Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 19.04.2013
«Мовний закон б╕льше ц╕кавий ╕ншим областям»

Закон про рег╕ональн╕ мови Криму не потр╕бен. М╕сцева влада наполяга╓, що доц╕льн╕ше виконувати республ╕канську Конституц╕ю...
Чим у Криму запам’яталася реал╕зац╕я Закону Укра╖ни «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», п╕дготовленого рег╕оналами Серг╕╓м К╕валовим та Вадимом Колесн╕ченком? Правильно, виступами депутата Верховно╖ Ради Криму, заступника голови Меджл╕су Рефата Чубарова у парламент╕. В╕н принципово говорив кримськотатарською, але мислячих сп╕вв╕тчизник╕в ситуац╕я розчарувала. Справа не в тому, що Рефат-ага говорив погано або плутано. Н╕, р╕дною мовою в╕н волод╕╓ добре. П╕двела перекладачка, яка ледве-ледве перекладала простеньк╕ фрази, а коли парламентар видав «в еф╕р» складне речення, вона запнулася ╕ попросила повторити ще раз. Кримськотатарську мову 20 рок╕в «розвивали» так, що дипломован╕ фах╕вц╕ не можуть ╕ двох сл╕в зв’язати. Спод╕ваюся, д╕вчина просто перенервувала.
Автори закону доводили, що коли на територ╕╖ рег╕ону — в документ╕ це район або область — живе хоча б 10% нос╕╖в певно╖ мови, то вона автоматично ста╓ рег╕ональною. М╕сцев╕ ради приймають т╕льки план заход╕в щодо реал╕зац╕╖ закону. До реч╕, в автоном╕╖ такий документ не прийняли. Хоча Верховна Рада Криму ще минулого року доручила Рад╕ м╕н╕стр╕в республ╕ки п╕дготувати в╕дпов╕дний документ. Поки що — тиша. Скор╕ше за все, його не буде взагал╕.
Кримських татар на п╕востров╕ б╕льше 10% в╕д загального числа населення. От ╕ довелося кримським парламентарям слухати виступ колеги «незрозум╕лою мовою». На останньому зас╕данн╕ пан Чубаров знову згадав про закон КК. З парламентсько╖ трибуни поставив запитання, коли Рада м╕н╕стр╕в п╕дготу╓ план заход╕в. Мовляв, ск╕льки можна вже чекати; кримськ╕ татари н╕бито хочуть його використовувати, але чиновники розводять руками: команди з Радм╕ну ще не було, ми не зна╓мо, як д╕яти. Як не дивно, але особливо╖ дискус╕╖ в сес╕йн╕й зал╕ репл╕ка Чубарова не викликала. Б╕льше говорили про земельн╕ питання.
Сп╕кер парламенту Володимир Константинов на прес-конференц╕╖ зазначив, що не бачить жодно╖ проблеми. Конституц╕я АРК ч╕тко вказу╓ — на територ╕╖ Криму д╕ють три мови: укра╖нська, рос╕йська та кримськотатарська. «Великий ╕ могутн╕й» оголошено мовою м╕жнац╕онального сп╕лкування, що не дивно, бо ж переважна частина жител╕в п╕вострова говорить саме ним.
— Коли закон т╕льки прийняли, наш╕ юристи уважно з ним ознайомились. ╥хн╕й висновок такий: якщо на територ╕╖ рег╕ону прожива╓ 10% ╕ б╕льше нос╕╖в певно╖ мови, то вона автоматично ста╓ рег╕ональною. Р╕шення м╕сцев╕ не потр╕бн╕. Ухвалений закон б╕льше ц╕кавий жителям ╕нших областей кра╖ни. У нас ╓ республ╕канська Конституц╕я. Головне, щоб ми ╖╖ поважали ╕ виконували. У такому випадку не буде жодних проблем, — заявив сп╕кер Константинов.
╤стор╕я з запровадженням закону КК в Криму говорить багато про що. Коли мова заходить про насильницьку укра╖н╕зац╕ю автоном╕╖, ставлю сп╕врозмовников╕ просте запитання: «Ви коли-небудь бачили документи м╕сцевих орган╕в влади укра╖нською або кримськотатарською?». У в╕дпов╕дь — тиша або нагадування, що «у Криму ╓ своя Конституц╕я» чи «велика частка жител╕в говорить рос╕йською». Так, але Конституц╕ю Укра╖ни н╕хто не скасовував. Державна мова в нас одна. ╤нша справа, що патр╕отизм не варто доводити до маразму.
По-друге, ще до ухвалення зазначеного закону деяк╕ кримськотатарськ╕ актив╕сти та пол╕тики його п╕дтримали. Переконували, що в╕н розширить сферу застосування мови кор╕нного народу. Мабуть, вони неуважно читали документ. Там ╓ одна дуже ц╕кава «ф╕шка». В п. 7 ст. 20 зазначено: «В ус╕х загальних середн╕х навчальних закладах забезпечу╓ться вивчення державно╖ мови й одн╕╓╖ з рег╕ональних мов або мов меншин». Тобто вчити будуть т╕льки укра╖нську та рос╕йську. На жаль, кримськотатарська «прол╕та╓»...

Зак╕р ЗАК╤РОВ (http://gazeta.ua/)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11674

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков