Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 08.02.2013
АРМАГЕДОН. КОЛИ НАСТУПИТЬ?

Точка зору

«К╕нець св╕ту» за календарем майя ми пережили. Але зг╕дно з ╕ншими рел╕г╕ями (християнством, ╕уда╖змом, ╕сламом ╕ нав╕ть буддизмом) нас ус╕х таки чека╓ той к╕нець. Але про це давно говорять ╕ вчен╕ — «ф╕зики ╕ л╕рики». Коли це в╕дбудеться? Через м╕льйони рок╕в, стверджують вчен╕, але до цього часу все живе може щезнути з лиця Земл╕. Людство переживало ╕ великий потоп, коли життя людей та тварин збереглося завдяки ковчегу Ноя. Земля пережила масову загибель динозавр╕в, що зм╕нило б╕олог╕чну формац╕ю на наш╕й планет╕. Зм╕нилося розташування полюс╕в, зм╕нювався кл╕мат. Коли з Ново╖ Земл╕ чи Шп╕цбергена привозять кораблями вуг╕лля в Мурманськ, то там можна знайти чимало в╕дбитк╕в листя папоротник╕в, як╕ росли колись на нин╕шн╕х п╕вн╕чних островах Льодовитого океану. Ц╕ в╕дбитки знаходять на уламках вуг╕лля ╕ в нашому Донбас╕. Зм╕ни кл╕мату впливали на все живе на Земл╕. Але якщо розглядати ц╕ зм╕ни за останн╕ 100-150 рок╕в, то вони св╕дчать про можлив╕сть незворотност╕ цього процесу, що може призвести до загибел╕ людства. Бо воно заганя╓ себе у глухий кут через колосальне забруднення планети, викиди продукт╕в згорання в атмосферу, через руйнування озонового шару планети, через поступове зростання температури.

Щодня рад╕о, телебачення, газети доносять до нас в╕домост╕ про урагани, бурев╕╖, велик╕ пожеж╕, потопи, що затоплюють велик╕ територ╕╖. ╢ серед цих новин в╕домост╕ про торнадо, швидк╕сть яких досяга╓ 250 км за годину, котр╕ створюють так╕ вихори, що ламають, трощать буд╕вл╕, дерева, п╕дн╕мають ╕з земл╕ автомоб╕л╕. ╤ майже завжди говориться, що ╕стор╕я такого не знала… Так, в ╤зра╖л╕ недавно затопило Тель-Ав╕в. М╕льярдн╕ збитки народному господарству США завда╓ торнадо, яке виника╓ то з боку Атлантичного, то з боку Тихого океан╕в. В Австрал╕╖ палають л╕си, а ╕нш╕ ╖╖ територ╕╖ затоплюються. Для людини, яка живе на певних територ╕ях, це нагаду╓ Армагедон. Страшн╕ потоки води, шален╕ в╕три ╕ бурев╕╖, надвелика температура пов╕тря — що це таке?
Думати, що це випадков╕сть або що так╕ явища мали м╕сце в минулому, але до ╖хньо╖ ф╕ксац╕╖ не доходило, навряд чи варто. М╕жнародн╕ орган╕зац╕╖, уряди багатьох держав б’ють на сполох. К╕отський протокол заклика╓ до зменшення викид╕в газ╕в в атмосферу на 10%. Хоча таке зменшення не може вир╕шити проблему забруднення атмосфери, адже лише за останн╕ 30-40 рок╕в к╕льк╕сть продукт╕в згорання вуг╕лля, нафти, газу, торфу досягла 350 млрд. тонн, що м╕стять СО, СО2, та ╕нших газ╕в ╕ вони накопичуються в надземному простор╕.
Навесн╕ 2010 року на М╕жнародн╕й науков╕й конференц╕╖ в Алжир╕ представник Велико╖ Британ╕╖ професор Аруш╕ знову закликав до зменшення енерговитрат. ╤ наголосив, що т╕ кра╖ни, як╕ за найближч╕ 10 рок╕в не зменшать енерговитрат на одиницю валово╖ продукц╕╖, опиняться на узб╕чч╕ св╕тово╖ цив╕л╕зац╕╖. ╤ одн╕╓ю з перших кра╖н в╕н назвав Укра╖ну.
Якщо поглянути на нин╕шню цив╕л╕зац╕ю, то прояви Армагедону вже давно супроводжують людство. В╕д чого гинуть люди? В╕д еп╕дем╕й хвороб, в╕д масштабних посух ╕ втрати урожаю, в╕д тяжких ╕ виснажливих зим та холод╕в. Гинуть люди у в╕йнах, що спалахують то в одн╕й, то в ╕нш╕й частинах св╕ту через локальн╕ або масштабн╕ прояви ненавист╕ одн╕╓╖ частини людност╕ до ╕ншо╖. Звичайно, може загинути людство в╕д косм╕чних катакл╕зм╕в, перед якими ми поки що безсил╕. Людство себе заганя╓ у глухий кут через колосальне забруднення планети, через руйнування озонового шару. Можуть бути й ╕нш╕ причини поступово╖ загибел╕ людей в╕д зм╕ни генофонду людини, коли створюють геномодиф╕кован╕ продукти, а люди масово ╖х споживають, не здогадуючись, як╕ зм╕ни чекають на ╖хн╕й орган╕зм.
Сучасн╕ технолог╕чн╕ досягнення зробили умови для людей б╕льш комфортними, н╕ж це було ран╕ше. Людина звикла до життя в теплих прим╕щеннях, до можливостей швидкого пересування автомоб╕лями або л╕таками. Св╕т глобал╕зу╓ться. Число землян за останн╕ 50 рок╕в зросло втрич╕. Проте тривога за збереження життя на планет╕ зроста╓, бо що може зупинити це нечуване зростання к╕лькост╕ землян? Зупинка можлива з р╕зних причин:
— поява нових в╕рус╕в, з якими людство не зможе справитись;
— розширення озонових д╕р до розм╕р╕в, що охоплять велик╕ територ╕╖, на яких проживають люди, а це означатиме смертельне опром╕нення людей ╕ всього живого на Земл╕;
— вплив на життя людини геномодиф╕ковано╖ ╖ж╕ з ╖╖ непередбачуваними насл╕дками;
— забруднення земл╕ викидами газ╕в та зм╕на в пов╕тр╕ сп╕вв╕дношення кисню, вуглецю, азоту;
— тепловий перегр╕в земл╕ з╕ зм╕ною кл╕мату у всепланетарному масштаб╕.
Якщо розглядати вс╕ ц╕ чинники впливу на земне життя, то виявиться, що вс╕ вони вза╓мопов’язан╕. Якщо розглядати Землю як систему з б╕олог╕чною р╕вновагою, то ╖╖ порушення може призвести до покарання людства, якщо межа допустимого р╕вня буде перейдена. Ще раз наголошу╓мо, що сучасна цив╕л╕зац╕я вимага╓ використання енерг╕╖ у все б╕льших ╕ б╕льших масштабах.
Чи ╓ вих╕д м╕ж бажаннями та потребами людини ╕ розумною межею споживання? Напевно, ╓. Це використання нових менш енерговитратних технолог╕й. Це поява нових джерел енерг╕╖, як╕ ще не вийшли з ун╕верситетських лаборатор╕й або проходять перш╕ кроки свого становлення. Ще недавно, рок╕в двадцять тому, вважалося, що нетрадиц╕йн╕ види енерг╕╖ можуть займати лише 1-2% в╕д загальних потреб. А нин╕ в Н╕меччин╕ та Япон╕╖ в╕дбува╓ться л╕кв╕дац╕я атомних електростанц╕й та досягнення споживання до 20% з нетрадиц╕йних вид╕в енерг╕╖ (сонячно╖, в╕трово╖, тепла Земл╕, використання у величезних обсягах теплових насос╕в) уже в найближч╕ десятир╕ччя.
Пор╕вняння витрат енерг╕╖ на одиницю валово╖ продукц╕╖ в Укра╖н╕ та в кра╖нах ╢вропейського союзу ╓ для нас надто разючими, адже Укра╖на витрача╓ енерг╕╖ в чотири рази б╕льше, н╕ж там. ╤ це при тому, що впродовж останн╕х 20 рок╕в ми пост╕йно чу╓мо про нашу енергетичну залежн╕сть в╕д поставок газу з Рос╕╖ або про велику ц╕ну на газ, яку нам нав’язав нин╕шн╕й Президент Рос╕╖ В. Пут╕н. Якщо пор╕вняти наш╕ витрати газу в комунальних ц╕лях у Польщ╕ та Укра╖н╕, то виявиться, що ми витрача╓мо у в╕с╕м раз╕в б╕льше газу, н╕ж поляки. Чому це так? А через те, що Польща 15 рок╕в тому, взявши кредити в зах╕дних м╕жнародних банках, зум╕ла перейти на ╕ндив╕дуальне опалення житла, зам╕нити стар╕ в╕кна, утеплити ст╕ни сво╖х буд╕вель. А у нас все обмежу╓ться закликами або якимись р╕дк╕сними формами застосування. Ба б╕льше, на шляху до широкого застосування економного опалення житла стоять величезн╕ бюрократичн╕ перепони, насамперед з боку комунальних служб, у в╕данн╕ яких знаходяться потужн╕ теплоцентрал╕.
На прилавках магазин╕в та на базарах ми бачимо багато фрукт╕в та овоч╕в великого розм╕ру, без пошкоджень на них. Чимало людей обходять цей товар стороною, хоча зовн╕ вони дуже приваблив╕. А коли скушту╓ш ╖х, то вони виявляються несмачними або мають непритаманний для свого сорту смак. Якщо вони не ╓ геномодиф╕кованими, то у них може бути великий вм╕ст сел╕три, р╕зних ╕нших х╕м╕чних добрив. Звичайно, так╕ овоч╕ як картопля, ог╕рки, пом╕дори, цибуля мають приваблив╕ розм╕ри ╕ не б╕льше. Коли людина в╕д самого дитинства ╖сть ц╕ отру╓н╕ х╕м╕катами або геномодиф╕кован╕ овоч╕, то в ╖╖ орган╕зм╕ накопичу╓ться чимало отрути або вона п╕дда╓ться сама геномодиф╕кац╕╕╖. Як це вплива╓ на життя людини ще до к╕нця не вивчено. Те ж саме стосу╓ться яблук та груш, слив чи апельсин╕в та ╕нших фрукт╕в. Перед вченими постала дилема — або вивчити ╖хн╕й вплив на майбутн╓ життя людей, або прийняти за критер╕й способи нагодувати людей будь-якою ц╕ною. До якого переродження це може призвести через одне-два покол╕ння, враховуючи те, що ╕ тварини годуються цими овочами ╕ у них також вони накопичуються, а тод╕ це переда╓ться людям через споживання м’яса, молока, я╓ць. Коло замика╓ться — людин╕ потр╕бн╕ велик╕ урожа╖, а що за цим кри╓ться, ми також не зна╓мо. Тож дуже зрозум╕лим ╓ те, що в ╢вроп╕ чи у США ц╕ни на продукти, вирощен╕ без застосування х╕м╕кат╕в, ╓ в рази б╕льшими. До людства приходить усв╕домлення того, що ╕ ╖жа ма╓ бути природною, а не штучною.
Появу нових, дос╕ нев╕домих в╕рус╕в, справитись з якими людина сама не зможе, можна розглядати як кару Божу за гр╕хи людства або як помсту всесв╕тнього розуму за нерозумн╕ вчинки людей. Справд╕, що в╕дбува╓ться нин╕ на наш╕й планет╕? Пост╕йно зроста╓ використання вуглеводн╕в. Так, якщо наприк╕нц╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни у колишньому Радянському Союз╕ видобували менше 40 млн. тонн нафти, то вже через 40 рок╕в стали видобувати б╕льше 620 млн. тонн нафти ╕ 640 млрд. куб. метр╕в газу.
В╕дкриваються скр╕зь на планет╕ нов╕ потужн╕ та надпотужн╕ газов╕ та нафтов╕ родовища — у П╕вн╕чному, Середземному та ╕нших морях, а також на шельфах океан╕в — Льодовитого, Атлантичного, Тихого, ╤нд╕йського. Преса майже щодня ╕нформу╓ людей про ц╕ нов╕ в╕дкриття, що можуть принести людству як велик╕ блага, так ╕ велик╕ втрати. Не говорячи про те, що масштабн╕ буров╕ роботи та роботи з видобування та транспорту нафти ╕ газу на морях та океанах планети Земля можуть супроводжуватися величезними авар╕ями, викликаними техногенними та планетарними причинами. Як╕ б коеф╕ц╕╓нти м╕цност╕ не закладалися в технолог╕чних процесах, вони можуть бути при певних умовах недостатн╕ми. Сюди ж дода╓ться ╕ людський профес╕йний фактор, результати впливу якого передбачити не завжди можна.
На жаль, людство ще не усв╕домило цю загрозу, що нависла над нин╕шн╕м та прийдешн╕ми покол╕ннями людей. Бо х╕ба не можна зупинити величезне засм╕чення великих та малих м╕ст побутовими та промисловими в╕дходами? Навколо будинк╕в, майданчик╕в, вздовж вулиць ми бачимо гори см╕ття, тисяч╕ пластикових пляшок, що викидаються людьми ╕ не прибираються комунальними службами. Укра╖на останн╕ми роками стала найб╕льшим см╕тт╓звалищем ╢вропи. Страшно спостер╕гати за витоками шк╕дливих речовин до наших малих ╕ великих р╕чок, в яких пот╕м мешканц╕ м╕ст беруть воду для споживання. ╤ це також ╓ причиною масового тривалого отру╓ння м╕льйон╕в людей. Це явище вже майже л╕кв╕довано в ╓вропейських кра╖нах, працювати на шкоду н╕кому не дозволено. Треба, щоб уряд нашо╖ держави в╕дчував, що в╕н керу╓ сво╖м власним народом, а не ╓ тимчасовим каральним органом, щоб тримати народ у покор╕ за будь-яку ц╕ну. Страшно, коли державою керують «временщики». Велика над╕я на нин╕шн╓ молоде покол╕ння громадян, яке мусить усв╕домити свою в╕дпов╕дальн╕сть за життя сво╖х д╕тей, сво╖х майбутн╕х онук╕в та правнук╕в. Мусимо зупинити це величезне енергетичне марнотратство, очистити р╕дну землю в╕д того страх╕тливого забруднення, яке нависло над нею.
Якби стосовно Укра╖ни мене попросили сформулювати одн╕ з головних нац╕ональних завдань, то вони були б такими: сутт╓ве зменшення енерговитрат, перех╕д на нов╕ технолог╕╖ виробництва, щоденне привчання людей до чистоти. Треба показувати, як це вир╕шу╓ться у наших сус╕д╕в — у кра╖нах Прибалтики, Польщ╕, Угорщин╕, Чех╕╖ та Словаччин╕. ╤ показувати адресно, що в╕дбува╓ться в наших м╕стах та селах. Колишня укра╖нська традиц╕я до чистоти осель ╕ вулиць втрачена. ╥╖ треба в╕дродити. Напевно, кожна газета, телебачення повинн╕ були б показувати влад╕, що робиться у нас для того, щоб зберегти життя людей на Земл╕. Врятувати Укра╖ну може не розвиток косм╕чно╖ техн╕ки, ав╕ац╕╖ чи металург╕╖, а щоденна робота вс╕х — уряд╕в, промисловц╕в, вчених, простих громадян над л╕кв╕дац╕╓ю супервитрат енерг╕╖, над використанням нових нетрадиц╕йних джерел енерг╕╖, над кардинальним зменшенням засм╕чення нашо╖ кра╖ни.
Нас чека╓ нова епоха — епоха зменшення енерговитрат, нове усв╕домлення того, що вже нин╕шньому та прийдешньому покол╕нням людей доведеться в╕дпов╕дати за величезне марнотратство сво╖х батьк╕в та д╕д╕в, за велику жад╕бн╕сть. У середин╕ 60-х рок╕в минулого стол╕ття «Римський клуб», до якого входили кер╕вники уряд╕в ╓вропейських держав, передов╕ вчен╕, закликав «зупинити розвиток». Зараз йдеться про розвиток на нов╕й енергетичн╕й баз╕.

Роман ЯРЕМ╤ЙЧУК,
доктор техн╕чних наук,
професор, д╕йсний член НТШ

УКРА╥НА МА╢ ШАНС...

«Укра╖на ма╓ шанс досягти енергетично╖ незалежност╕ та ╕стотно п╕двищити р╕вень життя громадян», — заявив м╕н╕стр енергетики та вуг╕льно╖ промисловост╕ Едуард Ставицький на останньому зас╕данн╕ Кабм╕ну.
За прогнозами фах╕вц╕в, Укра╖на також ма╓ шанси вийти у число л╕дер╕в не лише за оц╕ночними запасами сланцевого газу у 1,2-7 трлн. кубометр╕в, а й за часом початку його промислового видобутку.
24 с╕чня Укра╖на ╕ концерн Shell на Всесв╕тньому економ╕чному форум╕ в Давос╕ п╕дписали угоду про розпод╕л продукц╕╖ (УРП) на Юз╕вському родовищ╕ сланцевого газу.
Договори щодо Олеського родовища ╕ Ск╕фсько╖ площ╕ будуть п╕дписан╕ найближчим часом.
Директор ╤нституту енергетичних досл╕джень Дмитро Марунич п╕драхував, що варт╕сть сланцевого газу в Укра╖н╕ дор╕внюватиме приблизно 350 дол. за тисячу кубометр╕в.

РУХ — В ЕЛЕКТРИКУ

У Технолог╕чному ╕нститут╕ Джордж╕╖ створено пристр╕й, який використову╓ принцип статично╖ електрики для конвертац╕╖ руху в енерг╕ю, достатню для масового практичного застосування.
Теоретично будь-який надлишок енерг╕╖, що виробля╓ться т╕лом людини, коли вона йде, диха╓, працю╓, може бути перехоплений ╕ спрямований, наприклад, на медичний ╕мплантат та ╕ншу електрон╕ку. Проте збирати енерг╕ю малих рух╕в — дуже складне завдання, ╕ вчен╕ з Джордж╕╖ працювали над ним дек╕лька рок╕в, поки не добилися прийнятного результату на основ╕ п’╓зоелектричних наногенератор╕в.
Сьогодн╕ наногенератори, розроблен╕ вченими, здатн╕ конвертувати близько 10-15% механ╕чно╖ енерг╕╖ руху в електрику, а тонш╕ матер╕али, на думку ╖хн╕х творц╕в, дозволять досягти 40% ККД. Трибоелектричний наноматер╕ал розм╕ром з н╕готь здатний виробити 8 м╕л╕ват електроенерг╕╖ при згинанн╕, чого ц╕лком вистача╓ для роботи кард╕остимулятора. А шматочок пл╕вки розм╕ром 5х5 сантиметр╕в зможе запалити до 600 св╕тлод╕од╕в одночасно або зарядити л╕т╕й-╕онну батарею моб╕льного телефону.

ЗМАЙСТРУВАВ ЕЛЕКТРОМОБ╤ЛЬ

Саморобний електромоб╕ль «Електра-2» ╕з нержав╕ючо╖ стал╕ показали у Ки╓в╕ п╕д час виставки «Ретро та екзотика моторшоу».
«Електра» ма╓ каплепод╕бну форму. Низький капот ╕з трьома ребрами жорсткост╕ плавно переходить у лобове скло ╕з одним дв╕рником. Салон електромоб╕ля розрахований на двох — вод╕я та пасажира.
«Ця машина ще не зак╕нчена й не заре╓стрована в ДА╤, — каже ╖╖ власник, 74-р╕чний Михалич, котрий сам ╖╖ зробив. — У нас, в Укра╖н╕, електромоб╕ль створити можна, а заре╓струвати зась! Машина вже три роки могла б ╖здити, та н╕як на обл╕к не можу поставити: чиновники пост╕йно палки в колеса сунуть. То одну перев╕рку пройди, то ╕ншу, то за те заплати, то ще за щось. Останн╓, що вони в╕д мене вимагають, — перев╕рити... вихлоп машини. Але ж це електромоб╕ль, тут його нема╓!».
Це вже другий електромоб╕ль, який створив чолов╕к. На першому в╕н встановив свинцев╕ акумулятори, на новому — л╕т╕й-╕онн╕.
«Свинцевих акумулятор╕в мен╕ тод╕ вистачило на п╕втора року. А вони ж недешев╕. Довелося свого «Запорожця» продавати, щоб купити нов╕ до першого електромоб╕ля. Все, що зекономив на бензин╕, витратив на акумулятори. П╕сля того дуже розчарувався в електромоб╕лях, 15 рок╕в н╕чого не робив. Якраз за цей пер╕од з’явилися л╕т╕й-╕онн╕ акумулятори. Вони легш╕, довше тримають заряд ╕ служать понад 15 рок╕в», — розпов╕в чолов╕к.
«Електра» на одному заряд╕ з╕ швидк╕стю 50 км/год. про╖жджа╓ 160 км. Для повного заряду акумулятор╕в потр╕бно 6 годин. «Електромоб╕ль можна роз╕гнати до максимально╖ швидкост╕ 150 к╕лометр╕в за годину, т╕льки тод╕ заряду акумулятор╕в вистачить на менше», — сказав власник авто.
Gazeta.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11377

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков