Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
УКРА╥НСЬКА МОВА У ДУХОВНОМУ ПРОСТОР╤ ЛЮДИНИ

Наприк╕нц╕ с╕чня цього року при кафедр╕ початково╖ осв╕ти Республ╕канського вищого навчального закладу «Кримський ╕нженерно-педагог╕чний ун╕верситет» проходив захист маг╕стерських роб╕т студент╕в маг╕стратури денно╖ та заочно╖ форми навчання, на якому головою державно╖ екзаменац╕йно╖ ком╕с╕╖ була доктор ф╕лолог╕чних наук, професор, зав╕дувач кафедри стил╕стики Нац╕онального педагог╕чного ун╕верситету ╕м. М. П. Драгоманова Любов ╤ван╕вна Мацько.
Любов ╤ван╕вна вперше очолю╓ ДЕК на кафедр╕ початково╖ осв╕ти РВНЗ «К╤ПУ». П╕д час захисту студентам маг╕стратури була надана можлив╕сть презентувати наукову роботу та в╕дпов╕сти на поставлен╕ запитання. Маг╕странти спец╕альност╕ «Початкова осв╕та» були при╓мно вражен╕ доброзичлив╕стю науковця, котра уважно вислуховувала думки студент╕в стосовно проведено╖ роботи, п╕дтримувала ╖х п╕д час захисту.
Любов ╤ван╕вна люб’язно погодилася дати ╕нтерв’ю газет╕ «Початок», яка вида╓ться кафедрою початково╖ осв╕ти Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету. Пропону╓мо його також уваз╕ читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
— Любове ╤ван╕вно, скаж╕ть, будь ласка, що надихнуло, спонукало Вас до науково╖ д╕яльност╕?
— Я — людина пово╓нних рок╕в. Навчалася у 7-р╕чн╕й школ╕ в сел╕ Переяславське Переяслав-Хмельницького району Ки╖всько╖ област╕. Мати працювала у колгосп╕, ми пережили злидн╕, голодомор, в╕йну, ╕ навчання для мене (нав╕ть увечер╕, при каганц╕) – це було ╓диною св╕тлою стежиною у т╕ далек╕ важк╕ часи. Навчалася я добре, ╕з захопленням, книжки завжди були поруч з╕ мною. ╤ директор нашо╖ школи фронтовик Олекс╕й Юхимович ╢ф╕менко здобув у район╕ для зд╕бно╖ учениц╕ дов╕дку-дозв╕л ви╖хати з села для подальшого навчання.
Так у 13 рок╕в за порадою вчителя я зробила св╕й перший педагог╕чний виб╕р ╕ вступила у 1953 роц╕ до Переяслав-Хмельницького педагог╕чного училища. Там також вчилася на в╕дм╕нно, зак╕нчила з в╕дзнакою. Але це було не т╕льки навчання. Це було ц╕л╕сне максимально позитивне навчально-виховне середовище для формування особистост╕ молодого педагога ╕ науковця. ╤ нин╕, через п╕встол╕ття дуже тепло згадую сво╖х наставник╕в, вважаю, що це були велик╕ педагоги й виховател╕ не т╕льки педагог╕чного фаху, а й життя: вони бачили ╕ розум╕ли кожного студента ╕ндив╕дуально, враховуючи його задатки ╕ можливост╕, спонукали кожного до бачення сво╓╖ перспективи у житт╕, самоанал╕зу, визначення ц╕лей, об╜рунтування мотив╕в, досягнення певно╖ мети.
Друга людина, як╕й я безмежно вдячна у сво╓му житт╕, – це класний кер╕вник у педучилищ╕ Олекс╕й Кирилович Макаренко. П╕сля зак╕нчення училища хот╕лося працювати, щоб якось вже допомагати власн╕й родин╕ ╕, може, згодом вчитися заочно. Але класний кер╕вник умовив продовжити навчання саме на стац╕онар╕. В╕н, так би мовити, «виштовхнув» мене у велике життя науки та творчост╕, а саме у Ки╖вський педагог╕чний ╕нститут ╕мен╕ М. Горького (нин╕ – НПУ ╕м. М. П. Драгоманова), з╕бравши необх╕дн╕ документи та нав╕ть допом╕гши з квитком до Ки╓ва. Ще й прийшов о 6-й годин╕ ранку на автостанц╕ю перев╕рити: чи справд╕ по╖хала його учениця у Ки╖в вступати до ╕нституту?
Ось так, два фронтовики, мо╖ перш╕ вчител╕, пам’ят╕ яких я низько вклоняюся, ╕ надихнули, ╕ спонукали мене до науково╖ д╕яльност╕.
— Любове ╤ван╕вно, чим живе сучасний науковець? Як╕ пр╕оритети в╕н ставить перед собою?
— Думаю, що сучасний науковець живе пошуком. Багато питань поста╓ перед ним: як профес╕йних, так ╕ етичного характеру. Але з духовною допомогою старшого кер╕вника, наставника науковець знайде власний шлях. Хот╕лося б звернути увагу молод╕, котра ╕де в науку, що п╕д час проведення педагог╕чного експерименту треба думати про майбутн╓, прогнозувати результати досл╕дження, чим це може обернутися наступним покол╕нням. Адже прорахован╕, проконтрольован╕, проведен╕ на невелик╕й к╕лькост╕ учн╕в педагог╕чн╕ експерименти дають можлив╕сть знайти вдалий шлях формування т╕╓╖ або ╕ншо╖ якост╕.
— А чого браку╓ сучасному вчителев╕ укра╖нсько╖ мови?
— Вважаю, що буденн╕ проблеми багато що викреслили з життя сучасного вчителя укра╖нсько╖ мови, ╕ нам ус╕м не вистача╓ усв╕домлення, що укра╖нська мова, як ╕ кожна ╕нша, потужн╕стю сво╓╖ системи ╓ складовою св╕тового мовного простору, частиною культурного багатства всього людства. Це ориг╕нальний нац╕ональний погляд на св╕т, один з тих, що ╕ творить, ╕ прикраша╓ культурну цив╕л╕зац╕ю. Оволод╕ння повноц╕нною (а не т╕льки д╕ловою чи побутовою) укра╖нською л╕тературною мовою ма╓ стати етичним ╕мперативом кожного громадянина Укра╖нсько╖ держави, бо це шлях до загальнодержавно╖ ╕нтеграц╕╖ ╕ консол╕дац╕╖ громадян. Державна мова форму╓ укра╖нських громадян як господар╕в Укра╖нсько╖ держави, а не байдуже населення.
— А як╕ Ваш╕ враження в╕д захисту маг╕странт╕в початково╖ осв╕ти?
— По-перше, хот╕лося б в╕дзначити, що орган╕зац╕я процесу захисту поставлена на високому р╕вн╕. Г╕дно презентували матер╕ал студенти маг╕стратури стац╕онару, при╓мно вразили ╕ маг╕странти заочного в╕дд╕лення, тобто вони за п╕дготовкою були на однаковому р╕вн╕. Тут можна побачити, що добре поставлена робота з науковим кер╕вником. По-друге, на захист╕ були представлен╕ досл╕дження з р╕зних галузей теор╕╖ ╕ методики початкового навчання: тут ╕ еколог╕чне виховання, ╕ етичн╕ питання, ╕ проблеми художньо-естетично╖ осв╕ти, а також дуже актуальн╕ на сьогодн╕ проблеми формування читацького ╕нтересу. Проблематика, яка розглядалася у наукових досл╕дженнях, д╕йсно актуальна, ╕ серед маг╕странт╕в бачу багато перспективних людей.
— Попереду у нашого ун╕верситету дуже важлива под╕я – РВНЗ «К╤ПУ» цього року виповню╓ться 20 рок╕в. Що б Ви побажали ун╕верситету та кафедр╕ початково╖ осв╕ти?
— Багато не говоритиму. Бажаю вам усього того, що бажаю соб╕ та сво╖м онукам!
— Шановна Любове ╤ван╕вно, ми щиро вдячн╕ Вам за сп╕лкування ╕ за можлив╕сть почути Ваш╕ думки. В╕д ╕мен╕ студент╕в та викладач╕в кафедри початково╖ осв╕ти зичимо Вам м╕цного здоров’я, гарно╖ днини та в╕дкритих сердець студент╕в! Нехай Ваш духовний св╕т запалю╓ ╖х та надиха╓ на нов╕ звершення!

Сусанна АЛ╤╢ВА,
старший викладач кафедри початково╖ осв╕ти Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету, кандидат педагог╕чних наук

На фото: професор Любов ╤ван╕вна Мацько з маг╕странтами Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11430

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков