Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 01.02.2013
ОСОБЛИВЕ ЗАВДАННЯ
╤ван МЕЛЬНИКОВ

Пам’ять

Щороку 8 лютого у св╕т╕ в╕дзнача╓ться День юного антифашиста, затверджений у 1964 роц╕ черговою Асамбле╓ю ООН. Напередодн╕ ц╕╓╖ дати пропону╓мо уваз╕ читач╕в опов╕дання кримського письменника ╤вана Мельникова «Особливе завдання» про юного героя Павлика Ларишк╕на, який у роки во╓нного лихол╕ття нар╕вн╕ з дорослими став на боротьбу з фашизмом.

Чорний шлейф диму виривався з труб пароплава «Груз╕я» ╕ траурною стр╕чкою тягнувся в той б╕к, де за горизонтом зникла Одеса. Туди ж дивився худорлявий хлопчик рок╕в тринадцяти, що стояв б╕ля борту. Погляд його темно-карих очей був сумний. Там, за горизонтом, в╕н залишив сво╓ безтурботне ╕ веселе дитинство, свою улюблену Молдаванку, спуст╕лий д╕м на вулиц╕ Майстров╕й, 18. Там, у р╕дн╕й Одес╕, фашистська бомба вбила його батька, арм╕йського розв╕дника Серг╕я Ларишк╕на...
При згадц╕ про батька сльози п╕дступали до горла, боляче стискалося серце. Хлопчик м╕цно вчепився руками за борт, зц╕пив зуби, щоб не заплакати, але сльози, мов горох, котилися по щоках. В╕н витер ╖х долонями ╕ почав дивитися в ╕нший б╕к, туди, куди квапиться пароплав. Попереду вже видн╕лися сизуват╕ Кримськ╕ гори. Ц╕каво, як там у Криму, що чека╓ на них з мамою? Коли ╖й, медсестр╕ госп╕талю, який евакуювали в Крим, дозволили взяти з собою сина, вона примчала додому, п╕дганяла його: «Швидше, Павлику, швидше! Як добре, що ми обо╓ ╖демо туди! Там нема╓ бомб». Невже фашисти не кидають на Крим бомб? А от в порту моряки говорили, що Севастополь теж бомблять... Ех, треба було все ж таки залишитися в Одес╕ ╕ хоч раз п╕ти в розв╕дку з дядьком Жорою, другом батька. Коли дядько Жора виписувався з госп╕талю, то об╕цяв прийти в четвер за Павликом ╕ вони п╕дуть у розв╕дку. А сьогодн╕ саме четвер, ╕ в╕н уже далеко в╕д Одеси... Але не м╕г же в╕н залишити маму, вона й так не знаходить соб╕ м╕сця: з дня загибел╕ батька н╕ разу не посм╕хнулася, ходить така печальна, задумлива...
 Тривожн╕ корабельн╕ гудки об╕рвали думки хлопчика, ╕ в╕дразу ж над палубою «Груз╕╖» чорною т╕нню ковзнули два фашистських л╕таки, огидно засвист╕ли бомби. Позаду пароплава зд╕йнялися важк╕ водян╕ стовпи, п╕днят╕ вибухами. Павлик притиснувся до борту, м╕цно вчепившись руками в ле╓р. А фашистськ╕ л╕таки знову закружляли над пароплавом. «Груз╕я» ум╕ло маневрувала: то стр╕мко неслась вперед, то, здригнувшись ус╕м сво╖м корпусом, зупинялась. Бомби вибухали навколо не╖ все густ╕ше й густ╕ше. Розгойдане ними море п╕дкидало пароплав, нахиляло його так, н╕би хот╕ло, щоб з палуби все скотилося в пр╕рву, ╕ хлопчик теж. Та «Груз╕я» вперто пручалася, вир╕внювалася, поки новий вибух не змушував знову хилитися, то на один б╕к, то на другий. Вони були вже майже п╕д Севастополем, коли бомба все ж догнала пароплав. В╕н судорожно зат╕пався ╕ почав пов╕льно валитися на б╕к. Т╕льки Павлик цього вже не бачив: гаряча червона пелена заслала йому оч╕, в╕н намагався п╕дняти руку ╕ змахнути ╖╖ з обличчя, але н╕як не м╕г поворушити пальцями — все он╕м╕ло, було чужим ╕ неслухняним. Пот╕м в╕дчув н╕жний дотик маминих рук, ╕ в╕дразу стало легко ╕ зовс╕м не боляче. Намистинки гарячих маминих сл╕з скочувалися по його щоках. Павлик хот╕в сказати мам╕, щоб не плакала, але н╕ язик, н╕ губи також не слухалися його...
 Так ╕ не довелося йому побачити Крим. Разом з ╕ншими пораненими б╕йцями його переправили в Соч╕. Рани затягнулися швидко, ╕ в╕н знову повернувся до вперто╖ думки п╕ти на фронт. В╕н т╕кав к╕лька раз╕в. Його ловили то в Ростов╕, то в Туапсе, то в станиц╕ Б╕лор╕ченська, ╕ кожного разу, вичитавши: «Малий ще!», — повертали в Соч╕. ╤ знову були мамин╕ сльози ╕ жал╕сть до не╖, гостра щемлива жал╕сть ╕ нелегк╕ дитяч╕ роздуми. Ну чому, чому доросл╕ не розум╕ють, що в╕н також ма╓ право мститися фашистам за смерть батька, за розорену р╕дну Одесу, за поранених ╕ вбитих на «Груз╕╖». ╤ зовс╕м в╕н не маленький, незабаром мине чотирнадцять, х╕ба це мало? З першого дня в╕йни в╕н серед в╕йськових ╕ зна╓ ус╕ види стр╕лецько╖ збро╖, вивчив по фотограф╕ях л╕таки, танки, гармати ╕ нав╕ть знаки розр╕знення г╕тлер╕вц╕в. В╕н може ходити в розв╕дку. Т╕льки б дозволили... Як же домогтися свого?
 Якось у госп╕тал╕, де працювала мати Павлика, поклали на л╕кування ще молодого, але вже зовс╕м сивого старшого лейтенанта ╤вана Петровича Ван╓╓ва. Про його солдатську долю ходили легенди. К╕лька м╕сяц╕в тому з невеликою групою б╕йц╕в командир роти старший лейтенант Ван╓╓в утримував переправу через Дн╕про. Билися до останнього патрона, а коли наказ виконали ╕ можна було в╕д╕йти, — потрапили в оточення. П╕шли на прорив врукопашну... В╕сьмох наших б╕йц╕в, поранених ╕ украй знесилених, г╕тлер╕вц╕ взяли у полон. Серед них був ╕ Ван╓╓в. ╥х не стали обшукувати, допитувати — ╕ так все було зрозум╕лим: б╕льшовики! Поранених поставили б╕ля краю протитанкового рову, дали по них к╕лька залп╕в. А глибоко╖ ноч╕ Ван╓╓в опритомн╕в, вибрався з-п╕д мертвих солдат╕в ╕, переборюючи гострий б╕ль у грудях, поповз у напрямку осв╕тлених в╕кон хати, що стояла на околиц╕ невеличкого укра╖нського села.
 На св╕танку господар хати знайшов б╕ля свого порога майже знекровленого чолов╕ка. Виходжували Ван╓╓ва ус╕м селом, поставили на ноги ╕ направили до сво╖х. Направили не самого, а дали в пров╕дники бродячого жерстяника. П╕дручним цього жерстяника пройшов Ван╓╓в не одне прифронтове село. Л╕н╕ю фронту перейшов сам.
 — Що, певно, не солодко п╕д н╕мцями, коли ти до нас прийшов, д╕дусю? — сп╕вчутливо запитали його, тридцятип’ятир╕чного, солдати в передн╕х окопах л╕н╕╖ оборони.
 — Не солодко, — коротко в╕дпов╕в старший лейтенант ╕ попросив в╕двести його в штаб.
 Ван╓╓в прин╕с важлив╕ в╕домост╕ про ворож╕ в╕йська ╕ передав усе це нашому командуванню. Його направили дол╕ковуватися у госп╕таль. Чи треба говорити, що Павлик не в╕дходив в╕д ╤вана Петровича. З ус╕х сил намагався сподобатися йому, бо в╕дчував, що саме в╕н може допомогти зд╕йснитися його мр╕╖. Хлопчик не в╕дразу розпов╕в про не╖ Ван╓╓ву. Вони вже стали справжн╕ми друзями, коли Павлик вир╕шив зв╕ритися перед ним та╖ною, про котру дос╕ н╕кому не говорив. ╤ван Петрович уважно вислухав його, н╕ разу не перебив, нав╕ть сп╕вчутливо кивав головою, але в╕дпов╕в так:
 — Чудово розум╕ю тебе, Павлушо. Але й ти зрозум╕й не т╕льки мене, а й тих дорослих, на яких ти зата╖в образу... Було б тоб╕ хоча б ш╕стнадцять, розмова у нас була б ╕ншою. А ти... ну глянь на себе — хлопчисько ╕ край... Був би на вигляд старший...
 Павлик стояв похнюплений: х╕ба в╕н винуватий, що п╕зно народився. Та раптом погляд його повесел╕шав ╕ в╕н хитро посм╕хнувся:
 — Значить, хоча б ш╕стнадцять, так, ╤ване Петровичу? Значить, хоча б на вигляд бути старшим. А що коли до вашого виписування буде ╕ ш╕стнадцять, ╕ старший?
Ван╓╓в усм╕хнувся на╖вному запитанню Павлика, н╕чого не в╕дпов╕в, лише уважно глянув на хлопчика.
 На базар╕ Павлик купив соб╕ добротн╕ черевики на саморобн╕й груб╕й гумов╕й п╕дошв╕, промаслену фуфайку, старенького кашкета зал╕зничника з високою кокардою ╕ брезентов╕, в багатьох м╕сцях пропален╕ штани. Все це в╕н купив за к╕лька дн╕в. ╤ ус╕ ц╕ дн╕ не заходив до ╤вана Петровича, т╕льки част╕ше, н╕ж звичайно, розпитував мат╕р про його здоров’я. А через два тижн╕, якось вранц╕, до палати Ван╓╓ва зайшов молодий водопров╕дник ╕ грубуватим басовитим голосом запитав:
 — Завгосп послав кран п╕дчинити, не заперечуватимете, якщо я тут трохи насм╕чу?
Ван╓╓в уважно глянув на хлопця — невже Павлик? Ну зв╕сно ж, Павлик! Ну й артист! Справд╕, хто скаже, що йому нема╓ ш╕стнадцяти?!
 — Ось що, артисте, — стримуючи посм╕шку, сказав ╤ван Петрович, — скидай св╕й маскарад ╕ питимемо чай. Ти мене переконав — десь на п╕втора року вигляда╓ш старшим. А ось що скажуть ╕нш╕, хоча б Семен Петрович, як гада╓ш? Чи впевнений, що у нього знайдеться ╕ для тебе «легенда»?
 Заступника начальника розв╕дувального управл╕ння П╕вн╕чно-Кавказького фронту Семена Петровича Соколова Павлик дв╕ч╕ бачив у госп╕тал╕. В╕н нав╕дував Ван╓╓ва ╕ про щось з ним довго говорив. Часто звучало слово «легенда». ╤ ось знову це слово.
 — А «легенда» — це що, секрет? — в╕дважився запитати хлопчик.
 — Коли як, бува╓ й секрет, — ухильно в╕дпов╕в Ван╓╓в.
 На цьому ╖хня розмова й зак╕нчилася.
 ╤ знову Павлик ц╕лими днями пропадав у госп╕тал╕. У нього було багато р╕зних обов’язк╕в: доглядав важкопоранених, б╕гав у магазин за цигарками ╕ м╕неральною водою, писав п╕д диктовку листи. Та чим би в╕н не займався, не випускав з уваги палату Ван╓╓ва. Павлик чекав полковника Соколова, в╕н був упевнений, що ╤ван Петрович обов’язково заговорить з ним ╕ про цю «легенду». Павлик не м╕г пояснити, зв╕дки у нього така впевнен╕сть, якесь внутр╕шн╓ загострене чуття п╕дказувало йому, що така розмова в╕дбудеться.
 ╤ все ж в╕н пропустив прих╕д полковника. Якось, зв╕льнившись, п╕д╕йшов до палати, в╕дчинив двер╕ ╕ завмер. Полковник Соколов сид╕в б╕ля л╕жка Ван╓╓ва спиною до дверей, затуляючи ╖╖ ╕ в╕д ╤вана Петровича, тож хлопчика не пом╕тили, продовжували розмовляти, а Павлик ловив кожне слово.
 — Н╕, н╕, — р╕шуче сказав полковник, — ваша легенда добре продумана, але хлопчик сюди не п╕д╕йде. А пот╕м... Про мат╕р його ви подумали?
 — Про все подумав, Семене Петровичу. Прикидав ╕ так, ╕ сяк. Це найкращий вар╕ант. Старий ╕ хлопчик. Таке по╓днання не викликатиме серйозних п╕дозр у нишпорок з ГФП, а ╖х там, як вам в╕домо, достатньо. Що ж до ╢вген╕╖ Павл╕вни, то вона в╕дпустить Павлика. Зв╕сно, ╖й дуже важко дати на це згоду, але... Не легше було, коли в╕н багато раз╕в ут╕кав. ╤ ще втече. Його зараз стриму╓ над╕я, признаюсь, я натякнув йому, а то б Павлика тут уже не було, ╕ хто зна, що могло б статися з ним...
 — Але ж чотирнадцять усього, — не здавався Соколов. — Дитину — на в╕йну. Ми — доросл╕...
— ╤нод╕ виника╓ й така необх╕дн╕сть. Жорстока необх╕дн╕сть в╕йни.
 — Ви впевнен╕, що в дан╕й ситуац╕╖ нема╓ ╕ншого виходу?
 — ╤ншого?.. Це — кращий. Павлик п╕де з╕ мною, ╕ я постараюся зробити все для його безпеки. Ви кажете, всього чотирнадцять. Правильно, але душею в╕н набагато старший: ст╕льки пережив. Впевнений — справимося.
 — Старий ╕ хлопчик... — пов╕льно, роздумуючи, повторив Соколов. — Ви ж не старик...
 — Треба буде — стану, — мовив Ван╓╓в. — Це не так вже й складно. Складн╕ше буде навчити Павлика нашому ремеслу.
 — Я готовий вчитися! — Павлик переступив пор╕г палати з рад╕сною усм╕шкою на обличч╕...
 Ось ╕ зд╕йснилася його мр╕я. ╤ у нього вже п’ять м╕сяц╕в в╕йськово╖ служби. Все йде так, як замислено. Тепер в╕н зна╓, що буде пом╕чником Ван╓╓ва при виконанн╕ особливого завдання. А щоб виконати його усп╕шно, в станиц╕ Васюринська проходять щоденн╕ тренування. Павлик уже вм╕╓ стр╕ляти з п╕столета, автомата, караб╕на, кидати гранату, дв╕ч╕ стрибав з парашутом. А сьогодн╕ в╕н зд╕йснив стрибок у повному бойовому спорядженн╕. Зал╕к приймав сам Семен Петрович ╕ оголосив йому подяку за в╕дм╕нну роботу. Схоже, що терм╕н його навчання зак╕нчу╓ться.
 Треба б до мами по╖хати, попрощатися. З тих п╕р, як полковник Соколов прив╕з ╖х з Ван╓╓вим сюди, в╕н не бачив мами. За цей час Павлик став не лише вм╕лим стр╕льцем, а й жерстяником, лудильником, може полагодити будь-яку каструлю. От здивувалася б мама, якби в╕н нав╕в ц╕лковитий порядок у ╖╖ небагатому кухонному хазяйств╕. Треба в╕дпроситися. Треба побачити маму. Вона молодець — в╕дпустила його, а як ╖й було важко це зробити, в╕н-то зна╓.
 У двер╕ тихо постукали. Спочатку з’явилася велика з сивиною борода, а пот╕м ув╕йшов Ван╓╓в. На ньому були стоптан╕ черевики, брезентов╕ штани, старенька, залатана на л╕ктях фуфайка ╕ бувала в бувальцях заяча шапка.
 Ван╓╓в кинув до н╕г Павлика м╕шок, сказав:
 — Тут тв╕й одяг. У нашому розпорядженн╕ тридцять хвилин. Решту поясню у л╕таку.
 ...«Л╕-2» стр╕мко набрав висоту ╕ взяв курс на Крим. Павлик був готовий до виконання особливого завдання, добре знав легенду, за якою в╕н тепер не Павлик, а Володя, ╕ все ж не думати про стрибок у темну н╕ч, у нев╕доме, на окуповану ворогом землю, в╕н не м╕г. В╕д одн╕╓╖ ц╕╓╖ думки завмирало серце, ╕ хлопчик запитально глянув на дядька Ваню. «Стривай, зовс╕м забув: тепер в╕н уже не дядько Ваня, а «дядько Микола», — згадав Павлик.
 Та ось ╕ сигнал: «Приготуватися до стрибка!». В╕дчинилися двер╕, ╕ Павлик першим ступив у темряву. Холодний струм╕нь пов╕тря ударив в обличчя, ╕ в╕дразу ж ляснув над головою купол парашута. Н╕би птах, легко й плавно в╕н почав парити над землею, ор╕╓нтуючись на б╕лий купол парашута ╤вана Петровича, який об╕гнав його в затяжному стрибку. На третьому парашут╕ скинули спорядження розв╕дник╕в.
 ...З╕гнувшись п╕д вагою свого запл╕чного вантажу, Павлик ╕ Ван╓╓в плелись обочиною пожвавлено╖ асфальтовано╖ маг╕страл╕ С╕мферополь-Керч.
 «Лагодимо-пая╓мо в╕дра, каструл╕!» — вигукував Павлик, як т╕льки вони заходили в село. «Бродяч╕ майстри» с╕дали п╕д чи╖мись вор╕тьми ╕ розпалювали лампу. Хлопчик, розжаривши паяльник, передавав його «д╕дусев╕», який вправно й ум╕ло чаклував над в╕драми, каструлями та ╕ншим начинням. Люди платили, чим могли: харчами, окупац╕йними марками.
 Навряд чи хто пом╕чав, що п╕д час роботи оч╕ хлопчика стежили за дорогою, по як╕й мчали н╕мецьк╕ машини з в╕йськовими вантажами.
 Усе це було додано див╕з╕╖, яку вермахт перекинув з Франц╕╖ на допомогу затиснут╕й в Криму 17-й арм╕╖ генерал-полковника Ерв╕на ╢ннеке.
 Ск╕льки ╕ яких в╕йськових вантаж╕в переправлялося в напрямку Керч╕ — ╕нформац╕я ц╕нна, дуже ц╕нна. Та головне, де ц╕ машини скупчувалися? Можливо, б╕ля переправи на Тамань?
 — Ех, ударили б по них на переправ╕ наш╕ «соколи», — з╕тха╓ дядько Ваня.
 — Знати б, де та переправа! — в╕дпов╕да╓ йому Павлик. — Давайте я махну он з тим фр╕цем, що у мотор╕ порпа╓ться, та й передам усе через керченську явку. Адже кузов порожн╕й, н╕мець ╕ не пом╕тить.
 Ван╓╓в супиться, зважу╓ — не хочеться в╕дпускати хлопця самого. Та т╕льки це ╓диний вих╕д.
 — Гляди, будь обережний. Я зачекаю тут. А коли... попадешся, кажи, що, мовляв, маму шука╓ш...
 ...Б╕ля само╖ переправи Павлик мало не потрапив до рук патрул╕в, як╕ обдивлялися машину. Стрибнув з машини у глибокий р╕в, п╕рнув у ру╖ни яко╖сь буд╕вл╕ ╕ п╕дб╕г до м╕сцевих хлопчак╕в:
 — Давайте наввипередки до моря! — запропонував так, н╕би давно ╖х знав.
 — До моря то й до моря, — зметикував один з них, ╕ гайнули ус╕ разом до протоки...
 А невдовз╕ наш╕ льотчики обрушили на ворога бомбовий удар точн╕с╕нько в центр скупчення бойово╖ техн╕ки, дан╕ про яку пов╕домив Павлик.
 К╕лька м╕сяц╕в ходили по тилах ворога Павлик ╕ Ван╓╓в. Р╕зними каналами лет╕ли в розв╕дцентр «Краснодар» точн╕ в╕домост╕ про пересування та дислокац╕ю в╕йськ окупант╕в, ╕ завдяки цим даним завжди точними ╕ неспод╕ваними були нальоти радянсько╖ ав╕ац╕╖. Ось щойно прибув у Карасубазар штаб див╕з╕╖ з техн╕кою та живою силою. Розташувались на н╕чл╕г спок╕йно — глибокий тил. А вноч╕... Бомби лягли точно в ц╕ль, ╕ штаб перестав ╕снувати. А на зал╕зничну станц╕ю С╕м Колодяз╕в бомбовий удар обрушився т╕╓╖ мит╕, коли фашистський ешелон з поповненням просувався на ╓дину в╕льну кол╕ю.
 — Лагодимо-пая╓мо в╕дра, каструл╕! — лунав дзв╕нкий хлоп’ячий голос на вулицях ╤зюм╕вки, невеликого села, що простяглося вздовж Феодос╕йського шосе. Каструл╕, в╕дра, чайники прод╕рявилися за два роки в╕йни, ╕ «бродяч╕ майстри» — бажан╕ люди в селищ╕. Ось ж╕нка бере з рук Павлика каструлю — вона, мов новенька, жодно╖ д╕рочки.
 — Дай Боже, тоб╕ здоров’я, синку, — ╕ ж╕нка пода╓ глечик молока.
 У дв╕р заходять н╕мц╕. Ван╓╓в зовн╕шньо спок╕йний, але по тому, як довго шипить кан╕фоль на в╕стр╕ паяльника, Павлик розум╕╓: хвилю╓ться «дядько Микола».
 — Вас ╕ст дас? — запиту╓ фельдфебель, тицяючи пальцем м╕дний чайник, що висить за спиною Ван╓╓ва.
 — Володю, покажи ╖м наш╕ документи, — говорить Ван╓╓в, не в╕дриваючись в╕д роботи.
 — Айн момент, герр оф╕цер! — улесливо вигуку╓ Павлик ╕, тицьнувши йому в руки глечик з молоком, почина╓ порпатися в кишенях. — Тут ось перепустка, ферштейн? Паспорти, дозв╕л коменданта. Ми ╓сть майстри, лагодимо-пая╓мо. ╤ все за дозволом, ферштейн? Тож ан╕трохи не сваволимо.
 — Гут, гут, — кива╓ фельдфебель, в╕ддаючи перев╕рен╕ документи. Пот╕м бере горщик, який перед тим, як узяти в Павлика папери, поставив на лаву, ╕ почина╓ пити молоко, задоволено прицмокуючи. — Зер гут. Карашо, — ще раз повторю╓ в╕н, в╕ддаючи хлопчику порожн╕й глечик.
 Пров╕вши поглядом г╕тлер╕вц╕в, Павлик сердито сплюнув:
— У-у-у, гади, останн╓ в╕дбирають...
 — Нехай, — побрязкуючи паяльником, мовив Ван╓╓в. — Ми соб╕ ще заробимо, з голоду не помремо. Та й цих без «подарунк╕в» на залишимо. Ось пропая╓мо ╖хн╕ «димар╕» — подарунок буде хоч куди.
 Павлик знав, про що йдеться.

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11365

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков