Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2013
МОВА МОЯ БАРВ╤НКОВА!

Усе життя людини пов’язане з мовою. Завжди ми шука╓мо найточн╕шого вираження думок або почутт╕в словом. Можливост╕ людського п╕знання безмежн╕, тож невичерпн╕ можливост╕ розвитку мови. Тому, як ╕ про здоров’я людини, треба пост╕йно п╕клуватися про здоров’я нашого слова, обер╕гати й плекати його. Тод╕ наша мова завжди залишатиметься колоритною, багатою ╕ сп╕вучою, сповненою музики й чар, правдивост╕ й поетичност╕, як неодноразово на цьому наголошував письменник Олесь Гончар.
Далекого 1916 року, коли Галичина належала до Австр╕╖, сталася ця ╕стор╕я. У купе швидкого потяга «Льв╕в-В╕день» ╖хали англ╕╓ць, н╕мець, ╕тал╕╓ць та в╕домий льв╕вський юрист. Заговорили про мови, ╕ кожен почав вихваляти свою. Англ╕╓ць стверджував, що Англ╕я — кра╖на великих завойовник╕в ╕ мореплавц╕в, як╕ по всьому св╕ту рознесли славу англ╕йсько╖ мови. Англ╕йською творили Шексп╕р, Байрон, Д╕ккенс та багато ╕нших великих л╕тератор╕в й учених. В╕н вважав, що саме англ╕йськ╕й мов╕ належить св╕тове панування.
— В жодному раз╕, — заперечив н╕мець. — Н╕мецька мова — це мова двох великих ╕мпер╕й, як╕ займають половину ╢вропи. Це мова арм╕╖, ф╕лософ╕╖, медицини. ╤ тому саме н╕мецька мова ма╓ св╕тове значення.
╤тал╕╓ць зауважив, що обидва вони помиляються. ╤тал╕йська мова — це мелод╕йна мова сонячно╖ кра╖ни, мова музики. ╤тал╕йською мовою написан╕ кращ╕ твори епохи В╕дродження. Тому ╖й належить бути поширеною на весь св╕т.
Укра╖нець уважно вислухав ╖х ╕ в╕дпов╕в, що не в╕рить у св╕тову мову. Його хвилю╓ не те, яка мова пан╕вна у св╕т╕, а те, яке м╕сце в╕дводиться його р╕дн╕й укра╖нськ╕й мов╕ пом╕ж названих мов. Дал╕ в╕н сказав, що м╕г би також вихвалятися, що його р╕дна мова — це мова неперевершеного см╕хотворця ╤. Котляревського, ген╕ального Тараса Шевченка, одн╕╓╖ з кращих поетес св╕ту Лес╕ Укра╖нки, ╤вана Франка.
Укра╖нець зауважив, що його сп╕врозмовники н╕чого не сказали про багатство ╕ можливост╕ сво╖х мов, ╕ запитав, чи змогли б вони кожен сво╓ю мовою написати невелике опов╕дання, в якомувс╕ слова починалися б з одн╕╓╖ букви?
╤ укра╖нець склав таке опов╕дання, йому зааплодували, ╕ вс╕ визнали: мелод╕йна ╕ багата укра╖нська мова в╕чно пос╕датиме г╕дне м╕сце серед ╕нших мов св╕ту.
Наша мова — запашна, сп╕вуча, гнучка, милозвучна, сповнена музики ╕ кв╕ткових пахощ╕в. Вона багата у висловах, пор╕вняннях, метафорах, г╕перболах! У кожному художньому твор╕ ми знаходимо золот╕ зерна добра, барвисто╖ краси слова. Укра╖нською можна висловити найскладн╕ш╕ думки, найтонш╕ почуття ╕ переживання, передати враження про побачене, почуте, прочитане.
Отже, я вважаю, укра╖нська мова — дар Божий. Вона багата, н╕жна й ласкава, мудра, доброзичлива, глибокодумна, чиста, правдива. Ми низько вклоня╓мося нашим пращурам за во╕стину солов’╖ну мову! ╤ нам — тим, хто живе нин╕ на Земл╕, треба багато зробити, щоб ус╕ укра╖нц╕ зрозум╕ли велич та красу сво╓╖ мови.

Настя ПОДОЛЬСЬКА,
учениця 10 класу
Пруд╕всько╖ ЗОШ
Сов╓тський р-н, АР Крим

***

Упродовж 2013 року в «Кримськ╕й св╕тлиц╕» (╕ «Джерельц╕»!) проходитиме конкурс духовно╖ краси «Кримчаночка» на кращ╕ фотороботи про кращу половину людства!
У конкурс╕ можуть взяти участь представниц╕ прекрасно╖ стат╕ з ус╕╓╖ Укра╖ни (а раптом «Св╕тлиця» допоможе д╕вчатам знайти соб╕ парубк╕в у Криму ╕ справд╕ стати кримчаночками?). Надсилайте нам ваш╕ фотозн╕мки з короткими розпов╕дями про себе, а також творч╕ доробки, як╕ п╕дкреслюють вашу духовну красу (в╕рш╕, п╕сн╕, малюнки, вишивки тощо). Найвдал╕ш╕ роботи будуть в╕дзначен╕ спец╕альними призами, а серед десяти кращих красунь, яких визначать сам╕ читач╕, наприк╕нц╕ року буде проведено очний турн╕р на звання «Кримчаночка-2013». Голосувати за претенденток можна за допомогою SMS на номер (099) 966-66-50; e-mail: kr_svit@meta.ua або листами на адресу редакц╕╖ з пом╕ткою «Кримчаночка» на конверт╕. Пам’ятайте: чим б╕льше голос╕в набере ваша обраниця, тим вагом╕ш╕ ╖╖ шанси стати ф╕нал╕сткою.

***

Запрошу╓мо наших юних читач╕в взяти участь у новому конкурс╕ — «М╤Й УЛЮБЛЕНИЙ ВЧИТЕЛЬ». Напиш╕ть до «Джерельця»: за що ви шану╓те сво╖х учител╕в-наставник╕в, чому хочете бути схожими на них, чи вплива╓ ваше ставлення до вчителя на оц╕нку з того предмета, який в╕н виклада╓? Це можуть бути прозов╕ або поетичн╕ твори обсягом до двох друкованих аркуш╕в. ╤люстрац╕╖ (фото, малюнки) — т╕льки в╕таються! Надсилайте ваш╕ твори звичайною чи електронною поштою на адресу редакц╕╖!

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11656

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков