Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2013
МАР╤УПОЛЬСЬКИЙ В╤НОК ШЕВЧЕНКОВ╤

Кра╓знавство

У березн╕ наступного року Великому Кобзарев╕ виповниться дв╕ст╕ рок╕в в╕д дня народження. Указом Президента Укра╖ни 2014 р╕к оголошено РОКОМ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. Указ актив╕зував роботу вс╕х ланок Шевченкознавства. У центр╕ ╕ на м╕сцях ведеться р╕знопланова п╕дготовча робота, щоб г╕дно в╕дзначити цю знаменну дату.
Творча спадщина нашого Нац╕онального Пророка — невичерпне джерело. Кожне нове покол╕ння, з урахуванням потреб епохи ╕ ╖╖ завдань, шука╓ ╕ знаходить у творах поета нов╕ риси ╕ особливост╕.
Одне з завдань нашого сп╕льного кра╓знавчого пошуку — в╕днайти, де б ми не жили, сл╕ди спадщини поета в д╕яльност╕ людей певного м╕ста ╕ села. У цьому план╕ не ╓ винятком ╕ Мар╕уполь та його мешканц╕. Давно вже в╕дчутна потреба у тому, щоб досл╕дити ╕ систематизувати низку факт╕в, у лакон╕чн╕й форм╕ викласти ╖х у вигляд╕ дов╕дника.
Ще чверть в╕ку тому автор цього допису розпочав кра╓знавчу роботу над збором Шевченк╕вських матер╕ал╕в для складання Шевченкового дов╕дника на мар╕упольському матер╕ал╕. У 2000 роц╕ до 160-р╕ччя першого видання «Кобзаря» побачила св╕т невеличка книжечка «Мар╕упольський в╕нок Шевченков╕». Вийшла вона дуже малим накладом ╕ давно вже стала б╕бл╕ограф╕чною р╕дк╕стю. Певна р╕ч, що того разу чимало факт╕в залишилося поза межами дов╕дника.
Ось чому в поточному роц╕ автор повернувся до свого задуму, в╕н наполегливо працю╓ над другим виданням дов╕дника. Це ╕ буде його конкретний кра╓знавчий внесок у Шевченкознавство на м╕сцевому р╕вн╕. Для того, щоб про╕люструвати читачам структуру ╕ зм╕ст наступного видання, представимо к╕лька його стор╕нок.
* * *
ХАРТАХАЙ Феоктист Аврамович (1836-1880 рр.) — визначний осв╕тн╕й д╕яч. Народився в с. Чердакли (тепер с. Кремен╕вка Володарського району). Навчався спочатку в Харк╕вському, пот╕м у Ки╖вському, а з 1860 року — у Петербурзькому ун╕верситет╕. Брав участь у студентських заворушеннях. Належав до демократичного табору укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Був близько знайомий з Т. Г. Шевченком. Разом з ╕ншими студентами 28 лютого (ст. ст.) 1861 року н╕с на Смоленське кладовище труну з т╕лом поета. На кладовищ╕ з прощальними словами виступили рос╕йський поет Микола Курочк╕н ╕ студент Феоктист Хартахай, який з болем у душ╕ сказав укра╖нською мовою:
— Сумно ╕ страшно вимовить: «Тарас Григорович помер!» Укра╖но, мати ти наша, де твоя ут╕ха, де вита╓ ╕ що тепер робить?.. Мат╕нко наша, Укра╖но, степи наш╕, могили, Дн╕про широкий, небо наше син╓! Хто нам п╕сню засп╕ва╓ ╕ про нас згада╓! Хто нас так щиро любитиме ╕ за нас душу положить! Тарас Григорович у трун╕ споряджений на той св╕т! Затих, замовк наш соловейко нав╕ки! Укра╖но, Укра╖но! Де тв╕й син в╕рний? Мово укра╖нська! Де тв╕й батько, що так тебе шанував, що через нього ╕ тебе ще б╕льше поважати стали?.. Спи ж, тату, поки правда з кривдою силу м╕ряти будуть, поки правда запану╓ на св╕т╕!»
Промова Хартахая того ж року була опубл╕кована в укра╖нському громадсько-пол╕тичному ╕ л╕тературно-мистецькому журнал╕ «Основа», що видавався в Петербурз╕.
П╕зн╕ше Хартахай стояв б╕ля виток╕в середньо╖ осв╕ти в Мар╕упол╕. У 1875 роц╕ в╕н на сво╖ кошти в╕дкрив у м╕ст╕ прог╕мназ╕ю. Завдяки його д╕яльност╕ 15 жовтня 1876 року в Мар╕упол╕ були в╕дкрит╕ чолов╕ча ╕ ж╕ноча г╕мназ╕╖. ╥х засновником ╕ першим директором був Феоктист Хартахай.
Л╕т.: Шевченк╕вський словник // т. 2, Ки╖в, 1976, с. 318-319.
* * *
Книгарня «Кобзар» була в╕дкрита м╕сцевою «Просв╕тою» у Мар╕упол╕ в червн╕ 1918 року (у будинков╕ на перехрест╕ вулиць Микола╖вська ╕ Земська). Це була перша книгарня у нашому м╕ст╕, де можна було придбати укра╖нськ╕ видання, в тому числ╕ ╕ твори Шевченка. З цього приводу м╕сцева двомовна газета «Наше життя» 16 червня 1918 року спов╕щала:
«На днях в╕дбулося загальне з╕брання член╕в кооперативу укра╖нсько╖ книгарн╕ «Кобзар».
У зв’язку з в╕дродженням державно╖ мови, котра з початку навчального року буде введена по вс╕х школах, як початкових, так ╕ середн╕х, кооператив повинен постачати вс╕ шк╕льн╕ п╕дручники для учн╕в м╕ста ╕ с╕л мар╕упольського пов╕ту».
Л╕т.: П. Мазур. «Просв╕та» в Мар╕упол╕: перша половина ХХ стол╕ття. // Мар╕уполь, «Азов’я». — 2006, с. 17-18.
* * *
«Известия Мариупольского ревкома и парткома» — перша газета радянських час╕в, що видавалася в Мар╕упол╕ з с╕чня 1920 року.
11 березня 1920 року до роковин Т. Г. Шевченка у № 27 газети був оприлюднений наступний матер╕ал: «Тарас Шевченко. «Великий поэт ты в неволе погиб, но имя твое не погибло...»
У публ╕кац╕╖, зокрема, говорилося:
«Сегодня, в годину победы труда.., мы, трудящиеся, празднуем годовщину великого пролетарского поэта, друга и защитника трудящихся, весь свой век, всю свою жизнь отдавшего на благо горячо любимой родины, на благо порабощенных братьев труда: годовщину Тараса Григорьевича Шевченко.
Великий певец труда, великий поэт народа — был сын трудового народа, был выходец из гущи пролетарской...
Прошли годы, долгие годы народных страданий, но час тот желанной свободы пришел. Настал момент, когда измученные братья великого поэта подняли высоко знамя свободы и труда, свободы родной и любимой Украины» (С. Пактчер).
Л╕т.: Известия Мариупольского ревкома и парткома // 11 березня 1920 р.
* * *
Маленький «Кобзар» (Мар╕уполь, 1920 р.). У 1920 роц╕ серед прац╕вник╕в м╕сько╖ друкарн╕ було багато укра╖нц╕в, вони запропонували видати до дня народження Т. Г. Шевченка хоч невеликим накладом «Кобзар». Для цього видання складальников╕ друкарн╕ Борису Наумовичу Орлову довелося з’╖здити за папером аж у Харк╕в, тод╕шню столицю Укра╖ни. 9 березня 1920 року весь тираж був готовий. Це було перше видання «Кобзаря» на Приазов’╖. Один з прим╕рник╕в «Маленького Кобзаря» збер╕га╓ться у м╕сцевому кра╓знавчому музе╖.
Л╕т.: М. Руденко. Як у 20-му роц╕ мар╕упольц╕ вшановували Шевченка. // «Приазовский рабочий», 22 березня 2000 р.

Павло МАЗУР,
почесний кра╓знавець Донеччини

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11644

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков