Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2013
ЛЬВ╤В’ЯНИН, ЩО ОБ’╢ДНУ╢ УКРА╥НУ

Ми ╓сть народ!

Кажуть, сучасн╕ люди байдуж╕ до всього. Не думаю. Просто б╕льш╕сть втомлена неск╕нченними скандалами на владному ол╕мп╕ й тихо вижива╓, спрямовуючи сили на виховання д╕тей — майбутнього кра╖ни. Але якою виявиться Укра╖на через 5-10 рок╕в? Буде й надал╕ живот╕ти, немов тоненька ковдра, скраяна з р╕знокольорових клаптик╕в-областей, котр╕ ось-ось розповзуться на окрем╕ частини, чи постане гарним блакитно-золотавим полотнищем, з╕тканим на м╕цн╕й патр╕отичн╕й основ╕? Про це можна лише гадати. Але значно конструктивн╕ше мовчки працювати на позитивний результат — творчо, наполегливо, день за днем, не спод╕ваючись на винагороду.
Серг╕й Лащенко з╕ Львова за фахом — л╕с╕вник, ╕ мав би вирощувати нов╕ л╕си на м╕сцях вирубок. Проте важкий шлях становлення незалежно╖ Укра╖ни п╕дштовхнув його до думки, що спочатку треба виростити ╓диний укра╖нський народ, який п╕сля стол╕ть свав╕лля жорстоких загарбник╕в вигляда╓ таким же сплюндрованим, як л╕сов╕ вирубки у р╕дних Карпатах. Заступ л╕с╕вника був зам╕нений на перо журнал╕ста, ╕ розпочався нелегкий труд у когорт╕ ╕нших подвижник╕в з благородною метою об’╓днання нац╕╖.

Чи залишились укра╖нц╕ на П╕вдн╕ та Сход╕? Чи ╖х ус╕х винищила «червона м╕тла» радянсько╖ доби? Про те, як шукав однодумц╕в, Серг╕й Лащенко розпов╕в у сво╖й ц╕кав╕й книз╕ «Наш П╕вденний Сх╕д» (Льв╕в, 2012). Погорта╓мо ╖╖ стор╕нки.
Першим укра╖нцем у Криму виявив себе поет Орест Корсовецький, вчитель, в╕нничанин за походженням, якого доля закинула на п╕вденний п╕востр╕в. Корсовецький сп╕вчував депортованим кримським татарам так само, як ╕ укра╖нцям, виселеним до Сиб╕ру. ╤з листування з Орестом Корсовецьким стало зрозум╕ло: укра╖нц╕ на п╕вдн╕ ╓, треба лише ╖х знайти й актив╕зувати. Найл╕пший спос╕б об’╓днатися — через пресу. Тому вих╕д у 1992 роц╕ укра╖номовно╖ газети «Кримська св╕тлиця» став знаковою под╕╓ю для патр╕от╕в Криму. Але було дуже важко с╕яти укра╖нське слово в умовах пост╕йного тиску з боку рос╕йського флоту, розташованого в Севастопол╕.
Проте «Кримська св╕тлиця» швидко набува╓ популярност╕, й Серг╕й Лащенко згодом ста╓ ╖╖ власним кореспондентом у Львов╕ та продовжу╓ пошуки. Активне укра╖нське життя зах╕дно╖ столиц╕ дару╓ багато творчих знах╕док. Галина Коваль з Одеси при╖хала до Львова на Р╕здво ╕ виявилася дуже патр╕отичною студенткою, яка не бо╖ться сперечатись ╕з деякими викладачами Одеського ун╕верситету стосовно ╖хн╕х шов╕н╕стичних погляд╕в на ╕стор╕ю Укра╖ни. Згодом Галина стала одн╕╓ю ╕з засновниць «Молодо╖ Просв╕ти» у м╕ст╕. Були й ╕нш╕ ц╕кав╕ в╕дкриття. Скаж╕мо, одеський ╕сторик, професор Вадим Хмарський на запитання: «Чи не краще сконцентрувати укра╖н╕зац╕йн╕ зусилля на теренах Центрально╖ Укра╖ни зам╕сть с╕яти в «кам’ян╕й пустел╕» Сходу та П╕вдня?» – в╕дпов╕в негативно. В╕н вважа╓, що повинен зд╕йснюватись принцип соборност╕ Укра╖ни. Оск╕льки сам народився в Донецьку, став ╕сториком в Одес╕, то усв╕домлю╓, що «наявн╕сть патр╕отизму на Сход╕ не треба ан╕ заперечувати, ан╕ применшувати. Треба впроваджувати укра╖нську мову поступово на ╜рунт╕ загальнолюдських ц╕нностей. До того можуть додатись вза╓мн╕ в╕зити сх╕дняк╕в та зах╕дняк╕в».
До укра╖нства можна йти багатьма шляхами. Так колишн╕й мер Одеси пан Гурв╕ц просто забезпечив у м╕ст╕ значну перевагу укра╖номовних шк╕л, тому юн╕ одесити державну мову знають. Ал╕на Пляченко – голова одесько╖ Л╕ги укра╖нських ж╕нок у 90-х роках випустила в еф╕р понад 70 рад╕опередач на теми укра╖нства ╕ каже, що сама прийшла до Укра╖ни, п╕знавши ╖╖ пекельну ╕стор╕ю. ╤сторик Олександр Музиченко, в╕нничанин за походженням, та б╕бл╕отекарка Наталя Б╕линська, молдованка за нац╕ональн╕стю, однаково щиро люблять укра╖нську мову ╕ активно впроваджують ╖╖ в культурне життя Одеси.
Безумовно, Серг╕й Лащенко не м╕г оминути Донецька. Його екскурсоводом була в╕дома укра╖нська д╕ячка Мар╕я Ол╕йник, яка багато рок╕в ╓ заступником обласного в╕дд╕лу ВУТ «Просв╕та». Враження льв╕вського кореспондента складались за принципом: «холод-спека» — залежно в╕д того, де саме в Донецьку побував. Вразив нахабний тон комун╕ста ╤ль╖на, який заперечував Голодомор на сес╕╖ обласно╖ ради. Вразила прихильн╕сть деяких донеччан до твор╕в очорнителя усього вкра╖нського Олеся Бузини. Але ╓ й позитив: багато рок╕в геро╖чно бореться за укра╖нську мову обласна газета «Донеччина» на чол╕ з редактором ╤горем Зоцем. Та ж Мар╕я Ол╕йник разом ╕з батьками та школярами захищають у суд╕ укра╖номовн╕ школи м╕ста, ╖м допомагають патр╕отичн╕ вчител╕, ╕ як п╕дсумок — 60% аб╕тур╕╓нт╕в при вступ╕ на факультет журнал╕стики вже пишуть твори укра╖нською мовою! Подружжя науковц╕в Вадим ╕ Тетяна Олеф╕ренки не лише викладають укра╖нську в Донецьку, але випускають ╕ надсилають власн╕ книги до Кубан╕, Рос╕╖, Казахстану, Середньо╖ Аз╕╖, де ╕сну╓ багато укра╖нських поселень. ╤ небайдужий укра╖нець з Хабаровська Олександр Лозиков у в╕дпов╕дь на ╖хн╕ зусилля почав друкувати журнал «Далекосх╕дна хвиля»!
Однак ╕снують донеччани зовс╕м ╕ншого ╜атунку. Доктор ф╕лолог╕чних наук, зав╕дувач кафедри теор╕╖ л╕тератури Донецького нац╕онального ун╕верситету Олександр Корабльов ма╓ ун╕кальний хист. Пише анекдоти. Про укра╖нц╕в. Надсила╓ ╖х до в╕домого в Рос╕╖ журналу «Дружба народов», де ╖х радо друкують. Ф╕лолог нав╕ть робить гучний висновок: «Типичные украинцы живут известно где – в анекдотах!». ╤ яким же виявля╓ться укра╖нець у пана Корабльова? Ви вже здогадались? Хитрим, тупим, жад╕бним ╕ обов’язково з кулеметом — якщо не п╕д пахвою, то перед хатою. Так важко сприймають деяк╕ радянськ╕ науковц╕ перех╕д Укра╖ни ╕з стану п╕длегло╖ колон╕╖ у в╕льну державу. Не можуть ╖хн╕ пресован╕ стал╕нським чоботом м╕зки змиритись ╕з вив╕льненням укра╖нського народу з ╕мперського рабства. Прагнуть знов до ярма. А патр╕от╕в, як╕, пройшовши через Сиб╕р, табори ГУЛАГу, вибороли свободу Укра╖н╕, зневажають та висм╕юють.
На анекдоти донеччанина дошкульно ╕ влучно в╕дпов╕в доктор ф╕зико-математичних наук Роман Пляцко з╕ Львова. А Серг╕й Лащенко щиро обурю╓ться: «Професора вивчила Укра╖на, вона ж йому платить зарплату! У нього ж студент╕в чимало... А ми, на╖вн╕, чека╓мо, що ДонНУ скоро випустить патр╕от╕в Укра╖ни. Хай би спробував Корабльов критикувати рос╕йський характер, живучи в Рос╕╖. Вмить би позбувся кафедри. А у нас можна. Ми ж – найдемократичн╕ш╕!». ╤ п╕дсумову╓: «На укра╖нофоб╕в демократ╕я поширюватись не повинна. Нав╕ть якщо йдеться про Донбас».
Отакий в╕н — розма╖тий та небайдужий до укра╖нства Донбас — мала Батьк╕вщина славетних укра╖нц╕в В. Сосюри, В. Стуса, ╤. Дзюби, О. Тихого, М. Руденка. Тому автор зб╕рки робить ц╕лком влучний висновок: «Донбас знищу╓ укра╖нських патр╕от╕в, але в╕н ╖х ╕ продуку╓».
Нарешт╕ пан Лащенко зверта╓ться до свого улюбленого Криму. ╢вген Стах╕в – кер╕вник п╕дп╕лля ОУН на Сход╕ та П╕вдн╕ Укра╖ни за час╕в в╕йни. Ветеран св╕дчить, що тод╕ кримчани, нав╕ть укра╖нц╕, були зовс╕м не готов╕ сприймати ╕дею самост╕йност╕ Укра╖ни, адже Крим входив до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ ╕ ментальн╕сть людей була рос╕йською. Але старого п╕дп╕льника обурю╓ ╕нше: «Чому тепер, коли п╕востр╕в належить Укра╖н╕, кримська влада н╕чого не робить для п╕дтримки патр╕отичного укра╖нства? Багато м╕сцевих укра╖нц╕в не лише пророс╕йськ╕, але й п╕дтримують комун╕ст╕в. Невже справжн╕ми патр╕отами Укра╖ни ╓ лише кримськ╕ татари?». Отак╕ претенз╕╖ ма╓ пан Стах╕в до укра╖нсько╖ влади. Та х╕ба ця влада ╓ укра╖нською?..
До Володимира Чермошенцева з Бахчисарая у Серг╕я Лащенка особливий сентимент. Ще б пак: рос╕янин, а захищав Укра╖ну в лавах УПА, ╕ п╕сля проголошення незалежност╕ активно виступав за надання воякам УПА державного статусу. Як можна проминути таку людину? Про Чермошенцева вже написав книгу «╤ бурею битва грим╕ла» народний депутат Микола Поровський, але чи можна вим╕рювати геро╖чне життя одн╕╓ю книгою? Н╕, к╕льк╕сть народжених у 20-30-х роках ХХ стол╕ття катастроф╕чно менша╓, ╖хн╕ св╕дчення про реальн╕ под╕╖ радянсько╖ доби – нин╕ на вагу золота. Дозволю соб╕ дещо процитувати з ╕нтерв’ю Серг╕я Лащенка з Володимиром Чермошенцевим, бо т╕ спогади так╕ значущ╕, що зовс╕м не потребують коментар╕в:
«Народився Володя у Саратовськ╕й област╕, в Поволж╕. Пам’ята╓, як п╕д час голоду в 1933 роц╕ «б╕льшовики в╕дбирали сухар╕, виливали ╖жу з казанка. Батько намагався тому противиться, так його вбили й хату спалили. Не було куди д╕ватись, то я з другом п╕шки вирушив до Укра╖ни. До людей не п╕дходили – боялись, ╖сти доводилось мишей, ящ╕рок. Але в Укра╖н╕ голод виявився значно жахлив╕шим! Скр╕зь валялись об’╖ден╕ трупи... Якось зайшли в хату, а там лежала мертва ж╕нка з в╕др╕заною груддю ╕ ножем у руц╕. По н╕й повзало худюще дитя, ще живе. Певно, мати хот╕ла нагодувати дитину сво╓ю груддю, але стекла кров’ю й вмерла...». Волосся дибки ста╓ в╕д жаху, коли чита╓ш таке, а деяк╕ в╕дгодован╕ комун╕сти-депутати стверджують, що штучного голоду в Укра╖н╕ не було...
Та все ж хлопчина д╕йшов до теплого Криму, нав╕ть мати з сестрами згодом при╖хали до нього. Але почалась в╕йна, п╕дл╕тка Володю схопили фашисти й направили працювати до Н╕меччини. Вт╕кав не один раз, ловили, били, а в╕н знову вт╕кав. Згодився досв╕д виживання, отриманий у дитинств╕ п╕д час п╕шого переходу з Поволжя на Укра╖ну. Врешт╕ вдалося на товарняках благополучно про╖хати Польщу та д╕статися Волин╕. Вже там випадково потрапив до УПА. Як не дивно, повстанц╕ рос╕янину пов╕рили, а один з кер╕вник╕в – Георг╕й Чуйковський на псевдо «Юрко», нав╕ть взяв см╕ливця в ординарц╕ й зам╕нив таким чином сирот╕ батька. Чи м╕г Чермошенцев потрапити до червоних партизан, де переважали етн╕чн╕ рос╕яни? Як зараз кажуть — без проблем. «Я дуже легко м╕г би опинитися серед партизан Медвед╓ва. Два кроки до них було! — згаду╓ пан Володимир. — Але я бачив, що т╕льки УПА воювала за св╕й народ, а ╕нш╕ були окупантами ц╕╓╖ земл╕. ╤ н╕мц╕, ╕ поляки були зайдами. Ми ╕ «медвед╕вц╕в» не ч╕пали, поки вони не почали грабувати населення. Зараз вони кажуть, що УПА стр╕ляла ╖м у спину. А куди ж ╖м було стр╕ляти – вони ж т╕кали в╕д нас! До реч╕, якби перейшов до них, то не певен, що вижив. Дуже недов╕рлив╕ були. Укра╖нц╕ ж дов╕ряли, але вс╕х нових людей вони перев╕ряли в бою». Я ц╕лком згодна з Серг╕╓м Лащенком, що про Чермошенцева треба зняти ф╕льм. Цього дос╕ не зроблено, бо укра╖нське к╕но, на жаль, не належить в╕тчизняним к╕нематограф╕стам. Воно давно запродано й ц╕леспрямовано нищиться заради корист╕ к╕но╕ндустр╕╖ Рос╕╖. Так╕ сумн╕ реал╕╖.
╤ знову про Крим. Чи може маленька с╕льська школа стати осередком укра╖нсько╖ культури? Так, — в╕дпов╕да╓ кореспондент з╕ Львова — особливо, коли в т╕й школ╕ працюють не лише укра╖нськ╕ патр╕оти, але й фах╕вц╕ високого р╕вня. Кримське село Груш╕вка ма╓ небагато укра╖нц╕в, але директорка школи Галина Мустафа╓ва (родом вона з Прикарпаття), вчител╕ Валентина Чернята, Ольга Данил╕в, актив╕сти Ольга й Геннад╕й Грицини, б╕бл╕отекарка Ольга Аметова вкладають душу в маленьких школяр╕в. ╥м вдалось в╕дкрити к╕лька укра╖нських клас╕в у школ╕, цим вони викликають повагу односельц╕в. Толерантн╕сть до укра╖нсько╖, рос╕йсько╖, кримськотатарсько╖ мов була б запорукою майбутнього мирного сп╕вжиття народ╕в, як╕ проживають на п╕востров╕.
У цьому зайвий раз переконався Серг╕й Лащенко, в╕дв╕давши кримськотатарську школу в сел╕ Кольчугине. Катерина Войт виклада╓ там укра╖нську, а ╖╖ донька Богданка в╕льно волод╕╓ кримськотатарською. Кримська татарочка Л╕л╕я Джелялова нав╕ть спромоглася отримати почесне 1-е м╕сце на Всеукра╖нському мовознавчому конкурс╕ ╕м. Петра Яцика. При тому переважною мовою сп╕лкування в Криму ╓ рос╕йська. Отже, проблема тримовност╕ в Криму не ╓ надуманою. З нею т╕сно пов’язана зам╕на радянсько╖ топон╕м╕ки на ╕сторичну (законопроект Олеся Дон╕я), подальший розвиток нац╕ональних культур. Як ╖х вир╕шити? Автор книги «Наш П╕вденний Сх╕д» впевнений: в усьому ма╓ бути поступов╕сть. «Варто розпочати д╕алог з кримчанами. У нас не повинно бути страху н╕ перед ╕мпер╕╓ю, н╕ перед доморощеними радикалами. Там, де ╕сну╓ д╕алог, радикалам нема╓ чого робити».
Ось таку добру й лаг╕дну книгу отримала велика укра╖нська громада в╕д Серг╕я Лащенка, власного кореспондента «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Долю до дол╕, як перлину до перлини, збира╓ в╕н у ╓дине намисто укра╖нц╕в проблемних територ╕й, щоби об’╓днати в м╕цну Соборну державу. В╕дверто кажучи, це влада повинна турбуватись про ╓дн╕сть вс╕х рег╕он╕в кра╖ни заради ╖╖ спокою ╕ процв╕тання. Але сучасна влада Укра╖ни перейма╓ться х╕ба що проблемою особистого збагачення. Отже, треба дякувати Богу, що знаходяться люди з державницьким мисленням (так╕, як галичанин Серг╕й Лащенко), яких турбують проблеми Одеси ╕ Криму, Донеччини ╕ Луганська. В╕н наполегливо розшуку╓ скр╕зь справжн╕х укра╖нц╕в ╕ немов би запрошу╓: «Гайда до нашого кола! Адже Укра╖на у нас одна — ╕ вона така прекрасна!».

╤рина МОЛЧАНОВА,
член НСЖУ
м. Мар╕уполь
* * *

Сьогодн╕ у нашого льв╕вського «св╕тличанина» Серг╕я ╤вановича Лащенка — день народження! Здоров’я! Натхнення! Сил! Нових книг ╕ яскравих, глибоких публ╕кац╕й, як╕ допомагають людям з р╕зних куточк╕в В╕тчизни краще розум╕ти одне одного ╕ об’╓днувати зусилля у розбудов╕ укра╖нсько╖ Укра╖ни!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11409

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков