Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 05.04.2013
«Б╤БЛ╤ОМ╤СТ» ПРОСТЯГА╢ РУКУ

Запрошу╓ б╕бл╕отека

Ще 5-10 рок╕в тому ситуац╕я щодо самого ╕снування б╕бл╕отек була загрозливою. Ц╕ накопичувач╕ алерген╕в переставали вписуватися у сучасне життя, бо вимирали як клас справжн╕ профес╕йн╕ письменники, а молодь потягнулася до ╤нтернету, де могла одержати максимум ╕нформац╕╖, вже не розраховуючи на насолоду художн╕м словом, в╕д яко╖ старш╕ почали в╕двикати, а молодш╕ так до не╖ ╕ не призвича╖лися.
Те, що сталося дал╕, мен╕ б хот╕лося назвати феноменом С╕мферопольсько╖ укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖, яка ледь живот╕ла у т╕сних непристосованих прим╕щеннях, а у м╕ськвно кривилися: укра╖номовна осв╕та не користу╓ться попитом. ╤ ось для г╕мназ╕╖ було збудовано справжн╕й палац. З тих п╕р батьки майбутн╕х першокласник╕в, аби подати документи, займають чергу з вечора за конкурсу п’ять претендент╕в на одне учн╕вське м╕сце.
Революц╕╓ю у б╕бл╕отечн╕й сфер╕, як на мою думку, стало спорудження ╕ в╕дкриття Ун╕версально╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка на Набережн╕й. ╤ справа не в т╕м, що з цього моменту вс╕ занедбан╕ б╕бл╕отеки перетворилися на палаци, де живе ╖╖ величн╕сть книга. Просто це зм╕нило сам п╕дх╕д, саме сприйняття рол╕ б╕бл╕отеки у житт╕ людини. Бо коли вона перетворилася з попелюшки на принцесу (а тут — краса, прост╕р, затишн╕ св╕тл╕ зали для р╕зноман╕тних заход╕в), у не╖ одразу ж почали з’являтися ╕ нов╕ прихильники.
Хоча, як з’ясувалося п╕д час республ╕канського сем╕нару «Б╕бл╕отека, влада ╕ громадськ╕сть: партнерство задля м╕сцевого розвитку», революц╕я розпочалася з ╕ншого, ╕ ╕м’я ╖й — «Б╕бл╕ом╕ст».
На заход╕ були присутн╕ми кер╕вники райдержадм╕н╕страц╕й, орган╕в м╕сцевого самоврядування, начальники в╕дд╕л╕в культури, директори б╕бл╕отечних систем, м╕н╕стр культури АРК Альона Плак╕да. Та найважлив╕шими людьми стали директор програми «Глобальн╕ б╕бл╕отеки «Б╕бл╕ом╕ст» Укра╖на» Матв╕й Новак ╕ його найближчий колега по «цеху» фах╕вець з адвокац╕╖ програми «Б╕бл╕ом╕ст» Владислав Кучереносов. Найважлив╕шими, бо це саме вони навчили б╕бл╕отеки жити ╕ працювати по-новому, ╕ в цьому ╖м допомагав м╕жнародний Фонд, що ф╕нансу╓ться Б╕ллом ╕ Мел╕ндою Гейтс (США). Тож, виявля╓ться, про те, як вдихнути нове життя у б╕бл╕отечну систему, замислюються в усьому св╕т╕. А розпочалося все за вже в╕дстеженим сценар╕╓м. Як ми бачимо на слайд╕, одна з ╕ноземних б╕бл╕отек спочатку одержу╓ нове «т╕ло» (╕ тут не об╕йшлися без ф╕нансово╖ п╕дтримки громади), а пот╕м у ньому оселя╓ться вже ╕ нова душа.
Багато що з цього приводу можна було д╕знатися ╕з виступу Матв╕я Новака, який сп╕впрацю╓ з кримчанами вже 4 роки, ╕ за цей час 89 кримських б╕бл╕отек встали на новий шлях розвитку. Вони одержали комп’ютерну техн╕ку, а ╖хн╕ прац╕вники, побувавши на трен╕нгах, усв╕домили: сьогодн╕ б╕бл╕отеки мають довести свою необх╕дн╕сть сусп╕льству, тож, взявши на озбро╓ння запити громади, розширити коло сво╖х послуг, а подекуди ╕ зм╕нити стиль сп╕лкування ╕з в╕дв╕дувачами.
Одним ╕з дуже важливих момент╕в стала взята ними на себе сво╓р╕дна функц╕я контактера пом╕ж громадою ╕ владою. В б╕бл╕отеках можна переглянути владн╕ сайти, ознайомитися з надрукованими ╕ не надрукованими документами. ╤ з владою можна посп╕лкуватися не т╕льки онлайн, але ╕ п╕д час публ╕чних заход╕в, що тут проводяться. У свою чергу, б╕бл╕отеки в новому «образ╕» реально почали ц╕кавити ╕ владу, а це привело до пол╕пшення матер╕ально-техн╕чно╖ бази партнер╕в, ╕, насамперед, ремонт╕в та появи нових комп’ютер╕в, як╕ водночас ╕ ╓ засобом популяризац╕╖ роботи орган╕в м╕сцевого самоврядування.
Загалом же лише програмою «Б╕бл╕ом╕ст» у модерн╕зац╕ю б╕бл╕отек Криму ╕нвестовано вже близько м╕льйона гривень. ╤ одержують таку допомогу передовс╕м найкращ╕, тобто б╕бл╕отеки, як╕ перемогли в конкурсах програми «Б╕бл╕ом╕ст». Переможцями 2010 року стали Керченська та Джанкойська б╕бл╕отеки, наступного року ╖х вже було значно б╕льше. А 2012-го — в╕дзначено 12 б╕бл╕отечних систем.
Багато ц╕кавого можна було дов╕датися ╕ в╕д Владислава Кучереносова. Премудре слово «адвокац╕я» означа╓ «зв’язок з громадою», про що переважно ╕ йшлося.
Промовець зауважив, що укра╖нц╕ мають значно нижчий доступ до ╤нтернету, н╕ж низка пострадянських республ╕к, таких, як Груз╕я, В╕рмен╕я, Рос╕я. ╤ забезпечити цей доступ, особливо на сел╕, мусять б╕бл╕отеки, в╕дв╕дування яких (тих, що сп╕впрацюють з програмою «Б╕бл╕ом╕ст») щом╕сяця зб╕льшу╓ться на 1%. Вт╕м 25% населення взагал╕ не мають доступу до всесв╕тньо╖ мереж╕, а в деяких рег╕онах ╓ лише по одному доступному для громади б╕бл╕отечному комп’ютеру. Зате за к╕льк╕стю б╕бл╕отек ми значно випередили Америку.
Сьогодн╕ Владислав Кучереносов сп╕льно з телев╕з╕йним 5-м каналом готують до показу сюжет про життя б╕бл╕отек, що ув╕йшли до програми «Б╕бл╕ом╕ст». Серед обраних з ц╕╓ю метою п’ятнадцяти б╕бл╕отек — к╕лька кримських.
До реч╕, б╕бл╕отека може в ╕деал╕ ще й непогано заробляти (звичайно, б╕бл╕отека особлива, де наявн╕сть книг — це лише одна з╕ складових багатофункц╕онально╖ установи). Матв╕й Новак розпов╕в про принципово нову за характером сво╓╖ д╕яльност╕ б╕бл╕отеку-в╕тальню у Ки╓в╕ п╕д назвою «Часопис». Сюди приходять в╕дв╕дувач╕ ╕ посп╕лкуватися, ╕ в╕дв╕дати ╤нтернет, ╕ збагатитися та обм╕нятися ╕нформац╕╓ю. Й популярн╕сть «Часопису» не зменшу╓ться в╕д того, що кожна проведена тут хвилина кошту╓ грошей.
Про те, як знаходять сво╓ м╕сце у житт╕ громади Криму наш╕ б╕бл╕отечн╕ системи, здеб╕льшого розпов╕дали промовц╕, що при╖хали на конференц╕ю з ус╕х рег╕он╕в. Десь ╕нтереси б╕бл╕отеки захища╓ п╕клувальна рада, до яко╖ входять авторитетн╕ люди, десь обслуговують ╕нвал╕д╕в та пенс╕онер╕в прямо вдома, десь проводять курси опанування комп’ютером. А в Судацьк╕й б╕бл╕отец╕ працю╓, наприклад, клуб для удосконалення англ╕йсько╖ мови, там же можна просто посп╕лкуватися, пограти в шахи.
Для с╕льських б╕бл╕отек дуже важливим ╓ збереження ╕ накопичення ╕нформац╕╖ про цю м╕сцев╕сть. В них створено куточки-музе╖, присвячен╕ культур╕ народ╕в, як╕ залишили тут глибокий сл╕д, як-от болгарського, н╕мецького. Т╕, хто ближче до моря, ор╕╓нтують св╕й книжковий асортимент на турист╕в.
А ось у Джанкойському район╕ в╕дкрито аж 8 б╕бл╕отечних пункт╕в, у тому числ╕, ╕ в ╕нтернатах для стареньких та д╕тей-╕нвал╕д╕в. Недарма ж ця б╕бл╕отечна система — серед кращих. Ще в 2004 роц╕ вона виграла американський грант, а «Б╕бл╕ом╕ст» щедро вид╕лив ╖й 15 комп’ютер╕в.
Сп╕впраця з кер╕вництвом ц╕╓╖ програми ведеться на р╕вн╕ кримського м╕н╕стерства культури. Тож ╕ в╕дкрила зах╕д м╕н╕стр культури Альона Плак╕да, яка висв╕тлила гран╕ нового життя б╕бл╕отечно╖ сфери.
Вт╕шно, що в мор╕ нин╕шнього негативу ╓ ╕ св╕тл╕ остр╕вки. ╤ хоча програма «Б╕бл╕ом╕ст» незабаром завершу╓ свою д╕яльн╕сть, та наш╕ б╕бл╕отекар╕, зда╓ться, вже одержали вудку ╕ зможуть ловити рибу сам╕.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11611

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков