЧИТЕЛЬ: ╢ВГЕН СВЕРСТЮК
Яким був ╢вген Сверстюк ╕ як╕ повчання залишив у спадок новим покол╕нням, нам розпов╕ла зав╕дувач...


ЗАБУТЕ ╤М’Я Л╤КАРЯ МАР’ЯНА ПАНЧИШИНА
«Знання ╕ досв╕д – в ╕м’я збереження здоров’я укра╖нц╕в”, - таким...


ДОВГИЙ ШЛЯХ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ОСВ╤Т╤
З ЮВ╤ЛЕ╢М! РЕКТОРУ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ╤МЕН╤ М.П. ДРАГОМАНОВА В╤КТОРУ...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 18.01.2013
НЕ СТАЛО МИХАЙЛА ГОРИНЯ...

У н╕ч на 13 с╕чня на 83-му роц╕ життя помер в╕домий укра╖нський дисидент, правозахисник ╕ пол╕тв’язень, почесний громадянин Львова Михайло Горинь.
 «Т╕, хто у 1990-му роц╕ були причетн╕ до орган╕зац╕╖ в╕копомного ланцюга Злуки, в один голос говорять, що без Михайла Гориня в╕н би не в╕дбувся. Але це лише один знаковий еп╕зод з його життя. В Укра╖н╕ сьогодн╕ небагато людей, за якими нац╕я могла б зв╕ряти правильн╕сть свого шляху. Михайло Горинь, безумовно, був одним з них», — зазначив м╕ський голова Львова Андр╕й Садовий.
М. Горинь народився 17 червня 1930 р. у сел╕ Кн╕село Жидач╕вського району Льв╕всько╖ област╕. Його батько керував с╕льською «Просв╕тою» та районною орган╕зац╕╓ю ОУН, за що ╕ був репресований польською владою. У грудн╕ 1944 р. Михайло разом ╕з мат╕р’ю депортований радянською владою до Сиб╕ру, та по дороз╕ на заслання ╖м вдалося втекти. П╕сля втеч╕ с╕м’я легал╕зувалася в Ходоров╕, де Михайло п╕шов працювати на завод. Там у 1949 р. хлопець зак╕нчив школу. З 1949 до 1955 рр. навчався на в╕дд╕ленн╕ лог╕ки ╕ ф╕лософ╕╖ Льв╕вського ун╕верситету. П╕сля зак╕нчення вишу працював учителем лог╕ки, психолог╕╖, укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури, зав╕дував районним методкаб╕нетом, був ╕нспектором Стр╕лк╕вського райвно.
Активний «ш╕стдесятник», 1962 р. в╕н налагодив контакти з ╤ваном Св╕тличним, ╤ваном Дзюбою, ╤ваном Драчем та ╕ншими. Орган╕зовував розповсюдження пол╕тично╖ л╕тератури, яка видавалася за кордоном, та самвидаву.
У серпн╕ 1965 р. заарештований за звинуваченням у проведенн╕ антирадянсько╖ аг╕тац╕╖ ╕ пропаганди, а у кв╕тн╕ 1966 р. засуджений на ш╕сть рок╕в табор╕в суворого режиму. Покарання в╕дбував у Мордов╕╖. Зв╕льнився М. Горинь у 1971 р., а в серпн╕ 1978 р. разом ╕з В’ячеславом Чорноволом в╕дновив часопис «Укра╖нський в╕сник», який В. Чорнов╕л, М. Кос╕в та Я. Кендзьор почали видавати 1970 р.
Кр╕м того, Михайло Горинь бере активну участь у д╕яльност╕ Укра╖нсько╖ Гельс╕нсько╖ групи, створено╖ 1976 р. Разом ╕з В. Чорноволом та братом Б. Горинем в╕н розробив «Декларац╕ю принцип╕в Укра╖нсько╖ Гельс╕нсько╖ сп╕лки», оприлюднену 7 липня 1988 р. на 50-тисячному м╕тингу у Львов╕.
3 грудня 1981 р. М. Горинь знову заарештований, а 25 червня цього ж року засуджений за «антирадянську аг╕тац╕ю ╕ пропаганду та в╕дмову дати покази у справ╕ ╤вана Кандиби» на 10 рок╕в позбавлення вол╕ в таборах особливо суворого режиму та 5 рок╕в заслання. Помилуваний 1987 р., реаб╕л╕тований 1990 р.
З 1989 р. працював в оргком╕тет╕ Народного Руху Укра╖ни за перебудову у Ки╓в╕. На Установчому з’╖зд╕ НРУ, що в╕дбувся 8-10 вересня, обраний головою секретар╕ату парт╕╖. 1990 р. обраний депутатом Верховно╖ Ради УРСР, працював у Ком╕с╕╖ з питань суверен╕тету, очолював ком╕с╕ю нац╕ональних меншин.
19 травня 2000 р. обраний головою Укра╖нсько╖ Всесв╕тньо╖ Координац╕йно╖ Ради.
Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, Орденом Свободи (2009 р.) та ╕н.
Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович висловив сп╕вчуття у зв’язку з╕ смертю в╕домого громадського та пол╕тичного д╕яча, укра╖нського дисидента Михайла Гориня. Про це пов╕домля╓ прес-служба Глави держави.
«П╕шла з життя людина, яка стояла б╕ля виток╕в створення незалежно╖ Укра╖нсько╖ держави», — йдеться у сп╕вчутт╕ Президента р╕дним ╕ близьким пок╕йного. «Укра╖на втратила людину, чий внесок у справу консол╕дац╕╖ нашого сусп╕льства, розбудову демократично╖, соц╕ально╖ ╕ правово╖ держави важко переоц╕нити. Св╕тла пам’ять про Михайла Миколайовича завжди буде у наших серцях», — зазначив В. Янукович.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11274

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков