Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3106)
З потоку життя (6330)
Душі криниця (3468)
Українці мої... (1457)
Резонанс (1489)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1663)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«СПРАВА ВЕДЖ╤╢ КАШКА»: У МЗС В╤ДРЕАГУВАЛИ НА ВИРОКИ КРИМСЬКОГО «СУДУ»
“Ми вимага╓мо негайного зв╕льнення Р.Айвазова та ╕нших кримських татар, як╕ перебувають у...


УРЯД ПРИСУДИВ ПРЕМ╤Ю ╤МЕН╤ ЛЕС╤ УКРА╥НКИ АВТОРАМ КРАЩИХ ТВОР╤В ДЛЯ Д╤ТЕЙ ТА ЮНАЦТВА
Прем╕я Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки за л╕тературно-мистецьк╕ твори для д╕тей...


НА В╤ДНОВЛЕННЯ НОТР-ДАМУ З╤БРАЛИ МАЙЖЕ М╤ЛЬЯРД ДОЛАР╤В
Про це пов╕домля╓ ╢вропейська правда з посиланням на Associated Press.


МОСКОВСЬКИЙ СУД ЗАЛИШИВ ╤ЩЕ НА ТРИ М╤СЯЦ╤ В С╤ЗО УС╤Х УКРА╥НСЬКИХ МОРЯК╤В
Сторона обвинувачення просила продовжити арешт, наголошуючи на необх╕дност╕ отримання результат╕в...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРЕДСТАВИВ СВОЮ КОМАНДУ
"Це — волонтери у пол╕тиц╕, це соц╕альна м╕с╕я, ╕ це правда", - сказав Зеленський.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2013
ДЕ «ДРУГЕ СЕРЦЕ» У ЧОЛОВ╤КА?

Коли йдеться про здоров’я в ц╕лому та його проф╕лактику, предметом обговорення, як правило, стають серцево-судинн╕ захворювання. ╤ не випадково, бо вони ╓ причиною траг╕чних насл╕дк╕в для кожного третього укра╖нця. Та про все це дуже багато сказано ╕ написано, тому до М╕жнародного дня здоров’я, що в╕дзнача╓ться 7 кв╕тня, я обрала сп╕врозмовником л╕каря, який працю╓ в ╕нш╕й медичн╕й галуз╕. На м╕й виб╕р вплинув також рекламний плакат, який, вир╕шуючи сво╖ власн╕ медичн╕ проблеми, змушена була два дн╕ посп╕ль розглядати у коридор╕.
— То де ж воно знаходиться, це «друге серце чолов╕ка», за яке трима╓ться рукою людина на плакат╕? Це печ╕нка, чи що? — запитую в уролога 7-╖ м╕ськл╕карн╕ м. С╕мферополя ╢вгена Юр╕йовича Муратова трохи з ╕рон╕╓ю, розум╕ючи, що печ╕нку л╕кують-таки не урологи ╕ що цей статус для не╖ не надто личить. Не надто личить в╕н ╕ простат╕ (вона ж — передм╕хурова залоза), ╕ л╕карев╕ доводиться «захищати» це ╖╖ «високе звання». Адже тут виробля╓ться чолов╕чий статевий гормон тостестерон. Ма╓ вона й ╕нш╕ надзвичайно важлив╕ функц╕╖. ╤ один ╕з найголовн╕ших ворог╕в простати - це аденома.
З╕ сл╕в л╕каря, п╕сля 50 рок╕в на захворювання простати стражда╓ половина чолов╕к╕в, п╕сля 60 — 60%, ну а п╕сля ста напрошу╓ться висновок, що вони не оминають вже н╕кого. Чи ╓ в╕д ц╕╓╖ напаст╕ ефективн╕ препарати? У боротьб╕ з аденомою найефективн╕ший в запущених випадках — це скальпель, ╕ найтравматичн╕ший — теж. Якщо порушен╕ функц╕╖ ╕нших орган╕в сечостатево╖ сфери, така операц╕я проводиться у два прийоми. Та чолов╕ки, як╕ стежать за сво╖м здоров’ям, р╕дко опиняються в под╕бн╕й ситуац╕╖. Хоча де вони, т╕ чолов╕ки, як╕ приходять на проф╕лактичн╕ огляди? А на початкових стад╕ях розвитку аденоми хвороб╕ можна зарадити з допомогою певних л╕кувальних речовин, таких, як тамсулозин, що покращу╓ випорожнення сечового м╕хура, та ф╕настерид або ж дутастерид (призупиняють зростання ц╕╓╖ доброяк╕сно╖ пухлини ╕ нав╕ть зменшують ╖╖). Серед рослин л╕кувальн╕ властивост╕ мають шавл╕я, ломонос, африканська слива, гарбузове нас╕ння, шкарлупа цибул╕, препарати ╕з пальми сабаль. Тут ╢вген Юр╕йович д╕литься вже не лише суто медичним досв╕дом, але й тим, якого набув у сп╕лкуванн╕ з пац╕╓нтами, розум╕ючи, що якщо гарбузове нас╕ння комусь ╕ не допоможе, але й не нашкодить.
Причина появи ц╕╓╖ хвороби медицин╕ нев╕дома, ╕ зовс╕м не означа╓, що хрон╕чний простатит (запалення) матиме таке сумне продовження. Вт╕м, не доводиться над╕ятися ╕ на те, що пухлина зникне сама по соб╕. Доводиться т╕шитися лише тим, що з’явилися менш травматичн╕ шляхи видалення аденоми. Наприклад, трансуретральна резекц╕я (оперативне втручання через сечовипускальний канал) або ж вапоризац╕я (видалення ╖╖ з допомогою лазера). Дуже важливою у цих випадках ╓ квал╕ф╕кац╕я л╕каря, який д╕╓, спостер╕гаючи за результатами ман╕пуляц╕й лише на мон╕тор╕. А якщо вузли пухлинно╖ тканини не будуть видален╕ повн╕стю, вона розростатиметься ╕ надал╕.
Х╕рург╕я не чужа ╕ для самого ╢вгена Муратова. Але це нескладн╕ операц╕╖, як╕ не потребують госп╕тал╕зац╕╖ ╕ проводяться амбулаторно в операц╕йн╕й. Наприклад, циркумциз╕я (аналог╕чна мусульманському обр╕занню, але спричинена хворобою), видалення к╕ст та пол╕п╕в, л╕кування водянок на зовн╕шн╕х сечостатевих органах тощо.
Та аби не отой плакат, я б розпочала розмову з л╕карем-урологом зовс╕м з ╕ншого: надто вже ц╕каво, зв╕дки беруться от╕ кам╕нц╕ ╕ п╕сок, наявн╕сть яких у людей дорослого в╕ку вже давно н╕кого не диву╓?
╢вген Юр╕йович розпов╕да╓:
— Наявн╕сть сол╕ та п╕ску у нирках — це результат порушень сольового обм╕ну в орган╕зм╕. У раз╕ появи фосфатних кам╕нц╕в треба р╕зко обмежити споживання молочних продукт╕в. Уратн╕ сол╕ пов’язан╕ з╕ споживанням б╕лкових продукт╕в, таких, як м’ясо, бобов╕. Вони шк╕длив╕ для хворого. Особливо небезпечна соя, бо, що б там не говорили, вона чи не вся сьогодн╕ генетично модиф╕кована. Оксалатн╕ кам╕нц╕ (щавлева кислота) — це сигнал про те, що вам краще не вживати зелен╕. Встановити характер новоутворень можна з допомогою анал╕зу сеч╕. Але як би ви не морили себе д╕╓тами, все одно н╕куди не под╕нетеся в╕д води. А ╖╖ пити просто не можна. В окроп╕ гинуть т╕льки бактер╕╖, а на х╕м╕чному склад╕ кип’ят╕ння не дуже познача╓ться. Серед домашн╕х очищувач╕в води ма╓ сенс користуватися лише п’ятиступ╕нчатими. Нав╕ть купляючи очищену воду, ми не ма╓мо жодних гарант╕й, що вона ╓ насправд╕ такою. А п╕д маркою над╕йно╖ ф╕рми може реал╕зовуватися все, що завгодно. Взагал╕ ж нашим хворим ми рекоменду╓мо обмежувати гостре, солоне, пряне та алкоголь.
— Як же боротися з кам╕нцями в нирках, якщо вони вже утворилися ╕ дають певн╕ рецидиви?
— Оперативним шляхом. Але зовс╕м не обов’язково за участ╕ скальпеля. Можливе проведення дистанц╕йно╖ л╕тотрипс╕╖. Це подр╕бнення кам╕нц╕в на в╕дстан╕, якщо в результат╕ томограф╕╖ з’ясу╓ться, що ╖хня к╕льк╕сть ╕ склад дають для цього п╕дстави. Кам╕нц╕ виводяться ╕з орган╕зму за к╕лька дн╕в, але не б╕льше н╕ж за м╕сяць. Вт╕м, таких апарат╕в у Криму лише два, ╕ жодного — в С╕мферопол╕. Б╕льш поширене втручання — це контактна л╕тотрипс╕я (подр╕бнення кам╕нц╕в в╕дбува╓ться з допомогою введеного в сечовий канал електроду).
— ╢вгене Юр╕йовичу, я знаю чимало прихильник╕в уринотерап╕╖. Чи д╕йсно, вживаючи сечу, людина позбува╓ться майже ус╕х хвороб? Який тут д╕╓ механ╕зм, адже йдеться про в╕дходи, непотр╕б, що виводиться ╕з орган╕зму?
— Можу сказати лише, що л╕кувальн╕ властивост╕ урини науково не п╕дтверджен╕. Щоправда, ╓ деяк╕, пов’язан╕ з цим методики, але, зг╕дно з ними, сеча використову╓ться у незначн╕й пропорц╕╖, розведена водою. Вт╕м, ефективн╕сть ╕ цього розчину не доведена.
— А що б Ви могли порекомендувати нам ус╕м, щоб не довелося н╕ вдаватися до под╕бних експеримент╕в, н╕ взагал╕ в╕дв╕дувати л╕каря-уролога?
— Звичайно ж, вести здоровий спос╕б життя: не пити, не курити. ╤ не уникайте профогляд╕в, бо будь-яку дов╕дку можна купити, а здоров’я пот╕м не купиш. Рекомендую також обмежити до м╕н╕муму стресов╕ ситуац╕╖, оск╕льки в результат╕ спазму судин починаються деструктивн╕ процеси. Стражда╓ ╕ передм╕хурова залоза. Уважно сл╕д ставитися й до свого харчування, адже 90% продукт╕в, що ми спожива╓мо, з ╖хн╕ми барвниками, гормонами, стаб╕л╕заторами, шк╕длив╕ для нашого орган╕зму. Але б╕дним не по кишен╕ перебирати харчами, а багат╕ зосереджен╕ на задоволеннях та накопиченн╕ кап╕талу.
У розмов╕ з ╢вгеном Муратовим ми торкнулися ╕ питання запровадження страхово╖ медицини, яка, на мою думку, для медик╕в мала б асоц╕юватися з ╖хн╕м ф╕нансовим благополуччям. Та помилилася. Л╕кар з╕знався, що б╕льш╕сть його колег не в захват╕ в╕д можливих нововведень. Чи не тому, що 90% так званих реформ ╕дуть насправд╕ не на користь людям? Бо, закриваючи с╕льськ╕ л╕карн╕ ╕ пол╕пшуючи устаткування тих, що знаходяться за сотн╕ ╕ тисяч╕ к╕лометр╕в, реформатори тим самим позбавляють терм╕ново╖ медично╖ допомоги селян, як╕ цього потребують тут ╕ зараз. Не порозумн╕шали ╕ д╕льничн╕ терапевти, як╕ лише водили сво╖х пац╕╓нт╕в ╕з каб╕нету в каб╕нет, одержавши назву с╕мейного л╕каря ╕ право одноос╕бно вир╕шувати долю хворого. Все це чомусь зрозум╕ло широкому загалу ╕ не зрозум╕ло тим, хто все вир╕шу╓, ╕ н╕бито живе на ╕нш╕й планет╕.
Тридцятип’ятир╕чний ╢вген Муратов — один ╕з тих, хто по╓дну╓ насл╕дування традиц╕й ╕ краще, що може запропонувати л╕карев╕ сучасн╕сть. ╤ взагал╕, в╕н — людина, розвинена духовно — гра╓ на г╕тар╕, полюбля╓ ╕ розум╕╓ класичну музику, захоплю╓ться р╕зьбленням по дереву. Його не влаштову╓ «попса» у будь-як╕й сфер╕ нашого життя — дещо прим╕тивне, що чинить психолог╕чний вплив ╕ сприя╓ формуванню в╕дпов╕дного стилю життя.
Такий стиль — не для л╕каря, серйозного, в╕дпов╕дального, «попса» у широкому розум╕нн╕ слова навряд чи сприятиме ╕ доброму здоров’ю укра╖нц╕в, на варт╕ якого ╢вген Юр╕йович сто╖ть вже десять рок╕в.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11642

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков