Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 10.05.2013
ЩО ЗМУШУ╢ СТАВАТИ ВЕЛЕТНЯМИ ДУХУ

Мужн╕сть

ТАНЯ

Часто на телеекран╕ можна спостер╕гати усп╕шних красунь, як╕ мр╕ють бути слабкими, п╕д оп╕кою представник╕в сильно╖ стат╕, звичайно ж, до безтями закоханих у цих панянок ╕ таке ╕нше. Дивимося на них, ╕ нам зда╓ться, що життя вщент переповнене ось такими вродливими кралями, ╕ ми не належимо до них й не належали н╕коли лише за якоюсь злою ╕рон╕╓ю дол╕. Образливо!
Та якби ми уважн╕ше подивилися навкруги (бо на телеекран╕ здеб╕льшого присутн╕й лише один б╕к життя), то побачили б — для деяких ж╕нок запов╕тна мр╕я — бути сильними, бо це — просто запорука ╖хнього виживання, ╕ вони не т╕шать себе мр╕ями про шляхетних лицар╕в, а, як дерево на схил╕ пр╕рви, проростають ус╕м кор╕нням, кожною жилкою ╕ кожною думкою в цей кам’янистий грунт. ╤ н╕як╕ бур╕-урагани не можуть в╕д╕рвати ╖х в╕д завойовано╖ вершини. Таким ж╕нкам не заздрить н╕хто, але вони часто стають тим самим прикладом, що дозволя╓ нам переборювати ╕нод╕ просто-таки нездоланн╕ труднощ╕, бо навчають ст╕йкост╕ ╕ мужност╕. Дол╕ таких ж╕нок не завжди п╕ддаються нашому осмисленню, н╕бито вони — ╕нопланетянки, ╕ не завжди знаходяться слова, аби донести ╖хн╕ скуп╕ розпов╕д╕ про себе у належн╕й форм╕ до тих, чи╓ життя проходить за звичайним граф╕ком, не у стресовому режим╕.
Не в’яжеться у мене розмова ╕ з Тетяною Михайл╕вною Якибчук. Довг╕ паузи. Зосереджений погляд кудись у себе, ╕ уривчаст╕ фрази, як╕ важко стулити ╕ тим б╕льше — «вишити» з них ясний ╕ зрозум╕лий в╕зерунок ╖╖ життя. Нарешт╕ здаюся ╕ не намагаюся вже д╕знатися б╕льше, н╕ж мен╕ дозволяють.
Де народилася ╕ де провела сво╓ дитинство ╕ юн╕сть Таня — достеменно нев╕домо («Не хочу про це згадувати»). В╕домо лише, що вона побувала в одному ╕з Будинк╕в малюка, куди передали немовля ╕з пологового будинку, де залишила його мати, п╕дписавши документи про в╕дмову в╕д р╕дно╖ кровинки, а пот╕м — в ц╕л╕й низц╕ ╕нтернатних заклад╕в.
Звичайно, маму можна зрозум╕ти — д╕вчинка народилася з дитячим церебральним парал╕чем (ДЦП), ╕нвал╕дом ╤ групи. ╤ хвороба ця невил╕ковна, а щоб дитина одержала шанс на нормальне життя, треба докласти до цього максимум зусиль, помножених на терп╕ння та р╕зноман╕тн╕ материнськ╕ жертви. ╤ до цього бувають готовими не вс╕ батьки.
Та ось сам в╕д себе не в╕дмовишся, ╕ Тетяна почала боротися за життя самост╕йно, без сторонньо╖ допомоги, без п╕дтримки ╕ любов╕ р╕дних людей та досв╕ду у ц╕й сфер╕. ╤ сво╖м позитивним результатам завдячу╓ т╕льки Богов╕, вважаючи, що, попри вс╕ випробування, в╕н дав-таки ╖й шанс на нормальне, за ╖╖ м╕рками, життя, поклавши на не╖ ╕ в╕дпов╕дн╕ завдання: робити добро, допомагати ╕ншим.
— Життя людини — неначе той листок, що зрива╓ться з дерева й летить за в╕тром. ╤ не треба забувати, що у той час, як хтось ма╓ грош╕ ╕ добробут, ╕нш╕ люди голодають десь в л╕карнях. Взагал╕ ж народ наш дуже добрий, ╕ одразу забуваються образи ╕ несправедлив╕сть, коли почу╓ш тепле слово, яке п╕дтрима╓ в тяжку хвилину, — нарешт╕ заговорила Тетяна.
А випробувань ╖й д╕йсно д╕сталося ст╕льки, що ╕ на десятьох вистачило б. Вона не зна╓, що таке бути здоровою, як це — рухатися без милиць. Але ж це не все! До вже звичних страждань додалися ╕нш╕ — енцефам╕л╕т (запалення спинного мозку), а у 2007 роц╕ у ж╕нки д╕агнозували пухлину головного мозку, ╕ це знов-таки складна операц╕я, ф╕зичн╕ страждання ╕ страх: аби вижити ╕ зберегти вс╕ функц╕╖ орган╕зму ╕ аби ця пухлина виявилася доброяк╕сною. Чула також ╕ про спа╓чну хворобу, яка дуже дошкуляла Тан╕, але про не╖ я вже не розпитую, як ╕ про т╕ ще «безл╕ч операц╕й», яких вона зазнала у сво╓му житт╕.
Та й розмова у цей б╕к руха╓ться якось неохоче, бо перед╕ мною сидить молода, рум’яна, м╕цно╖ статури ж╕нка, яка, зда╓ться, так ╕ випром╕ню╓ здоров’я ╕ нерозтрачен╕ сили. ╤ ця ж╕нка — спортсменка, параол╕мп╕йська чемп╕онка, то при чому тут операц╕╖, хвороби, як усе це по╓днати?! ╤ як взагал╕ безпом╕чне, хворе, покинуте напризволяще найр╕дн╕шою людиною немовля може перетворитися на чемп╕онку св╕ту, найкращу серед тих, для чийого розвитку були створен╕ вс╕ умови ╕ с╕м’╓ю, ╕ владою на тл╕ високого технолог╕чного р╕вня кра╖н — л╕дер╕в св╕тового прогресу, кра╖н, куди вт╕кають наш╕ юн╕ шах╕сти, футбол╕сти, танц╕вники, бо там ╓ максимальн╕ можливост╕ для розкв╕ту спортивних талант╕в?
Для мене це нонсенс, ╕ обмежитися словами «дуже сильна людина», як кажуть про Таню ╖╖ товариш╕ по спорту, все одно, що н╕чого не сказати. А секрет ╖╖ усп╕ху я змушена шукати саме в словах тих, на кого Тетяна пост╕йно посила╓ться, коли ми торка╓мось питань спорту, н╕бито вони знають про не╖ б╕льше, н╕ж вона сама.
Ось що каже, зокрема, заслужений тренер Укра╖ни Марина Володимир╕вна Во╓водська, яка займа╓ться с╕мома видами спорту, ╕ про яку Тетяна згаду╓ ледь не через слово, починаючи тим, що тренер «пов╕рила в не╖».
— Я н╕коли не займалася ран╕ше ╕нваспортом, працювала в с╕мферопольськ╕й дитяч╕й та юнацьк╕й школ╕ ол╕мп╕йського резерву «Локомотив». Якось директор прив╕в до мене д╕вчину на милицях ╕ попросив ╖й допомогти. Таня метала ядро, диск та списи. Спочатку я трохи розгубилася, але пот╕м зрозум╕ла, що по сут╕ н╕чого не зм╕ню╓ться: ╕нвал╕ди роблять все те ж саме, т╕льки сидячи. Буквально за тиждень Таня по╖хала на чемп╕онат Укра╖ни й виграла у трьох видах спорту. Тод╕ я вже сама почала ╖╖ заохочувати рухатись дал╕. А незабаром ╕нваспорт повноправно ув╕йшов у мо╓ життя. Я нав╕ть побувала разом з Танею на одному з чемп╕онат╕в Укра╖ни ╕ почала працювати у створен╕й Танею ╕ очолюван╕й нею Федерац╕╖ ╕нвал╕дного спорту С╕мферополя, де ми набрали групу з 12 майбутн╕х спортсмен╕в, яких я треную. Взагал╕ ж Тетяна — людина дуже сильна, в╕дкрита, душевна, не терпить несправедливост╕ ╕ кида╓ться в б╕й за кожного ображеного, що нер╕дко оберта╓ться для не╖ власними проблемами.
А ось що розпов╕да╓ про Тетяну Серг╕й Кравченко, начальник Кримсько╖ республ╕кансько╖ установи «Рег╕ональний центр з ф╕зично╖ культури ╕нвал╕д╕в «╤нваспорт»:
— Це — людина, яка н╕коли не скиглить, не скаржиться, вона — справжн╕й бо╓ць, а якщо вже скаже: «болить», то це означа╓, що болить нестерпно. Вона чесна, порядна, добра, нетерпима до обману. Попри хворобу, Тетяна наст╕льки енерг╕йна, що ця енерг╕я мала вихлюпнутися в той чи ╕нший спос╕б, ╕ вона знайшла себе в спорт╕, хоча сталося це вже в дорослому в╕ц╕.
— Чим взагал╕ займа╓ться ваша установа?
— Долуча╓мо д╕тей-╕нвал╕д╕в до спорту, для них це дуже важливо в план╕ реаб╕л╕тац╕╖. Хтось ╕з них ма╓ порушення опорно-рухового апарату, хтось — зору, хтось — розумов╕ вади. Але ж в ц╕лому орган╕зм здатний до ф╕зичного розвитку, так ╕ вихову╓мо майбутн╕х параол╕мп╕йц╕в.
— З яких вид╕в спорту проводяться змагання?
— З академ╕чно╖ гребл╕, велоспорту, легко╖ атлетики, волейболу (сидячи), наст╕льного тен╕су, паорел╕фтингу (п╕дйом штанги лежачи), стр╕льби з лука та кульово╖, футболу, плавання, фехтування на в╕зках.
╤ вже вкотре я запитую у Тетяни, як все починалося.
— Це Валер╕й Михайлович Сушкевич запропонував мен╕ спробувати, — сказала вона, маючи на уваз╕ народного депутата, який ╓ головою Пост╕йно╖ ком╕с╕╖, що оп╕ку╓ться ╕нвал╕дами. Сам ╕нвал╕д на в╕зку, в╕н ╓ також головою Параол╕мп╕йського ком╕тету та головою Нац╕онально╖ асамбле╖ ╕нвал╕д╕в Укра╖ни, а ще — людиною, з ╕менем яко╖ пов’язано чи не все, що в╕дбулося позитивного в житт╕ ╕нвал╕д╕в за останн╕ 10-15 рок╕в.
На думку Тетяни, це саме завдяки йому ╕ його команд╕ вона та ╕нш╕, так╕, як вона, сироти-╕нвал╕ди, випускники шк╕л-╕нтернат╕в одержали право на пошуки власно╖ дол╕ за межами ╕нтернатних заклад╕в для стареньких та ╕нвал╕д╕в, де вони не мали б шанс╕в н╕ на особистий розвиток, н╕ на одержання власного житла, н╕ взагал╕ на адаптац╕ю до умов проживання у здоровому сусп╕льств╕, ╕ жодно╖ над╕╖ — на усп╕х в будь-як╕й житт╓в╕й сфер╕.
— А випробовувати сво╖ сили я розпочала з того, що вступила навчатися на заочне в╕дд╕лення Харк╕вського ╕нституту соц╕ального прогресу, — продовжила Тетяна. — Одержала фах економ╕ста. Пот╕м два роки навчалася в ТНУ на психолога, а коли потоваришувала з╕ спортом, вступила до Запор╕зького нац╕онального ун╕верситету ф╕зичного виховання, де навчаються люди з обмеженими можливостями.
Сьогодн╕ я — заслужений майстер спорту Укра╖ни, параол╕мп╕йська чемп╕онка 2008 року (тод╕ я взяла золото в Пек╕н╕ з метання диску). А ср╕бло мен╕ д╕сталося на попередн╕х параол╕мп╕йських ╕грах — в Аф╕нах, де я штовхала ядро. Починала колись з плавання. Я ╓ почесним громадянином С╕мферополя, кавалером орден╕в «За заслуги» та «Княгин╕ Ольги» ╤╤╤ ступеню ╕ кримсько╖ нагороди «За в╕рн╕сть обов’язку перед Кримом».
А ще Тетяна багато теплих сл╕в сказала на адресу президента Укра╖нсько╖ Федерац╕╖ спорту ╕нвал╕д╕в з ураженням опорно-рухового апарату Олени Андр╕╖вни Зайцево╖, вдячна ус╕м ╕ кожному, хто допом╕г ╖й наситити життя розма╖тими барвами, маючи ╕ зарплату, ╕ право на отримання ново╖ двок╕мнатно╖ квартири (ось т╕льки непросто щось п╕д╕брати п╕д ╖╖ житт╓в╕ потреби), ╕ мету, ╕ перспективи, ╕ друз╕в та колег по спорту. Вона прагне, щоб так╕ можливост╕ в╕дкрилися ╕ для ╕нших д╕тей, хворих на ДЦП, аби ними пишалися ╖хн╕ батьки, як сьогодн╕ пишаються Танею м╕сто ╕ вся Укра╖на. А ось матуся… за словами Тетяни, ╖й таки вдалося цю ж╕нку знайти, та зустр╕ч не мала продовження. Сьогодн╕ Тетянино╖ мами вже нема╓ на св╕т╕, а то, можливо, ╕ вона пишалася б дочкою та пошкодувала про колишню зраду.
Сво╖ми вихованцями Тетяна назива╓ сус╕дських д╕тей Ваню та Настю. Можливо, зак╕нчивши спортивну кар’╓ру, вона стане тренером ╕ мат╕р’ю одразу для багатьох д╕тей, як╕ знають, що таке хвороба ╕ сир╕тство. Та ще довг╕ роки Тетян╕ будувати власну кар’╓ру, а не лише бути живим прикладом незламно╖ вол╕, мужност╕ ╕ сили духу, прикладом, яких нам так сьогодн╕ браку╓.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11725

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков